Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Da li mozes da predlozis neko dobro mesto u severnoj italiji na ovoj strani od Djenove do Livorna, a na drugoj strani do Riminija?

 

Najbitniji su me solidna plaza za klince i kakva takav gradic da nam ne bude dosadno.

 

Bio sam jedne godine na Elbi par dana i jos u onom Forte de Marmiju ali nisam bio nesto odusevljen...

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 19.4.2021. at 21:44, bags said:

Da li mozes da predlozis neko dobro mesto u severnoj italiji na ovoj strani od Djenove do Livorna, a na drugoj strani do Riminija?

 

Najbitniji su me solidna plaza za klince i kakva takav gradic da nam ne bude dosadno.

 

 

 

Pietrasanta.

Link to comment
On 19.4.2021. at 21:44, bags said:

Da li mozes da predlozis neko dobro mesto u severnoj italiji na ovoj strani od Djenove do Livorna, a na drugoj strani do Riminija?

 

Najbitniji su me solidna plaza za klince i kakva takav gradic da nam ne bude dosadno.

 

Bio sam jedne godine na Elbi par dana i jos u onom Forte de Marmiju ali nisam bio nesto odusevljen...

 

Tek sad vidim ovo.

 

Pisao sam opsirno o delu od Djenove do La Spezie.

 

 

Od La Spezie do Livorna su kilometarske smaracke pescane olaze kao ona u Forte Dei Marmi gde si vec bio. Nisi rekao kad bi ishao shto je fundmentalno za izbor? Do Riminija je takvo bljak more da bih radje ishao na Balaton.

  • +1 2
Link to comment

Da i Dunav mi ovde dodje kao bolja opcija od toga. Bio sam na onom delu skroz prema Francuskoj (Diano Marina) i tu je more bilo ok, ali ove godine em im idem sa decom em sam mislio i konacno do Srbije/Bosne, pa mi je onda smor ici tamo iz Beca. Izgleda da mi Istra ne gine ove godine.

Link to comment
  • 4 months later...
17 minutes ago, Indy said:

Jel ste išli do Pescare i da li tamo tresu zemljotresi?

 

Voleo bih da tamo navratim i posebno obiđem vinarije (Masciarelli definitivno.)

 

 

Sediste nam je bio Hotel u Chieti-ju koji je 10ak minuta voznje od Pescare. Bice u jednoj od sledecih epizoda, ako se opismenim.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Chieti

 

3l9i75bl.jpg

 

Kad vidite grad koji strci na visokom bregu i i u pozadini ogromnu planinu Maiella ne bi vam nikad palo napamet da ste na 10min ili 10km od najblize plaze na jadranskoj obali. Iz tog razloga smo ga i izabrali kao bazu za celokupni boravak u Abrucu.

Mesto koje ima dugacku istoriju i koje je ratovalo s Rimom vec u 4om veku pre nove ere i izgubivsi bitku ipak postaje jedno od vaznih delova imperije. Imali su 60.000 stanovnika (vise nego sto ih ima sada) i izmedju ostalog poznati su i po tome da su ucestvovali u cuvenoj Pirovoj pobedi kao saveznici rimljana. Ostaci rima se vide nedavno renoviranim termama koje se nalaze u nizem delu brda u pravcu prema moru a i zanimljivim parcetom velikog teatra koji viri na jednoj raskrsnici na najvisim delovima grada. Arena ili amfiteatar je prilicno sacuvan i nalazi se u sastavu velikog parka a tu si  i ostaci 3 rimaska hrama kasnije pretvorena u crkve. Teatar koji je prima 5000 ljudi nije srusen, vec su jednostavno u unutrasnjosti sagradili novi grad kako je to cesto bivalo u srednjem veku diljem Italije.

 

BUQaxtAl.jpg

 

u7Jj9DBl.jpg

 

MGn9aYHl.jpg

 

Kanije slicno L’Aquili,  Napuljsko kraljevstvo, Spanci, Napoleon, Vatikan i Piejemontska Italija. Svako od njih je ostavio neko arhitektonsko svedocanstvo svoje vladavine.

Centar grada i pesacka zona se prostiru na par km na visim delovima brda i nisu siri od 100ak metara. Cim skrenete levo ili desno pocinje strmo silazanje kroz uske ulice, stare kuce i stepenista. I slobodnom setnjom se vide vremenske ali i socijalne gradjevinske razlike od kvarta do kvarta.

Glavna ulica kao glavna arterija grada je okruzena elegantnim zgradama iz vise istorijskih perioda, od srednjeg veka do Musolinijeve Italije od kojih se najlepsom smatra Palazzo Majo iz 16 veka. Nacickana prodavnicama, kaficima i stalnim protokom lokalaca i turista ali nikad sa prevelikom guzvom. Na nekoliko mesta ispresecana omanjim trgovima i lepim detaljima.

 

yWfrkHil.jpg

 

gOtrdeTl.jpg 5pmdAWul.jpg

 

RioW5Fvl.jpg

 

mPyk32Nl.jpg

 

hjb7Klnl.jpg 2ZBXl1Ll.jpg

 

Zemljotres od pre nekoliko godina je i ovde ostavio traga mada ne toliko razornog kao u Aquili. Trg gde se nalaze katedrala i gradska vlada je pod rekonstrukcijom i na mnogim zgradama su vidljivi oziljci ali ipak nista ne izgleda bog zna kako dramaticno.

Katedrala iz 10og veka je impozantna gradjevina, mozda i prevelika za trg ispred kojeg stoji i poslednje ostecenje zemljotresom je samo jedno u nizu tokom dugovecne istorije ovih teritorija koje se cesto tresu sa katastrofalnim posledicama

 

TkXzANOl.jpg

 

oV7R1m3l.jpg eVqKpA1l.jpg

 

Sugestivan je silazak pod velikim nagibom uskom ulicom prema crkvi San Francesca iz 13og veka. U tom donjem delu grada se iza teatra iz 18 veka se udje u gusto naseljeni kvart sa niskim kucama i kratkim stepenicama koji se stgmoglavo spusta prema dolini, mini trgovima i cini mi se prilicno autenticnim zivotom lokalaca koji izgleda nepromenjen decenijama. Mene inace "ubija" taj easy pristup zivotu i opustenost na jugu. ubija u smislu da im zavidim na tome sto su miljama daleko od svakodnevnog stresa i jurnjave koja je svakodnevnica nas severnjaka.

 

inD9xsVl.jpg fDezc65l.jpg

 

Jedan od zanimljivijih malih trgova je Piazza Malta koja me podseca na neko mesto sa divljeg zapada i na kojoj se nalazi jedna od gradskih pijaca. Od pijaca je zanimljiva i Esedra Della Pescheria u obliku teatra.

 

NXRaisll.jpg

 

t7RlyZIl.jpg

 

Za mene vredna paznje i ova zgrada iz fasistickog perioda, danas sediste muzeja biomedicinskih nauka. Ove 2 kule u obliku snopa (fascio) su mi neverovatno moderne za taj period. Jako retka vrsta zgrade a ja ih kao ljubitelj trazim na svakom koraku.

 

PCYrpXQl.jpg

 

 

Na vise mesta u gradu i na koju god stranu krenete na kraju neke ulice vas ceka vidikovac na obliznje doline i planine. Imate klupice i hlad i ne ostaje nista drugo nego maksimalno opustanje uz povetarac i prekrasan pogled.

Restorani i kafici kao i u ostatku ove regije jeftini ali i odlicni. Lokalna vina, crno Montepulciano i belo Trebbiano se nude na svakom koraku i tesko cete nabasati na nesto nekvalitetno, pa cak ako narucite i bokal u refuzi  (narocito u selima).

Za obilazak grada, jedan opusten dan je dovoljan.

 

ncctAitl.jpg

  • +1 6
  • Wub 2
  • Hvala 1
Link to comment

Pescara

 

Nema bas mnogo toga da se napise o Pescari. Grad ima bogatu istoriju ali je u WW2 bio totalno razoren od strane saveznika tako da je sa estetskog aspekta jedan zaista ruzan grad u odnosu na italijanske standarde. Naravno, njegovo najvece bogastvo je pozicija na samom moru i plaza duga 6 km. Toliki prostor je ipak nedovoljan u avgustu jer je nacickan suncobranima i lezaljkama i  gomila domorodaca bukvalno sidje iz stana i na minut setnje ima svoj sezonski rezervisan krevetic i ucine da plaza poslepodne izgleda kao kosnica bez hlada. More na pescanim plazama u ovom delu italije nije neki poseban spektakl a sama cinjenica da je ova plaza prakticno u centru grada ne ide nikako u prilog ljubiteljima netaknute prirode.

Ako izuzmemo tu “sitnicu” cela ta obala je lepo sredjena i jako prijatna za setnju u svezijim satima ili voznju biciklom kao i ostalim sportskim aktivnostima na otvorenom. Vredna paznje je velika umetnicka mermerna fontana modernog dizajna autora poznatog vajara Pietra Cascelle i koja simbolizuje razne vrste brodova koji su vezani za ovaj grad. Uklopljena je u trg uglavljen u samu plazu a na koji se dolazi pesackom zonom sa glavnog gradskog trga.

 

IZufiLKl.jpg

 

ilP48yOl.jpg

 

Arhitektura u centru je raznolika i u trenucima prilicno jadna i otuzna a narocito glavni trg odise tugom i ima taj neki socijalisticki sarm institucionalne neestetike. Jedina stvar koja mi se svidja je kako je poplocana pesacka zona i zivahnost po kaficima i prodavnicama. Postojao je i prelepi gradski park tik uz plazu, oaza hladovine starih visokih borova posvecen pesniku D'Annunziu koji je rodom iz Pescare ali je izgoreo u velikom pozaru ovog leta.

 

vn2CZckl.jpg

 

WzU290Bl.jpg

 

Zanimljiv je i novi pesacki most koji spaja 2 dela grada odvojena kanalom i s kojeg se pruza lep pogled na plazu i na more.

Srecom ima odlicnih ribljih restorana i gomila kafica na obali pa se preko nekih stvari vrlo lako moze preci. Ako se ne planirate suncati ili kupati na plazi ceo jedan dan je previse za obilazak ovog grada.

 

Xpa5M1Pl.jpg

  • +1 6
  • Hvala 3
Link to comment

meni su u materi dolazili panduri u sred noci u hotel jer imam isto ime kao neko sa poternice.....engleski nemaju pojma, a ja slab sa italijanskim....i jos vide da nemam veze sa onim sa slike, ali su svejedno dosli jos jednom posle pola sata, valjda da mi vide golu zenu, jer se pre toga tusirala....

  • Haha 5
Link to comment
8 hours ago, lo zingaro said:

Grad ima bogatu istoriju ali je ... sa estetskog aspekta jedan zaista ruzan grad u odnosu na italijanske standarde.

kao da si Brindisi opisao... inače, super su ti ovi postovi, i baš ti hvala na istima, jelte. ja sam veliki zaljubljenik u Italiju, a ono o čemu najradije maštam (i ponekad realizujem do oko 10% tih maštarija) jeste upravo ovo što ti radiš silom kovid-prilika - obilazak turistički manje izvikanih djelova Italije gdje i dalje nema greške sa ićem, pićem, ljepotama za vidjeti, itd.

 

samo nastavi s ovim postovima, moliću lijepo! :thumbsup:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...