Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 19.11.2022. at 20:19, Jimmy Kowalski said:

 

edit: A da, zaboravio zasto sam dosao uopste na topik. :D Kod Gillesa bio gost Questlove iz Rootsa, koji je producirao dokumentarac Descendant za Netflix, tako da sam ga stavio da se skine.

 

Descendant govori o zajednici Africatowna u Alabami, konkretno o potomcima poslednje ture robova koji su iz Benina u Ameriku stigli brodom Clotilda 1860, kada je to delo vec bilo kaznjivo smrtnom kaznom. Vlasnik broda je spalio i pustio da brod potone, tako da preko vek i po o tome se nije zvanicno govorilo. Potomci su znanje i secanje o tome prenosili samo usmeno s generacije na generaciju. Stvari se menjaju 2018, kada je prvi put objavljena knjiga razgovora sa jednim od prezivelih "putnika" Clotilde nastale jos krajem 1920-ih (u dokumentarcu se citaju isecci, a prikazani su i delovi kratkog filma snimljenog u isto vreme). Istovremeno, potraga za ostacima broda je konacno urodila plodom, pa je postalo moguce uraditi rekonstrukciju. 

 

Dokumentarac govori koliko ovi dogadjaji znace zajednici Africatowna, cija visedecenijska misija da se istina o njihovom poreklu obelodani zavrsena uspesno. Questlove je uskocio kao producent jer je i sam jedan od potomaka te ture robova sa Cotilde.

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 1
Link to comment

Gledala sam na Netflixu “Ghislaine Maxwell - Filthy Rich”. Ovo bi trebalo da je drugi deo dokumentarca Jerrfey Epstein - Filthy Rich, samo ovde je akcenat na ludoj Gilejn i generalno se bave njihovim žrtvama sex trafikinga.
 

 

 

Ovo je jako loše, ispod nivoa čak i za Netflix dokumentarac. Površno, amaterski… u pojedinim scenama advokati, terapeut i same žrtve bukvalno, ali najbukvalnije glume?! Imaju tekst koji im je evidentno rečeno da treba da izgovore i onda oni kao nešto pokušavaju, i to izgleda toliko jadno i neprirodno da nemam reči. Bez preterivanja, kao da gledam Kardašijanse, ono, kamere ih prate i snimaju stvaran život ali svi jasno vidimo da postoji scenario. Pa bacanje akcenta na to da jedna od žrtava na suđenju Maksvelovoj nosi Gucci loafers koje joj je Epstajn poklonio ili kad druga ide da kupi čizme, jer opet, Epstajn i Maksvel su joj kupili iste takve čizme kad su se upoznali… pa kao ono - simbolika! Ko neki jadni i bedni Lajftajm film, a skroz je ozbiljna tema. Ne znam ni koja je poenta, zašto su te scene ubacili? Pa onda delovi kad čitaju transkripte sa suđenja… braaaate, je l nisu mogli da nađu neke voice actors koji umeju normalno da pričaju? Advokat Dejvid Bojs se pojavljuje i to poprilično, i malo ga je teško i mučno slušati kako on, od svih ljudi, priča kako žrtve ono, žrtve ovo, on brine, on se bori… čovek koji je neke druge žrtve u nekim drugim prilikama lično zastrašivao i ućutkivao jer tada ga je angažovala druga, optužena strana (H. Vajnstin, između ostalog). Sagovornici, ne svi, ali pojedini zvuče kao da nemaju baš ništa da kažu kako bi doprineli temi nego samo vrte tako neke glupe floskule i nešto verglaju o tome kako je ovo ili ono “neprihvatljivo ponašanje”. No shit. Dosta priča se ponavlja iz prvog dela, kao da ovo nisu ni pravili kao nastavak nego sa idejom da bude stand-alone film. 

 

Onaj prvi dokumentarac, Jeffrey Epstein - Filthy Rich, je ok. Tu je manje-više i rečeno sve što ima da se kaže na ovu temu... Osim, naravno, ko su bili tu silni klijenti/ljudi kojima su stotine i stotine devojaka podvođene. Drugi deo se toga ni ne dotiče.

 

edit: nisam 100% sigurna je l ovo trebalo na Netflix produkciju ili je ok i ovde, jer ne znam da l je ovaj topic isključivo za preporuke dokumentaraca za koje mislimo da su super ili može i da se napiše ako je bzvz + ovo ipak nije serija. Ako sam mašila - praštajte!

Edited by Patty Lee
Link to comment
On 11.11.2022. at 17:12, steins said:

Ljudi da li znate gde i kako može da se pogleda dokumentarac "Još jedno proleće" o Varioli veri u SFRJ

Danas sam čuo za njega, vidim da je nov. 

to ide na festivalima ,možda tek na proleće -leto 

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
On 27.1.2023. at 10:07, bags said:

Vrhunski je lik Vivian i film je vrhunski.

A ja našao ovaj, nekako nisam umeo da ga nađem. I na yt je s poluskrnavim titlovima (razume se šta ko kaže), al je toliko dobar i lud, jedan od boljih dokumentaraca koje sam gledao, da su mi i takvi titlovi okej. Gledali smo Gandinijev Surplus pa nam je neko doneo DVD s ovim njegovim filmom, mož bit neke 2010. Berluskoni, opičena televizija i svi učesnici, a još luđi paparaci. Duboko je prodro Gandini, da se smeješ i da plačeš. Ako te ne podseti na Srbiju više je da se smeješ al vrv će podsetiti. U svakom slučaju, velika preporuka.

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 1
Link to comment

Praštajte ako je bilo, nisam u pretrazi pronašao.

 

 

Gledaš, ne veruješ šta vidiš, onda ti se same nametnu paralele sa Srbijom, onda ti još teže padne. Odličan film.

  • +1 4
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...