Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

ja to ne mogu nikako da potvrdim. kod moje cerke u 4-om razredu je bilo 10 dece stranaca, i 6-oro je otislo u gimnaziju jer su imali prosek za gimnaziju. nikakvu preporuku nam nisu ni nudili, niti smo mi tako nesto trazili, niti je gimnazija to zahtevala. 

i otkud sad u februaru prica o gimnaziji? gledaju se ocene na kraju godine. 

Link to comment
On 11.12.2020. at 14:36, zorglub said:

Jbt ja ne mogu da zamislim situaciju gde nacisti napadaju auslandera "u sred Beča". Nemoj pogrešno da me razumeš molim te, ne kažem da ti ne verujem, i vrlo dobro znam da postoje, samo kažem - da sam nacista i hoću da provociram i maltretiram Yugo-a, Rumuna, koga god, ja kao prvo ne bih znao gde da počnem. Beograd ili Budimpešta npr., pa još neki zavučeni kraj - potpuno doable. Beč, gde iza svakog ćoška svakog bercirka i svakog predgrađa vreba buljuk Jugovića i Turaka - stvarno ne razumem tvoju ludu "sreću".

 

Ne znam baš za Beč, ali buraz je imao dosta problema u prvoj firmi u Austriji. Jedan od nacoša mu je na ormariću ispisao "Jugoschweine", jedan od šefova je često govorio kako je Adi bio dobar (hint: ne misli na Adija Dasslera) i tako ta sranja.

Link to comment

Iz mog skoro 4godišnjeg iskustva tamo (ovi što žive duže će znati mnogo bolje), Austrijanci su opasni salonski pljuvači po raznim pitanjima. Sve je lepo vaspitanje i kulturno dok se ne otvore malo na teme za koje misle da im sagovornik neće zameriti. Recimo u prvom razgovoru sa Austrijancem čovek mi se niotkuda izvinio za bombardovanje i da se nikako nije smelo to uraditi jednoj evropskoj državi, al’ znamo™ koji lobi stoji iza toga. To nikad ne bi bilo izrečeno da nije mislio kako njegov rant prema onima™ opravdava izvinjenje za bombardovanje i podršku Slobi. Ovakvih primera ima prilično za vreme dok sam živeo tamo i nikad nisu bili usmereni ka meni lično u lice, ali to salonsko opanjkavanje drugih grupacija im je bio nevidjeni gušt. Nažalost postoji segregacija u austrijskom društvu kad su Srbi u pitanju, za koju su krive obe strane po mom mišljenju.

 

Drugar sa akademije u Beču ima sjajan rad sa intervjuisanjem ljudi u prvom jutarnjem ubahnu sa pitanjem, koji jezik govorite? Probaću da ga iskopam negde i okačim. 

Edited by Mos
Link to comment
2 hours ago, Ros said:

ja to ne mogu nikako da potvrdim. kod moje cerke u 4-om razredu je bilo 10 dece stranaca, i 6-oro je otislo u gimnaziju jer su imali prosek za gimnaziju. nikakvu preporuku nam nisu ni nudili, niti smo mi tako nesto trazili, niti je gimnazija to zahtevala. 

i otkud sad u februaru prica o gimnaziji? gledaju se ocene na kraju godine. 

To ti je različito od zemlje do zemlje. Ovde u NRW je presudno mišljenje koje daje učitelj, a ne ocene. A daje ga već na polugodištu završnog razreda, da bi roditelji imali vremena da obiđu nekoliko škola preporučenog nivoa i odaberu, ili se eventualno odluče za Gesamtschule.
I mislim, nije bitno tvoje ni moje iskustvo, statistike lepo pokazuju da deca stranaca u ukupnom procentu čine oko 30% gimnazijalaca, a u ukupnom broju dece učestvuju sa 70%.

Edit: mislim, karikiram sa brojkama, mrzi me sad da tražim precizne podatke, ali jasno ti je šta hoću da kažem :)

Edited by aram
  • +1 2
Link to comment
44 minutes ago, aram said:

To ti je različito od zemlje do zemlje. Ovde u NRW je presudno mišljenje koje daje učitelj, a ne ocene. A daje ga već na polugodištu završnog razreda, da bi roditelji imali vremena da obiđu nekoliko škola preporučenog nivoa i odaberu, ili se eventualno odluče za Gesamtschule.
I mislim, nije bitno tvoje ni moje iskustvo, statistike lepo pokazuju da deca stranaca u ukupnom procentu čine oko 30% gimnazijalaca, a u ukupnom broju dece učestvuju sa 70%.

Edit: mislim, karikiram sa brojkama, mrzi me sad da tražim precizne podatke, ali jasno ti je šta hoću da kažem :)

 

a ja mislio da su nacosi ovde u bayernu :D

naravno, i ovde se prica sa roditeljima, skole (gimnazija, realschule i mittelschule) se prezentuju u drugom polugodistu. deca koja su na granici za ovu ili onu skolu imaju sansu ako hoce da poprave prosek. ali kad se podvuce crta tu su roditelji koji ce da odluce ako su ocene u redu. moguce je da negde u nekim skolama ucitelji podrivaju ocene stranoj deci, ali ja to ne mogu ni iz mog iskustva, ni iz iskustva drugih nasih ljudi koje poznajem. doduse, krug ljudi sa kojima sam u kontaktu ovde su mahom IT emigracija, a i deca su dobra u skolama. od ekipe stranaca koje poznajem, a cija deca nisu dospela do gimnazije, mogu ti reci da ta deca zaista nisu dorasla gimnaziji. mislim da dosta zavisi od toga u kakvoj sredini deca odrastaju i u kojoj se krecu.

u gimnaziji moje cerke je sigurno 80% nemacke dece, ali njena gimnazija je na granici izmedju harlachinga i giesinga, gde je harlaching elitni deo grada i gde ni ne zivi mnogo stranaca. nama je to bila najbliza prirodnjacka gimnazija i bile su najvece sanse da tu dobije mesto. u minhenu, uglavnom, i u gimnazijama radi teritorijalni princip. deca najbliza skoli ce pre dobiti mesto. 

sledeca prirodnjacka gimnazija je u centru giesing koje je sigurno sa preko 50% stranaca, i u toj gimnaziji je vise od pola stranaca sto odgovara etnickoj strukturi okoline gimnazije.

Link to comment
1 hour ago, ArleKino said:

Ne znam baš za Beč, ali buraz je imao dosta problema u prvoj firmi u Austriji. Jedan od nacoša mu je na ormariću ispisao "Jugoschweine", jedan od šefova je često govorio kako je Adi bio dobar (hint: ne misli na Adija Dasslera) i tako ta sranja.

 

Da nije prečuo "Hajdi"? Tako oni kojima je i dalje srcu drag tepaju Haider-u, upoznao sam i takvog. Za austrijskog molera bi letelo perje ili pesnice.

 

Verujem sve, samo kažem - da se tako javno manifestuje rasizam/ksenofobija u sred kosmopolitskog grada kakav je Beč, to mi je bilo čudno. Svi moji su srećom bili pošteđeni takvih susreta i utisaka.

Link to comment

@Ros  Ja rekoh, bilo čije pojedinačno iskustvo je nebitno, bitna je statistika.

stat.JPG.fa06c3655df7ec91893bbce65f477ba5.JPG

 

E sad, ovo je statistika za one koji imaju strani pasoš, ne za one koji imaju samo strano poreklo, ali su im roditelji (i oni) uzeli nemačko državljanstvo. Tj. tu ne ulazi tzv. druga generacija useljenika. Za njih Nemci tvrde da su im rezultati u školovanju "mnogo bolji". Ali eto, ne možemo da znamo koliko bolji jer se taj podatak ne obrađuje, iako je 2005. obećano da će se uvrstiti u statistiku...

 

Edited by aram
Link to comment
9 minutes ago, zorglub said:

Da nije prečuo "Hajdi"? Tako oni kojima je i dalje srcu drag tepaju Haider-u, upoznao sam i takvog. Za austrijskog molera bi letelo perje ili pesnice.

Verujem sve, samo kažem - da se tako javno manifestuje rasizam/ksenofobija u sred kosmopolitskog grada kakav je Beč, to mi je bilo čudno. Svi moji su srećom bili pošteđeni takvih susreta i utisaka.

 

Sto posto Adi.

 

Buraza pitao nekoliko puta kad će ih doći dići u vazduh jer je musliman. To je taj 1 miteleuropski smisao za humor.

Link to comment
8 minutes ago, aram said:

@Ros  Ja rekoh, bilo čije pojedinačno iskustvo je nebitno, bitna je statistika.

stat.JPG.fa06c3655df7ec91893bbce65f477ba5.JPG

 

E sad, ovo je statistika za one koji imaju strani pasoš, ne za one koji imaju samo strano poreklo, ali su im roditelji (i oni) uzeli nemačko državljanstvo. Tj. to ne ulazi tzv. druga generacija useljenika. Za njih Nemci tvrde da su im rezultati u školovanju "mnogo bolji". Ali eto, ne možemo da znamo koliko bolji jer se taj podatak ne obrađuje, iako je 2005. obećano da će se uvrstiti u statistiku...

 

 

mozda je ovo bolja statistika:

 

image.png.53050d5e6238e151f658760c99d5c478.png

Link to comment

Pa nije bolja, prosto je druga :)
Ovo se ne odnosi na
školovanje u Nemačkoj, ovo se odnosi na ukupnu populaciju. Koja se školovala kojekuda, pa sad živi u Nemačkoj. Tu npr. ulaze Španci kojih nema koliko Turaka, ali su zato skoro svi fakultetski obrazovani. U Španiji. Tu ulaze svi naši IT stručnjaci i doktori koji dolaze zadnjih godina, gomila Rusa kod kojih je prosek obrazovanja takođe veoma visok i td. i sl. Pitanje je jednostavno: zašto Nemačka ne želi da vodi statistiku o tome kako u školi prolaze deca i mladi sa stranim poreklom? Najverovatniji odgovor je zato što im ne odgovara...
Radili su Italijani za svoje u Nemačkoj to istraživanje pre par godina, rezultati su billi katastrofalni. Probaću da nađem ovih dana.

Edited by aram
Link to comment

Naravno da postoji otpor prema ljudima koji dolaze da rade jer se smtra da obaraju cenu rada lokalaca i/ili uzimaju poslove. Kako su docekane izbeglice unutar svojih nacionalnih drzava tokom ratova devedesetih ili kako u Bihacu docekuju muslimanske migrante? Krenite od toga.

 

Ja znam da Nemci pricaju kako istocnjaci obaraju cenu rada njima i da su Svajcarci pametni jer zabranjuju masovni ulazak pa je plata znacajno veca u Svajcarskoj. To inace nije tacno, Nemacka bez istocnjaka bi ekonomski bila u golemim problemima ali je percepcija takva.

 

Link to comment
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...