Jump to content
IGNORED

torrenti


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Ček, bre, Josipe, to je usluga koju odnekud valja platiti. Valja zakupiti domene, valja kupiti servere, obezbediti neke uslove. To sve košta. I naravno da će svako ko ima 1 3 čuke u glavi da napravi biznis od toga, ako se već to mesto - youtube, usenet, rapidshare, myspace, blogspot - učini popularnim, ma iz kog razloga. Tebi možda ta usluga ne znači ništa i ideš na P2P varijantu koja je em dovoljna za tvoju vezu, em dovoljna za tvoje potrebe, em ne krši neke moralne principe po tvom mišljenju - pa i P2P je popularan zbog piraterije. Hoćemo li ga ukinuti zbog toga? I ako se već toliko koristi za činjenje krivičnih dela, zašto da ga ne ukinemo?
Valja platiti. Zato i torrent sajtovi uglavnom imaju politiku doniranja. Ali je razlika u tome shto jedni pucaju na pokrivanje troshkova, dok su drugi, kao shto sam kazesh, napravili biznis. Ako mogu da napravim poredjenje koje bi ti bilo blisko, rekao bih to ovako: software/film/igra je mlad fudbaler u Srbiji, a Usenet su Terza i menadjeri. U oba sluchaja je napravljen biznis preko tudjih ledja.Nisam apelovao na ukidanje; oni su chak cenim mnogo bezbedniji od svih p2p oblika. Apelujem samo da se ne posluje sa kriminalcima, ako se ne mora. Ako cesh mi reci da je sama razmena kriminal, verovatno si u pravu donekle, ali mislim da stvari nisu toliko jednostavne samo ne bih da razvodnjavam dalje.
Ipak, da nema dodatnih prednosti koje to sa sobom vuče, malo sutra bi ljudi jurili na broadband. Naravno, mnogi bi i tada, ali bi se ljudi, da nema mogućnosti da se makar povremeno svuče ponešto, prevashodno opredeljivali da ostanu na modemu i držali se najbazičnijih potreba.
Necu da se sporim oko ovoga, niti sam to radio, ali se necemo sloziti da je to samo piraterija. Potreba da se neshto povremeno svuche ne mora da ima veze sa piraterijom. Ja povremeno moram da svuchem mailove od toliko i toliko megabajta, povremeno hocu da odgledam neki clip na Youtubu i tako dalje. Za sve to mi treba broadband, osim ako necu da troshim svoje vreme na gledanje u monitor. Procenat onih koji imaju shirok internet samo zbog piraterije je verujem toliko mali da nije vredan pomena. Broadband net je neophodnost chak i kada bi sve digitalno na ovom svetu bilo legalno nabavljeno i sada, a i u buducnosti, tako da ti je poredjenje bilo nepotrebno.Takodje mislim da beskrajno preterujesh oko maksimalne brzine skidanja. Sve shto je novo se praktichno skida najbrze moguce sa domacim varijantama broadband neta. Jedini "problem" je upload, ako je to problem uopshte.Nema potrebe da mi objashnjavash potrebe za skidanje piratskog materijala. Sam ih skidam dovoljno da mi je sve jasno :).
Link to comment

Ne vredi, definitivno se ne možemo složiti. Ja ću rado dati 10 dolara da bih skidao brzo i efikasno, maksimalnom brzinom, bez potrebe za uploadovanjem, uz usluge indeksiranja i uz maksimalno korišćenje protoka. Ne mogu da puštam nešto, pa da stigne kad stigne, niti želim da držim kompove upaljene 24/7/30-31 osim ako nije apsolutno neophodno. Drugim rečima - radi sebe. Ne pada mi na pamet da ispravljam krive Drine korišćenja interneta i pomažem svetu u nevolji :) Neka ostane na onome što je do sada rečeno :)

Edited by Filipenko
Link to comment

Nadam se da ne mislish da sam te napao. Cela pricha oko Useneta je nastala kad je postavljeno standardno geek pitanje po forumu "a shto A, kad je bolji B" i to sve na topicu o A. Pa eto, chisto da se kaze. Henriku larssonu torrent zajednice bolje rade pos'o, ja im ne dam nishta iz principa i to je to.

Link to comment

Ma bre, opupšteno...moje mišljenje je da je onaj ko ne koristi Usenet ili sirotinja ili woona, ali rekoh biću blag :DInače, čisto da pojasnimo, ja nisam tvrdio da svi trebaju da koriste Usenet i da je isti bolji za svakoga (šta će to nekome ko ne skida puno i ne skida velike stvari? to potpuno kapiram, nema potrebe da se plaća bilo šta), samo sam upao u diskusiju kada je krenulo da se govori o prednostima i manama jednog ili drugog mehanizma.Drago mi je što je i ovom prilikom dokazano da su torenti bolji što se manje traži i svlači :P

Link to comment
  • 2 weeks later...

Koliko sam shvatila da bih mogla da seed-ujem (i tako popravljam ratio) potrebno je da imam i leechere. Ako ih nemam, torent mi se samoubije (to mi se izgleda jednom desilo). Ali, na torent sajtu kod jednog fajla vidim ovo:9 Seeder(a) i 0 Leecher(a)Kako ja mogu da seed-ujem ako nemam nekog ko će to moje da skida (a verovatno će mi se to desiti pa ću još više zeznuti ratio)? A izgleda da se u gore navedenom primeru upravo to događa - 9 ljudi diže, a niko ne skida.

Link to comment
Kako ja mogu da seed-ujem ako nemam nekog ko će to moje da skida (a verovatno će mi se to desiti pa ću još više zeznuti ratio)?
Nikako. Mada,na ovom nasem yuwabits-u ima fazon da za svaki sat seedovanja dobijas 10 nekih poena,neovisno o tome da li neko vuce od tebe ili ne (bar sam tako skontao,mozda i gresim). Skupljenih 250 poena (25 sati drzanja seeda) mozes posle da zamenis za 5Gb uploada i tako popravis ratio :) E,sad,pitanje je da li tako nesto primenjuju i ostali trakeri... Znam da postoje oni freeleech i bonusleech torenti,gde racunaju samo upload.
Link to comment

Ok (mada mi i dalje nije jasno kako može biti 9 seed-era i 0 leech-era iz onog primera), meni se recimo torent i dizanje samo isključi jer nemam kome da dižem. Posle 5 sati vidim da se pojavio neko novi ko skida. Kako da ponovo pokrenem dizanje?

Link to comment

Pa ne znam šta da ti odgovorim. Kada koristim torent, kada mi se fajl skine, ostavim ga do jedan dan na seedu, ko je povuko, povuko je, ko nije šta da mu radim. Ne opterećujem se nešto ratiom. :)

Link to comment

Ja ostavim da seed-uje dok ne dođem do 1,1 otprilike. Problem je što on neće da seed-uje kada nema nikoga.Ja sa ovih naših torenta skidam neke stvari na srpskom. Nekako ne verujem da toga ima na piratebay-u.Doduše, torent koristim samo kada to ne postoji na rapidshare-u jer tamo imam otvoren nalog.

Link to comment

Ne znam kakva su vaša iskustva sa torentima , a mogu vam reći moja . Ima dobrih , a ima i loših . Loša iskustva su da recimo neku muziku skinem , pa kad je preslušam ona bude ispresecana da se ne može slušati , a ovo mi se sad dvaput dogodilo i ne znam ko je krivac , onaj ko je to postavio ili je do nečeg drugog. Drugim rečima, torenti su mačka u džaku.Nikad ne znaš kakvog je kvaliteta ono što skidaš.

Link to comment

Neke izdavačke kuće namerno pokušavaju da preplave servere pogrešnim fajlovima, ne bi li demotivisali nezakonit download. To se najčešće dešava sa novijim naslovima. Jedna od taktika je da prvih 30-ak sekundi ide ok, a potom ubace odvratne zvuke škripanja i grebanja, koji ti smuče i pesmu i doručak.

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked this topic
  • renne unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...