Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

Just now, namenski said:

Ako je ziv iskoristi priliku da ga malo bolje i pazljivije slusas, ako, na zalost nije - bice ti zao.

I treba da ti bude. :) 

Off topic

Ja sam imao deda-ujaka, bio sam klinac, na žalost, nisam ni znao ko je bio, dok nisam malo porastao, a onda je bilo kasno da pitam... A on kao da je ispao iz onih tvojih priča o zapadnobalkancima... Predratni komunista, 41 u aprilu, posle sloma, Mađari imali po

Šajkaškoj veliku hajku na njega, pobegao u Rusiju, nekako... Tamo stupio u vojsku, 44 se vratio kao oficir ruske vojske, ovde odmah u neka obaveštajne tokove ubačen, 48 imao 50/50 šanse da zaglavi u zatvoru ili ne daj bože nešto gore, na jedno jedino pitanje koje mu je postavljeno u 4 ujtru, dok je još bio u krevetu, odgovorio sa 'Tito' i tako pogodio... :)

 

Navodo, 60ih zašao iz službe iz koje se nikada ne izlazi, bio direktor neki fabrika po Vojvodini i tako...

 

Na žalost, nikad nisam čuo od njega priče o ratnim i poratnim godinama... Cenim da je imao šta da kaže :(

 

/off topic

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, namenski said:

:heart: za dedu.

Deda je 1 :nobles:

 

Ako je ziv iskoristi priliku da ga malo bolje i pazljivije slusas, ako, na zalost nije - bice ti zao.

I treba da ti bude. :) 

Deda je bio apsolutni kralj. On me je sve pametno naučio: Beži od vojske, ništa nikad s policijom (lopovi u uniformi), skloni se uživaj... Gledaj svoja posla. Ono, videlo se da se iživeo, popeli su mu se svi na kurac ali sve kroz neki razvučeni nadrkani humor. Slušao sam, pa on kad oće nešto da kaže to je događaj. Malo sutra njemu da izvučeš info ako neće. To kad on kaže da je statističar po struci, on jeste. Završio je statistiku da bi mogo to da kaže iskreno, taj fazon. 

 

Bilo je tu i priča koje nisu za pričanje, jer je jadan senilan bio a valjda ga pritiskalo. A inače je imao fazon 'čim čuješ da neko priča za novine i knjige znači da nema blage veze - da ima ćutao bi'. I onda ispali neko ime, kao, kad taj napiše feljton zovi da čitamo. A ja ne znam ni ko je taj, nikad čuo.

 

Imamo sad jednu baku tog profila, radila u SIVu celog života. 97, Duca. Ja sam 'Ducina mezimica'. Znam kome da se šlihtam, nisam ni ja veverica. :rolf:

 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Na žalost, nikad nisam čuo od njega priče o ratnim i poratnim godinama... Cenim da je imao šta da kaže :(

To je propustena sansa nasih generacija: prirodna doduse, kao i svaki odnos mladih prema pricama matorih, svuda i u svaka vremena.

Ali istinska steta: radilo se o izuzetnoj generaciji ljudi koja je - bez obzira na sve potonje greske ili 'greske' uspela prakticno ni iz ceka da izgradi jednu drzavu koje se mi danas u najvecem broju slucajeva neopravdano stidimo, prepustajuci ih sve dzumle uobiicajenoj kvalifikaciji novokomponovanih antikomunista i nacionalista da su svi od reda, bez razlike, bili - komunjare u najgorem smislu.

A steta i pre svega sramota po nas: bila je to neverovatna galerija, plejada likova, listom mladih, sa sve generalima mladjim od 30 godina koja je pobednicki isterala jedan rat i to kakav rat: obija nam se i o glavu - da smo ih slusali, koliko toliko, mozda bismo danas spremnije i potkovanijetm docekali narastajuci revizionizam koji je vec doveo dotle da nas je skoro pa sramota da prijavimotm sopstvene dede...

Da bi po sve bolje bilo da su bili u JVuO ili kod Ljotica, postalo je skoro drustveno prihvatljivije...

Bas kao sto je i 27. mart bio glupost, greska, bas kao sto su Bugari prosle godine po prvi put samo ucestvovali u oslobodjenju Beograda (dotle nisu pominjani ni u tragovima)...

Iduce ce Beograd da oslobode sami.

Uz malu pomoc bratske Crvene armije koja se, eto, tu slucajno nasla.... :D 

  • +1 1
Link to comment

@radisa i nije Off: ko god da je iole vredeo iz generacije dedatm - 90-ih je - ćutao.

Naročito što se tiče novina i ostalih takozvanih medija.

Šta su mislili i osećali gledajući rasturanje zemlje koju su gradili i to na način na koji je rasturena da ne pominjem likove koji su je rasturili, ostaje itekakva tema za neku buducu umetnost.

Takozvana istorija je tu, da izvines - go kurac. :)  

  • +1 2
Link to comment
34 minutes ago, namenski said:

@radisa i nije Off: ko god da je iole vredeo iz generacije dedatm - 90-ih je - ćutao.

Naročito što se tiče novina i ostalih takozvanih medija.

Šta su mislili i osećali gledajući rasturanje zemlje koju su gradili i to na način na koji je rasturena da ne pominjem likove koji su je rasturili, ostaje itekakva tema za neku buducu umetnost.

Takozvana istorija je tu, da izvines - go kurac. :)  

 

Kao da ti neko bivsu ribu koju si mnogo voleo prvo siluje..a onda se hvali time u kafani pred gomilom zabalavljene rulje.

 

 

Link to comment

Za razliku od 90-ih, danas nema ideje koju vlast već ne podržava i ne nudi, oni su i za Evropu i demokratiju i za Putina i čvrstu ruku i za Kosovo je Srbija i za Kosovo je kamen oko vrata i ekologiju i tešku industriju i pasulj sa slaninom i tofu sa algama - bukvalno je SNS postao neka vrsta Aliexpress stranke gde možeš da nađeš sve od igle do lokomotive, sve može, dogovorićemo se, samo glasaj.

 

Doduše ima nešto i u tom što ne možeš sa 50 imati istu energiju i optimizam kao sa 18, plus je svet globalno selo (kad jednom prođe pandemija), što bi neko ovde ispravljao krive Drine, kad ima Linkedin, Zoom, šta već, ako je iole dobar par intervjua i ćao, sutra si u uređenoj državi i ne gubiš vreme na gluposti.

  • +1 3
Link to comment
16 hours ago, napadaj said:

Muzički snobizam treba da se preraste u srednjoj školi, jer u suprotnom postane old man yells at cloud opšte mesto, a priče o uzročno-posledičnim vezama između popularnosti banalne muzike i izglasavanja bagre su jako smešne, posebno ovde gde su tzv. građanske elite nanele toliko štete ne propustivši nijednu priliku da pokažu svoje pravo lice, nepogrešivo ga ukazujući baš u momentima kada se priželjkivalo i kada je bilo nužno da ono izgleda potpuno drugačije.

 

 

Nadam se da dopuštaš da se nekom jednostavno ne dopada ta odvratna muzika.

  • +1 1
Link to comment

Ah, superiornost muzičkog ukusa koja se transponuje i na političko-filosofski aspekt ličnosti, eno nešto je na tu temu rekao Dragojević neki dan na tviteru i naravno izblamirao se najstrašnije (usput i generalizujući do jaja). 

Link to comment
 
Nadam se da dopuštaš da se nekom jednostavno ne dopada ta odvratna muzika.


Naravno, pa ni ja ne znam više od dve njegove pesme, a i to samo zato što nisam mogao da ih izbegnem na raznim događajima.
Link to comment
On 10.12.2020. at 16:37, Radoye said:

S ove distance mi deluje da su 90-te na Balkanu bile samo trejler za globalni holivudski blokbaster koji trenutno zivimo. Tada smo mislili da smo mi (as in: nase "elite" i sveukupna situacija koja nas je snasla) nenormalni a samo smo bili avangarda 30 godina ispred ostatka sveta. Danas ceo svet cekaju mnoge bitke, one nisu oruzane mada ni takve nisu iskljucene.

 

A i ne znamo da radimo, ali znamo da se bijemo.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...