Jump to content
IGNORED

Privatizacija velikih javnih preduzeca


Isis

Recommended Posts

verujem da ces odgovore na neka od ovih pitanja naci na nekoj od prethodnih strana.u uvodnom postu imas link ka sajtu ministarstva ekonomije gde je ukratko prikazan koncept besplatne podele, kao i njena dinamika.o svim preostalim nedoumicama, pitnajima i sl., naravno, uvek se moze diskutovati.na kraju, ne vidim nijedan razlog za velika slova u tvom postu.
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ivo Petović

    15

  • dare...

    14

  • Isis

    12

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Koliko ja znam, ovo nije sasvim tacno. Cena u ponudi za preuzimanje moze da bude najmanje prosecna cena po kojoj je kupovano prvih 25%.
cena iz ponude za preuzimanje jeste jedinstvena za sve akcije (istih prava) koje su predmet te transakcije, a postojeca regulativa (Zakon o Ponudi za Preuzimanje i odgovarajuci Pravilnik) obezbedjuje i da ona nuzno mora biti najmanje jednaka onoj postignutoj na berzi. dakako, regulativa mora precizirati definiciju cene postignute na berzi, sto je uradjeno kao max (1,2,3,4), pri cemu su defincije za 1),2),3) i 4) u citatu pravilnika dole, sto pokriva i slucajeve kada prethodno vlasnicko ucesce ne postoji.u svakom slucaju, preko regulative procesa ponude za preuzimanje mogucnosti cenovne manipulacije su minimizirane. ovako definisana obavezujuca cena pruza solidnu protekciju akcionarima i kroz definisanje 1), 2), 3) i 4) pokriva zadovoljavajuci broj razlicitih situacija koje predstavljaju potencijalni izvor cenovne manipulacije. prepoznavanje institucije zajednickog delovanja dodatno doprinosi zastiti akcionara, kao i uvodjenje pojma prosecne ponderisane cene. jos bitnije, neophodno je razmisljati van okvira prinude nametnute regulativom i poceti razmisljati u trzisnim kategorijama. pomenuta kontrolna premija jeste nesto sto prati ponudu za preuzimanje, ali pre svega kao trzisna, a ne regualtivom nametnuta pojava. ona je sweetener koji stimulise akcionare da u uslovima izbora izmedju prodaje na berzi i prodaje preko ponude za preuzimanje izaberu ovo potonje. ponuda koja ne sledi tu logiku tesko da moze biti uspesna (ili je izraz nekih trzisnih devijacija, pre svega nedostatka pomenutog izbora).
Cena iz ponudeČlan 10.Ponuđač je dužan da u ponudi za preuzimanje akcija naročito navede podatke koji se odnose na cenu po kojoj se kupuju akcije koje su predmet ponude.Minimalna cena po jednoj akciji iz ponude za preuzimanje akcija, koju je ponuđač dužan da ponudi, ne može biti niža od:1) prosečne ponderisane preovlađujuće, odnosno cene na zatvaranju akcija ciljnog društva u poslednja tri meseca pre objavljivanja obaveštenja o nameri preuzimanja utvrđene na osnovu izveštaja o trgovanju na organizovanom tržištu,2) poslednje tržišne cene (preovlađujuća, odnosno cena na zatvaranju) akcija ciljnog društva na organizovanom tržištu prethodnog radnog dana pre objavljivanja obaveštenja o nameri preuzimanja ukoliko je ova cena viša od cene iz alineje 1. ovog člana,3) najviše cene po kojoj je ponuđač, ili lica koja s njim zajednički deluju, pre objavljivanja obaveštenja o nameri preuzimanja, stekao akcije ciljnog društva u poslednjih 12 meseci, ukoliko je ova cena viša od cene iz al. 1. i 2. ovog člana,4) prosečne cene po kojoj je u poslednje dve godine pre objavljivanja obaveštenja o nameri preuzimanja stekao, ili lica koja s njim zajednički deluju, akcije ciljnog društva, ako je u tom periodu stekao najmanje 10% akcija ciljnog društva, pod uslovom da je ta cena viša od cene iz al. 1. do 3. ovog stava.
Link to comment
verujem da ces odgovore na neka od ovih pitanja naci na nekoj od prethodnih strana.u uvodnom postu imas link ka sajtu ministarstva ekonomije gde je ukratko prikazan koncept besplatne podele, kao i njena dinamika.o svim preostalim nedoumicama, pitnajima i sl., naravno, uvek se moze diskutovati.na kraju, ne vidim nijedan razlog za velika slova u tvom postu.
"Fuck off" ti meni, a?Presla sam prethodne strane i nisam naisla na odgovor (pre nego sto sam ukrupno postavila pitanje, molim da se notira). Mozda zato sto je ovo objavljeno (preko medija) NAKON sto su prethodne stranice na ovom topiku napisane?Sve u svemu, sada imamo ozbiljno pitanje ovde. Majstor me uputio da diskutujem ovde (zakljucao mi je posebno otvoreni topik, kaze ish tamo) a ti neces da ti brljam po topiku. Sta cemo sad?Mislim, ovo "eno ti ga link na ministarstvo pa citaj" tesko da je odgovor... Stavise, dodje mu vise kao go q'c od odgovora...
Link to comment
Mislim, ovo "eno ti ga link na ministarstvo pa citaj" tesko da je odgovor... Stavise, dodje mu vise kao go q'c od odgovora...
na taj link sam te uputila jer tamo stoji okacen dokument "Концепт приватизације великих јавних предузећа у Србији у периоду од 2008. до 2010. године" koji, ako nicim drugim, a ono svojim naslovom, opisuje pomenutu dinamiku podele tih besplatnih akcija. u njemu je i spisak firmi cije su akcije predmet besplatne podele, kao i drugi za sada poznati detalji.ni ne pomislih da bi tako nesto bilo protumaceno kao provokacija, jer to prosto nije bilo, vec da bi ti taj podatak bio od vaznosti, a sam dokument, moguce, odgovorio na neka od tvojih pitanja. za ona preostala, uvek se moze diskutovati ovde, kao sto vec rekoh.nadam se da sam te uverila da nista od toga nije imalo nameru da te provocira ili u startu eliminise sa topika (zasto bi?!), verujuci istovremeno da si i ti uvidela da je bilo bespotrebno na onakav nacin dizati tenziju.
Link to comment
Nisu još objavljena tačna pravila igre ni rokovi.Ali će ići otprilike ovako:Ako je mama radila u nekome od (beše 6) javnih preduzeća koja se privatizuju (a zašto niko ne pominje onih 666 širom Srbije, to treba pitati Dinkića <_< ), onda kao penzioner tog javnog preduzeća treba da se prijavi u samom preduzeću. I za to je negde odokativni rok recimo kraj marta 2008, a pretpostavljam da će prijave ići tokom februara i marta... Cifra je zasad 200evra po godini staža za maksimalno 35 godina staža.Ako mama nije radila u tih 6 JP, onda upada u tkzv. biračku kvotu od po Dinkićevih 1000 evra, za koju stručnjaci tvrde da je Dinkićevih 1000 evra = 500-600 tržišnih.Gde će se radnici, studenti, penzioneri i nezaposleni prijavljivati, i kako će to biti rešeno još uvek se ne zna, ali je moja odokativna procena da će se to dešavati negde od aprila do kraja juna meseca.Moji roditelji žive u CG te ću se ja svakako rapitati da li se oni mogu upisati recimo u H. Novom ili mi poslati neko validno ovlašćenje sa kojim ja ovde mogu izvršiti njihov upis. Ali o svemu tome otom potom kada se budu znala pravila igre. BTW. Imaj na umu da maminih 1000 može biti veće od tvojih 5000(mada malčice preteruješ :wink: ), ako ona smatra da je tih hiljadu njoj priznanje za njen dugogodišnji rad... Zvuči glupavo (a i jeste glupavo), ali to su one "male sitnice" koje život znače... :rolleyes:
Link to comment

Niš' tu meni nije jasno.Nisam radiJo u državno preduzeTJe, ali sam dobiJo nekih akcija tog (neJavnog) preduzeća u vrednosti kojih 150E na ime radnog staža.'nači, ja sad nemam pravo na dinkićev novogodišnji poklon, jer sam "već dobio", a? Iako nisu od JP?

Link to comment
  • 2 weeks later...

deo dinkicevog intervjua za ekonomist, neposredno pre izbijanja frke oko NIS-a i rusa.govori i o tome kako su dosli do cifre od EUR 1000 po osobi.u slucaju tendera za NIS, pocetna cena bi bila oko EUR 2 mlrd za 51%.

Plan o podeli hiljadu evra građanima, u akcijama, zasniva se na proceni o vrednosti javnih preduzeća na oko 25 milijardi evra. Jasno je da je to neka projektovana vrednost, na čemu se ona zasniva? M. Dinkić: Kada smo odredili tu sumu, pošli smo ne od trenutne vrednosti, već od vrednosi preduzeća u trenutku privatizacije. Recimo, početna cena na tenderu za NIS bi bila dve milijade evra za 51 odsto vlasništva. Trenutna knjigovodstvena vrednost ovog preduzeća je oko dve milijarde evra. Mi, dakle, računamo da je njegova tržišna vrednost dvostruko veća. Zatim, EPS će se privatizovati tek 2010. godine, on će imati i najveću vrednost. Knjigovodstvena vrednost ovog preduzeća u prošloj godini je bila 4,5 milijardi, a tek će se izgraditi termoelektrane, pa će sa rastom standarda rasti i cena struje, što će sve uvećavati vrednost EPSa. Koliko - ne zna se, procene su toliko grube da variraju od osam do 20 milijardi evra. Minimalno će dakle biti dvostruka knjigovodstvena vrednost. Galenika ima reper, privatizovaće se kao Hemofarm, a I vrednost ove kompanije će rasti, jer se u okviru nje grade još dve nove fabrike. Vrednost Telekoma se procenjuje između pet i šest milijardi evra. Kad se sve to uzme u obzir, smatramo da će na kraju ovih šest preduzeća ukupno vredeti 25 milijardi, S tim što će najviše novca doneti EPS, NIS i Telekom, a ostale tri firme znatno manje.Koliko bi država dobila tim prodajama i u šta će taj novac biti uložen? M. Dinkić: Država će najviše dobiti od NIS-a i to će biti delom uloženo u saniranje istorijske ekološke štete, jer se ne može tražiti od kupca da rešava probleme koje nije prouzrokovao. Od Jata se očekuje znatno manje, jer je trenutna vrednost kapitala ove kompanije 15 miliona evra. Kroz konverziju dugovanja prema državi, doći će do nekih 120 miliona knjigovodstvene vrednosti. To više jednostavno nije atraktivna oblast poslovanja, niski su profiti, mnoge velike kompanije su u problemima. Da li će se novac od privatizacije namenjen državi adekvatno utrošiti, to je pitanje. Prošle godine smo imali oko dve milijarde evra viška u jednom trenutku, 600-700 miliona je utrošeno na vraćanje dugova penzionerima i Svetskoj banci, a ostatak je išao u NIP. Ali taj novac nije potrošen, sve ide jako sporo. Završetak Koridora 10, dva autoputa na jugu Srbije i obilaznica oko Beograda bi koštali oko 1,5 milijardi evra. Ali ja ne znam da li su oni koji bi trebalo da grade te puteve sposobni da taj novac utroše kako treba. Sramota je da dočekamo i 2010. bez Koridora 10 o kom se priča od 2000. godine. Posebno zato što imamo suficit tri godine za redom, a i u 2008. godini, uprkos najavama blagog deficita, mislim da ćemo imati balansirani budžet. Znači imamo novca, ali nemamo upravljačkih sposobnosti u nekim državnim institucijama da se to iskoristi brže i efikasnije.
Link to comment
Dobro, de, Viloticka, nemas razloga da se jedis :)Temu sam ti zakljucao jer je duplikat ove. Ono sto je tvoja majka cula, odnosi se na akcije koje ce punoletni gradjani dobiti prilikom privatizacije javnih preduzeca. Zato sam te uputio ovde.Tih 1000 evra je samo projekcija sume za koju politicari pretpostavljaju da ce gradjani dobiti za svoje akcije. Kad kazem politicari, skrecem ti paznju da je u toku predizborna kampanja, da je prva projekcija bila 2000 evra, a da nezavisni izvori smatraju da ce suma biti manja od 1000 evra. Ocigledno je da se ne isplati da potrosis 5000 da bi dobila 1000. Provericu da li ce podelom akcija biti obuhvaceni drzavljani Srbije koji zive u inostranstvu. S obzirom da broj gradjana koji ce dobiti akcije procenjuje na oko 5 miliona, moguce da ce uslov za to biti bas upis u biracki spisak, sto mozes uraditi i u nasoj ambasadi u Sidneju.Nista se jos tacno ne zna o svemu ovome, osim planirane dinamike privatizacije, sto ce reci da bi bilo dobro da se upises u biracki spisak na vreme, glasas za demokratskog kandidata na predsednickim izborima (moja mama ce glasati za Borisa zato sto je lep ili za Cedu zato sto je mlad :-) sto je bitno ako hoces da akcije koje dobijes nesto i vrede prilikom prodaje. Kad dodje vreme za podelu akcija, bices obavestena bas na ovom mestu.Pozdrav od Majstora :)
Eeeeeeee, vidis, OVO je vec odgovor, bas ti hvala.E ne bi se deranzirala da odem do ambasade ni za petnaJst puta toliko.A ovo da se radi o predizbornoj zvaCi to valjda samo moja mati ne zna. Prespavala je cas sa Seseljom i njegovim tako klasicnim odgovorom na pitanje zasto sad hleb nije 3 dinara, a obecao je u predizbornoj kampanji da ce biti. Kaze Seki "Pa niste valjda poverovali? Pa zna se da politicari u predizbornoj trci lazu..."A ovo da ces da javis sta ce da bude glede drzavljana van zemlje - paj' sta si kazo. Daj Boze da nam ne daju, jer kako cu kevi objasniti da mi se ne jebavaju ale po ambasadi za dzebenih 500 eura... (Necu joj objasniti nikako, jedina nepoznanica je kad ce da prezali).
na taj link sam te uputila jer tamo stoji okacen dokument "Концепт приватизације великих јавних предузећа у Србији у периоду од 2008. до 2010. године" koji, ako nicim drugim, a ono svojim naslovom, opisuje pomenutu dinamiku podele tih besplatnih akcija. u njemu je i spisak firmi cije su akcije predmet besplatne podele, kao i drugi za sada poznati detalji.ni ne pomislih da bi tako nesto bilo protumaceno kao provokacija, jer to prosto nije bilo, vec da bi ti taj podatak bio od vaznosti, a sam dokument, moguce, odgovorio na neka od tvojih pitanja. za ona preostala, uvek se moze diskutovati ovde, kao sto vec rekoh.nadam se da sam te uverila da nista od toga nije imalo nameru da te provocira ili u startu eliminise sa topika (zasto bi?!), verujuci istovremeno da si i ti uvidela da je bilo bespotrebno na onakav nacin dizati tenziju.
Ma manje vise za provokaciju & dizanje tzv tenzije (nisam zi' mi ti).Nego ja sam ti lenj diskutant, radije cu da dignem tenziju (samo ko primer kazem, ne dizem, zivota mi tvoga) nego da odem i rovim po linkovima. Jos ako me tamo negde doceka neki "Концепт приватизације великих јавних предузећа у Србији у периоду од 2008. до 2010. године"... To ko da su vezali besnu keru za taj link, nema da kliknem ni da mi zivot zavisi. Cuj, "Концепт приватизације великих јавних предузећа у Србији у периоду од 2008. до 2010. године". Pa tu ima bar tri strane da se cita... Ja kad bih volela tak'e stvari da citam ja bih citala ceo dan...Nego lepo pitam da ne skitam, i eto Majstor bio srce pa mi kazo...
Link to comment

evo ga mladja danas, nemam direktne citate, ali i ovo je dovoljno kao uputstvo.znala sam da ce da me sjebu besplatne 24 akcije poluuspesnog rdpa.Poziv za prijavu punoletnih gradjana za sticanje prava na besplatne akcije biche objavljen 25. januara, a prijavljivanje che trajati od 28. januara do 31. jula ove godine, najavio je danas ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mladjan Dinkich.Gradjani che se prijavljavati liccno na jednom od 3.500 ssaltera possta u Srbiji, a liccna karta i kartica banke u kojoj imaju raccun su jedini dokumenti koji che im za to biti potrebni.Za one koji nemaju raccun u banci Posstanska sstedionica che besplatno otvarati raccun.Uredbom o postupku i naccinu evidentiranja gradjana koji imaju pravo na novccanu naknadu i na prenos akcije bez naknade, koju je Vlada Srbije danas usvojila, predvidjeno je da gradjani koji su u inostranstvu prijave podnose u diplomatsko-konzularnimpredstavnisstvima."Za gradjane koji su nepokretni evidentiranje che obavljati posebna komisija", rekao je Dinkich na konferenciji za novinare i dodao da che protiv onih koji budu pokussavali da posreduju u prijavljivanju za besplatne akcije i uzimali proviziju biti podnete kriviccne prijave i biche kazznjeni zatvorom do tri godine.Kazne za gradjane koji u postupku evidentiranja podnesu netaccne podatke su od 5.000 do 10.000 dinara, a od 10.000 do 50.000 dinara za radnike possta i diplomatsko-konzularnih predstavnisstava koji ne budu posstovali predvidjenu proceduru.Agencija za privatizaciju che gradjane koji se prijave u predvidjenom roku upisati u evidenciju nosilaca prava na besplatne akcije i izdati im potvrdu do 31. decembra ove godine, koja che biti dostavljena na kuchnu adresu.Vlada Srbije je danas usvojila i Uredbu o postupku i naccinu evidencije zaposlenih i bivssih zaposlenih koji imaju pravo na prenos akcija bez naknade. Ta uredba se odnosi na sadassnje i bivsse radnike ssest javnih preduzecha ccije akcije che besplatno biti deljene punoletnim gradjanima.Radnici tih preduzecha che se prijavljivati u filijalama Nacionalne sluzzbe za zapossljavanje, a za to che im, pored fotokopije liccne karte i radne knjizzice, biti potrebno uverenje o drzzavljanstvu i potvrda o prebivalisstu.Da bi se izbegle guzzve, kako je rekao Dinkich, posle objavljivanja javnog poziva prvo che se prijavljvati radnici NIS-a i Jata, zatim Telekoma i Aerodroma "Nikola Tesla", a na kraju Galenike i EPS-a. Gradjani koji imaju pravo na besplatne akcije dobiche i novccane nadoknade od prodaje akcija iz Privatizacionog registra, gde su izdvajane akcije tenderom privatizovanih drusstvenih preduzecha. Vlada Srbije che usvojiti posebnu uredbu koja che se odnositi na taj postupak, a procenjeno je da je vrednost akcija u Privatizacionom registru 250 miliona evra.Pravo na besplatne akcije imaju svi gradjani Srbije koji do sada nisu dobili bespltne akcije, a koji su bili punoletni do 31. decembra prossle godine i drzzavljanstvo Srbije stekli do 3. januara ove godine. Uslov je i prebivalisste u Srbije stecceno do 30. juna prossle godine, kao i upis u biraccki spisak.

Link to comment

nije samo nafta "prljava", u nasem karakazanu svakojaki falsifikat ima prodju. ovo po svoj prilici ide na dusu Mladjinom ministarstvu:Daksin obmanuo tendersku komisiju?Beograd - Drugoplasirani ponuđač na tenderu za kupovinu Jugoslovenskog rečnog brodarstva, konzorcijum Palmali holding i Palmali šiping sa Malte, pokrenuće sudski spor kako bi poništio odluku tenderske komisije da za pobednika proglasi singapursko -kiparski konzorcijum firmi Daksin petroleum i Tamoza. To je u razgovoru za Danas potvrdio savetnik malteškog konzorcijuma Aleksandar Denda koji je kazao da Palmali čeka mišljenje pravnog savetnika o mogućnosti podnošenja krivične prijave protiv NN lica u kompaniji Daksin. On ukazuje i na odgovornost lica u Agenciji za privatizaciju i Ministarstvu ekonomije, koji uprkos upozorenjima Palmalija da postoje nepravilnosti u tenderskoj proceduri, nisu ništa uradili da ih ispitaju. Denda podseća da je uslov za kvalifikovanje na tenderu bio da potencijalni kupac dokaže da se u prethodne tri godine bavio prevozom na rekama i da je konzorcijum Daksin-Tamoza dostavio tri ugovora za period od 2004. do 2006. godine.- Za 2004. godinu dostavili su ugovor sa švajcarskom firmom Silverston o prevozu nafte od Njižnjekamska do Sevastopolja i Kerča, za 2005. ugovor o prevozu za kompaniju Interpetrol enerdži iz Austrije a za 2006. ugovor o prevozu nafte od Njižnjekamska do Taganroga za švajcarsku kompaniju Rikso. Kontaktirali smo s tim švajcarskim firmama, i saznali da sa Daksinom nikad nisu napravili takve ugovore. U razgovoru s pomoćnikom ministra ekonomije i predsednikom tenderske komisije Nebojšom Ćirićem, ukazali smo na taj podatak i on je bio iznenađen kada je video dopis Silverstona. I pravnik Ministarstva ekonomije potvrdio je da je očigledno da je dokument falsifikovan. Tada je dogovoreno da se od Daksina zatraži da Ministarstvu dostavi originale ugovora koje bi potom poslali Silverstonu i Riksu na proveru, ali to se nije dogodilo - tvrdi Denda i naglašava da je Daksin, u ugovoru sa Riksom, među sedam brodova kojima će prevoziti naftu naveo i brod Adriatik Mariner koji zapravo pripada Palmaliju.linkje l'vam ovo lici na objektivni ugao gledanja na (ras)prodaju javnih preduzeca? meni pre lici na nepodnosljivu lakocu pravljenja losih poteza sa tuznim krajem.edit: rec je o tenderu za Jugoslovensko rečno brodarstvo

Edited by Merlak
Link to comment

Kakav će ovo biti izazov za službenike Poštanske štedionice :lol: . A i za naše živce <_< Ne vidim zašto je Pš dobila ekskluzivno pravo da obavlja ovaj posao, kao svojevremeno Nacionalna štedionica za staru deviznu štednju. Infuzija u venu zombija. Razumem da imaju najrazgranatiju mrežu, ali da li su kadrovski i organizaciono sposobni da ovo iznesu je pitanje. Bitni je da je za ceo postupak mi obični smrtnici nećemo dati ni d-i-n-a-r-a. Samo će se neka sredstva u budžetu preraspodeliti. Brate slatki već vidim kako nemaju lovu za isplatu u pošti pa će mi ponuditi čekove.

Link to comment
Kakav će ovo biti izazov za službenike Poštanske štedionice :lol: . A i za naše živce <_< Ne vidim zašto je Pš dobila ekskluzivno pravo da obavlja ovaj posao, kao svojevremeno Nacionalna štedionica za staru deviznu štednju. Infuzija u venu zombija. Razumem da imaju najrazgranatiju mrežu, ali da li su kadrovski i organizaciono sposobni da ovo iznesu je pitanje. Bitni je da je za ceo postupak mi obični smrtnici nećemo dati ni d-i-n-a-r-a. Samo će se neka sredstva u budžetu preraspodeliti. Brate slatki već vidim kako nemaju lovu za isplatu u pošti pa će mi ponuditi čekove.
Koliki će tek biti redovi ispred šaltera ?Ja mislim da ćemo svi podsetiti devedesetih i onih redova za BUš. Edited by Jerry
Link to comment

U čijoj je štali "krava muzara" ?Piše :mr Branislav PomoriškiGotovo sam siguran da, kada je reč o ekonomskom pložaju Vojvodine , treba dopuniti pričom o procentima i berojkama koju smo mi , učtivi fini Vojvođani, samtrali dovoljnom da se možemo sporazumeti sa svima, ali ne i sa "beogradskim centralistima", ma kada i ma koje boje oni bili.Ovo iz razloga što su otale bez odgovora već više od dve decinije iznošene neosporne činjenice da Vojvodina puni između 35 i 42 % republičkog budžeta, a da pri tome neposredno odlučuje o gotovo zanemarljivih 3-5 posto.Da apsured bude još veći, tvorci novog ustava RS , sa prebilavištem u Vojvodini, predstavljaju kolosalni uspeh postojanje ustavne odredbe koja procenat od 3-5 zamenjuje procentom 7 , pri čemu niko ne zna da objasni gde su i tih 7 i iz čega sesastoje. Predlažem za početak ustanovi visoko državno priznanje iz oblasti ekonomije za onoga ko to prvi uspe da utvrdi !Ali, šalu na stranu , zato se pod okriljem ovako veštački stvorene konfuzije, vrlo smišljeno i i vešto kriju ili relativizuju za Vojvodinu poražavajuće činjenice vezane za preraspodelu njenih ključnih resursa.Koliko ovaj proces bio na štetu Vojvodine neka, makar delom, pokažu i sledeća pitanja koja nisu dobila odgovor.Malo ko zna odgovor zbog čega je vojvođanski Naftagas danas na rubu propasti sa velikim gubicima i viškom zaposlenih, kada je cena nafte na svetskim berzama dostigla do sada nezamislivih sto dolara za barel, a zna se da Naftagas sa vojvođanskih polja proizvodi 650.000 tona (oko 4.000.000 barela).Lako je izračunati da prihod ne mže biti manji od 400.000.000 $ . Sa ovim novcem, Naftagas bi opet bio (kao nekada, u doba pre nesrećne ere Milošević-šešelj , a u doba pune autonomije) uspešna evropska kompanija...Ali, zato skoro niko ne zna da se danas ova nafta unutat tzv. "sistema NIS" obračunava po svega 22 $, dakle pet puta manje od cene na svetskim berzama , pri čemu četiri petine odlazi u finansiranje parazitskog sistema zvanog NIS ili im se trag gubi na neki drugi način.Čak ni naftnu rentu za devastaciju zemljišta od Mokrina i Kikinde do Turije i Elemira u iole realnom iznosu.

Link to comment

U čijoj je štali "krava muzara" ?- nastavakPiše:mr Branislav Pomoriškinastavak-Kad smo već kod berze, Vlade na čelu sa premijerom Koštunicom su unazad desetak godina arogantno odbijale zahteve poljoprivrednika da se dotira proizvodnja žitarica čija je cena , tokom prethodnih , bila daleko ispod cene proizvodnje( cena pšenice je, podsetimo se, godinma bila između 7 i 9 dinara, a kukuruza između 4i 7 dinara).Obrazloženje je bilo kratko:to je berzanska roba i jedini kriterijum je njegova cena na berzi.Ali, gle čuda:kada je ove godine, po prvi put, berzanska cena postala prihvatljiva za poljoprivrednike, Vlada je , ne trepnuvši, donela Uredbu o zabrani izvoza i time automatski oborila cenu !!!dakle, kada Beogradu odgovara da je berza- onda je berza, kada ne odgovara -onda nije berza...Preraspodela na štetu vojvođanskih resursa možda je najvidljivija kroz disparitete cena osnovnih sirovina i finalnih proizvoda.Ovi dispariteti omogućavaju , pre svega firmirani monopoli i lobističke grupe (uvozno-izvozni lobi) koje rade u tesnoj saradnji sa Vladom RS .Tako dobijamo enormnu skupe repromaterijale za proizvodnju, kao i "marže" za prodaju robe koje su ovog momenta najveće u Evropi.Sve rezultira apsurdom (bilo bi smešno da nije strašno)da na primer , za jedan kapućino u Beogradu treba prodati tri kilograma svinjskog mesa "žive vage " u Vojvodini...A šta tek reći za "koncesiju " na već izgrađen ( i parama vojvođanskih poreskih obveznika otplaćen) autoput od Horgoša do beograda koja je sračunata tako da je Vojvodina oštećena za najmanje 450.000.000 $ ....Navodeći samo deo od bezbrojnih primera mogao bi se na prvi pogled steći utisak da je odnos građana Vojvodine formiran u dugom istorijskom razdoblju prema imovini i drugim materijalnim vrednostima koji im se otimaju na razne načine gotovo indiferentan.Pa nije lii Broz jedino ovde izvršio ozbiljnu konfiskaciju.tandem Milošević-šešelj je definitivno "dokusurio" Vojvodinu i u ekonomskom i u političkom smislu, pri čemu je kao politički "rezultat " , ispala poslednja autoritarna država u Evropi, a kao ekonomski, seljenje ekonomskih dobara Vojvodine jednim malim delom u finansiranje besmislenih "ratnih pohoda", a daleko većim u formiranje jednog malog sloja političke oligarhije svog režima ( danas poznate pod nazivom "tajkuni").Zašto onda ne bi i eko nakon Miloševića imao "nasledno" pravo da se prema Vojvodini odnosi na sličan način?dakle, nije samo pitanje koliko novca odlazi , već, pre svega , šta je zajednički imenitelj svih dosadašnjih "centralista" , odnosno, šta je njihov zajednički ODGOVOR kada učtivi i fini Vojvođani postave neko od gore spomenutih pitanja.Na beskrajno jasno pitanje koje u sebi uvek sadrži procenat i broj, dobija se po pravilu , beskrajno nejasan odgovor u formi političke diskavalifikacije,čime je zamena teze već u startu izvršena.Da bih ovo sve ovo pojasnio, navešću i jedan ličan primer.Razgovarao sam sa jednom "visokopozicioniranim delegatom" stranke na vlasti o negativnim posledicama primene "koncepta reorganizacije NIS-a".Predočio sam mu da nova organizacija zapravo guši osnovne proizvodne funkcije kompanije kroz zapostavljanje aktivnosti "Naftagasa" kao njenog osnovnog nosioca.da je ovom delu NIS-a "ispumpan" novac neophodan za proizvodnju i istraživanje, a da mu je , u isto vremenatovaren veliki socijalni balast.Pri tome samga podsetioda je upravo ta kompanija činila 90 % kapitala u konsolidovanom bilansu kada je NIS osnovan i da su taj kapitalstvorili građani Vojvodine.Takođe, predočio sam mu da je izmeštanje sedišta prometnika i rafinerija u Beograd zapravo "drugo ime" za izmeštanje novca iz Vojvodine po dva osnova.Prvo je novac iz poslovanja,a drugo, novac od privatizacije koji u značajnom delu pripada regiji i lokalnoj samoupravi na čijoj teritoriji je sedište firme...Pošto sam se kao i svaki "pravoverni autonomaš" temeljno pripremio za taj razgovor , izložio sam još "brdo" činjenicau korist Vojvodine i naivno u sebi likovao kako sam pobedio "snagom argumenata".Odgovorio je:"Mi moramo sprečiti secesionističke procese u Vojvodini"...Istog momenta mi je bilo jasno da on ne zna ništa o NIS-u, bez obzira što se itekako pita, ali vrlo dobro zna da u Republičkoj skupštini u kojoj vladaju on i njemu slični, ne postoji opasnost6 da ih iko od Vojvođana preglasa po bilo kom pitanju.Jer, da svi Vojvođani glasaju isto, to je samo 57 od 250 glasova u Skupštini.Dakle, nije njegov posao da zna ili da odgovara argumentima , njegov je posao da "zalepi etiketu".I to je zajednički imenitelj "centralista" svih vremena i ma koje boje bili...Zato sam odlučio da na bazi svog iskustva, iznesem i svoj drugi predlog .Prilikom donošenja nekog novog ili izmene postojećeg ustava predlažem da u preambuli pored odrednice za Kosovo iMetohiju bude i ona za Vojvodinu, koja će reći da je Vojvodina jeste i da će zauvek biti sastavni deo Republike Srbije.Zauzvrat tražim samo da se na precizna i jasna pitanja bilo kog građanina Vojvodine moraju dati precizni i jasni odgovori od strane svih nosioca republičke vlasti.To će . svakako , pomoći da se napokon razjasnimo i biće prva, doduše , moralna pobeda onih koji govore jasno i razumljivo , pre svega jezikom brojki i argumenata.Za sve ostalo što nam treba , izborićemo se u vremenu koje dolazi...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...