Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Metodologija (izvini Zverilla) je tema o kojoj se često priča, jer mislim da je to nešto što svakom deluje logično u toj meri da ima šta o tome da kaže. Ja mislim da je to sve na kraju nebitno. Suština problema je: da li umeš da rešiš problem ili ne umeš. Ne postoji metodologija po kojoj bih ja bio u stanju da npr. napišem drajver. Ne znam kako se to radi, možda bih mogao da naučim, ali ne znam. Moje mišljenje je da je od procesa veći problem što ljudi nisu uvek u stanju adekvatno da reše problem koji je pred njima. Tu ubrajam i sebe.

 

Meni je originalni manifesto tokom godina prirastao srcu, da ne kažem da sam ga internalizovao.

 

Individuals and interactions over processes and tools

Working software over comprehensive documentation

Customer collaboration over contract negotiation

Responding to change over following a plan

 

That is to say, while both sides have value and the items on the right should be considered, the authors felt that the items on the left should have more influence on how people approach their work.

 

Slažem se da postoji potreba za nekim procesima, ali što su ti procesi kompleksniji postaju sve centralniji deo posla, a to nije dobro. Zato što je suština boldovana levo, a ne desno. 

  • +1 2
Link to comment

Ja sam agile nekada davno zgotivio zbog tih proklamovanih principa jer su se poklopili sa onim što se meni činilo kao prirodan način razvoja. Završi stvari, napravi da radi šta treba, budi spreman na ispravke u hodu i zapitkuj klijenta jer često nema pojma šta hoće. I naravno da treba da se prilagođavamo u hodu, ništa ne može da se predvidi, neko može da izmeni API koji koristiš itd. Onda sam upao u pokušaje agilne implementacije gde se drvilo o tome koliko kolona treba da bude na tabli i kakve su statistike. Od svega agilnog što sam video u praksi uzimam šta mi treba i isprobam kako ide. Srećom sadašnja firma ne traži proces, nego isporuku nečeg što radi, pa možemo da se igramo. 

  • +1 3
Link to comment
On 29.1.2023. at 8:54, Zabalujev said:

Ja sam agile nekada davno zgotivio zbog tih proklamovanih principa jer su se poklopili sa onim što se meni činilo kao prirodan način razvoja. Završi stvari, napravi da radi šta treba, budi spreman na ispravke u hodu i zapitkuj klijenta jer često nema pojma šta hoće. I naravno da treba da se prilagođavamo u hodu, ništa ne može da se predvidi, neko može da izmeni API koji koristiš itd. Onda sam upao u pokušaje agilne implementacije gde se drvilo o tome koliko kolona treba da bude na tabli i kakve su statistike. Od svega agilnog što sam video u praksi uzimam šta mi treba i isprobam kako ide. Srećom sadašnja firma ne traži proces, nego isporuku nečeg što radi, pa možemo da se igramo. 

Po meni je i poenta da uzmes framework (scrum) i prilagodiš ga svojim potrebama, u smislu planiranja, sastanaka i same implementacije. Naravno pridržavajući se principa koje je Venom pomenuo.

 

Po mom iskustvu, tad su timovi sa kojima sam radio davali najbolje rezultate. Pri prvoj implementaciji scruma, posle 4-5 sprintova, tim je postao 30-ak % produktivniji. Više stvari je odrađeno, i to pravih stvari koje su klijentima značile i rešavale određene probleme. I sami ljudi u timu su postali zadovoljniji, učestvovali su u nečemu što klijentu koristi.

Link to comment

HR-ovka kod mene u firmi priča kako je čula za "još neke tri firme koje su otpustile ljude" kod nas. I da joj baš dosta CV-eva stiže za neke pozicije koje imaju otvorene.

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, bags said:

Github 10%, zatvara kancelarije radi ustede i obavezan prelazak na MS Teams.

 

Ovo zadnje ce oterati i one najbolje preostale. 

Da li je realno da je nekome presudno koji chat program koristi?

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Da li je realno da je nekome presudno koji chat program koristi?

Davno sam čitao o nekoj kompaniji koja je plaćala silne pare za cisco komunikacioni softver, da bi se u nekom trenutku zapitali zašto ga niko ne koristi. Ispostavilo se da zaposleni više vole da koriste google za sastanke. Kontam da ovi samo žele da standardizuju online rad.

 

Kod mene stabilno, mada smo ušli u još jedno "daj da se stisnemo oko troškova i pauziramo neke projekte zbog loših q4 rezultata. 

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

Da li je realno da je nekome presudno koji chat program koristi?

 

Verovatno manje u zadnjih 6 meseci ali generalno postoje likovi koji imaju cvrste stavove. :)

 

Par prijatelja je napustalo solidne firme zbog sledecih razloga:

 

- Prelazak na MS platformu (Outlook, Sharepoint, TFS  umesto Gmail, Atlassian proizvoda)

- Prelazak na Jiru sa redmine (doduse startup a brzo je nasao drugi posao tako da to mozda bas i nije uzrok)

- Migracija sa AWS na Oracle cloud

- i apsolutni pobednik koji je otisao iz vrhuske firme zbog cetki za wc solju i loseg antivirusa. :D

 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Ja sam jednom bio u prilici ta biram koga zaposliti, nije HR niti šef nego eto konsultant da sastavim tim na projektu, jedini diskretni uslov mi je bio da koriste Total Commander, mnogi školovan i dobar kandidat je otpo.

 

Edited by francuski sobar
  • Wub 5
Link to comment
54 minutes ago, bags said:

 

 

 

- Prelazak na MS platformu (Outlook, Sharepoint, TFS  umesto Gmail, Atlassian proizvoda)

- Prelazak na Jiru sa redmine (doduse startup a brzo je nasao drugi posao tako da to mozda bas i nije uzrok)-

 


 

Spoiler

 

Svetu se ne može ugoditi

 

 

Jedan čovek idući iz varoši kući jahao na magarcu, a njegov sin, momčić od desetak-petnaest godina, išao pored njega pešice. Susretne ih jedan čovek, pa reče: – To nije pravo, brate, da ti jašeš a dete da ide pešice. Tvoje su noge jače od njegovih. Onda otac sjaše s magarca i posadi sina na nj. Malo dalje sretne ih drugi čovek, pa reče: – To nije lepo, momče, da ti jašeš a otac da ti ide pešice, tvoje noge su mlađe.

Onda uzjašu obojica i pođu tako malo, ali ih sretne treći čovek, pa reče: – Kakva je to budalaština! Dva matora magarca na jednoj slaboj životinji! Pravo bi bilo da čovek uzme batinu pa da vas obojicu stera! Onda sjašu obojica i pođu pešice, otac s jedne strane, sin s druge, a magarac u sredini. Sretne ih četvrti čovek, pa reče: – Ala ste vi tri čudna druga! Zar nije dosta da dvojica idu pešice? Ne bi li lakše bilo da jedan od vas jaše?

 
 

Onda otac reče sinu: – Mi smo obojica svakako jahali na magarcu, sad valja da magarac jaše na nama! – pa onda obale magarca na zemlju, te mu jedan sveže prednje noge, a drugi stražnje, pa ga onda uzmu na kolac među se i tako ga ponesu. A kad se ljudi koji su ih sretali i stizali stanu većma smejati i čuditi, onda otac ujedanput baci magarca na zemlju i počne ga drešiti, govoreći:

– Ta svaki je čovek luđi od onoga magarca koji svemu svetu hoće da ugodi! Ja ću s mojim magarcem činiti kako sam i pre po svojoj volji činio, a ljudi neka govore što im drago! Pa onda uzjaše magarca, a sin pored njega pešice, – i tako odu kući.

 

 

  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, Lezilebovich said:

 

@bags

Da li su presli na losije placene poslove ?

 

Ova trojica prvih verovatno ne ali to je neka sitna suma i ocekivano povecanje s obzirom da su dugo bili u firmi. Ne cini mi se da im je to bila motivacija. Ovaj zadnji je definitivno otisao na slabije placen posao.

 

15 minutes ago, francuski sobar said:

Ja sam jednom bio u prilici ta biram koga zaposliti, nije HR niti šef nego eto konsultant da sastavim tim na projektu, jedini diskretni uslov mi je bio da koriste Total Commander, mnogi školovan i dobar kandidat je otpo.

 

 

:vikleri:

 

Spoiler

image.png.41f69c333e12a9d1a32fd1f2d5f2b281.png

 

 

 

Edited by bags
  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...