Jump to content
IGNORED

Umro Bris Taton, Francuz pretučen u Beogradu od huligana


borris_

Recommended Posts

A da li prihvataš da smo suodgovorni za svako počinjeno ubstvo, zločin, koje je počinio povratnik? Ako gledaš na taj način društvo je odgovorno za svaki zločin povratnika isto onoliko koliko i za smrt nevino osuđene osobe... Jer, društvo je omanulo u oba slučaja, i dovelo do nečije tragedije i nevinog stradanja...Po meni, ove dve stvari su jednake, kako po posledicama, tako i kroz činjenje, odnosno nečinjenje društva...
Ne. Oslobodio ga je sudija, losh tuzhilac, neuk policajac, netko, ali ne svi/drushtvo, drushtvo je propisalo kazne (koje kod nas, by the way, treba da su strozhije)... a zakon o smrtnoj kazni i mogucnost da se ona izrekne je odgovornost drushtva.
Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    57

  • yolo

    41

  • Eraserhead

    36

  • Idioteque

    29

Ne. Oslobodio ga je sudija, losh tuzhilac, neuk policajac, netko, ali ne svi/drushtvo, drushtvo je propisalo kazne (koje kod nas, by the way, treba da su strozhije)... a zakon o smrtnoj kazni i mogucnost da se ona izrekne je odgovornost drushtva.
Odgovornost društva je i ko će biti sudija, tužilac... Odgovornost društva je i kako će se u zatvoru sprovodit program rehabilitacije...Ima društvo puno odgovornosti... Nisu te sudije i tužioci tu radi sebe, nego radi zaštite društva kao takvog...A ovo za kazne... Sudije daju najmanje moguće kazne, jer imamo manjak smeštajnih kapaciteta, pa su, od strane ministarstva zamoljeni da to tako rade... A uz to su pod velikim pritiskom, kao i tužilaštvo, jer nikad ne znaju ko zna koga, i ko može da im smesti... Što je takođe, na neki način, odgovornost(ili bolje rečeno neodgovornost) društva...
Link to comment
Odgovornost društva je i ko će biti sudija, tužilac... Odgovornost društva je i kako će se u zatvoru sprovodit program rehabilitacije...Ima društvo puno odgovornosti... Nisu te sudije i tužioci tu radi sebe, nego radi zaštite društva kao takvog...A ovo za kazne... Sudije daju najmanje moguće kazne, jer imamo manjak smeštajnih kapaciteta, pa su, od strane ministarstva zamoljeni da to tako rade... A uz to su pod velikim pritiskom, kao i tužilaštvo, jer nikad ne znaju ko zna koga, i ko može da im smesti... Što je takođe, na neki način, odgovornost(ili bolje rečeno neodgovornost) društva...
Pa eto, hiljadu i jedna stvar koja se mozhe popraviti ... Ili mislish da je institut smrtne kazne zamena za sve te loshe stvari?Ili mislish da ce smrtna kazna u kombinaciji doprineti smanjenju izvrshenja krivichnih dela?Ja ne mislim.Ako imash neke konkretne podatke, daj.
Link to comment
Pa eto, hiljadu i jedna stvar koja se mozhe popraviti ... Ili mislish da je institut smrtne kazne zamena za sve te loshe stvari?Ili mislish da ce smrtna kazna u kombinaciji doprineti smanjenju izvrshenja krivichnih dela?Ja ne mislim.Ako imash neke konkretne podatke, daj.
Sutra... Ako neko ne odgovori u međuvremenu...
Link to comment
Pa eto, hiljadu i jedna stvar koja se mozhe popraviti ... Ili mislish da je institut smrtne kazne zamena za sve te loshe stvari?Ili mislish da ce smrtna kazna u kombinaciji doprineti smanjenju izvrshenja krivichnih dela?Ja ne mislim.Ako imash neke konkretne podatke, daj.
Probaću nekako da obrazložim, zašto mislim da bi ovo boldovano bilo značajno za Srbiju i srpsko društvo...Različite zemlje su na različitom nivou razvoja, kako tehnološkom, na primer, tako i društvenom... Tako da je jako teško porediti društvo i društvene odnose skandinavskih zemalja, balkanskih zemalja i, na primer, zemalja podsaharske Afrike... Jedan život u podsaharskoj Africi vredi jako malo, baš zbog društvenih odnosa koji tamo vladaju, a u Skandinaviji jako puno jer je društvo doseglo neki stepen razvoja koji stavlja individuu u centar istog... Mi smo negde u sredini, većina bi htela da budemo kao Skandinavci, po mugućstvu odmah i preko noći, ali trenutni društveni odnosi su poprilično bliže nekim afričkim zemljama... Zašto je to tako? Pa zato što su se poremetili ti odnosi tokom poslednjih 20-ak godina, i iz jednog dosta sređenog društva, koje je naginjalo ka zapadnom modelu društva, mi smo skliznuli u kontra smeru... Pokušaj da se vratimo natrag, pukim usvajanjem zakona nekih društava, koja su daleko ispred nas po svom nivo razvoja neće nas odvesti nigde, i gurnuće nas još dublje u provaliju... Ako neko zna da zbog blagosti, podmitljivosti ili, jednostavno, kurcobolje sudskih organa za teško ubistvo neće odgovarati u punoj srazmeri sa učinjenim, on je time samo ohrabren... Ako zna da će u najgorem slučaju odležati 10-ak godina, a verovatno i manje, da u zatvoru uopšte nije tako strašno, i da ta sankcija, u suštini, da mu samo pomogne u razvoju posla™, nako izlaska, on nema nikakvih problema da učini zločin... A na kraju krajeva društvo će prema većini takvih biti , u najboljem slučaju ravnodušno, a od dosta njih i pravi heroje...Uvođenjem i primenom smrtne kazne, elita bi poručila društvu da to više tako ne može... Da, će svaki zločin biti adekvatno procesuiran, i da počinilac nikako ne može biti heroj... Nisu skandinavci postali ovakvi preko noći... Njihovo društvo je evolucijom, a ne revolucijom stiglo dovde... Mi pokušavamo revolucijom da preskočimo godine razvoja svesti, a to nije dobro... Samo ćemo se zakopati dublje, i društvo će polagano propadati, što nam se i dešava...Vidi, u NS se od drugog svetskog rata, pa sve do devedesetih desilo 1 ubistvo... "Gavra ubio policajca" se godinam prepričavalo, a Gavra je streljan kao poslednji džukac... I društvo je to gromoglasno podržalo... Sada neki Uroš, pokuša da ubije policajca (što je sa zakonskog stanovišta isto kao i ubistvo!!!), pred kamerama, dobije deset godina... I još se delovi društva bune kako je to strašno... Ma jeste, strašno je što je samo 10 godina... Uroš to čini jer zna da nema sankcija, novi Uroši stasavaju i društvo ode u pizdu materinu... Možda sam malo zbrkan, ali se nadam da razumeš... Poenta je da naše društvo nije spremno za ukidanje rigoroznih kazni(recimo, za svako ubistvo sa umišljajem 40 godina ili smrtna kazna), zato što nije evoluiralo na potreban nivo...
Link to comment
Probaću nekako da obrazložim, zašto mislim da bi ovo boldovano bilo značajno za Srbiju i srpsko društvo...Različite zemlje su na različitom nivou razvoja, kako tehnološkom, na primer, tako i društvenom... Tako da je jako teško porediti društvo i društvene odnose skandinavskih zemalja, balkanskih zemalja i, na primer, zemalja podsaharske Afrike... Jedan život u podsaharskoj Africi vredi jako malo, baš zbog društvenih odnosa koji tamo vladaju, a u Skandinaviji jako puno jer je društvo doseglo neki stepen razvoja koji stavlja individuu u centar istog... Mi smo negde u sredini, većina bi htela da budemo kao Skandinavci, po mugućstvu odmah i preko noći, ali trenutni društveni odnosi su poprilično bliže nekim afričkim zemljama... Zašto je to tako? Pa zato što su se poremetili ti odnosi tokom poslednjih 20-ak godina, i iz jednog dosta sređenog društva, koje je naginjalo ka zapadnom modelu društva, mi smo skliznuli u kontra smeru... Pokušaj da se vratimo natrag, pukim usvajanjem zakona nekih društava, koja su daleko ispred nas po svom nivo razvoja neće nas odvesti nigde, i gurnuće nas još dublje u provaliju... Ako neko zna da zbog blagosti, podmitljivosti ili, jednostavno, kurcobolje sudskih organa za teško ubistvo neće odgovarati u punoj srazmeri sa učinjenim, on je time samo ohrabren... Ako zna da će u najgorem slučaju odležati 10-ak godina, a verovatno i manje, da u zatvoru uopšte nije tako strašno, i da ta sankcija, u suštini, da mu samo pomogne u razvoju posla, nako izlaska, on nema nikakvih problema da učini zločin... A na kraju krajeva društvo će prema većini takvih biti , u najboljem slučaju ravnodušno, a od dosta njih i pravi heroje...Uvođenjem i primenom smrtne kazne, elita bi poručila društvu da to više tako ne može... Da, će svaki zločin biti adekvatno procesuiran, i da počinilac nikako ne može biti heroj... Nisu skandinavci postali ovakvi preko noći... Njihovo društvo je evolucijom, a ne revolucijom stiglo dovde... Mi pokušavamo revolucijom da preskočimo godine razvoja svesti, a to nije dobro... Samo ćemo se zakopati dublje, i društvo će polagano propadati, što nam se i dešava...Vidi, u NS se od drugog svetskog rata, pa sve do devedesetih desilo 1 ubistvo... "Gavra ubio policajca" se godinam prepričavalo, a Gavra je streljan kao poslednji džukac... I društvo je to gromoglasno podržalo... Sada neki Uroš, pokuša da ubije policajca (što je sa zakonskog stanovišta isto kao i ubistvo!!!), pred kamerama, dobije deset godina... I još se delovi društva bune kako je to strašno... Ma jeste, strašno je što je samo 10 godina... Uroš to čini jer zna da nema sankcija, novi Uroši stasavaju i društvo ode u pizdu materinu... Možda sam malo zbrkan, ali se nadam da razumeš... Poenta je da naše društvo nije spremno za ukidanje rigoroznih kazni(recimo, za svako ubistvo sa umišljajem 40 godina ili smrtna kazna), zato što nije evoluiralo na potreban nivo...
Zar se ista poruka ne bi poslala pooshtravanjem kaznenog zakona?Pokushacu da povuchem paralelu izmedju smrtne kazne za odraslog choveka i batina za dete, u smislu ultimativne kazne, one koja se primenjuje kada ne znash shta drugo da primenish/kada ne vidish izlaza iz situacije. Znam da ima ljudi koji misle da je batina iz raja izashla, znam da sam i ja popio poneku dok sam bio mali, no isto tako znam da se sve, ali bash sve mozhe reshiti i bez batine.Niti je batina reshenje, niti pravi decu boljima a isto je i sa smrtnom kaznom.
Link to comment
Ako neko zna da zbog blagosti, podmitljivosti ili, jednostavno, kurcobolje sudskih organa za teško ubistvo neće odgovarati u punoj srazmeri sa učinjenim, on je time samo ohrabren... Ako zna da će u najgorem slučaju odležati 10-ak godina, a verovatno i manje, da u zatvoru uopšte nije tako strašno, i da ta sankcija, u suštini, da mu samo pomogne u razvoju posla, nako izlaska, on nema nikakvih problema da učini zločin... A na kraju krajeva društvo će prema većini takvih biti , u najboljem slučaju ravnodušno, a od dosta njih i pravi heroje...Uvođenjem i primenom smrtne kazne, elita bi poručila društvu da to više tako ne može... Da, će svaki zločin biti adekvatno procesuiran, i da počinilac nikako ne može biti heroj...
ako bi pogledao stope ubistva u USA po drzavama, video bi da je vise ubistava tamo gde postoji smrtna kazna iz prostog razloga jer je u tim drzavama "cena" zivota "jeftinija". deluje nelogicno, ali statistika tako pokazuje.znaci da smrtna kazna ne bi donela poboljsanje, ali bi u srbiji poboljsanje sigurno doslo poostravanjem vremenskih kazni.http://www.deathpenaltyinfo.org/deterrence...teswithvwithout
Link to comment
znaci da smrtna kazna ne bi donela poboljsanje, ali bi u srbiji poboljsanje sigurno doslo poostravanjem vremenskih kazni.http://www.deathpenaltyinfo.org/deterrence...teswithvwithout
Posebno su interesantni procenti (brojke su/statistika je neshto na chemu zavidim Americi), gde se vidi da se jaz povecao sa 4 na 40 procenata.Tu ima uticaja i prelazak Kansasa i New Yorka u drzhave koje primenjuju smrtnu kaznu od 94/95, mada je trend ochigledan u korist zemalja koje ne primenjuju istu, ali je indikativno i da New York ukida istu 2007 (sa New Jerseyem). Shto bi se reklo na makedonskom, se popishmania.
Link to comment
Zar se ista poruka ne bi poslala pooshtravanjem kaznenog zakona?
Možda bi i samo poštovanje kaznenog zakona doprinelo slanju poruke... Ali, opet, društvo u celini,nije sposobno da se trenutnom kaznenom politikom izbori sa kriminalom... potrebno je učiniti našto, kratkoročno brzo i efektno, kako bi se poslala poruka, da je dosta sa nasiljem i tolerisanjem istog... Da ovi bilmezi, svi odreda koji su ubili Tatona, dobiju smrtnu kaznu, misliš da ne bu uticalo na neke nove bilmeze pre nogo što napadnu sledećeg Tatona? A ako pola od njih dobije 1-2 godine zatvora, a jedan 30 godina, kakvu to poruku daje društvu? OK, nije strašno mlatiti nekog do smtrti, možda se i izvučem? I to je ono što je problem...
Niti je batina reshenje, niti pravi decu boljima a isto je i sa smrtnom kaznom.
Zavisi od deteta, odnosno društva... Neko društvo će smrtna kazna učiniti boljim, neko ne... Meni se samo čini da bi naše društvo bilo bolje po mene i tebe, ako bi i takva vrsta kazne postojala... @rossBaš tako, u tom društvu(društvenom miljeu iz kog dolazi većina počinilaca zlodela u US&A™, a ne u celoj US&A, naravno) je cena života niska... U našem društvu još ne postoji takav milje(bar ne u značajnom obliku), te bi dobar deo bilmeza razmislio malo... To je ono što pokušavam da kažem...Uostalom, kao što nije postojao jedan put u Komunizam:), ne postoji samo jedan put ka nekoj normalnoj društvenoj zajednici, kakve su u zapadnoj Evropi...
Link to comment
Možda bi i samo poštovanje kaznenog zakona doprinelo slanju poruke... Ali, opet, društvo u celini,nije sposobno da se trenutnom kaznenom politikom izbori sa kriminalom... potrebno je učiniti našto, kratkoročno brzo i efektno, kako bi se poslala poruka, da je dosta sa nasiljem i tolerisanjem istog... Da ovi bilmezi, svi odreda koji su ubili Tatona, dobiju smrtnu kaznu, misliš da ne bu uticalo na neke nove bilmeze pre nogo što napadnu sledećeg Tatona? A ako pola od njih dobije 1-2 godine zatvora, a jedan 30 godina, kakvu to poruku daje društvu? OK, nije strašno mlatiti nekog do smtrti, možda se i izvučem? I to je ono što je problem...Zavisi od deteta, odnosno društva... Neko društvo će smrtna kazna učiniti boljim, neko ne... Meni se samo čini da bi naše društvo bilo bolje po mene i tebe, ako bi i takva vrsta kazne postojala... @rossBaš tako, u tom društvu(društvenom miljeu iz kog dolazi većina počinilaca zlodela u US&A, a ne u celoj US&A, naravno) je cena života niska... U našem društvu još ne postoji takav milje(bar ne u značajnom obliku), te bi dobar deo bilmeza razmislio malo... To je ono što pokušavam da kažem...Uostalom, kao što nije postojao jedan put u Komunizam:), ne postoji samo jedan put ka nekoj normalnoj društvenoj zajednici, kakve su u zapadnoj Evropi...
Ne, ne i ne. Rechi seku strashnije od bilo kog macha.
Link to comment
Ne, ne i ne. Rechi seku strashnije od bilo kog macha.
Pazi, ja moje dete neću, nikada udariti... Zato što je od početka tako učimo, da razume, shvati, da je reč najvažnija stvar i da se sve može rešiti razgovorom...Ali, zamisli dete, koje je od početka svog života drugačije vaspitano, gde reči ništa ne znače, gde ne postoji nijedna kazna koja mu nešto znači? U jednom trenutku, da ne bi ugrozilo drugu decu, ostaje samo gola sila...Isto tako je i sa društvom... Da bi se zaštitilo, neki put mora da se pokaže najbrutalnija sila, inače, ode društvo u kurac...
Link to comment
Pazi, ja moje dete neću, nikada udariti... Zato što je od početka tako učimo, da razume, shvati, da je reč najvažnija stvar i da se sve može rešiti razgovorom...Ali, zamisli dete, koje je od početka svog života drugačije vaspitano, gde reči ništa ne znače, gde ne postoji nijedna kazna koja mu nešto znači? U jednom trenutku, da ne bi ugrozilo drugu decu, ostaje samo gola sila...Isto tako je i sa društvom... Da bi se zaštitilo, neki put mora da se pokaže najbrutalnija sila, inače, ode društvo u kurac...
Mozhemo mi ovako do sutra :). Ne slazhem se.Ne mislim da postoji chovek koji ce zbog mogucnosti da bude ubijen umesto da ce zavrshiti na vishegodishnjoj robiji razmisliti vishe o tome da li ce napraviti nedelo. Smrt nije neshto o chemu razmishljash svaki dan a strah od smrti se uglavnom javlja u momentima kada ona neminovno dolazi. Na stranu to shto mislim da je vishegodishnja robija gora od smrti, tako da ... pozdrav.
Link to comment
Mozhemo mi ovako do sutra :). Ne slazhem se.Ne mislim da postoji chovek koji ce zbog mogucnosti da bude ubijen umesto da ce zavrshiti na vishegodishnjoj robiji razmisliti vishe o tome da li ce napraviti nedelo. Smrt nije neshto o chemu razmishljash svaki dan a strah od smrti se uglavnom javlja u momentima kada ona neminovno dolazi. Na stranu to shto mislim da je vishegodishnja robija gora od smrti, tako da ... pozdrav.
Ok, ne moraš da zamišljaš... Imaš takve dece, ohoho...No dobro, svako ima svoj stav, ovo je ionako jedna kafansko-intelektualna rasprava... :) Do, sledećeg raspravljanja, kolega...
Link to comment
Jedan život u podsaharskoj Africi vredi jako malo, baš zbog društvenih odnosa koji tamo vladaju, a u Skandinaviji jako puno jer je društvo doseglo neki stepen razvoja koji stavlja individuu u centar istog...
ovo je rasisticki evolucionizam na nivou XX veka, Radisa. Ljudski zivot u svakom drustvu na planeti vredi isto.Uostalom ne zelim da se raspravljam s tobom...rekao si, tek sad videh, da decu treba tuci (naravno, ne tvoju :blink:) a ja sa onima koji to propagiraju naprosto ne komuniciram.ovo nikada do sada nisam uradio, ali mi je ovo tvoje pisanje o ubijanju i mlacenju dece (ne tvoje, naravno, ona su fina, ti predlazes da se biju tudja deca) u ime "zapadnih vrednosti" i "normalnosti" (koja u nekim zemljama ukljucuje i konc-logore za imigrante, uskracivanje osnovne zdravstvene nege sirotinji, i, ponovo, rasne zakone) malo razbilo moj zen-spokoj, tako da,wtmil Edited by vasudeva418
Link to comment
ovo je rasisticki evolucionizam na nivou XX veka, Radisa. Ljudski zivot u svakom drustvu na planeti vredi isto.Uostalom ne zelim da se raspravljam s tobom...rekao si, tek sad videh, da decu treba tuci (naravno, ne tvoju :blink:) a ja sa onima koji to propagiraju naprosto ne komuniciram.ovo nikada do sada nisam uradio, ali mi je ovo tvoje pisanje o ubijanju i mlacenju dece (ne tvoje, naravno, ona su fina, ti predlazes da se biju tudja deca) u ime "zapadnih vrednosti" i "normalnosti" (koja u nekim zemljama ukljucuje i konc-logore za imigrante, uskracivanje osnovne zdravstvene nege sirotinji, i, ponovo, rasne zakone) malo razbilo moj zen-spokoj, tako da,wtmil
Ne preteruj Vaso.Malo od toga shto si napisao je Radisha rekao.Ako se negde deshava vishe ubistava, onad nije rasisticki evolucionizam reci da negde zhivot manje vredi.Shto se tiche batina i dece, to je neshto na chemu treba da se radi, i rekao bih da si Radishi uchitao malo vishe od onoga shto je rekao, a stavljanjem na ignore listu ne postizhesh nishta.Ne zhelim da nastavljam diskusiju o ovome, jer naprosto ne zhelim ikoga da branim. Ustvari, ne znam ni zashto ovo pishem, ali eto ... pozdrav.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...