Jump to content
IGNORED

Privatizacija velikih javnih preduzeca


Isis

Recommended Posts

Kaže Mlađa da u četvrtak u "Financial Times"- u objavljuju oglas tendera za privatizaciju Telekoma Srbija.Konačno...

Edited by melankolic
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ivo Petović

    15

  • dare...

    14

  • Isis

    12

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Kaže Mlađa da u četvrtak u "Financial Times"- u objavljuju oglas tendera za privatizaciju Telekoma Srbija.Konačno...
Dal' ti ikada nesto procitas kako treba?
Tender za savetnika za Telekom08:24 | Izvor: BetaBeograd -- Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kaže da će 24. aprila biti objavljen tender za privatizacionog savetnika za izlazak na berzu Telekoma Srbije.Poziv zainteresovanim investicionim bankama biće objavljen u "Fajnenšel tajmsu" 24. aprila, a 29. aprila u Službenom glasniku Srbije."Očekujemo da se jave najbolje investicione banke, a izabrani savetnik će biti angažovan da organizuje inicijalnu javnu ponudu akcija Telekoma i naredne dve godine prati trgovanje tim akcijama, kako bi se postigla najbolja cena", rekao je Dinkić.Prema njegovim rečima, privatizacioni savetnik bi trebalo da bude izabran do sredine jula, a do početka jeseni bi trebalo da završi strategiju izlaska akcija Telekoma na berzu. Trgovanje akcijama tog preduzeća na Londonskoj i Beogradskoj berzi kako je planirano počelo bi krajem ove ili početkom sledeće godine, najavio je Dinkić.On je naglasio da će Telekom ostati u državnom vlasništvu i da će akcije tog preduzeća dobiti svi građani koji steknu pravo na besplatne akcije.Dinkić je rekao da će država u Telekomu zadržati većinski paket od 50 odsto i jednu akciju, 15 odsto biće besplatno podeljeno građanima, zaposlenima u tom sistemu će pripasti protivvrednost akcija od najmanje po 200 evra za godinu radnog staža, a preostalih 20 odsto akcija naći će se na berzi, gde će svaki građanin moći da ih otkupi u vrednost do najviše pet hiljada evra.Direktorka Agencije za privatizaciju Vesna Džinić je rekla da će na tender za privatizacionog savetnika za izlazak Telekoma na berzu moći da se prijave samo investicione banke koje su učestvovale u najmanje dve transakcije koje su se odnosile na inicijalne javne ponude, i to u vrednosti od najmanje 500 miliona evra i da je bar jedna od njih bila u oblasti telekomunikacija.Do sada se za sticanje prava na besplatne akcije prijavilo više od 2,7 miliona građana, a u toku je upis sadašnjih i bivših radnika Telekoma Srbije i Galenike za besplatne akcije u tim javnim preduzećima.
I konacno da pozdravim odluku Dinkica da se ne prodaje vecinski deo Telekoma. Samo jos kada bi se oslobio Telekom partijiskog uticaja i formirao poslovno rukovodstvo. Edited by No7
Link to comment
Dal' ti ikada nesto procitas kako treba?I konacno da pozdravim odluku Dinkica da se ne prodaje vecinski deo Telekoma. Samo jos kada bi se oslobio Telekom partijiskog uticaja i formirao poslovno rukovodstvo.
Sa tvojom prvom rečenicom ne mogu da se saglasim. Zbog one druge koja je u domenu fantastike. Država ne treba da bude vlasnik (većinski, manjinski, nebitno) ni jedne firme.
Link to comment
Sa tvojom prvom rečenicom ne mogu da se saglasim. Zbog one druge koja je u domenu fantastike. Država ne treba da bude vlasnik (većinski, manjinski, nebitno) ni jedne firme.
To tako kazu npr. Nemci "istocnoj boraniji" da je nesposobna a u njihovom DT drzava ima vlasnistva pa onda taj isti DT kupi kompanije iz istocne evrope i brzo im dokazu da nisu bas morali da se prodaju ali koga vise briga oni zaradjuju, politicari koji su prodali preduzeca(preduzece) su srecni zbog novca a racinolizacija koja je mogla da se izvede i bez Nemaca potkaci radnike i firma postane sa mnogo manje radnika uspesnija, bas cudno.Isto tako cuveni liberalno ekonomski orjentisani Britanci daju 100 mijiardi $ za spas banaka i to od drzave(Engleska banka [boE]). Kako to?Treba znati sta treba prodavati, a u krajnjem ako vec prodajes onda treba znati i kada i kome, a telekomunikacije su vrlo profitabilan sektor.Da je Telekom Srbije pametan i da ne daje za razne klubove i "manifestacije" novac i da ulaze u razvoj i sirenje bio bi mnogo bolji e zato treba proterati politicare iz Telekoma, EPS-a, Galenike, Dunava, Komercijalne Banke i pustiti ih da rade trzisno na berzi kao svuda na svetu. Edited by No7
Link to comment
  • 4 weeks later...
I konacno da pozdravim odluku Dinkica da se ne prodaje vecinski deo Telekoma. Samo jos kada bi se oslobio Telekom partijiskog uticaja i formirao poslovno rukovodstvo.
Je l' se to planira preseljenje Telekoma Srbije u Svedsku? <_<To je kod nas gotovo nemoguce. Zadrzavanje ma i jedne akcije NISa, Telekoma, je greska. Treba privatizovati Telekom i otvoriti konkurenciju. Kako to da u Hrvatskoj moze da se bira izmedju nekoliko tel. operatera a kod nas ne moze?Pa sta ako DT kupi Telekom, big deal. Ako akcionari Telekoma zele da prodaju svoju akciju, to je njihovo pravo. Meni kao potrosacu bitne su usluga i cena, ne zanima me ko je vlasnik niti koliko zaradjuje niti koga i koliko ljudi zaposljava.To sto u Nemackoj, Francuskoj itd. drzava ima veliki udeo u takvim firmama je naravno pogresno. Samo zato sto Nemci to rade ne znaci da mi to treba da radimo. Evo u Americi svi su telekomi privatni, pa sve sasvim lepo funkcionise. Samo zato sto Bank of England i Fed prave te glupost da propalim bankama daju pare i tako ojadjuju svoje poreske obveznike ne znaci da i mi treba da sledimo taj primer. Nacionalizacija jednog Northern Rock kao i pumpanje para u Bear Stearns su naravno notorne gluposti, trebalo je pustiti te banke da bankrotiraju.
Link to comment
I konacno da pozdravim odluku Dinkica da se ne prodaje vecinski deo Telekoma. Samo jos kada bi se oslobio Telekom partijiskog uticaja i formirao poslovno rukovodstvo.
kakav oksimoron. telekom (i sva ostala javna preduzeća) će biti oslobođen partijskog uticaja kada bude većinski privatizovan.sve ostalo je palamuđenje koje nema veze sa životom. Edited by Maistor
Link to comment
Konkretno, sličan problem imaju sve društvene firme u Srbiji (npr gradske čistoće, parking servisi gradova po Srbiji, Zavod za udžbenike...itd). Da li upisati virtuelnih Dinkićevih 1000 evra ili čekati privatizaciju svoje firme, koja možda nikada neće doći...A i kad se u budućnosti privatizuje, nije jasno da li se deli svih 15% na radnike i penzionere ili samo 200evra po god staža (2-3%), a ostalo ide u državni bunar, za ko zna već šta... (ovo je pitanje za onog ko je upućen u problematiku)Sve je u principu velika prevara... štos je samo, da ja kao pojedinac budem što je manje moguće za*eban...
Dosao sam do odgovora na svoje pitanje. Prica kaze ovako. Ako radiš recimo u drustvenoj firmi npr. Javno Komunalno Zajecar , ili Parkirališta Kragujevac, ili Zavod za Udzbenike, a firma nije još privatizovana, ukoliko upises Dinkićevih 1000 evra, ne mozeš da dobiješ besplatne akcije svog preduzeca, kada se tvoja firma bude prodavala. Ukoliko se firma prodaje aukcijom, sto je najcešći slučaj deli se 15% akcija radnicima i penzionerima, koji pravo na besplatne akcije nisu iskoristili. Znači objavljuje se javni poziv za upis akcija, onih koji to svoje pravo nisu iskoristili i nisu uzeli Dinkićevih 1000evra. To otprilike znači sledeće ukoliko je od npr. 500 radnika i penzinera Zavoda za Udzbenike, Dinkićeve akcije upisalo 450 radnika/penzionera, onih 50 će podeliti kolač od 15% akcija procenjene vrednosti firme. Samim činom aukcije te akcije mogu još skočiti i 5-6 puta, ali isto tako mogu biti i bezvredne... I 50 mangupa macnuše lovu... angry.gif E sad svako otprilike zna koliko mu firma vredi, pa moze ili da uzme virtuelnih Dinkićevih 1000 evra ili da odigra ceo krug, kockajući se u nadi, da mu mangupi iz naših redova neće upropastiti firmu i podeliti im akcije, koje ne mozeš nigde prodati...Znao sam da su prevarantske šeme u pitanju... <_< Edited by dare...
Link to comment
Je l' se to planira preseljenje Telekoma Srbije u Svedsku? <_<To je kod nas gotovo nemoguce. Zadrzavanje ma i jedne akcije NISa, Telekoma, je greska. Treba privatizovati Telekom i otvoriti konkurenciju. Kako to da u Hrvatskoj moze da se bira izmedju nekoliko tel. operatera a kod nas ne moze?Pa sta ako DT kupi Telekom, big deal. Ako akcionari Telekoma zele da prodaju svoju akciju, to je njihovo pravo. Meni kao potrosacu bitne su usluga i cena, ne zanima me ko je vlasnik niti koliko zaradjuje niti koga i koliko ljudi zaposljava.To sto u Nemackoj, Francuskoj itd. drzava ima veliki udeo u takvim firmama je naravno pogresno. Samo zato sto Nemci to rade ne znaci da mi to treba da radimo. Evo u Americi svi su telekomi privatni, pa sve sasvim lepo funkcionise. Samo zato sto Bank of England i Fed prave te glupost da propalim bankama daju pare i tako ojadjuju svoje poreske obveznike ne znaci da i mi treba da sledimo taj primer. Nacionalizacija jednog Northern Rock kao i pumpanje para u Bear Stearns su naravno notorne gluposti, trebalo je pustiti te banke da bankrotiraju.
HT od kako su ga kupili nemci je otpustio radnike i povecao cene nekih usluga. Mislim da za tako nesto nije potrebno biti bas veliki strucnjak a i ni strana kompanija, naravno od sirenja HT nema nista.To sto je sve u SAD privatno pa i narodna Banka ne znaci da je to bolji model od evropskog narocito sto se tice socijale a upravo je takvo SAD trziste izazvalo krizu koja "drma" banke. A inace i u SAD se prica a ima i predloga kod predsednickih kandidata o blokiranju stranih investicija, pre svega ruskih, kineskih, u strateske delove SAD privrede. Naravno da te nije briga dok tebe i tvoju porodicu ne otpuste sa posla.Telekom dok god moze da se razvija i siri ne treba prodavati, treba prestati sa politickom uticajem na donosenja odluka oko toga gde ce biti trosen novac tako da se ne muze Telekom oko sportskih klubova itd. nego da se daje za razvoj telekomunikacione mreze i dalje sirenje u region.
Link to comment
Telekom dok god moze da se razvija i siri ne treba prodavati, treba prestati sa politickom uticajem na donosenja odluka oko toga gde ce biti trosen novac tako da se ne muze Telekom oko sportskih klubova itd. nego da se daje za razvoj telekomunikacione mreze i dalje sirenje u region.
Ja kazem ti kao da pricas o Telekomu Svedske, a ne Srbije. U Srbiji prakticno nije moguce da se prestane sa politickim uticajem na JP zato sto stranke i strancice na ta preduzeca gledaju kao na deo plena koji dele.
To sto je sve u SAD privatno pa i narodna Banka ne znaci da je to bolji model od evropskog narocito sto se tice socijale a upravo je takvo SAD trziste izazvalo krizu koja "drma" banke.
Svako trziste ima svoje rizike pa tako i bankarsko. Problem sa trenutnom krizom u SAD nije to sto su ga izazvale privatne banke svojom alavoscu nego to sto Fed njih spasava parama poreskih obveznika, kako ti to nije jasno. Kada bi pustili te banke da bankrotiraju, preziveli delovi finansijskog sistema nikada u buducnost ne bi pomisljali da se ponovo igraju sa CDOs i sl. kao sto su to cinili prethodnih par godina. Medjutim problem nastaje kada Fed i ECB i Bank of England upumpaju pare tim bankama da ne bi propali, i onda te banke ne snose posledice svojih gluposti (nego poreski obveznici) i onda ponovo za 5, 10, 15, 20 godina prave slicnu ili istu glupost. To kriticari takvog stanja stvari zovu privatizacija profita, a nacionalizacija rizika (i gubitaka).Nekada u Americi nije ni postojao Fed, sve su banke bile privatne, a vlasnici i upravljaci banaka bili su licno odgovorni i mogli su da izgube sopstvenu imovinu (pa i glavu). Banke koje su "muljale" mnogo su propadale a banke koje nisu su opstajale.Sto se tice HT kada sam poslednji put gledao situaciju u HR video sam da postoji mnostvo raznoraznih opcija, da se prodaju raznorazni paketi koji nude mobilni + internet + fiksni + kablovsku televiziju po povoljnijim cenama nego u Srbiji. Naravno nije cilj da se privatizuje Telekom i da zadrzi monopol, nego da se privatizuje Telekom i otvori konkurencija. I to "od sirenja HT nema nista", zasto bi to mene pa zanimalo? Evo Telekom se prosirio na Rep. Srpsku, izrucio ogromne pare a kako ce to da finansira? Povecanjem cena usluga? I sta sam ja dobio od njegovog sirenja osim da placam telefon vise? A sa poslovne strane nije sirenje cilj nego profitabilnost, eto BMW prodaje manje vozila nego Ford pa je opet profitabilniji. Nekad je bolje po firmi da drzis 5% trzista i profitiras fino nego da pucas na 20% pa puknes u "sirenju". Naravno drugo je to kada neko sirenje nacionalnih monopola gleda kao vid patkometrije s drugim nacijama.
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dinkic, a ko drugi:

Da bi se ostvario planirani ekonomski razvoj i povećala zaposlenost, jedna od prvih mera nove Vlade biće donošenje podsticajnih mera za prioritetne sektore. To su automobilska industrija, informacione tehnologije i elektronika. Budućim investitorima koji ulože više od 200 miliona evra i zaposle više od 1.000 ljudi, država će dati bespovratna sredstva u visini do 25 odsto ukupnih investicija.
Je l' moze neko razjasnjenje za ovih 25% investicija u vidu bespovratnih sredstava?Deluje potpuno nebulozno, pa verujem da informacija nije potpuna.
Link to comment
Verovatno se odnosi na ustupanje zemljista i poreske olaksice.
to ide pride:
Na pitanje novinara da li će politika otpuštanja radnika "Fijata" u Italiji uticati na potpisivanje ugovora sa italijanskim proizvođačem, Dinkić je rekao da neće jer je razlika u zaradama "Fijatovih" i naših radnika velika. Oni će za investicije od preko 200 miliona evra i zapošljavanje 1.000 ljudi dobiti bespovratna sredstva do 25 odsto ukupne investicije, kao i besplatno zemljište i komunalnu infrastrukturu, precizirao je Dinkić.
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...