Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

2 hours ago, BWA said:

Koji su razlozi za obustavu postupka?

Zastarjelost obaveze ili nešto drugo?

 

Dva različita broja su zato što predmet kad ode po žalbi drugostepenom organu dobija novi broj, tako da je to ok.

razlog je taj što mi prilikom donošenja prvog rešenja (na koje sam uložila žalbu) nisu uvažili stavku zbog koje sam ipak u kategoriji koja ne treba da plati porez.

 

hvala na ovom razjašnjenju za brojeve, samo mi nije jasno zašto mi sada ipak traže da platim, iako imam rešenje da ne treba.

Link to comment
8 minutes ago, decak Kejt said:

razlog je taj što mi prilikom donošenja prvog rešenja (na koje sam uložila žalbu) nisu uvažili stavku zbog koje sam ipak u kategoriji koja ne treba da plati porez.

 

hvala na ovom razjašnjenju za brojeve, samo mi nije jasno zašto mi sada ipak traže da platim, iako imam rešenje da ne treba.

Dostavi im rješenje drugostepenog organa kojim je uvažena žalba i obustavljen postupak. Mouguce da prvostepeni organ koji šalje opomenu još nema saznanje da je tvoja žalba usvojena jer je od donošenja odluke po žalbi do sačinjavanja opomene prošlo samo 3 dana.

Gluvi telefoni.

Link to comment

Ali ako ima novi broj, to znaci da su dobili drugostepenu odluku. 

Mozda je ipak nesto drugo u pitanju. Mozda je resenje za isti porez, samo za drugi period. 

Mom ocu su redovno slali svaka 3 meseca resenje da plati neki porez i svaki put je po pravnom leku ukidano resenje. Kad je covek otišao da pita jel ga zajebavaju, ovi mu rekli da nije do njih "to izbaci racunar tako". 

Vrhunac je bio kada sam nakon petog puta, sesti put trazio da mi priznaju advokatske troskove, odbili mi zahtev sa obrazlozenjem da je bilo ocigledno da ne treba da plati porez, pa mu nije trebala pomoć advokata :D

Edited by Uskebasi
  • Haha 2
Link to comment

Ja opet imam situaciju u sudu. Lice A tuži lice B za održaj jer je lice A kupilo od oca lica B njivu pre više od 20 godina i nikad nisu izvršili prenos pa pošto je u međuvremenu prodavac preminuo imovina je prešla na lice B. Lice B naokon prijema tužbe predaje podnesak da priznaje tužbeni zahtev u celosti. Ja naokon toga predajem podnesak da predlažem da sud donese presudu na osnovu priznanja i da svako snosi svoje troškove. Međutim sudija umesto presude zakazuje ročište i traži da se saslušavaju svedoci koji će da potvrde da je ovaj obrađivao njivu a svi koji bi mogli da svedoče su u inostranstvu i neće dolaziti zbog korone.

 

Šta da radim?Kolege mi predlažu da povučem tužbu i podnesem novu koja će pasti kod drugog sudije i završićemo posao.

 

Inače imao sam ranije ovakav predmet kad je sin tužio majku za polovinu kuće i sudija je uredno doneo presudu na osnovu priznanja nismo se zamarali sudjenjima i svedocima.

Link to comment

Sudija je ispravno postupio. Jbg, ovde se utvrđuje pravo svojine koje ne proizvodi pravno dejstvo samo prema strankama, nego prema svima i po meni tu nema uslova za presudu na osnovu priznanja.

Sta ako je otac lica B prodao njivu licu C, koje se nije upisalo, ali 20 godina obrađuje njivu. Kako sud da zna da lice A i lice B ne pokušavaju da izigraju lice C?

Drugi problem je to što je učestala praksa ovakvih tužbi, kojima se radi sve živo, od zaobilaženja overe ugovora kod notara, do izigravanja poverilaca fiktivnim prenosom svojine.

Edited by Uskebasi
  • +1 1
Link to comment

hvala momci, uspela sam da telefonski dodjem do službenica koje su mi objasnile da je problem ipak u tome što rešenje o žalbi nije stiglo do odseka za naplatu do trenutka kad su poslali opomenu, rekoše da ne moram ništa da radim, da ne plaćam i da je rešenje na mojoj strani :)

 

i moram da kažem da su bile baš baš ljubazne, da ne bude da ih samo pljujemo.

 

  • +1 1
Link to comment

Zna li neko kako da "poguram" predmet u katastru? Moze i na pp, jasno mi je otprilike sta treba da se radi, ali ne znam kako? Predali smo papire jos pre 9 meseci, ni traga ni glasa od bilo kakvog resenja, a polako pocinje da nam gori pod nogama.

Link to comment

Ako hoćeš redovnim putem, piši na sajtu katastra u formi za žalbe i žali se zaštitniku građana. To se sada dosta radi baš da bi se ubrzalo... Napiši i zašto ti treba i zapreti tužbom...

Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

Ako hoćeš redovnim putem, piši na sajtu katastra u formi za žalbe i žali se zaštitniku građana. To se sada dosta radi baš da bi se ubrzalo... Napiši i zašto ti treba i zapreti tužbom...

Vi u BG nemate mogućnost legalnog plaćanja mita da se završi posao urgencije?

 

Kod nas u NS, lepo platiš neku dodatnu cifru, koja nije preterana, mislimd a je manje od 100€, odneseš uplatnicu i broj prednmeta, završe istog dana... Mada su i ovako ažurni, mislim da se ne čeka duže od 2-3 nedelje...

Link to comment

Мислим да нема то. То је одавно било у суду док је суд водио књиге, па је проглашено неуставним,,,

Link to comment
40 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ako hoćeš redovnim putem, piši na sajtu katastra u formi za žalbe i žali se zaštitniku građana. To se sada dosta radi baš da bi se ubrzalo... Napiši i zašto ti treba i zapreti tužbom...


Malo je delikatan predmet, pa ne znam da li bi pretnja imala smisla, da ne “naljutim” nekoga. Radije bih platio da se ubrza, ali cenim da ne mogu da udjem u katastar i kazem “e ja bih da platim da se ubrza”

Link to comment
3 minutes ago, goofs said:


Malo je delikatan predmet, pa ne znam da li bi pretnja imala smisla, da ne “naljutim” nekoga. Radije bih platio da se ubrza, ali cenim da ne mogu da udjem u katastar i kazem “e ja bih da platim da se ubrza”

Kad kažem "zapretiš" mislio sam više ono, ukoliko mi zbog nepostupanja katastra propadne to i to biću prisiljen da tražim nadoknadu štete.

 

Mojoj klijentkinji je trebala hitno uknjižba da bi kupac mogao da se prijavi za kredit. Kada je istekao rok od 7 dana, zakazala je sastanak u katastru i objasnila u čemu je problem i pisala je na formularu za žalbe na centralnom sajtu katastra. Dobila je u roku od 3 dana uknjižbu. Sve se dešava u katastru SV

Link to comment

Dobar je katastar SV.

 

Pre 6-7 godina sam čekao 6 meseci da po zahtevu klijenta bude upisana hipoteka potrebna da bi mu bio pušten ozbiljan kredit potreban za firmu i na kraju prošao pored obezbeđenja koje je za mnom vikalo da će da zove policiju, pa upao u kancelariju načelnika i objasnio zašto sam tu. Ispostavilo se da je čovek bio razuman, pa je rešenje doneto nakon nekoliko dana od našeg razgovora, bez mita i veza. Ako se dobro sećam, počeo je da radi 2-3 meseca pre tog događaja i odmah počeo da menja ustaljenu praksu i ubrzava rad.

 

Baš sam to što Hamlet pominje i naveo - propašće projekat, radnici će ostati bez posla i nastaće ogromna šteta.

 

Probaj nešto slično da kažeš ako uspeš da zakažeš sastanak ovih dana, meni su takve priče prolazile i u drugim katastrima,.

Edited by napadaj
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Zna li neko kako da "poguram" predmet u katastru? Moze i na pp, jasno mi je otprilike sta treba da se radi, ali ne znam kako? Predali smo papire jos pre 9 meseci, ni traga ni glasa od bilo kakvog resenja, a polako pocinje da nam gori pod nogama.

Otiđi u katastar i vidi kod kojeg referenta ti je predmet. Moguće je da ti zahtjev nije potpun, tj.nedostaje neka dokumentacija, ali im se ne da da ti pišu i pozivaju te da dostaviš to što nedostaje računajući da ćeš doći.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...