Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

@Eraserhead

 

Ja sam tebe neki dan lijepo i kulturno nešto pitao (cijeli taj moj post je bio baš tebi i upućen), pa eto evo sad ću još jednom da ponovim to pitanje - reci mi svega ti šta je po tebi SSSR trebao da uradi?

 

 

A onda mi usput i reci zašto V.B. i Francuska nisu objavili rat i SSSR-u?

Retko koji drugi dogadjaj iz istorije ima takav kapacitet za jadnost kao taj.

Ma nemoj .., a Minhenski sporazum gdje se nalazi on na toj tvojo skali jadnosti?

Link to comment

@Eraserhead

 

Ja sam tebe neki dan lijepo i kulturno nešto pitao (cijeli taj moj post je bio baš tebi i upućen), pa eto evo sad ću još jednom da ponovim to pitanje - reci mi svega ti šta je po tebi SSSR trebao da uradi?

 

 

A onda mi usput i reci zašto V.B. i Francuska nisu objavili rat i SSSR-u?

Ma nemoj .., a Minhenski sporazum gdje se nalazi on na toj tvojo skali jadnosti?

 

Nisam video post, ali evo da ti odgovorim na pitanje. Ja bih za svoju zemlju rekao da bi prava stvar bila da se pridruzi borbi protiv nacista tako da ni za SSSR nemam nesto nize standarde cak bi zbog velicine i uticaja trebalo da imam vise ali ajde. U svakom slucaju minimum koji bi ocekivao je da se ne napadaju druge zemlje zajedno sa nacistima i mislim da to ocekivanje nije suludo. Jasno je meni da svako gled svoje interese ali negde mora da postoji granica sta je u odbrani interesa dozvoljeno.

 

VB i Francuska nisu objavile rat SSSRu zato sto su se nadale da SSSR i USA mogu biti saveznici u borbi protiv Nemacke cak i nakon napada na Poljsku.

 

Minhenski sporazum se nalazi vrlo visoko i primer je gluposti koja je dolazila iz VB i Francuske i rezultirala u uverenju da ce nacisti negde stati i da ce sve biti ok. Onakav stav kakav su imale u slucaju poljske trebalo je da imaju u slucaju Cehoslovacke.

Link to comment

Meni je neverovatno da neko uopste pokusava opravdati napad Sovjeta na Poljsku u trenutku kada nacisti napadaju s druge strane. Retko koji drugi dogadjaj iz istorije ima takav kapacitet za jadnost kao taj. Napad nacista se desava nedelju dana nakon Molotov-Ribentropp sporazuma a napad sovjeta dan nakon sporazuma Sovjeta i Japanaca. Da ne pominjem da je u trenutku kada Sovjeti napadaju Poljsku rat Nacistickoj Nemackoj objavljen i od strane Britanije i od strane Francuske.

 

Skoro u ravni sa Poljskin cerupanje Cehoslovacke sa nacistima. Nego oko tog sporazuma Sovjeta i Japanaca. To je bio kraj ratnih sukoba oko reke Halkin Gol, koji je trajao nekoliko meseci(maj-sredina septembra 1939), zavrsena porazom japanske 6. armije. Upravo je to razlog zasto su Sovjeti usli u Poljsku. Oni su govorili Poljacima da ne saradjuju sa Hitlerom 1938 i da ce to imati teske posledice za njih. Oni nisu slusali. Koliko znam jedine dve zemlje koje su znacajnije stale u odbranu Cehoslovacke 1938 su SSSR i Kraljevina Jugoslavija. SSSR je imao velike svoje armijske grupe daleko od Evrope, ratujuci sa Japancima oko Mandzurije i Mongolije, Zukov je tamo bio. Staljin nije hteo da mu se desi 1905 kao Nikolaju. Posle Minhena 1938 i francuske predaje Cehoslovacke, cime je prakticno okoncan savez sa SSSR, skopljen 1935, SSSR je pokusao da izbegne front na dve strane drzave. Zasto bi SSSR ratovao sa Hitlerom u nepovoljnom trenutku kada Francuska i UK ispunjavaju Hitlerove zelje 1938? I to jos Poljaci saradjuju sa Hitlerom, ocekujuci da ce ih Francuzi i UK spasiti i pored iskustva sa Cehoslovackom.

Japan i SSSR jesu potpisali pakt o nenapadanju ali 1941, mada Staljinu to nije bilo dovoljno da povuce trupe sve dok sovjetski obavestajac Rihard Zorge nije iz Tokija poslao poruku da Japan nece napasti, tek tada je Staljin poceo znacajniju dislokaciju trupa koje ce odigrati odlucujucu ulogu za jednu od najvaznih bitaka Drugog sv. rata-Bitka za Moskvu. Medjutim ni Zorgeu nije Staljin verovao odmah, primera radi Zorge je poslao tacan datum napada Hitlera na SSSR ali Staljin nije verovao. Tek posle tog iskustva mu je poverovao.

 

Inace u tom vremenu nije samo SSSR vrsio invazije drugih zemalja kao takticke priprema za napad Nemacke. Naravno, iz propagandnih razloga, ljudi ne znaju da Britanija izvrsila invaziju Islanda 1940 kako bi sprecila da oni udju u savez sa Hitlerom ili ih Hitler osvoji kao Dansku i Norvesku.

Edited by Zaz_pi
Link to comment
Inace u tom vremenu nije samo SSSR vrsio invazije drugih zemalja kao takticku priprema za napad Nemacke. Naravno, iz propgadnih razlog ljudi ne znaju da Britanija izvrsila invaziju Islanda 1940 kako bi sprecila da oni udju u savez sa Hitlerom ili ih Hitler osvoji kao Dansku i Norvesku.

 

 

Znaci ovaj napad na Poljsku je bio "takticka priprema za napad Nemacke". Vrlo zanimljivo, onda je i zajednicka vojna parada Sovjeta i Nemaca kojom je obelezeno Nemacko postovanje dogovora i povlacenje na unapred dogovorenu liniju razdvajanja bila neka takticka parada.

 

sovet_nazi_parade.jpg

 

Bundesarchiv_Bild_101I-121-0012-30%2C_Po

 

Sve zemlje su u godinama pre Drugog svetskog rata pokusavale da zastite svoje interese i u tome se cesto ponasale kratkovido i sebicno i SSSR u tome nije nista drugaciji jedino je ludak koji joj je bio na celu odveo korak dalje pa je sa nacistima ocerupao jednu drzavu. Zanimljivo da si pomenuo Halkin Gol jer su upravo dva od tri generala koja su komandovala sovjetskom vojskom 1941 bila ubijenqa od strane istog tog ludaka kao kontrareviolucionari i izdajnici. 

Link to comment

Jer ono Guderian gore na slici?

 

@Eraser

 

Kako je onda samo Staljin otišao korak dalje da zajedno sa nacistima čerupa drugu državu ako je Poljska to isto uradila godinu dana pre?

Link to comment

 

A da probas da procitas par stranica pre poslednje pre nego sto uletis sa komentarom?

 

 

Ма прочитао сам то него не могу да провалим како ти вреднујеш? Пољско је мање јадно зато што је земља мања, пало је мање жртава? Мислим имаш тај неки морализаторски приступ једној страни док се у случају друге то негде онако узгред каже. Немој да ме погрешно схватиш ја Совјетију очима не могу да видим.

Link to comment

Ма прочитао сам то него не могу да провалим како ти вреднујеш? Пољско је мање јадно зато што је земља мања, пало је мање жртава? Мислим имаш тај неки морализаторски приступ једној страни док се у случају друге то негде онако узгред каже. Немој да ме погрешно схватиш ја Совјетију очима не могу да видим.

 

Vrednujem ih prilicno isto. Posebno kada se uzmu mere represije koje su Poljaci sprovodili nad Cesima i Nemcima nakon aneksije.Problem je sto ovde niko nema nameru da proba da opravda ili relativizuje ono sto su Poljaci uradili ali koliko vidim za sranja koja napravi SSSR moze se naci "racionalno objasnjenje" da se relativizuje stvar.

Link to comment

Vrednujem ih prilicno isto. Posebno kada se uzmu mere represije koje su Poljaci sprovodili nad Cesima i Nemcima nakon aneksije.Problem je sto ovde niko nema nameru da proba da opravda ili relativizuje ono sto su Poljaci uradili ali koliko vidim za sranja koja napravi SSSR moze se naci "racionalno objasnjenje" da se relativizuje stvar.

Никако их не вреднујеш исто. Како видим ти имаш 'рационално објашљење' за све свињарије Британије, ниједном се на њих ниси острвио.

Link to comment

Никако их не вреднујеш исто. Како видим ти имаш 'рационално објашљење' за све свињарије Британије, ниједном се на њих ниси острвио.

 

Posto o Britaniji jos nismo pricali za tu fantaziju ces morati da sacekas neki takav topic.

Link to comment

Da Sovjeti nisu udarili s ledja, koliko bi Poljski otpor duze trajao 39-e?

 

Poljaci danas najozbiljnije veruju da oni samo sto nisu pobedili Nemce kada su im Rusi zabili noz u ledja, jerbo je njihova bezanija bila samo takticki potez da navuku Svabu pa da mu se onda lepo najebu mile majke. Za najdalje mesec dana bi poljski generalstab rucao u Berlinu, garantovano 100%. A ne bi ni bilo te bezanije da se nisu previse uzdali u Francuze i Engleze pa su postavili svoju vojsku suvise istureno, da su znali da Francuz preti praznom puskom drugacije bi oni to. Jer zna se da je Poljska armija bila najbolja, najmodernija, najhrabrija na svetu, dokazano brate, ali kad je vec Svabo pritisnuo nije mogla da se nosi i jos sa pijanim Rusom. Nego Rus pizda pa ne sme sam, zna se da su ih Poljaci uvek i svuda pobedjivali, tu mongolsku gamad sto se lazno predstavlja Slovenima...

 

:isuse:  :frust:

 

Jebiga, mitomanija jos grdja nego ovo po pripizdinama Balkana...

Link to comment

Znaci ovaj napad na Poljsku je bio "takticka priprema za napad Nemacke". Vrlo zanimljivo, onda je i zajednicka vojna parada Sovjeta i Nemaca kojom je obelezeno Nemacko postovanje dogovora i povlacenje na unapred dogovorenu liniju razdvajanja bila neka takticka parada.

 

Sve zemlje su u godinama pre Drugog svetskog rata pokusavale da zastite svoje interese i u tome se cesto ponasale kratkovido i sebicno i SSSR u tome nije nista drugaciji jedino je ludak koji joj je bio na celu odveo korak dalje pa je sa nacistima ocerupao jednu drzavu. Zanimljivo da si pomenuo Halkin Gol jer su upravo dva od tri generala koja su komandovala sovjetskom vojskom 1941 bila ubijenqa od strane istog tog ludaka kao kontrareviolucionari i izdajnici. 

 

Cekaj, ti stvarno verujes da je postojao neki dugorcni plan za saveznistvo Hitlera i Staljina? Da zaboravimo ogromnu ideolosku mrznju dve strane, kritike Hitlera od strane SSSR u Ligi naroda, postojali su obavestajni podaci da je pitanje vremena kada ce udariti jedni na druge a sve ostalo je bila priprema. Staljn je Minhen 1938 i komadanje Cehoslovacke video kao poruku Francuske i UK da Hitler napadne SSSR u trenutku kada SSSR vodi rat sa Japanom, iako SSSR ima potpisan saveznicki pakt sa Francuskom oko Nemacke. I ko prvi iskace da cepa Cehoslovacku sa Hitlerom?-Poljska. Sta mislis kakva su razmisljanja bila u Moskvi oko toga? Nemoj zaboraviti da su oni verovali da ce UK i Hitler zajedno napasti SSSR, narocito posle Minhena.

Ko je rekao da je drugaciji? O tome se i radi. Cak i Poljska se tako ponasala.

 

edit: Samo da dodam da je i Hilter hteo da izbegne sukob na dva fronta u isto vreme pa je usao u nagodbu sa Staljinom u tom trenutku. Najgluplji su ispali Francuzi koji su mislili da ce Minhenom navesti Hitlera na istok iako je logika jasno govorila da je brze odraditi zapadni front a onda se okenuti Istoku.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Vrednujem ih prilicno isto. Posebno kada se uzmu mere represije koje su Poljaci sprovodili nad Cesima i Nemcima nakon aneksije.Problem je sto ovde niko nema nameru da proba da opravda ili relativizuje ono sto su Poljaci uradili ali koliko vidim za sranja koja napravi SSSR moze se naci "racionalno objasnjenje" da se relativizuje stvar.

Znas kako, Poljaci nisu bili bas milostivi ni prema ostalim nacijama koje su se, sticajem okolnosti, nasle u njihovoj drzavi u prvih nekoliko godina posle Velikog rata. Verovatno bi apostata mogao sa mnogo detalja da ti opise koliko je bila brutalna polonizacija i asimilacija Belorusa, Ukrajinaca i Litvanaca i kako je tekla kolonizacija poljskim stanovnistvom teritorija koje su imale ne-poljsku vecinu. Vlastodrsci Poljske tog vremena i nisu nesto posebno krili sta im je konacni cilj - da Poljska bude jednonacionalna drzava.

 

Ali stvari ipak treba staviti u vremenski kontekst, u to vreme gotovo sve evropske drzave koriste slicne mehanizme za zaokruzivanje nacionalnih teritorija i asimilaciju svega sto se asimilovati moglo, pa Poljaci po tome nisu nikakav izuzetak. Nema tu nevinih, narocito medju zemljama koje su se formirale na razvalinama tri carevine koje su tesko 'postradale' u drugoj deceniji dvadesetog veka - Turske, AU i Rusije.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Nisam video post, ali evo da ti odgovorim na pitanje. Ja bih za svoju zemlju rekao da bi prava stvar bila da se pridruzi borbi protiv nacista tako da ni za SSSR nemam nesto nize standarde cak bi zbog velicine i uticaja trebalo da imam vise ali ajde.

Kojoj borbi?

Da pomogne borbi Poljske, koja nije htjela njegovu pomoć?

Da pređe Poljsku  granicu i da stupi u sukob sa Njemačkom, i da ga poslije 70 godina i ti i Anduril i Poljaci optužujete kako je narušio nepovredivost teritorijalne granice suverene zemlje (koja se naravno 100% mogla sama odbraniti), kao i to da je prekršio sa Njemačkom nedavno potpisani Dogovor o nenapadanju i prvi napao Švabe, koji nakon tog vjerolomnog momenta zapravo vode odbrambeni rat?

 

Borbi Francuske i Engleske?

A oni su se borili?

 

Francuska je 19.maja '39. sa Poljskom potpisala vojnu konvenciju po kojoj je 15 dana od početka mobilizacije (a mobilizacija je objavljena 1. sptembra) trebala svim silama izvršiti prodor u dubinu njemačke teritorije, dok su Britanci konvencijom od 30. maja obećali podržati taj prodor sa bombardovanjem ciljeva u dubini njemačke teritorije.

 

A šta je bilo na samom djelu?

 

7. sptembra Francuzi su ušli u Njemačku i motali se 5 dana tamo-vamo u blizini granice. 12. su dobili naređenje da se ukopaju, a 16. da napuste teritoriju Njemačke.

Švabe im praktički nisu ni pružale otpor, a nakon francuskog povlačenja jednostavno su vratili na svoje početne pozicije.

 

A što se tiče avionskog bombardovanja, jeste bilo ga je, od 3-27. septembra Njemačku „bombarduju“ sa lecima, čiji je naziv bio Pismo njemačkom narodu. Baćeno je 18 miliona tih letaka.

Maršal avijacije Artur Haris kasnije je rekao da je jedina posljedica te akcije bilo to da su u tom periodu Njemačku snabdjeli petogodišnjom zalihom toalet papira.

 

Poznat je slučaj kada je Emeri (bivši Prvi lord admiraliteta) tražio da se zapaljivim bombama barem bombarduju šume, ser Kingsli Vud, tada na poziciji ministra vazduhoplovstva odgovorio mu je ovo:

Šta je Vama? Pa to je privatno vlasništvo!

Još ćete od mene tražiti da bombardujem Rur!“

 

I za to vrijeme erazeru SSSR je po tebi trebao ratovati ... možda tamo u Kremlju jesu svi bili ludaci, ali to ne znači da su bili i budale.

U svakom slucaju minimum koji bi ocekivao je da se ne napadaju druge zemlje zajedno sa nacistima i mislim da to ocekivanje nije suludo. Jasno je meni da svako gled svoje interese ali negde mora da postoji granica sta je u odbrani interesa dozvoljeno.

Za zajednički napad moraju postojati zajednički planovi na strateškom i taktičkom nivou, koordinacija viših komandi prije, a u toku operacija i viših i nižih komandi  i još mnogo, mnogo drugog.

 

Kakav je to erazeru zajednički napad, ako avijacija RKKA 17. i 18. sept. 24 puta bombarduje njemačke jedinice na liniji Belostok-Brest-Ljvov.

 

A 19 sept. jedinice RKKA su stupaju u borbu sa jedinicam vermahta u Ljvovu.

Borbe su trajale skoro 24 sata, a zato vrijeme poljski garnizon tog grada je šutio, uživao i gledao.

 

VB i Francuska nisu objavile rat SSSRu zato sto su se nadale da SSSR i USA mogu biti saveznici u borbi protiv Nemacke cak i nakon napada na Poljsku.

 

A zašto su onda 4 mjeseca kasnije i VB i Francuska na granici rata sa SSSR-om i već skupljaju trupe koje bi trebale poslati u pomoć Finskoj?

Tako da nije to u pitanju erazeru, druga je to priča.

Minhenski sporazum se nalazi vrlo visoko i primer je gluposti koja je dolazila iz VB i Francuske i rezultirala u uverenju da ce nacisti negde stati i da ce sve biti ok. Onakav stav kakav su imale u slucaju poljske trebalo je da imaju u slucaju Cehoslovacke.

Gledaj (mada to tako ne izgleda) ja ne osuđujem VB i Francusku zato što je Minhenski sporazum nemoralan, ja ih čak ne osuđujem ni zbog fatalne nedalekovidnosti i totalno neadekvatnih poteza.

 

Ja ta pitanja podižem samo kada mi neko počne gnojiti o nekakvoj nemoralnosti ili Dogovora ... ili sovjetske intervencije u Poljskoj .., a pogotovo kad neko SSSR poveže sa pokretanjem WWII.

 

Moj stav po tom pitanju je jasan - jedini krivac za WWII je Njemačka.

Link to comment

Apostata, znaci ti hoceds da mi kazes da je jedina opcija koju su Sovjeti imali bila ta da zajedno sa nacistima napadnu Poljsku, zajedno sa nacistima je podele i da zajedno sa nacistima organizuju vojnu paradu u porodbljenoj Poljskoj. Jos mi kao argument navodis da bi neko zamerao SSSRu da je usla u Poljsku sa namerom da se bori priotiv nacista. Da li ti stvarno mislis da je to isto? Drugi argument gti je da se ni Francuska i Engleska nisu polomile oko odbrane Poljske. Nisu, ali smo videli da Francuska nije bila nikakav rival Nemackoj u tom trenu, a Engleska nije bila sigurna da ce se odbraniti. Ponasanje Francuske i Engleske u ovom slucaju je ipak neuporedivo casnije od ponasanja SSSRa. 28. septembra Sovjeti i nacisti potpisuju sporazum demarkacije i prijateljstva kojim se zavrsava podela Poljske i dele sfere interesa u Evropi. E kad pomenu te sfere interesa tu dolazimo i doi Finske koju si pomenuo i toga da je Staljin od Finaca trazio da mu predaju teritorije a kada su odbili onda je stupio sa njima u rat. To se zavrsilo katastrofom po Sovjete. Kao sto vidis Staljin je ceo pokret Nemaca koristio da ojaca svoje pozicije plaseci se i Engleza i Nemaca. 

 

Gledaj (mada to tako ne izgleda) ja ne osuđujem VB i Francusku zato što je Minhenski sporazum nemoralan, ja ih čak ne osuđujem ni zbog fatalne nedalekovidnosti i totalno neadekvatnih poteza.

 

 

Vidis ja ih osudjujem zbog kukavickog ponasanja koje je pomoglo Hitleru da se uzdigne. Osudjujem Sovjete zbog surovanja s tim istim Hitlerom kada je rat vec poceo. Hitler je odgovotran za pocetak rata, a ovi ostali su odgovorni sto su se ponasali onako kako su se ponasali. 

 

ManicMiner:

 

Razumem ja kontekste ali sa kontekstima treba preterivati da ne bi dosli do opravdavanja zlocina. Moze se i Nemacko ponasanje u to vreme staviti u kontekst "porazeni, osramoceni, ponizeni" sto je sve tacno i pobednici iz WW1 snose veliku odgovornost za WW2 ali to ne moze biti opravdanje za ono sto je Nemacka uradila. Mislim da Poljska represija nad manjinama i koja je isla do zabrane koriscenja jezika nije bila u kontekstu vremena vec jedan nacionalisticki projekat koji zasluzuje osudu.

 

Zaz:

 

Cekaj, ti stvarno verujes da je postojao neki dugorcni plan za saveznistvo Hitlera i Staljina? 

 

 

Mislim da su uprkom ideoloskoj mrznji jako lepo u jednom trenutku nasli zajednicki jezik i podelili sfere interesa. Same ideoloske razlike ih nisu sprecavale za zajednicku vojnu akciju. Staljin je nakon 36. stalno sedeo na dve stolice. Znao je da Hitleru ne moze verovati, ali ga to nije sprecavalo da postize s njim dogovore i koje bese 41. cak i pregovara o pristupanju trojnom paktu pa je zapoelo oko toga koje ce teritorije pripasti SSSRu.

 

Uostalom odnosi SSSRa i Nemacke nisu ostali samo na tom Molotov-Ribentropp sporazumu. Usledio je sporazum o "demarkaciji i prijateljstvu" koji je pomogao Nemackoj da svoje snage usmeri na Francusku i ostavi istocnu granicu slabo branjenu. Pa je onda usledio trgovinski sporazum iz 1940, sto je pomoglo Nemcima da prebrode britansku blokadu.  Jedino su se tu sovjeti malo zajebali jer je Hitler sirovine kojim su ga oni snabdeli kasnije iskoristio da krene na njih. U medjuvremenu se vrlo detaljno pregovaralo i o ulasku Sovjeta u trojni pakt.  Mislim da je Staljin Hitleru bio mnogo bolji partner nego Hitler Staljinu.

Link to comment

Zaz:

 

Mislim da su uprkom ideoloskoj mrznji jako lepo u jednom trenutku nasli zajednicki jezik i podelili sfere interesa. Same ideoloske razlike ih nisu sprecavale za zajednicku vojnu akciju. Staljin je nakon 36. stalno sedeo na dve stolice. Znao je da Hitleru ne moze verovati, ali ga to nije sprecavalo da postize s njim dogovore i koje bese 41. cak i pregovara o pristupanju trojnom paktu pa je zapoelo oko toga koje ce teritorije pripasti SSSRu.

 

Uostalom odnosi SSSRa i Nemacke nisu ostali samo na tom Molotov-Ribentropp sporazumu. Usledio je sporazum o "demarkaciji i prijateljstvu" koji je pomogao Nemackoj da svoje snage usmeri na Francusku i ostavi istocnu granicu slabo branjenu. Pa je onda usledio trgovinski sporazum iz 1940, sto je pomoglo Nemcima da prebrode britansku blokadu.  Jedino su se tu sovjeti malo zajebali jer je Hitler sirovine kojim su ga oni snabdeli kasnije iskoristio da krene na njih. U medjuvremenu se vrlo detaljno pregovaralo i o ulasku Sovjeta u trojni pakt.  Mislim da je Staljin Hitleru bio mnogo bolji partner nego Hitler Staljinu.

 

Skoro da si sve u pravu samo sto konstatno zanemrujes da je Staljin to radio kada bi video da zapad, ili delovi zapada, govore Hitleru da ide na istok ili mu dozvoljavaju da radi sta hoce. Primera radi kako je usao u oblast Rajne a UK i SAD gledale na to bez nekog preteranog osudjivanja, stavise, neki su to odobravali. Francuzi poceli da kmece, isti Francuzi koji su pravili Sanitarni kordon ka SSSR(sa Baltikom, Poljacim, Rumunima, Kraljevinom Jugaslavijom, Cehoslovackom) pre toga, pa onda potpisali sporazum sa SSSR o saveznistvu. Dodje Minehn 1938 a oni pokazase Hitleru-Na istok. I to dok SSSR ratuje sa Japanom na Dalekom istoku. Tokom tog celog perioda SSSR javno poziva UK, pre svih, da udje u saveznistvo, sto oni odbijaju.

Nije postojalo sanse za dugorocno saveznistvo, jedni i drugi su se spremali za rat, i znali su da ih to ceka. Niko nije Francuzima kriv za ono sto su sami sebi uradili. Svako je znao za nemacki vojni plan iz Prvog sv. rata kako spreciti front na dve strane drzave, koji su pokusali odraditi jos u Prvom sv. ratu sa brzim slomom Francuske. Uostalom, Francuska je imala sanse da slomi Hitlera jos kod njegovog ulaska u oblast Rajne, sto oni nisu hteli da urade.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...