Jump to content
IGNORED

Kitchen Appliances


Allegra

Recommended Posts

svejedno da li je staklo, metal ili kamen:

 

abrazija je mehanička, korozija je hemijska

 

naravno, mogu istovremeno da postoje i korozija i abrazija

Kako nastaje korozija stakla?

Za koroziju metala znamo (svi), ono koji hemijski elementi deluju, ali ne znam kako nastaje do hemijske korozije stakla...

Link to comment

 

 

Korozija stakla

 

Do korozije silikatnog stakla koje se danas najviše koristi, dolazi zbog hemijskih procesa na nivou jona stakla u prisustvu vode i najviše zavisi od Ph vrednosti sredine (kiselosti) u kojoj se staklo nalazi. Ni degradacija stakla ne može se smatrati korozijom u klasičnom smislu reči, ali je pominjemo jer staklo ipak pod dejstvom kombinacije faktora navedenih kod korozije betona, vremenom, iako sporo, korodira.

Link to comment

korozija se odnosi na metale a ne na staklo

 

Kako nastaje korozija stakla?

Za koroziju metala znamo (svi), ono koji hemijski elementi deluju, ali ne znam kako nastaje do hemijske korozije stakla...

 

 

Stručni termin "korozija" je širi od onoga što mi obični ljudi nazivamo korozijom. Kad kažemo korozija mi mislimo na rđu, a u stvari korozija označava sve hemijske reakcije, ne samo oksidaciju.

Ne znam da li postoje oblasti gde je terminologija drugačija i gde se korozija drugačije definiše.

 

Ne znam tačno šta sa čim reaguje pa se staklo onako muzgavo matira u mašini, ali Strugacki reče da je to korozija, pospešena visokom temperaturom, a verovatno nije svejedno što su sredstva za pranje u mašini agresivnija od onih za ručno pranje.

 

p.s. ja znam recimo baš za koroziju kamena (doduše u geomorfologiji, možda građevinari to drugačije nazivaju)

Edited by Frile
Link to comment

A sada kutak za glupi trenutak.

 

Keva dobila serpu za kuvanje na pari, zvala i pitala da mi treba, ja onako na autopilotu rekao moze imajuci u glavi nesto poput steamera. Zapravo bilo je jako rano i ni ne znam sta sam zamislio.

 

Elem umesto toga dobio sam ovo

 

 

2405009-0.jpg

 

 

i gde god gledam po netu pominju samo upotrebu za kuvanje mleka, kremova, filova i pudinga. Jel ima jos neku upotrebu, posto se generalno slabo bakcem sa slatkim stvarima.

Link to comment

Ja ovaj puštajući lonac koristim otkad znam za sebe za kuvanje mleka. Nije mi padala na pamet nikakva druga primena. Zato što sam glup. Sad tek kapiram za šta je sve moglo.

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Ben mari ti je svaka kada sa vrućom vodom. Obrati pažnju na svakom keteringu™ i šveckom stolu™ uvek te kajgane, kobaje, roštilji imaju prohromske™ posude ispod sa vrućom vodom.

Link to comment

pretpostavljam da ovo ne moze da se koristi bez onog metalnog nastavka na gumenom prstenu... a verovatno nema nigde ni da se kupi samo to...

Šta, onaj "pisam" što zviždi?
Link to comment

da. Kad sam video sliku na prethodnoj stranici skapirao sam da imam taj loncic, ali nema zvizdaljku... moze li da se koristi bez toga?

Realno može. "Pisak" ima više ulogu da te obavesti da je voda unutra proključala i da je to dosta za mleko recimo...

U principu ako si tu oko šporeta vidiš i sam.

Inače meni su prodali foru kako da odredim koliko vode da sipam u taj međuprostor.

Sipam vode do vrha kroz rupu, onda uvatim lonac za ručku da ona bude gore a rupa u koju sam sipao da bude sa strane i sve što istekne od vode je višak.

Inače i meni se razglavio taj gumeni prsten oko pištaljke ali sam ga zalepio super lepkom ;-)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...