Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

За оне које занимају бродови, једно занимљиво питање:

Крајем 1942, морнарица САД је остала на једном (1) носачу авиона на Пацифику.

Колико су имали носача авиона две и по године касније, на крају рата?

Edited by vathra
Link to comment

Mnogo...

 

ovako iz glave, barem 20-tak flotnih, velikih (Essex klasa, Saratoga, Enterprise), 9 lakih Independence, i preko 100 eskortnih... + Ranger i ona 2 na Velikim Jezerima...

Edited by katodik
Link to comment

Ne znam, zaboravio sam, iskreno. Znam da je ludacka cifra neka, 30-40?. Jbg, nisam odavno obnavljao vojno znanje o 1945-toj...

Ех лудачка. Шта би тек рекао за 108 комата.

 

Катодик је близу са цифром. Американци јесу направили око 130 ескортних носача, али су једно 40 комада дали Британцима.

Мени је најфасцинантније штанцовање ескортних носача, по један недељно. Јесте да су били спори и носили свега 3х9 авиона, али кад се све сабере...

Link to comment

Pa koliko su onda  pobacali u staro gvožđe? Znam da su recimo 80-tih imali oko 12-13 nosača...

 

edit: a ni 70--tih mislim da nije bilo bitno različito

Edited by MancMellow
Link to comment

Sa "Forrestalom" je sredinom 1950-ih došla nova generacija, ti stari su odslužili svoje. Još su u eri Vijetnama imali par desetina, ali i to je izbačeno tokom 1970-ih.

Link to comment

Imali su mnogo brodova u izgradnji, al cifra je velika, ne zbog konverzija, nego zato sto su narucili 32 Essex nosaca, a od toga izgradili 25.Plus, masovna izgradnja CVE nosaca... 

 

24 kaze wikipedia, a ne 25...

Edited by katodik
Link to comment

Sve je to luk i voda, desetine hiljada tona celika sa sve admiralima zlatom prostepovanim:

 

tinian_ship_zps2686e1b4.jpg

Njegovo velicanstvo teretnjak, ruzan, nimalo reprezentativan, spor i zadimljen.

Njemu sluze svi ovi gore nabrojani, nad njim strepe.

Liberty, nekih cirka 2,500 komada, u jednom slucaju neka 4 dana od polaganja kobilice do porinuca...

I poprilicno ostalih, gradjenih u grcevitoj ratnoj zurbi, sabirajuci i oduzimajuci tonazu potopljenih sa tonazom novogradnji..

 

Ostaje da je napor Amerike da izgradi najvecu ratnu mornaricu koju je svet ikad video, sa svim sto uz to ide, od obuke hiljada i hiljada apsolutnih amatera koji su na kraju u svemu nadigrali Nelsonove i Togoove naslednike, do organizacije, bez premca u istoriji covecanstva, jer nema slozenijeg i skupljeg vojnog organizma nego sto je mornarica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...