Jump to content
IGNORED

Umro Bris Taton, Francuz pretučen u Beogradu od huligana


borris_

Recommended Posts

Ne bih da se mesham u tvoju i Vasinu diskusiju te samo jedna digresija.Sve to je lepo, ali sve pada u vodu ako makar jedan nevin zavrshi svoj zhivot po takovom zakonu.Bolje da se x njih provuche, nego da jedan nevin strada, a da se ne mozhe ispraviti.Ima hiljadu i jedna stvar koja mozhe posluzhiti za odvracanje od kriminala. Smrtna kazna je kap u moru.
Da li isti ključ važi i za njihove žrtve, pošto pričamo već o stradanju nevinih? Ako je spasavanje jednog jedinog nevinog života toliko vredno (da celi sistemi, zakoni i ostalo padaju u vodu), zar nije po toj logici bolje da se takvi ljudi zauvek zaključaju negde i ključ baci? Ili da upitam onda to koristeći tvoju formulaciju: bolje da se x njih ne izvuče napolje, nego da jedan nevin strada?
Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    57

  • yolo

    41

  • Eraserhead

    36

  • Idioteque

    29

jel ta jos glumi ili se posvetila porodici?
glumila je u bajicevom filmu 'na lepom plavom dunavu' iz 2008. godine. glumi zenu gage nikolica, inace oboje su slovenci, koju on podvodi mladom piscu kako bi ga naterao da potpise za njihovu (bojaninu i gaginu) izdavacku kucu.dakle fatalni darko se ponovo pojavljuje na topiku o brisu tatonu.
Link to comment
Da li isti ključ važi i za njihove žrtve, pošto pričamo već o stradanju nevinih? Ako je spasavanje jednog jedinog nevinog života toliko vredno (da celi sistemi, zakoni i ostalo padaju u vodu), zar nije po toj logici bolje da se takvi ljudi zauvek zaključaju negde i ključ baci? Ili da upitam onda to koristeći tvoju formulaciju: bolje da se x njih ne izvuče napolje, nego da jedan nevin strada?
Nije to bash isto.Prvo, stradanje nevinog od strane nekog psihopate je stvar izbora psihopate i na to malo tko mozhe da utiche, a stradanje nevinog po slovu zakona je stvar izbora drzhave/drushtva. Mislim da je jasno shta je gore.Drugo, i mnogo vazhnije, jeste to da supstitut za smrtnu kaznu nije sloboda vec vishegodishnja robija te takovi umesto da budu mrtvi onda sluzhe npr. multi dozhivotne zatvorske kazne i nemaju priliku da ponovo ubijaju.Hteo sam da istaknem vaznost nepopravljivosti oduzimanja zhivota. Zhivot ne mozhesh da vratish, dok svaka robija nevinog mozhe da se prekine i uz odredjenu nadoknadu da se choveku nadomesti vreme provedeno u nepravednom okruzhenju. Nije savrsheno, ali sigurno bolje nego da je mrtav.
Link to comment
Ne bih da se mesham u tvoju i Vasinu diskusiju te samo jedna digresija.Sve to je lepo, ali sve pada u vodu ako makar jedan nevin zavrshi svoj zhivot po takovom zakonu.Bolje da se x njih provuche, nego da jedan nevin strada, a da se ne mozhe ispraviti.Ima hiljadu i jedna stvar koja mozhe posluzhiti za odvracanje od kriminala. Smrtna kazna je kap u moru.
Dobro poentirano :thumbsup: Mislim da USA imaju neki nenormalan procenat (15-20%) osudjenih na smrt za koje se kasnije ispostavilo da su nevini. Ali to je posledica njihovog kaubojskog sistema gde ti presudjuje 12 random pokupljenih mamlaza pa ti veruj da nece ukljuciti emocije <_< Meni je veci problem sto je kod nas maximalna kazna samo 40 godina i sto naravno i da te osude na to nakon dobrog vladanja i ostalih peripetija retko ko nece da izadje nakon 10. Mislim da sam citao skoro o nekom liku koga su osudili za 3-4 silovanja i pustili ga posle par odlezanih godina a on posle nedelju dana prc - opet silovanje. Jbg ako nemamo para za skupe lekare i lekove onda strpaj u cuzu dok ne dodju bolja vremena.Inace ne pijem te price o nekom metafizickom zlu, ipak sam ja ateista cool.gif . Sve zlocine mozes svesti na to da je neko poremecen, izvrsio iz strasti ili zbog koristi. A to mozes da predupredis (ili kasnije zalecis) lekovima, odgojem i boljim i pravednijim ekonomskim mogucnostima. Kapiram da vecina ovih bilmeza koji pisu grafite i serendaju po fb nemaju dva grama mozga.Zato mi je potpuno shvatljivo da je nekog ko nema nikakvu perspektivu jer je glup a i inace zivimo u pljackaskoj drzavi, lako okrenuti protiv "onih drugih". Jos ako mu svaki dan neko sa malo vise mozga od njega puni glavu da je superiska i da ih smaknes jer su oni sljam zbog kojih ti lep i pametan ne mozes da zivis kao u svicarskoj... Odgoj moj decko, odgoj i bolje drustvo su ovde zasrali.
Link to comment
Nije to bash isto.Prvo, stradanje nevinog od strane nekog psihopate je stvar izbora psihopate i na to malo tko mozhe da utiche, a stradanje nevinog po slovu zakona je stvar izbora drzhave/drushtva. Mislim da je jasno shta je gore.
Pazi, već treći ili četvrti put podvlačim da ne govorim o slučajevima kada je bolesnik u pitanju, nego za nekoga ko je bio sve vreme uračunljiv. I upravo je tu poenta cele ove diskusije, da li je takva kazna za ovakve monstrume njihov izbor, jer su sve vreme bili svesni šta rade i koja je kazna za tako neki monstruozan zločin.BTW, u svakoj, ali bukvalno svakoj oblasti danas je moguće stradanje nevinih osoba, jer danas stvari teško da su savršene. Eto u toj medicini recimo, pogrešna dijagnoza, doza, još jedna bolest koja se provuka u senci druge, nemar ili neki sasvim deseti razlog i nevina osoba gubi život. Pa opet, nećeš zabraniti lečenje, neretko čak i kad si svestan opasnosti da je smrtni slučaj mogući ishod (ima na svakom leku lista kontraindikacija, neretko pomenu i mogućnost smrtnog slučaja).
Drugo, i mnogo vazhnije, jeste to da supstitut za smrtnu kaznu nije sloboda vec vishegodishnja robija te takovi umesto da budu mrtvi onda sluzhe npr. multi dozhivotne zatvorske kazne i nemaju priliku da ponovo ubijaju.Hteo sam da istaknem vaznost nepopravljivosti oduzimanja zhivota. Zhivot ne mozhesh da vratish, dok svaka robija nevinog mozhe da se prekine i uz odredjenu nadoknadu da se choveku nadomesti vreme provedeno u nepravednom okruzhenju. Nije savrsheno, ali sigurno bolje nego da je mrtav.
Pa sad, na celu ovu diskusiju me i poteralo naše sudstvo, koje izgleda nije baš tako isključivo kao ti u deljenju poziva na ročište za optužnice za ubistvo, a kamoli multi doživotne kazne koje i ne poznaje. Ti likovi i te kako imaju priliku ponovo da ubijaju i kreću se danas istim ulicama kao i ljudi sa ovog foruma.Kada sam i počeo ovu priču, rekao sam da je ukidanje smrtne kazne za one zemlje koje su dostigle neki određen nivo svesti, gde se takva kazna nije odavno morala primeniti itd. Dakle, ne njeno postojanje apriori, nego tamo gde je društvo toliko bolesno teškim kriminalom da mu ne ostaje drugog izbora, sem upotrebe drastičnih mera. Tako nešto dakle ne verujem da je potrebno Japanu, Norveškoj ili Andori, ali recimo jednoj Kolumbiji? Društvo sa toliko kriminala i mrtvih per capita je fakat već odlučilo po pitanju vrednosti života jednog ljudskog bića.Osim toga, i u tim nekim društvima "između", ako već ističemo mogućnost da se nevin čovek provuče do najstrože kazne, onda u takvom nesavršenom sistemu ima i dosta šanse da se ubica izvuče bez kazne zbog neke proceduralne tehnikalije i mislim da se to mnogo, mnogo češće dešava (korupcija not included), nego da nevin čovek završi pred inekcijom.
Link to comment
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yy...p;nav_id=39751830 godina, zvuci ok.poznavao sam majica, bio je dobar momak. i nikad necu zaboraviti trenutak kad sam kupio na plazi politiku, krenuo da listam i skamenio se kad sam video njegovu sliku u cituljama.
Mislim da samo ljudi koji su imali kontakt sa zrtvama mogu da shvate da su dosad zrtve ubijane po dva puta. Ovo je zaista prvi slucaj da otac zrtve kaze - to je to. I da ubica ovog puta nece pevati Zenica blues.
Link to comment
Ne, nije OK. Ako je 15 godina za razbijen prozor OK, onda treba da dobije jedno 3.000 godina.
naravno, jebote. znas na sta mislim. koliko se odugovlacilo sa postupkom, mislio sam da ce pseto da puste zbog nedostatka dokaza. il slicno nesto.
Link to comment
Pazi, već treći ili četvrti put podvlačim da ne govorim o slučajevima kada je bolesnik u pitanju, nego za nekoga ko je bio sve vreme uračunljiv. I upravo je tu poenta cele ove diskusije, da li je takva kazna za ovakve monstrume njihov izbor, jer su sve vreme bili svesni šta rade i koja je kazna za tako neki monstruozan zločin.BTW, u svakoj, ali bukvalno svakoj oblasti danas je moguće stradanje nevinih osoba, jer danas stvari teško da su savršene. Eto u toj medicini recimo, pogrešna dijagnoza, doza, još jedna bolest koja se provuka u senci druge, nemar ili neki sasvim deseti razlog i nevina osoba gubi život. Pa opet, nećeš zabraniti lečenje, neretko čak i kad si svestan opasnosti da je smrtni slučaj mogući ishod (ima na svakom leku lista kontraindikacija, neretko pomenu i mogućnost smrtnog slučaja).Pa sad, na celu ovu diskusiju me i poteralo naše sudstvo, koje izgleda nije baš tako isključivo kao ti u deljenju poziva na ročište za optužnice za ubistvo, a kamoli multi doživotne kazne koje i ne poznaje. Ti likovi i te kako imaju priliku ponovo da ubijaju i kreću se danas istim ulicama kao i ljudi sa ovog foruma.Kada sam i počeo ovu priču, rekao sam da je ukidanje smrtne kazne za one zemlje koje su dostigle neki određen nivo svesti, gde se takva kazna nije odavno morala primeniti itd. Dakle, ne njeno postojanje apriori, nego tamo gde je društvo toliko bolesno teškim kriminalom da mu ne ostaje drugog izbora, sem upotrebe drastičnih mera. Tako nešto dakle ne verujem da je potrebno Japanu, Norveškoj ili Andori, ali recimo jednoj Kolumbiji? Društvo sa toliko kriminala i mrtvih per capita je fakat već odlučilo po pitanju vrednosti života jednog ljudskog bića.Osim toga, i u tim nekim društvima "između", ako već ističemo mogućnost da se nevin čovek provuče do najstrože kazne, onda u takvom nesavršenom sistemu ima i dosta šanse da se ubica izvuče bez kazne zbog neke proceduralne tehnikalije i mislim da se to mnogo, mnogo češće dešava (korupcija not included), nego da nevin čovek završi pred inekcijom.
Ja sam termin psihopata upotrebio za bilo kojeg pochinioca, ne ulazeci u urachunjljivost istoga pri izvrshenju nedela. Mozhda nije najpreciznije, ali svakako, bilo tko tko mozhe nekome uzeti zhivot, a da to nije uradio u samoodbrani, nije normalan.Nije ti bash poredjenje na mestu. Pogreshna dijagnoza jeste, opet, individualna greshka. Medicina jeste izuzetno napredovala, ali sigurno ne mozhemo ochekivati da mora da ima promptan odgovor na svaki problem tj. nije sve stvar izbora, nekada ima i lutanja. Ovde, kao shto sam vec istakao, to nije sluchaj. Izbor drushtva je da primenjuje, ili ne, smrtnu kaznu. Ako izaberemo da je primenjujemo, onda moramo biti svesni da smo suodgovorni u svakoj egzekuciji nevinog choveka koji greshkom bude osudjen na istu. Tako dodjoh i do treceg bolda, gde ne vidim kauzalnost izmedju greshkom nevino osudjenih i greshkom oslobodjenih krivaca, a kamo li da znam da je procenat oslobodjenih vinovnika veci od nevino osudjenih. Ono shto znam, jeste da odlobodjeni krivac josh uvek ima izbora da ne uchini novo nedelo, dok ce nevino osudjen sasvim izvesno biti pogubljen. Nisam spreman da preuzmem odgovornost za ubistvo nevinog choveka. Van boldovanih rechenica, mislim da greshish u percepciji da ce primena smrtne kazne smanjiti kriminal u zemljama u kojima sudstvo i zakoni nisu na nivou onoga shto nazivamo razvijenim svetom. Ja zaista ne raspolazhem konkretnim podacima, no siguran sam da samo poboljshanje celog sistema koji se bavi krivichnim delima mozhe doneti sigurnost na ulice i u domove ljudi. Ne verujem da smrtna kazna sama po sebi ishta znachi.
Link to comment
Ako izaberemo da je primenjujemo, onda moramo biti svesni da smo suodgovorni u svakoj egzekuciji nevinog choveka koji greshkom bude osudjen na istu.
A da li prihvataš da smo suodgovorni za svako počinjeno ubstvo, zločin, koje je počinio povratnik? Ako gledaš na taj način društvo je odgovorno za svaki zločin povratnika isto onoliko koliko i za smrt nevino osuđene osobe... Jer, društvo je omanulo u oba slučaja, i dovelo do nečije tragedije i nevinog stradanja...Po meni, ove dve stvari su jednake, kako po posledicama, tako i kroz činjenje, odnosno nečinjenje društva...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...