Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Imam jedan "zadatak" iz Naslednog...
Dakle, Muz I Zena nemaju dece. Muz je kupio od njene sestre pola stana, drugu polovinu je nasledila njegova zena. Sad je taj stan 50-50%.

E sad, zena umre, njenu polovinu, koliko se ja secam Naslednog prava, nasledjuje muz 50%, a drugih 50% dele muz I njena rodjena sestra, ili gresim? Tj muz nakon podele ima 7/8 tog stana, a sestra 1/8 ili gresim?

Istim principom se deli I novac sa racuna? Pola muz, a drugu polovinu dele muz I sestra?

Link to comment

Njenu imovinu muz i sestra po 50%, sto bi u tvom slucaju znacilo da ce on imati 3/4 stana jer ce naslediti 25% od zene on a 25% sestra.

 

S tim da ce se postaviti pitanje da li je stan bracna tekovina, ali mislim da ce da izadje na isto...

Edited by Johny
Link to comment
8 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ako je kupio u toku braka, stan je tekovina, osim ako nije kupio od sredstava iz posebne imovine

 

Sad se komplikuje... koliko znam kupio je tako sto je prodao svoj stan koji je dobio nasledjem. Prodao svoj stan da bi kupio pola od njene sestre

Link to comment

Zna li neko ko je u sportskim klubovima koji su organizovani kao UG nadležan za zaključenje ugovora sa trenerom i igračima, direktor ili predsjednik? To je vjerovatno regulisano aktima kluba, ali ne mogu doći do njih.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Уговор о делу да. Уговор о ппп (пун интендид), само ако нема пуно радно време у приватној фирми (чл. 197 Закона о раду)

Link to comment

Imao sam veliku štetu na kući u selu tokom junskih poplava, sada treba da mi odrede visinu pomoći i pritom se pozivaju na uredbu

https://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/sgrs/vlada/uredba/2020/93/2/reg

 

Gde traže da im dokažem da stalno živim u toj kući, dakle neprestano 12 meseci u godini, a ja boravim negde od marta do novembra, kad se sabere sigurno 100 dana, imam i aktivno poljoprivredno gazdinstvo, ali kažu da to nije dovoljno. Da li se  iz teksta uredbe zaista traži da je lice stalno naseljeno u objektu, pominje se porodični stambeni objekat, je sam ja svakako prijavljen u Beogradu i sad navodno treba da pišem izjave i dokazujem da tu neko stalno živi? 

Link to comment

"Uslovi za dobijanje pomoći su da:

...

4) je oštećena ili uništena stvar koja služi i neophodna je za zadovoljenje osnovnih životnih potreba te je kao takva bila u svakodnevnoj ili redovnoj upotrebi;

...

Navedeni uslovi moraju biti kumulativno ispunjeni."

 

to moze da se vidi kao dva uslova upakovana u jedan:

1. stvar mora da je neophodna za zadovoljenje osnovnih zivotnih potreba, a to uglavnom znaci da se ima krov nad glavom

2. stvar mora da je zaista i koristena za zadovoljenje osnovnih zivotnih potreba i to najmanje tako da je bila u redovnoj upotrebi (u nekom neodredjenom proteklom periodu, u principu duzem)

 

ti bi mogao da tvrdis da je ta kuca u sastavu poljoprivrednog gazdinstva koje ti koristis za zadovoljenje svojih osnovnih zivotnih potreba, ali koje potrebe nisu toliko tipa krov nad glavom nego vise tipa nesto pojesti, a da se redovnost upotrebe ogleda u tome da je u periodu od proteklih nekoliko godina koristena svake godine bez izuzetka, u onoj dinamici u kojoj se zivi i radi na poljoprivrednom gazdinstvu, sto jedino moze da se smatra redovnom upotrebom, pritom imajuci u vidu da je neproduktivno ziveti u toj kuci kada nema sta da se radi, i da covek u drugom delu godine ide da radi nesto drugo, opet da bi zadovoljio osnovne zivotne potrebe, ali covek ne moze da jede pola godine, a da pola godine gladuje i da se to smatra zadovoljavanjem osnovnih zivotnih potreba (edit: to bi bilo pitanje nuznog i dovoljnog uslova, kuca mozda nije dovoljna za zadovoljenje osnovnih zivotnih potreba, ali je nuzna jer doprinosi zadovoljenju istih u bitnom delu)

 

znaci takav neki slucaj bi mogao da im predocis, da oni ko fol shvate da je njihovo tumacenje proizvoljno suzeno i da su tako odstupili od teksta uredbe odnosno zakona.

 

trebalo bi da bude potpuno nebitno gde si prijavljen i ja pretpostavljam da oni to ni ne pominju.

 

uglavnom, nije bas nesto optimisticno, relativna je stvar. 

Edited by Krošek
Link to comment

Погледај и ово Упутство о јединственој методологији за процену штета од елементарних непогода. Можда ти на нешто укаже

Link to comment

Ovo može da odgovori pravnik, ali i bilo ko ko se razvodio:

Dakle - koliko obično traje jedan razvod (trebalo bi da je sporazumni), sa podelom imovine i dogovorom oko izdržavanja dece?

Od kada se podnese zahtev, pa do rukovanja pa svako na svoju stranu?
Koliko je to realno poseta sudu? Da li je podela imovine poseban proces nakon razvoda, ili se rešava u sklopu rešavanja razvoda?

Ne mora detaljan opis - najviše me zanima uobičajeno trajanje, i koliko je to realno cimanja za osobu koja se razvodi, uz angažovanje advokata naravno.

 

Spoiler

ne pitam za sebe :)

 

Edited by Tihajeza
Link to comment

Ako je sporazumni, onda moze za 1 dan da se zavrsi. 

Ako zakuva, onda 3-5 godina. 

Sporazum mora da obuhvati i deobu imovine i vrsenje roditeljskog prava

Edited by Uskebasi
Link to comment
4 minutes ago, Uskebasi said:

Ako je sporazumni, onda moze za 1 dan da se zavrsi. 

Ako zakuva, onda 3-5 godina. 

Sporazum mora da obuhvati i deobu imovine i vrsenje roditeljskog prava

 

Pa dobro, i taj sporazum mora negde da se napravi, napiše, podnese? Gde se taj sporazum pravi? (Nemam pojma, u životu nisam ušla u sud).


U glavi mi je davna priča jedne poznanice, razvod je bio i bez dece i bez imovine, pa je trajalo godinu dana kada se pohvalila da je i na papiru slobodna žena. Ako se dobro sećam, imala je neko ročište zvano "mirenje" gde kao je iznošenje razloga za razvod, skroz formalno, ali obavezno, pa je i to uzelo vreme. 

A sledeće pitanje: Razvedu se, podeli se imovina (stan), i upišu se oboje ko 1/2 vlasnik. Jedno želi da proda stan, drugo ne. Da li ovaj što neće mora da pristane na prodaju?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...