Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Znaci preduzetnik sa isplatom licne zarade je prakticno firma kao DOO, samo placa manji % poreza na dobit i verovatno ima manje onih propratnih troskova i obaveza.

 

A preduzetnik sa samooporezivanjem prima novac i sta god da primi to se smatra kao da je plata i lupaju se porezi i doprinosi na to? Tako nekako?

 

Ako sam u pravu, samooporezivanje mi zvuci do jaja neisplativo, osim ako imas prilive tipa 10k eura i vise.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 months later...

Da li bi neko iskusan mogao da prosvetli sta se desava u sledecem slucaju:

 

Novo poglavlje, trebalo bi nesto bas lagano da radim na 2-godisnjem projektu za klijenta iz USA, manja IT firma.

Posto se poznajemo, tu verovatno mislim da nece biti nikakvog ugovora (mozda onaj NDA, ne znam).

Isplate bi bi isle preko mog deviznog racuna u Srbiji.

 

Kakve su mi opcije sto se tice obaveza prema drzavi, uzimajucu u obzir da su iznosi manji, otprilike 500-600eur i da necu imati druge prijavljene prihode u Srbiji.

 

 

 

Edited by Friend
Link to comment
31 minutes ago, Friend said:

Da li bi neko iskusan mogao da prosvetli sta se desava u sledecem slucaju:

 

Novo poglavlje, trebalo bi nesto bas lagano da radim na 2-godisnjem projektu za klijenta iz USA, manja IT firma.

Posto se poznajemo, tu verovatno mislim da nece biti nikakvog ugovora (mozda onaj NDA, ne znam).

Isplate bi bi isle preko mog deviznog racuna u Srbiji.

 

Kakve su mi opcije sto se tice obaveza prema drzavi, uzimajucu u obzir da su iznosi manji, otprilike 500-600eur i da necu imati druge prijavljene prihode u Srbiji.

 

Za 500-600 EUR mesečno možeš komotno da odjebeš državu. Tu bi ti stopa poreza bila blizu nuli po onom frilenserskom kalkulatoru, dakle šanse da će te neko goniti za te neplaćene dažbine takođe teže nuli. 

 

Ako već nemaš otvorenu firmu, verovatno ne moraš da se cimaš i registruješ je samo zbog toga. Opet, možda ne bi bilo loše jer ne znaš da li će da uleti neki drugi i izdašniji izvor prihoda tokom te dve godine.

 

(BTW sjajna je ta ideja da će da ti daju da potpisuješ NDA, ali te istovremeno plaćaju na crno :D)

 

  • Hvala 1
Link to comment

Ako nemaš neku drugarsku varijantu preko kog bi mogao da primaš taj novac (pre svega neko ko je paušalac), najisplativije ti je da budeš freelancer i da sam prijavljuješ porez kvartalno. Imaš ovde kalkulator, biraš povoljniju opciju za tebe (meni izađe oko 13,000din na 600e priliva): https://www.digitalnazajednica.org/2022/10/17/blizimo-se-trajnom-resenju-statusa-fizickih-lica-koja-posluju-preko-interneta/

 

Nema knjigovođe, nema birokratije, zajebavanja, nema konverzije (!), ne moraš ni ugovor da imaš, s tim što nije na odmet da potpišeš neki tipski frilenserski ugovor i držiš u fioci, zlunetrebalo.

 

edit: uleteo Vini sa boljim i verovatno novijim kalkulatorom, tu bi ti ispale baš male obaveze. Imao bi zdravstveno osiguranje za 4700din, na 600e priliva.

Edited by goofs
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Friend said:

Pre nego obradim ove gore informacije moram da sebi razjasnim:

Da li je upitan frilenserski status ako se radi 2 godine za istog poslodavca?

 

Frilenseri ne podležu testu samostalnosti, možeš da radiš za jednog ili za deset različitih poslodavaca.

 

Nama preduzetnicima je to komplikovanije, ali ti ne moraš da brineš ako ćeš kao frilenser da se prijaviš i častiš državu sa tih 4,700 mesečno za zdravstveno. 

 

(Ako si zdravstveno osiguran po drugom osnovu, npr kao nezaposlen, onda ti obaveza izađe ravno nula. Ali ako si se prijavio kao frilenser onda nisi više nezaposlen, tako da...)

  • Hvala 1
Link to comment
23 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

U jbt, zar stvarno toliko otimaju? To izađe šta, negde 20%?

 

Ma to je neka stara kalkulacija, mislim da je posle izglasan povoljniji rezim koji prikazuje tvoj kalkulator.

 

@Friend dodatak na ovo sto kaze Vini - ne smes da radis sa domacim kompanijama kao frilenser, to se drugacije regulise i oporezuje. Sve ostalo lagano.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
20 hours ago, goofs said:

edit: uleteo Vini sa boljim i verovatno novijim kalkulatorom, tu bi ti ispale baš male obaveze. Imao bi zdravstveno osiguranje za 4700din, na 600e priliva.

 

https://frilenseri.purs.gov.rs/kalkulator-poreza.html

 


Da li se u ovaj gore link kalkulator upisuje kvartalni priliv ili mesecni?

Ako je mesecni onda porez izlazi <10%, dok ako je kvartalni onda je porez ~20%.

 

 

 

 

Uporedni prikaz oba modela oporezivanja:
 

Spoiler

Uporedni-grafikon.png.webp

 

Edited by Friend
Link to comment

U pravu si, na tom linku se unosi kvartalni priliv tako da porez ispadne tako oko 20%, sto je ista cifra kao na onom drugom kalkulatoru, moja greska sto nisam dobro citao.

 

Nazalost, mislim da si tu negde u medjuzoni da nema neke povoljnije opcije od ove. Da ti prihodi narastu na 1000e mescno recimo imalo bi smisla da otvoris preduzetnika sa isplatom licne zarade, ali to onda povlaci neka druga smaranja sa sobom, knjigovodja, skupljanje racuna, test samostalnosti, konverzija novca itd.

Link to comment

Da, izgleda ipak da je 20% ono o cemu se radi.

Inace:
 

Quote

Skoro 2.200 frilensera je u trećem kvartalu podnelo poresku prijavu u roku, odnosno do 31. oktobra. U odnosu na prethodni kvartal, broj frilensera koji je podneo prijavu je porastao za 20%.

 

 

Nesto mi je ovaj broj mnogo nizak.. To moze da znaci da:

  • ili ima manje frilensera nego sto se mislilo (100K),
  • ili da ih je dosta preslo na preduzitnike i slicno,
  • ili da je procenat prijave poreza mali?


Ako je broj prijavljenih mali to bi znacilo da ljudi u vecini i dalje uvoze novac drugim kanalima?

Edited by Friend
Link to comment

Izvini @Friend, uopšte nisam prepoznao da treba da se upisuju kvartalne sume :sad: 

 

Dvadeset posto je bezobrazno mnogo za taj nivo zarade, treba čovek sve uredno da plati i onda preživljava sa ~50,000 mesečno. Ja bih pre radio na crno i nadao se da me nikad neće ganjati. (Ne nagovaram te ni na šta, naravno - ti jedini znaš u kakvoj si situaciji i koliki bi ti bio rizik.)

 

Što se tiče toga zašto nema više frilensera, paušal je i dalje povoljniji ako zarađuješ dosta više od prosečne osnovice za svoju delatnost. Meni je bolje da platim 30,000 mesečno i ne vodim knjige nego da mi računaju 20-25% od zarade.

 

Tu je gornji limit 4-5 hiljada EUR mesečno, tek oko te cifre postaješ zakonski obavezan da vodiš knjige (da li kao preduzetnik knjigaš ili kao DOO), a njima knjigovođa sigurno smanjuje efektivnu stopu poreza ispod tih... 27% koliko bi plaćali da slične sume prijavljuju kao frilenseri.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...