Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

1 hour ago, Moća said:

 

 

 Koje je zakonsko ogranicenje da stranac bude u kucnom zatvoru? Odakle je sud izvukao uslov za stranca da ima prijavljeno ili odobreno boraviste. Tog uslova nema u KZ, tamo se govori o prostorijama u kojima osudjeni stanuje.

 

Uostalom, ako sud moze strancu da odredi meru zabrane napustanja boravista umesto pritvora, iako taj stranac nema prijavljeno boraviste, zasto ne bi mogao i kucni zatvor.

Link to comment

 

2 hours ago, Moća said:

Nije, u pritvoru je. A koji bi osnov imao da prijavi boraviste da je na slobodi?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

boravište ne mora da se prijavi da bi postojalo. prijava boravišta je akt obaveštavanja organa o boravištu, dakle o nečemu što je već činjenica. boravište ist boravište ist boravište. tako sud to treba da gleda, a ne formalistički kao policija.

Link to comment
39 minutes ago, Moća said:

Sad mi traze prijavljeno boraviste u policiji a ovi ne daju :frust:

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Nije prvi put da policija i sud nisu usklađeni u postupanju. Pokušaj da odbijanje policije iskoristiš kao argument kod sudije, pritiskaj ga, traži prijem kod predsednika suda...

 

Pričao sam sa jednim kolegom krivičarem o ovome, i on misli da naš zakon ne pravi razliku između domaćih lica i stranaca u pogledu kućnog zatvora i da bi on taj sporazum prihvatio. Nije mi samo jasno odakle sudu ideja i osnov da to traži, nema toga ni u KZ ni u ZKP, tamo se spominje samo mesto stanovanja.  Al džaba sve to, kad se sud jedini pita oko prihvatanja sporazuma, a žalbe na odbijanje sporazuma nema.

Link to comment
4 hours ago, Uskebasi said:

Podnesi pismeni zahtev za prijavu boravista, prilozi svu potrebnu dokumentaciju i neka ti pismeno odbiju zahtev, ako umeju

Pa odbice mi sa obrazlozenjem da nemam osnov za to. Clan 40. Zakona o strancima definise privremeni boravak i navodi razloge za isti a jedino sta bi mozda proslo je tacka 14 koja kaze sledece" Privremeni boravak je dozvola boravka stranog državljanina u Republici Srbiji i može da se odobri strancu koji namerava da boravi u Republici Srbiji duže od 90 dana po osnovu: drugih opravdanih razloga u skladu sa zakonom ili međunarodnim ugovorom." A sada kako pronaci na sta se to odnosi? Ili je to diskreciono pravo policije od slucaja do slucaja. Ja sam imao prosle godine drzavljanku Bosne i Hercegovine kojoj je Visi sud odredio zabranu napustanja mesta boravka u Pozegi a da nije imala ni prebivaliste i boraviste. Kada sam pitao policiju kako je to proslo oni su mi rekli da njih za taj predmet nije niko nista pitao.

3 hours ago, Lawless said:

 

Nije prvi put da policija i sud nisu usklađeni u postupanju. Pokušaj da odbijanje policije iskoristiš kao argument kod sudije, pritiskaj ga, traži prijem kod predsednika suda...

 

Pričao sam sa jednim kolegom krivičarem o ovome, i on misli da naš zakon ne pravi razliku između domaćih lica i stranaca u pogledu kućnog zatvora i da bi on taj sporazum prihvatio. Nije mi samo jasno odakle sudu ideja i osnov da to traži, nema toga ni u KZ ni u ZKP, tamo se spominje samo mesto stanovanja.  Al džaba sve to, kad se sud jedini pita oko prihvatanja sporazuma, a žalbe na odbijanje sporazuma nema.

Problem je sto do sada izgleda nije bio nijedan slucaj kucnog zatvora za strano lice i da bukvalno niko ne zna sta da radi.

Razmisljao sam da se pravim lud i da ga prijavim sam za boraviste ali je problem sto nemam njegov pasos vec je u policiji.

Link to comment
2 hours ago, Moća said:

Sada sam bio u kancelariji Uprave za izvršenje krivičnih sankcija ovde u Jagodini i reče mi zaposlena da se na izvršenje ove kazne kućnog zatvora čeka po godinu dana :frust: :lol: :isuse:

 

Nema nanogica. Problem je na nivou cele države.

Link to comment

Znam ali sam kasnije dobio info da pritvorski predmeti imaju prednost tako da bi trebalo da se dobije nanogica relativno brzo.

A i oni konji ko da jedna košta 5000 evra pa ne mogu da kupe još.

Link to comment
8 hours ago, Moća said:

Znam ali sam kasnije dobio info da pritvorski predmeti imaju prednost tako da bi trebalo da se dobije nanogica relativno brzo.

 

Pa imaju prednost dok su pritvorski.

Dakle, ne i za ovo.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pravnici, molim za pomoc/savet - caletu su stigle dve cedulje u postu, preporucena pisma od dva razlicita izvrsitelja. Postoji li nacin da saznam o cemu se radi? Da li da preuzima to cale ili da pusti da se vrati pismo posiljaocu, i sta se desi ako se vrati posiljaocu?

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

Pravnici, molim za pomoc/savet - caletu su stigle dve cedulje u postu, preporucena pisma od dva razlicita izvrsitelja. Postoji li nacin da saznam o cemu se radi? Da li da preuzima to cale ili da pusti da se vrati pismo posiljaocu, i sta se desi ako se vrati posiljaocu?

Pozoves izvrsiteljske kancelarije i pitas o cemu se radi.

Pretpostavljam da je obavestenje da ce posiljka narednog radnog dana biti istaknuta na oglasnoj tabli suda, tako da je veoma bitno da se raspitas o cemu se radi da ne bi propustio rok za zalbu, ili se iznenadio kad mu blokiraju racun.

Ako bih morao da nagadjam, cenim da tvoj cale ima neke neplacene sudske takse pa je sud pokrenuo postupak prinudne naplate preko dva izvrsitelja (za svaku taksu posebno). Ovih dana je to aktuelno po celoj Srbiji.

Link to comment

Renoviramo stan i jedna od aktivnosti je bušenje betonskih zidova zarad promene instalacija. Radi se isključivo od 09-13, ali svakako to pravi ogromnu buku iako smo u okviru kućnog reda. Da li postoji neki zakonski okvir (npr Правилник о дозвољеном нивоу буке у животној средини)  kog bi komšija mogao da se uhvati da nas spreči da radimo ? 

 

Mi ćemo mu danas ponuditi da se buši samo 2h dnevno, ali ne deluje baš spreman na razgovor. 

 

Naravno, ni naredne aktivnosti u renoviranju neće biti tihe, ali svakako ne na ovom nivou. 

 

 

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...