Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

3 hours ago, Svarog said:

 

brate, aj nemojte ovako paušalno da ispaljujete gluposti o nečemu što ne znate... evo u timu koji ja vodim od 25 ljudi nas je 7 bilo na protestima u prva 2 dana. jbt...

 

 

Ne mislim na izlaženje na ove opšte proteste, već na samostalni protest IT sektora ili makar neku zajedničku akciju. Naravno da je trebalo mnogo ranije da se preduzme nešto, jer je takav ustroj paušala bio neodrživ, ali to što zajednička organizacija pravi baby steps gotovo godinu dana nakon najave izmena zakona ne ukazuje da će doći do bilo kakvog uspeha.

 

Advokati su velikim uspeli u svojim zahtevima pre 6 godina, pa nema razloga da IT sektor ne izdejstvuje za sebe pogodnosti koje neće biti šarena laža smišljena od strane Brnabićkinih trustova mozgova.

Edited by napadaj
Link to comment

"IT sektor" ne postoji. Nismo organizovani ni na koji način, stavovi su vrlo divergentni. One koji rade čist outsource i primaju pare preko nekog online servisa savršeno zabole za to kako se paušal obračunava, tj. boleće ih sve dok im država ne doaka kao što je sad počelo po svetu da se radi.

 

Postoje krupne IT firme, domaće i strane, i nekoliko tih firmi (CT, MS) je zdušno i podržalo tu promenu, iz razloga koji bi trebalo da su očigledni. MS se naročito sećam da je pizdeo jer su morali da dižu bruto plate u razvojnom centru u nebesa da bi neto iznosi bili uporedivi s onim što ljudi uzimaju preko agencija, a MS nije hteo/smeo da radi na taj način.

Link to comment
6 minutes ago, napadaj said:

Ne mislim na izlaženje na ove opšte proteste, već na samostalni protest IT sektora ili makar neku zajedničku akciju.

 

ponovo čitam šta si napisao i dalje mi deluje kao da misliš na ove aktuelne proteste.

svakako, izvini ako sam te pogrešno razumeo pa mi je reakcija preterana bila.

Link to comment

Bez jedno 10k sati debelog rada ne možeš početi ni kapirati kol'ko u stvari ne znaš. Kakva crna 3 mjeseca. 
3 mjeseca je period za koji neko sa [ali baš] ogromnim iskustvom može uhvatiti sljedeću tehnologiju da bude ako ne vrlo dobar onda solidan u tome. 

Totalni početnik/neznalica za 3 mjeseca se može dobro nafrustrirati, jedino.

 

Il' što bi se reklo:

N9JTQTc.jpg

Edited by Tpojka
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:


 

 


FFS, nije teorija zavere nego elementarni zakoni tržišta.

Tvoj posao je dobro plaćen ne zato što je negde uklesano u kamenu da programer mora primati 2,000 EUR minimum, nego *zato što vas je malo*.

Kad bi tvoj posao počelo da rade svi od reda - pošto, je li, to "svako može" - ne bi svi primali tvoju današnju platu. Da vas je samo pet puta više, ne biste dobijali po 2, 000 EUR nego po 400.

Ja ne mogu ovo jednostavnije da objasnim. Dakle, nije u pitanju nikakva teorija zavere. Ljudi koji trube siromašnima LEARN TO COOODE ne žele da što više ljudi bude dobro plaćeno, nego da što manje moraju da plaćaju tebe i tvoje kolege.

 

 

Zato sad majstora za grijanje ili roletnara plaćaš 25 evra po satu, a kad svi budemo programeri u Srbiji i prosječna plata bude 2000 evra onda ćemo da ih plaćamo po 100 evra po satu. Pošto ove obične majstore nećeš moći naći ni radarom, jer će svi da kodiraju.

 

Kakvo elementarno nepoznavanje društvenih odnosa i dinamike, ali dobro, tako je to kad si u fazonu "glupani što uče o društvu umjesto da kodiraju"

  • +1 2
Link to comment
12 minutes ago, Tpojka said:

Bez jedno 10k sati debelog rada ne možeš početi ni kapirati kol'ko u stvari ne znaš. Kakva crna 3 mjeseca. 
3 mjeseca je period za koji neko sa [ali baš] ogromnim iskustvom može uhvatiti sljedeću tehnologiju da bude ako ne vrlo dobar onda solidan u tome. 

Totalni početnik/neznalica za 3 mjeseca se može dobro nafrustrirati, jedino.

 

Il' što bi se reklo:

N9JTQTc.jpg

+1

 

Ja u mojoj tehnologiji radim nekih 10ak godina... I često naletem na novu granu, koju nisam ispitao... Plus se tehnlogija menja i mora se stalnno i stalno učiti, prilagođavati, nadogarđivati... Još je kod mene u pitanju relativno zatvoren ekosistem, ali izađemo ponekad i iz toga...

 

Skroz su mi okrenuli logiku u tehnologiji, pre recimo 2 godine, i na prvom projektu posle uvođenja novih featura, sam bio ok, napravio sam sve da radi, ali posle 2 godine usavršavanja, meni to deluje punio rupa i gluposti koje su se mogle zaobići... Treba jako puno vremena da prođe dok ti ozbiljni alati ne legnu, ne shvatiš sve mogućnosti, ma kako bio dobar u nekom poslu...

 

A za 3 meseca, ne možeš ništa...

Link to comment

Mislim ko može da se prekvalifikuje i ko kapira tu tematiku, go for it što se kaže, ali da je to rešenje za celo društvo, to je isto kao i rešenje da svi sadimo maline jer 100g malina u Japanu košta 50 evra ili koliko već. Nema Yoygija kad ti je potreban. :D

Edited by Time Crisis
Link to comment
42 minutes ago, Time Crisis said:

Mislim ko može da se prekvalifikuje i ko kapira tu tematiku, go for it što se kaže, ali da je to rešenje za celo društvo, to je isto kao i rešenje da svi sadimo maline jer 100g malina u Japanu košta 50 evra ili koliko već. Nema Yoygija kad ti je potreban. :D

Ma. dobro to naravno ne.

Glupost je pričati o programiranju kao nekom krajnjem rešenju za sve.

Ali mladim definitivno nedostaje fleksibilnosti i promoćurnosti da uklopiš ono što se traži na tržištu rada sa svojim afinicijama. U mom društvu znam neke što su otvorili neke biznise fotografisanja, škola sportova i plesa za neke klince i sl, i ide im dobro, tako da nisu svi takvi.
Ali taj stav, baš želim da budem filozof, arheolog, slikar, pa kasnije kukam kako jedva preživljavam je zaista glupost teška.

I nije ovo problem samo srbije (mada se zbog nezaposlenosti u Srbiji štetnije manifestuje), već u celom svetu (aka gender studies u USA), i sve je započeto onom mantrom radi ono što voliš, koja je jedna od štetnijih stvari koje je moderna misao iznedrila.
https://www.psychologytoday.com/us/blog/your-awesome-career/201903/why-you-shouldn-t-do-what-you-love-1
https://www.theatlantic.com/business/archive/2015/08/do-what-you-love-work-myth-culture/399599/

Jer pored toga da će ti se zapravo možda svideti i nešto što ne znaš da ti se svidja, možda ti se neće svideti ono što misliš da ti se sviđa. Većina tih filozofa valjda misli da će im posao biti u nekim formama intelektualnog uzdizanja kroz neke duboke filozofske rasprave, a onda u najboljem slučaju posla u struci predaju nekim nezainteresovanim klincima, a mnogi završe kao konobari, il šta god...

Npr, ja sam studirao neke nauke. Iako volim nauku, tada nisam pojma imao koliko je zapravo rad u nauci užasan. Rob si nekog starijeg profe u nekom researchu (phd, post phd, researcher) i za minimalne pare u trci pacova da skupiš što više poena objavljivanjem radova na raznorazne teme koje najčešće nemaju nikakav značaj, već su izabrane samo da budu "original research" (as in, objavljeno je istraživanje ponašanja ovih 1000 materijala, znači popularno je to raditi, evo ja sam našao ovaj opskurni 1001. materijal, ajde da se tome posvetimo).

Za programiranje sam mislio da je najsmornija stvar ikada, i realno ono malo što sam učio u srednjoj i osnovnoj zaista jeste bio smor. Nisam ga hteo ni pogledati do pred stare dane.
Ali jbt, kad sam se malo razočarao u nauku, i pritisnut realnim potrebama da razmišljam o svojoj budučnosti počeo učiti programiranje, zavolio sam toliko da to nije normalno.

Teško mi je zamisliti maštovitiji posao, jer imaš cilj i milion načina da postigneš to, i onda u svojoj glavi vrtiš apstraktne ideje i dolaziš do neke implementacije. Da nisam totalni nemač pojma o "maštovitosti poslova" samo ću napomenuti da sam radio i kao grafički dizajner, studentski novinar, i u medija timu jedne organizacije, i neuporediva su oba zanimanja po maštovitosti i slobodi koju imaš.
Plus, jako brzo vidiš rezultate svog rada. Milione ljudi koristi tvojih ruku delo. I često imaš osjećaj tog nekog uspeha, od najsitnijih tipa više puta dnevno, a konačno sam provalio kako ovo radi, rešio ovaj bug, kako da ovo uradim. Do najkrupnijih, kada se tvoj višegodišnji projekat lansira i onda čitaš pohvale iz celog sveta. Ja sam se oduševio kada je neki bitan lik ali nevezan za našu industriju koristio naš sistem i bio oduševljen nekim featureom koji sam ja napravio. I ne samo napravio, već sam ja i osmislio, znatno poboljšavši prethodnu ideju i progurao to menadžmentu...

Edited by Spooky
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
10 minutes ago, Spooky said:


Ali jbt, kad sam se malo razočarao u nauku, i pritisnut realnim potrebama da razmišljam o svojoj budučnosti počeo učiti programiranje, zavolio sam toliko da to nije normalno.

 

 

Znači da ipak na kraju radiš ono što voliš. Kako se sad to razlikuje od one "mantre"? :)

Link to comment
3 minutes ago, Time Crisis said:

 

Znači da ipak na kraju radiš ono što voliš. Kako se sad to razlikuje od one "mantre"? :)

Pa razlikuje se jer sam ja na kraju tražio posao koji se traži i plaća, pa tu našao nešto što mi se sviđa, dok je uobičajena mantra da u osnovnoj/srednjoj ti treba da odabereš posao za koji tad na potpuno pogrešnim pretpostavkama misliš da će ti se sviđati i da to staviš pre bilo kakvih realnih razmišljanja da li uopšte ima posla, progresije na tom polju i koliko su takvi poslovi plaćeni...

Edited by Spooky
Link to comment
3 minutes ago, Spooky said:

Pa razlikuje se jer sam ja na kraju tražio posao koji se traži i plaća, pa tu našao nešto što mi se sviđa, dok je uobičajena mantra da u osnovnoj/srednjoj ti treba da odabereš posao za koji tad na potpuno pogrešnim pretpostavkama misliš da će ti se sviđati i da to staviš pre bilo kakvih realnih razmišljanja da li uopšte ima posla, progresije na tom polju i koliko su takvi poslovi plaćeni...

 

Misliti i znati su dve stvari što nas uči ona čuvena izreka. :D  Ja bih lično uvek pre izabrao da budem npr. ubitačan filozof nego loš ekonomista, iako na infostudu ima sigurno daleko više poslova za ekonomiste ovog ili onog profila nego za filozofe. Ako si u nečemu jako dobar, naći ćeš pre ili kasnije načina gde to da implementiraš, da se poslužim tim grozomornim izrazom, a ako si loš džabe što je traženo, u najboljem slučaju ćeš mrčiti papir negde za prosečnu platu. Al ide staž i tako to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...