Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

 

 

 

 

Kod mene, mahom sve i dalje funkcionisu..ali ne zato sto su dobre i sjajne nego zato sto rade po principu "sveske". Videh skoro i u Krusevcu da se sasvim slicno tera. 

 

Toliko nam dobro ide.

 

 

E da, to sam htela da napisem, taj koncept radi naravno ako su vlasnici spremni na taj nacin da posluju, kod familije u unutrasnjosti tako opstaju svi skoro od otvaranja, ali sada vec niko ne placa vise kad udje.

 

 

Meni je pijaca i dalje zakon, ne odgovara mi ponuda u Maksiju, uglavnim, naidjem na ponesto nekad, ali bas retko.

Link to comment
8 minutes ago, salerokada said:

-1

Nikad dobru lubenicu nisam kupio u Maksiju.

A Maksi od svih trgovina ima najbolju "pijacu".

Ponuda je raznovrsnija na pijaci.

 

3 minutes ago, Jumanji said:

 

 

 

 

 

E da, to sam htela da napisem, taj koncept radi naravno ako su vlasnici spremni na taj nacin da posluju, kod familije u unutrasnjosti tako opstaju svi skoro od otvaranja, ali sada vec niko ne placa vise kad udje.

 

 

Meni je pijaca i dalje zakon, ne odgovara mi ponuda u Maksiju, uglavnim, naidjem na ponesto nekad, ali bas retko.

 

Jbg, ja sa pijacama radim pa vidim kako stvari stoje. Voleo bih i ja vise staaare romanticne pijace ali toga vise ili nema ili ga uskoro nece biti. I Maxi i pijaca dobijaju robu iz istog izvora..samo sto je u Maxiju lubenica hladna :)

Link to comment

Samo kad uporedim zelenu salatu, a sramota da ono, sta god da je prodaju u Maksiju, na kraju zasto je imaju u ponudi ako ne ide, dok na pijaci imam proizvidjaca koji tokom cele godine ima samo razne vrste zelene salate.

 

 

Mnogo je nakupaca cinjenica, ali na tim vecim, pravim pijacama (ne onim tezgama oko Maksija), bar ima jos uvek proizvodjaca.

Sta ce biti kasnije, ko zna...pa ici cemo po selima da kupujemo, tako rade Slovenci.

 

 

Link to comment
Samo kad uporedim zelenu salatu, a sramota da ono, sta god da je prodaju u Maksiju, na kraju zasto je imaju u ponudi ako ne ide, dok na pijaci imam proizvidjaca koji tokom cele godine ima samo razne vrste zelene salate.

 

 

Mnogo je nakupaca cinjenica, ali na tim vecim, pravim pijacama (ne onim tezgama oko Maksija), bar ima jos uvek proizvodjaca.

Sta ce biti kasnije, ko zna...pa ici cemo po selima da kupujemo, tako rade Slovenci.

 

 

Ja imam jednog prodavca za keompir na pijaci, ne bih ga menjao ni za šta...

Ne znam da li je nakupac, deluje da nije, psr stvari u ponašanju:

Često ostane bez robe mnogo ranije i vidim da tako ostaje...

 

Ume da kaže: E komšo nešto je lošije ovo što je ostalo, nemoj od mene da uzimaš

 

Zna ljude iz Obrenovca (tj sela) , odakle kaže da je, koje znam i ja i kažu mi da ima imanje...

 

Možda je sve to varka nemam pojma, ali dok je on tamo, krompir od njega uzimam...

 

I naravno žena iz Vojke za mlečne proizvode

 

A da će pijaca da strada, verovatno hoće i meni je mnogo žao...

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

Link to comment

Ne mora nuzno da propadne, mada sve vodi ka tome. Moguce je da ljudima padne na pamet ono sto sam ja skoro vrteo kao ideju, da uzmem svoju tezgu i zaposlim nekoga da prodaje, sa dosta nizim cenama nego kod nakupaca. 

Supermarketi gutaju vise robe ali je na pijaci isplata promptna, sto je ogromna prednost.

Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

(.....)

 

Male radnje, bar u mom kraju, nestale jos pre ihaaaa godina zbog Maksija, prvo jednog, pa drugog, iako su na oba mesta bili C marketi. Cene su verovatno uticale, a prodaja samo mleka ili hleba, jer bi neko mozda i kupovao kod malog prodavca da se ne cima ovamo, ocigledno im ne pije vodu.

Naravno ima i gde opstaju, ali ih je veoma mali broj, sigurno im je lokacija odgovarajuca, plus u velikim gradovima taj koncept je sve manje zastupljen i isplativ i za potrosace. Ljudi cesto idu u (hiper)markete u vece kupovine, iako je i tu opao broj takvih, jer zlatno doba, tako da lokalne radnjice tesko mogu da opstanu za prodaju 2-3 artikla, da se mi ne bi cimali po redovima u vecim.

Sad postoji i ona kobajagi snizenja za penzionere dva puta mesecno, tako da su i oni oslonjeni na vece radnje.

 

 

 

 

Kod mene na ćošku Ruzveltove i Dalmatinske još uvek radi radnjica otvorena pre barem 30+ godina, jedna od prvih privatnih u kraju. Još uvek je svi zovemo "Kod Borisa" jer se valjda tako zvao prvi vlasnik. Izmenjalo se mnogo vlasnika ali dobro rade. Uvek su puni a imaju svašta, hleb somune i kifle, sad imaju i sireve i suhomesnato na merenje  (imaju neki solidan edamer za 600 din), Imaju pivo :happy:  čokolade i sokove, toalet papir i ostale praškove. I voće i povrće

 

A prekoputa je bila Pekabeta, i sad je tako zovemo iako je sada Shop and go.

 

Kod autobuske stanice je bila starinska državna prodavnica. Pamtim je ali ne radi odavno. Pričao mi je ćale da su njima ujutro pored vrata ostavljali tepsije bureka i gajbice jogurta. Pa se dešavalo da prodavci još nisu stigli. Dostavlječi ostave burek i jogurt, ćale i drugari uzmu tepsiju bureka i gajbicu jogurta, odu, najedu se i onda uredno vrate tepsiju i gajbicu, prazne  :D 

 

 

 

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment
29 minutes ago, SNARC said:

Ne mora nuzno da propadne, mada sve vodi ka tome. Moguce je da ljudima padne na pamet ono sto sam ja skoro vrteo kao ideju, da uzmem svoju tezgu i zaposlim nekoga da prodaje, sa dosta nizim cenama nego kod nakupaca. 

Supermarketi gutaju vise robe ali je na pijaci isplata promptna, sto je ogromna prednost.

 

Pijace moraju da evoluiraju i promene klijentelu koju prevashodno ciljalju, bar u Beogradu i Novom Sadu. Da se krljaju sa supermarketima dugoročno na osnovu cene mislim da neće izdržati, dakle poenta je da ponudiš premium proizvod, bolji i svežiji od onog u samoposluzi.

 

Ako možeš da kupiš isto u Maksiju što i na pijaci, dugoročno tu Maksi pobeđuje, pijaca će da ostane dok ima ljudi koji tamo idu po navici. Ali ako promene pristup, mogu sasvim komotno da koegzistiraju sa supermarketima

Link to comment

Meni ne odgovara radno vreme pijace :) Radnim danom nema šanse da odem na pijacu -  neću zbog toga ustati sat vremena ranije, a posle podne je zatvorena. Vikend ne volim da trošim na takve stvari, više volim da tih sat vremena proveden van kuće sa svojima. Moje snabdevanje se svodi na jedan odlazak u 10-15 dana u neku veću nabavku, plus dokupljivanje stvari prilikom povratka sa posla.

 

Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

Male radnje, bar u mom kraju, nestale jos pre ihaaaa godina zbog Maksija, prvo jednog, pa drugog, iako su na oba mesta bili C marketi. Cene su verovatno uticale, a prodaja samo mleka ili hleba, jer bi neko mozda i kupovao kod malog prodavca da se ne cima ovamo, ocigledno im ne pije vodu.

Naravno ima i gde opstaju, ali ih je veoma mali broj, sigurno im je lokacija odgovarajuca, plus u velikim gradovima taj koncept je sve manje zastupljen i isplativ i za potrosace. Ljudi cesto idu u (hiper)markete u vece kupovine, iako je i tu opao broj takvih, jer zlatno doba, tako da lokalne radnjice tesko mogu da opstanu za prodaju 2-3 artikla, da se mi ne bi cimali po redovima u vecim.

Sad postoji i ona kobajagi snizenja za penzionere dva puta mesecno, tako da su i oni oslonjeni na vece radnje.

 

 

 

Mala radnja da bi opstala, mora da bude konkurentna cenama. Ispasce kao reklama :D, ali Koka-Mar je primer takve prodavnice. Od otvaranja do danas drze niske cene i imaju odlican promet, iako su cesto odmah pored Maxija. I to ne samo sto su im jeftiniji meso, jaja i tako ti osnovni proizvodi uglavnom manjih proizvodjaca kojih nema u supermarketima, nego cak i brendovi (tipa Palmolive sapuni 40 dinara i sl).. Ili kad u Maxiju Zlatiborac vrat/pecenica bude na akciji 650din, oni odmah spuste na 600..

Link to comment

Apsolutno se sve vrti oko love naravno, mali nemaju zaradu, jer kupci idu gde vise odgovara njihovom dzepu (ako lokacija ne diktira drugacije) i zatvaraju. Ni medju njima nema bas onih koji su sposobni da pre svega da vode rat sa velikima, da se dovijaju pomocu sveske, a verovatno nemaju ni energije, zivce za tako nesto.

 

 

Na mojoj pijaci ima vise proizvidjaca, kod kojih kupujem godinama i ne mogu da zamislim da ostanem bez njih [emoji20] Sa spoljasnje strane pijace su i bakute koje u korpama prodaju proizvode iz svojih basti i to sve za sat-dva plane, tako da iako mi je cesto bas tesko vikendom da poranim, sama cinjenica da me ceka pravi, pravcijat i preukusan paradajz, dize brzo na noge[emoji4]

Volim mnogo pijacu i veliki mi je gust da se smucam i trazim sta mi treba. Jesen jedino i ljubim zbog pijace i onog sarenila.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
 
Mala radnja da bi opstala, mora da bude konkurentna cenama. Ispasce kao reklama [emoji3], ali Koka-Mar je primer takve prodavnice. Od otvaranja do danas drze niske cene i imaju odlican promet, iako su cesto odmah pored Maxija. I to ne samo sto su im jeftiniji meso, jaja i tako ti osnovni proizvodi uglavnom manjih proizvodjaca kojih nema u supermarketima, nego cak i brendovi (tipa Palmolive sapuni 40 dinara i sl).. Ili kad u Maxiju Zlatiborac vrat/pecenica bude na akciji 650din, oni odmah spuste na 600..
Da Koka-Mar je konza!
U dva bloka rade ko singerica...
Mi ih obožavamo...
Ne tripuju se, jasna im je ciljna grupa i to je to...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
6 minutes ago, Jumanji said:

Apsolutno se sve vrti oko love naravno,

 

 

Pa ne nužno, zavisi od lokacije. Ako je pored tebe Maksi koji radi 24h, naravno da moraš da se kolješ s cenama prevashodno, ali ako nije, postoji taj faktor blizine, OK možda je nešto 20 din. skuplje ali mi je radnja u zgradi, u ulazu do, preko puta a nije mi na 10-15 min. peške (ili više) kao najbliži supermarket. Kao što neko već reče, isto ako kupujem 2-3 stvari brže ću da obavim u maloj radnji nego da čekam red u velikoj. I na kraju radno vreme, ako se oko tebe samoposluge zatvaraju radnim danom u 8, 9 a ti radiš do 10, 11, 12, radiš nedeljom posle 3 itd., ili možda čak radiš 24h, imaćeš promet kada su velike radnje zatvorene, naročito od ljudi koji kupuju alkohol (ali ne samo i od njih).

 

Tako da dosta zavisi od mikro-lokacije, svaka mala radnja je priča za sebe i ima svoj biznis model takoreći...

Link to comment
  Pa ne nužno, zavisi od lokacije. Ako je pored tebe Maksi koji radi 24h, naravno da moraš da se kolješ s cenama prevashodno, ali ako nije, postoji taj faktor blizine, OK možda je nešto 20 din. skuplje ali mi je radnja u zgradi, u ulazu do, preko puta a nije mi na 10-15 min. peške (ili više) kao najbliži supermarket. Kao što neko već reče, isto ako kupujem 2-3 stvari brže ću da obavim u maloj radnji nego da čekam red u velikoj. I na kraju radno vreme, ako se oko tebe samoposluge zatvaraju radnim danom u 8, 9 a ti radiš do 10, 11, 12, radiš nedeljom posle 3 itd., ili možda čak radiš 24h, imaćeš promet kada su velike radnje zatvorene, naročito od ljudi koji kupuju alkohol (ali ne samo i od njih).

 

Tako da dosta zavisi od mikro-lokacije, svaka mala radnja je priča za sebe i ima svoj biznis model takoreći...

 

Takvih je ljudi malo koji kupuju van radnog vremena, mrzi ih da cekajh u redu ili im je ova mala bliza. Malo da bi se pokrilo i zaradilo od njih. 

 

 

Inace za mikrolokaciju se slazem apsolutnio, svaki put sam to i naglasila, nije naravno svaka radnja u istoj situaciji, ali s obzirom na njihov broj pre 10ak godina, evudentno je drugacije.

 

 

Ne znam za Koka-Mar...

 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, Jumanji said:

Takvih je ljudi malo koji kupuju van radnog vremena, mrzi ih da cekajh u redu ili im je ova mala bliza. Malo da bi se pokrilo i zaradilo od njih. 

 

 

Inace za mikrolokaciju se slazem apsolutnio, svaki put sam to i naglasila, nije naravno svaka radnja u istoj situaciji, ali s obzirom na njihov broj pre 10ak godina, evudentno je drugacije.

 

 

Ne znam za Koka-Mar...

 

 

 

 

Pa ne znam, u mom kraju radnje rekao bih uglavnom opstaju zbog ovoga što sam naveo. Naravno u nekom drugom kraju je drugačije...ali kod mene, broj tih malih radnji je u principu isti kao pre 10ak godina, i uglavnom su sve to iste radnje. Možda ima i do toga što ovde caruje od velikih lanaca onaj ubedljvio najgori, a to je IDEA. Delezove radnje su 80% Shop&Go, pa je možda manjim radnjama lakše da se nose s njima nego sa ful Maksijima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...