Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 27.1.2024. at 1:20, Patty Lee said:

La memoria infinita (o vezi čileanske glumice Pauline Urutie i novinara Augusta Gongore; šta znam…)

Radi se o tome da je on oboleo od Alchajmera, ona je ostavila sve (bila je i ministarka kulture) da bi brinula o njemu non stop. Film je sniman četiri godine i prati njihovu svakodnevicu, dosta je potresan i dirljiv.

 

Prikazan je kod nas na festivalu Slobodna zona pre par meseci.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nisam pronašao da se ovde neko izjašnjavao o Vendersovom Anselmu?

 

Sinoć sam ga gledao u kinu i film je dosadan i loš.

Sam Venders kao da je po svaku cenu hteo da izbegne klasičan narativni tok baveći se Anselmovom biografijom, što samo po sebi nije loše, međutim ono što je ponuđeno za uzvrat nekako je nedorečeno i nedovoljno.

Akcenat je stavljen na sama dela, čin stvaranja i uistinu fascinantan prostor (ili prostore) u kojima Anselm stvara. I to je, uz muziku (saundtrek) najbolji deo filma!

Postoji zatim epizoda u filmu u kojem se Venders posvećuje jevrejskom pesniku Celanu, koji piše na nemačkom jeziku (citat: "koliko li je teško jevrejskom pesniku da se izražava na nemačkom jeziku?") i Celanovom susretu sa Hajdegerom. Meni nejasna epizoda i nisam razrešio da li je opsesija Celanom Anselmova ili Vendersova, a zatim i da li je tu isključivo zbog Hajdegerovog ćutanja (kao što je i gotovo čitava nemačka nacija ćutala o fašizmu), za razliku od Anselma koji je imao potrebu da govori i da se njegov "glas" čuje?

I onda se Venders ipak vraća na neke karakteristične periode iz Anselmove karijere i inkorporira u film druge dokumentarne materijale (reportaže, intervjue, itd...).

 

O samom Anselmovom radu i biografiji znam jako malo. Gledajući sinoć verovatno bih se teškom mukom prisetio izložbe ili govora u vreme rata u Iraku, ili slučaja umetnika koji je sredinom 60. godina prošlog veka uradio seriju fotografiji na kojima pozira u stavu sa naci pozdravom obučen u vojničku uniformu svoga oca (Vermaht).

 

I dalje mislim da je 3D tehnika na izvestan način vulgarna i filmu (uopšte, ne samo ovom) nepotrebna. Ili ja jednostavno nisam imao prilike da gledam 3D film u odgovarajuće dobro opremljenoj bioskopskoj sali?

 

Kad smo kod tehnikalija, zvuk je bio očajan!

 

Da napomenem još jednom da je muzika u filmu (savremena umetnička, komponovana baš za film) izvanredna. Slušao sam jutros, a preporučujem i svima drugima da je čuju.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3D7VIUouJ5w&list=OLAK5uy_negUL4W7gGOf1uo6xdhzdpVQkkB_j1WCE

 

Edited by Ras
Link to comment
  • 3 weeks later...

Gledala sam sinoc dokimentarac o Sinead O Connor,  Nothing Compares iz 2022. Prilicno popunjena Kinoteka, sto mi je drago.

Apsolutno je prelepa, beskrajno talentovana i angazovana umetnica bila, nazalost, sa velikim i preteskim traumama iz detinjstva. 

Ikonicna pojava.

Link to comment

236927-the-first-year-0-1000-0-1500-crop

 

El Primer año (1972)

Agitprop dokumentarac o prvoj godini Aljendeove vladavine. Ima svega. Agrarne reforme, nacionalizacije, Indijanci, latifundisti, rudari, oduševljeni proletarijat, Kastrova poseta. Slušamo buržoaske tetke kako kukaju da nemaju gde da kupe hranu dok gledamo snimke dobro snabdevenog supermarketa. :rolleyes:

Na samom kraju su kratki izveštaji o nasilnim protestima, batinama i kamenicama. Zlokobni nagoveštaji onoga što znamo da sledi.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 15. 3. 2024. at 20:49, Moonwalker said:

Naslov sam kaze o Stounsima i Brajanu Dzonsu. Vrlo interesantan dokumentarac sa snimcima iz ranog perioda benda. 

 


The Stones and Brian Jones

 

 

Jel to nešto "starije"? Ubedjen sam da smo ovde pisali o dok. o Brajanu Džonsu pa nisam siguran da li je to isto.

Link to comment
Just now, John Coltrane said:

 

Jel to nešto "starije"? Ubedjen sam da smo ovde pisali o dok. o Brajanu Džonsu pa nisam siguran da li je to isto.


Mislim da je ovo sasvim novo, ima godina u linku. Kazu da ima nekih snimaka koji dosada nisu objavljivani. Meni, licno, dosta toga je bilo novo. Ono sto sam znala, znala sam iz citanja. U audio snimku Ricardsa (mislim da se cuje i u trejleru) ponesto grize savesti, da li je to sto su ga izbacili iz benda ubrzalo sled dogadjaja koji su doveli do smrti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...