Jump to content
IGNORED

Privatizacija velikih javnih preduzeca


Isis

Recommended Posts

Ne radi se samo o cenama. Ima nešto i u kvalitetu. Prateći principe srbijanske tranzicije, izvesno je smanjenje kvaliteta vode, povećanje cena, obustave isporuke jer su vlasnici u zatvoru zbog pronevere ili na Karibima itd. Odnosno, ne samo srbijanske, ima i u komšiluku zgodnih primera.

Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ivo Petović

    15

  • dare...

    14

  • Isis

    12

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Nije to bas tako jednoznacno, ako je suditi na primeru Argentinehttp://en.wikipedia.org/wiki/Water_privatization_in_ArgentinaNaravno, Srbija je specijalan slucaj, nema takve zemlje na svijet.

Link to comment

drzava takodje moze da nametne obavezu firmi da svakog prikaci na vodovod. recimo, svojevremeno sam prisustvovala sastanku na kome se pricalo o novoj elektrani, koje ce snabdevati skolu, na ostrvu na kome zivi 500 ljudi. cena elektrane je $12 miliona, a firma privatna, alli ima regulatory obligation.

Link to comment

Ma rajka ne sumnjam ja da u dobro uredjenoj koliko-toliko nekorumpiranoj drzavi to moze da se uradi kako valja. Problem je sto se ovde prica o Srbiji gde je pola privatizacija zavrseno rasprodajom masina, otpustanjem radnika, ponistavanjem... a oni bizmismeni koje su stigle te strasne kazne ponistavanja privatizacije zive ko bubreg u loju dok se broj zaposlen samo smanjuje. Prevelika mi je to igrarija u ovakvoj Srbiji.

Link to comment
Ma rajka ne sumnjam ja da u dobro uredjenoj koliko-toliko nekorumpiranoj drzavi to moze da se uradi kako valja. Problem je sto se ovde prica o Srbiji gde je pola privatizacija zavrseno rasprodajom masina, otpustanjem radnika, ponistavanjem... a oni bizmismeni koje su stigle te strasne kazne ponistavanja privatizacije zive ko bubreg u loju dok se broj zaposlen samo smanjuje. Prevelika mi je to igrarija u ovakvoj Srbiji.
a zasto onda verujes korumpiranoj srpskoj drzavi/vlasti da menadzuje taj vodovod kako valja?
Link to comment
drzava takodje moze da nametne obavezu firmi da svakog prikaci na vodovod. recimo, svojevremeno sam prisustvovala sastanku na kome se pricalo o novoj elektrani, koje ce snabdevati skolu, na ostrvu na kome zivi 500 ljudi. cena elektrane je $12 miliona, a firma privatna, alli ima regulatory obligation.
Ih, to onda nije slobodno tržište. Koj moj onda privatizujemo? Moš mislit koliko je naša država sposobna da natera privatnu firmu da sarađuje. Koferče je to. Držim se pre bahatih majstora i lenjih brkatih tetki iz naših javnih preduzeća.
Pre ce to u Srbiji izgledati ovako:
Ih, ne mora ni tako daleko da idemo. Evo divnih primera po Mađarskoj i Bugarskoj. Voda skuplja, manjeg kvaliteta, a vodovodska firma počinje da prodaje flaširanu istim građanima koji joj skupo plaćaju račune. Dok dotera cara do duvara, pa država otkupljuje vodovod nazad, iskusni kadrovi su već rasterani, infrastruktura sjebana itd.
a zasto onda verujes korumpiranoj srpskoj drzavi/vlasti da menadzuje taj vodovod kako valja?
Kao prvo, vodovodima rukovode lokalne samouprave. Kao i on a hrana iz studentskih menzi, ni ta voda nije toliko loša, pa ispada da ne menadžuje baš toliko loše.Kao drugo, koju alternativu ti predlažeš? Srbijanske gazda Žike koji dokazano umeju da poštuju propise i obavljaju poslove poštujući javni interes? Inostrane investicione fondove koji su se već pokazali kako u zemlji tako i u okolini? Edited by Zabalujev
Link to comment

Izvini, Zab, a odakle su ti podaci (za Madjarsku i ovo drugo sto spominjes)? Pitam to ozbiljno, ne iz sumnje prema tebi licno, vec sto su moje potrage za takvim podacima neizbezno nailazile na preobilje levicarskih organizacija raznih vrsta (kojima je naravno u programima da se bore protiv privatizacije). Na isti nacin, ne bih smatrao validnim podatke koje bi obezbedila sama vodna kompanija, ali recimo nesto kao odredjena organizacija UN, to bi bilo prihvatljivo. A World Bank (UN) npr. generalno smatra da je privatizacija vodosnabdevanja u Argentini bila vrlo pozitivna. Pri cemu Argentina nije nikakva zvezda vodilja u nekorumpiranosti, itd.

Link to comment
Kao drugo, koju alternativu ti predlažeš?
ne predlazem ja nista, posto ne znam nista/dovoljno o tome sta je bolje za vodovode, samo me zanima kako ljudi formiraju misljenje o stvarima o kojima u sustini nemaju pojma.
Link to comment

@IndiPa, još pre par godina sam bio u kontaktu sa akademskim zevzecima koji su se malo bavili tim temama iz posve nelevičarskih razloga, tad sam prvi put čuo za tragične bugarske koncesije, sporove sa Suez i Thames po Mađarskoj itd. i generalno politiku tih firmi da nabiju cene. Imam u nekoj kutiji i artije o tome, ali nemam načina da ti to učinim dostupnim on-line. I lagano guglovanje za npr. hungaria water privatisation daje ne malo izvora, kako novinskih, tako i akademskih koji se bave tim problemom. Što je najgore, ne mora biti ni neka korupcionaška priča, jednostavno privatni menadžment ima svoje ciljeve koji su u suprotnosti sa javnim interesom (pristupačna pijaća voda).@rajkaOčiglefdno da ti ovde nemaš pojma ni o čemu, pa bi možda trebalo sebe da posmatraš i porpitaš se kako izvodiš zaključke.

Edited by Zabalujev
Link to comment
Prevelika mi je to igrarija u ovakvoj Srbiji.
Za 2010, indeks percepcije korupcije (Transparency International) za Srbiju je bio 3.5, a za Argentinu 2.9. (Veci broj oznacava manju korupciju). Cisto poredjenja radi. (EDIT. Istina, i 3.5 je boli glava lose, posto je maksimum 10="clean").BTW. Uopste ne insistiram da vodosistem u Srbiji mora da se privatizuje odmah i sada, vec bih samo da smanjim kolicinu FUD-a kada je u pitanju privatizacija kao takva. Edited by Indy
Link to comment
@rajkaOčiglefdno da ti ovde nemaš pojma ni o čemu, pa bi možda trebalo sebe da posmatraš i porpitaš se kako izvodiš zaključke.
sta te je sad iznerviralo pa vredjas?! ti imas tvoju ideologiju, kroz koju filtriras svet, postujem ja to, pa ti se nisam ni obracala, nego ti meni. o cemu ja ocigledno imam ili nemam pojma neka ostane izmedju mog poslodavca i mene.
Link to comment

BTW. Ako bude interesovanja, mozda cu napisati nesto o tome kako funkcionise vodosistem u Australiji. Konkretno u Zapadnoj Australiji (nedavno sam radio studiju), vodosnabdevanjem rukovodi "drzavna korporacija" (ovo je omiljen nacin kako se te stvari rade ovde), magicnog imena Water Corporation. Dok sam saznavao o tome, bio sam sve vise impresioniran... dakle, moze biti da je u pitanju najnapredniji vodosistem na svetu (izmedju ostalog, imaju 50 mlrd. litara pogon za preradu morske vode koji se u celosti pogoni na energiju vetra... sci fi, covece).Drzavne korporacije osniva (naravno) drzava, ali izvori finansija mogu biti mesani (javni, tj. budzet, kao i komercijalni, tj. profit; takodje su i na berzi).

Link to comment
a zasto onda verujes korumpiranoj srpskoj drzavi/vlasti da menadzuje taj vodovod kako valja?
Glavni problem je u pranju odgovornosti. Kao sto su mogli da zatvore gomile tekstilnih privatizovanih fabrika sa hiljadama radnika i da drzava kaze - to nije moj problem. Dok je u zastavi postojalo zastava zaposljavanje ciji je jedini smisao bio da placa plate nepotrebnim radnicima (do sada, sada je privatizovano). Dakle, ako voda ne valja, ako se mreza ne siri, u sadasnjoj situaciji drzava je odgovorna za to i bes naroda ide direktno na nju. Ako se privatizuje onda moze da situacija postaje sve losija a da glupom plebsu se nabija prica kako su za to krive lose korporacije i kako je to normalno a drzava, eto, ne moze tu nista.
Link to comment
sta te je sad iznerviralo pa vredjas?! ti imas tvoju ideologiju, kroz koju filtriras svet, postujem ja to, pa ti se nisam ni obracala, nego ti meni. o cemu ja ocigledno imam ili nemam pojma neka ostane izmedju mog poslodavca i mene.
Rekla si
posto ne znam nista/dovoljno o tome sta je bolje za vodovode
Znači ne znaš, sama to priznaješ, ali si sad došla da nas sve ovde procejuješ kao mi formiramo mišljenja i još ustanoviš da drugi nemaju pojma. :lol: Srbija vapije, što reče Jočić, za takvima.Indi, biću zahvalan na tvojim prilozima. U svakom slučaju, jasno je da nije poenta u obliku vlasništva, nego kako se takva služba nadzire, koji su izvori prihoda itd.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...