Jump to content
IGNORED

Psi


uros_s78

Recommended Posts

Taj Pravilnik o "opasnim psima" je osporen od strane Kinološkog saveza Srbije, i mislim da je ukinut. Poslužio je pre desetak godina za uvodjenje tzv. takse na "opasne rase" i protivzakonitog oporezivanja njihovih vlasnika od po 300e godišnje, na području beogradskih opština.

Taksa je ukinuta sledeće godine, neplaćene dažbine su ostale, i dan danas su predmet sudskih sporova i prinudnih naplata.

 

Tačno je da je mnogo pitova i staforda u vlasništvu dijabola, ali to nije marker rasa.

Ne postoje "OPASNE RASE", ali je tačno da opasni psi POSTOJE i da nisu za svakoga.

Mnogi psi nisu ni za koga niti za  mnogo ljudi nisu nikakvi ljubimci !

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, zmanic said:

Taj Pravilnik o "opasnim psima" je osporen od strane Kinološkog saveza Srbije, i mislim da je ukinut. Poslužio je pre desetak godina za uvodjenje tzv. takse na "opasne rase" i protivzakonitog oporezivanja njihovih vlasnika od po 300e godišnje, na području beogradskih opština.

Taksa je ukinuta sledeće godine, neplaćene dažbine su ostale, i dan danas su predmet sudskih sporova i prinudnih naplata.

 

Tačno je da je mnogo pitova i staforda u vlasništvu dijabola, ali to nije marker rasa.

Ne postoje "OPASNE RASE", ali je tačno da opasni psi POSTOJE i da nisu za svakoga.

Mnogi psi nisu ni za koga niti za  mnogo ljudi nisu nikakvi ljubimci !

 

Potencijalno opasne rase postoje u Spaniji i za ove rase je potrebna specijalna dozvola (Pit Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, American Staffodshire Terrier, Rottweiler, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, Tosa Inu i Akita In)  ja mislim opravdano. Sigurno ne moze biti isti stav, kao npr. prema jednom dalmatincu. Iako nisam nikakav strucnjak za pse, postoje obradjeni karakteri odredjenih rasa na strucnom nivou, ne verujem da je to besmislica i da sad treba da pisemo parole, kako su svi psi isti i sve ama bas sve zavisi od ljudske prirode i ruke. 

Edited by Lancia
  • +1 2
Link to comment

Nisu nikakve parole već zvanični stav Kimološkog saveza Srbije.

Španija me ne zanima.

Tačno je da je FCI u zadnjih dvadesetak godina bukvalno uništio mnoge rase tim izložbama "u lepoti standarda", odobrenom hiperprodukcijom zvanom štanceraj ....

I da je danas u Nemačkoj jedan doberman ili rotvsjler rasa koja je sankcionisana i pod lupom vlasti sa milion ograničenja.

Duga priča sa mnogo pitanja bez odgovora....

Ns žalost i u ovoj oblasti smo evropski nedostožni "lideri", "šampioni" i slično.... pa moramo da snosimo posledice tog liderstva.




Link to comment
24 minutes ago, zmanic said:

Nisu nikakve parole već zvanični stav Kimološkog saveza Srbije.

Španija me ne zanima.

Tačno je da je FCI u zadnjih dvadesetak godina bukvalno uništio mnoge rase tim izložbama "u lepoti standarda", odobrenom hiperprodukcijom zvanom štanceraj ....

I da je danas u Nemačkoj jedan doberman ili rotvsjler rasa koja je sankcionisana i pod lupom vlasti sa milion ograničenja.

Duga priča sa mnogo pitanja bez odgovora....

Ns žalost i u ovoj oblasti smo evropski nedostožni "lideri", "šampioni" i slično.... pa moramo da snosimo posledice tog liderstva.



 

OK zaboravi Spaniju i druge zemlje imaju slicne zakone :D imas gomilu literature gde je strucno obradjeno sve o rasama pasa i njihovim karakteristikama. Hiljadu pizdarija, ima naravno odstupanja, ali uglavnom su to svedena ispitivanja sa puno tacnosti. Istine, koja ne mogu da se poreknu, niti je svaka pasmina ista, niti je svaka pasmina za svakog coveka i najvaznije, nije za svakoga pas i zivotinja uopste.

 

e/nepismenost

Edited by Lancia
Link to comment

Па било је питање јел треба. Треба. Не спроводи за оне које не ухвате. Ситуације као ове треба пројављивати надлежнима да би се спроводило. 

Link to comment

ali to je obrnut sled stvari...mozda je prvo potrebno regulisati nabavku i drzanje tih rasa i ko moze a ko ne pa tek kasnije posledice toga a ako bi se prvo sprovelo kako treba posledice bi u vecem delu izostale.

 

na spisak bih dodala i belgijske ovcare

Link to comment
3 minutes ago, ivy said:

ali to je obrnut sled stvari...mozda je prvo potrebno regulisati nabavku i drzanje tih rasa i ko moze a ko ne pa tek kasnije posledice toga a ako bi se prvo sprovelo kako treba posledice bi u vecem delu izostale.

 

na spisak bih dodala i belgijske ovcare

 

Baš imaš pik na malinoe. :D

 

Šta misliš i azijskim ovčarima? :happy:

Link to comment

i naravno da imam pik na malinoe kada mi je jedna davila psa...slicna situacija kao i Rosova sa prethodne strane samo sto je mog psa skoro udavila malinoa ali srecom na labradorski visak koze na vratu pa je zavrsila ,,samo,, sa rupom u vratu..

 

Link to comment
1 hour ago, ivy said:

i naravno da imam pik na malinoe kada mi je jedna davila psa...slicna situacija kao i Rosova sa prethodne strane samo sto je mog psa skoro udavila malinoa ali srecom na labradorski visak koze na vratu pa je zavrsila ,,samo,, sa rupom u vratu..

 

 

Kapiram, samo ti je malo bezveze generalizacija.

Od svih igranja do klanja koje je Čarli imao sa drugim psima, jedino mu je ozbiljnije povrede (pocepano uvo) naneo kumov labrador.

I jedan haski mu je zamalo isterao oko (gadna ogrebotina odmah ispod).

Sa nekoliko malinoa sa kojima smo se sretali u šetnjama se baš super igrao, a jedan ruski terijer je zamalo dobio infarkt pokušavajući da ga stigne. :D

Edited by JozoMujica
Link to comment
Just now, ivy said:

pa generalizujemo o rasama pasa vec nekoliko strana i sad je moja generalizacija bzvze?

 

Ma po meni je svaka generalizacija kada je o opasnosti rec kada pricamo o rasama bezveze.

 

Pa ja imam 4 mesanca, Carli ce da te ujede* kada se najmanje nadas iako je pre toga vrteo repom oko tebe, Azra ce bez okolisanja da se zaleti i da pokusa da zgrabi za clanak, Bela ce da trci kao luda oko tebe i da laje a Zana ce sa bezbedne daljine da zalaje par puta preko volje i poceti  da zavija. :D

 

Zezam se malo, naravno, ali stvarno sam imao prilike da se druzim sa najpitomijim sarplanincima i dobermanima, a da me ujede koker spanijel iz cista mira.

 

* Ne tebe, ne bilo koga, samo postara, komsiju Zokija ili neznanca koji bi usao u dvoriste bez naseg prisustva.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...