Jump to content

Beograd


Amelija

Recommended Posts

maločas sam nešto čitao da se desilo u beogradu pa da pitam. 

zašto se beograd naziva prestonicom? po meni, on je glavni grad poput pariza ili praga,....... prestonice su madrid, london.......

šta su upisanjima medija ljubljana, podgorica, skopje.....?

Link to comment
18 minutes ago, djordje geprat said:

maločas sam nešto čitao da se desilo u beogradu pa da pitam. 

zašto se beograd naziva prestonicom? po meni, on je glavni grad poput pariza ili praga,....... prestonice su madrid, london.......

šta su upisanjima medija ljubljana, podgorica, skopje.....?

Tako pišu već decenijama. Isti oni kvazi novinari koji smišljau imbecilne naslove koji ovde završe na adekvatnom topiku. 

Link to comment

Pa dobro, prestonica može da se upotrebi i figurativno - prestonica ovoga i onoga. Isto kao što se kaže premijerka za predsednicu Vlade ili što se do 2004. godine predsednik Skupštine Grada Beograda nazivao gradonačelnikom.

 

Uzgred, Crna Gora zvanično ima i prijestonicu - Cetinje i glavni grad - Podgoricu.

Link to comment

ma daj.

premijer (prvi ministar) je isto što i predsednik vlade. ovo drugo do 2004 je isto kao i ovo što pitam. figurativno se kaže svašta za svašta.

mora da postoji neki svestan razlog zašto se u vremenskoj prognozi kaže da je "vetar u prestonici u slabljenju" a ne u glavnom gradi ili, prosto, beogradu.

 

što se cetinja tiče, mogu da ozvaniče šta hoće. prestonica je hag jer u njemu stoluje kralj, glavni grad je amsterdam. u cetinjskom dvoru stoluju portir i kustos.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Ivan Klajn se ne slаže. Kaže u rečniku jezičkih nedoumica: "prestonica znači isto što i glavni grad (neke države), ne mora se uopšte vezivati za pojam prestola i monerhije.

  • +1 1
Link to comment

Iz stilskih razloga pretpostavljam. Zvuči manje birokratski. Ili on kažu jednom vreme u glavnom gradu je lepo. Sutra će u prestonici biti magla u prekosutra beograđani mogu očekivati kišu...

Link to comment

Izgleda da prestolnica potice iz ruskog tj slovenskog porekla je, a glavni grad je prevod iz germanskih jezika. Bilo mi je zanimljivo pitanje, ali sam ipak morala da proverim, posto ruski ne govorim.

 

Pogledajte ovo, pod stolica.

 

https://mogi.co.rs/blog/ruski-i-srpski-jezik-slicnosti-i-razlike/

 

A ima i u nasim narodinim pesmama izraz stolovati. Bice da Hrvati vise paze na izvorno slovenske reci i izraze.

 

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
8 minutes ago, Moonwalker said:

 

A ima i u nasim narodinim pesmama izraz stolovati. Bice da Hrvati vise paze na izvorno slovenske reci i izraze.

 

 

 

Ih, pa to je odavno poznato, počev od naziva kalendarskih meseci pa sve do rajčice.

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Ih, pa to je odavno poznato, počev od naziva kalendarskih meseci pa sve do rajčice.

 

Niko ne zna sta su muke teske

dok ne prodje Ladanove prevode peske.

Link to comment

Ima još da se analizira: globus, statua Nikole Tesle u pozadini,  slike po zidu, olovni vojnici uprvom planu koji konjima vuku top, vitez direktno iza Vesare.

Upadljivo je da nema nijedne ikone, kao ni zastave Srbistana, a ni grb prestonog grada se ne vidi nigde.

 

 

Link to comment

fotka kao 1 nivo na onim Mistery Case video igricama što su bile popularne pre 10-15 godina.

tristo šesto nabacanih detalja i onda ti igrica da zadatak da pronađeš određenih 5 za neki vremenski rok.

 

  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment

ja sam letimično bacivši pogled na sliku na drugom topiku pomislio sam da su fotošopom namontirali glavu umesto JBTove.

 

sada, po onoj tviter analizi skontah da je autentični debil u pitanju.

 

ovo za oktobarsku nagradu ........ nemam reči. očekujem da 2012. postane nulta godina i da se sve računa pre i posle AV.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...