Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

Tokom septembra 1940 Britanija je SADu predala neverovatna naucna i tehnicka istrazivanja za bazicnu pomoc u osnovnim sirovinama i industriji. Jedan zvanicnik americke administracije je rekao da je taj tovar najvazniji sanduk koji je ikada doplovio do obala SAD. Poslato je bilo: razvoj atomske bombe, razvoj mlaznih motora, raketa, kompresora za motore, uredjaju za detekciju podmornica, plasticni eksploziv, razvoj radarske tehnike...

 

edit: Ne treba zaboraviti da to nisu bila samo britanska istrazivanja vec i istrazivanja drugih zemalja koje su britanci preuzeli obavestajnim radom. A, britanci su, uz ruse, u tom trenutku imali najjacu obavestajnu sluzbu koja je pokrivala citav svet.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Zapravo, Amerima je dekolonizacija izuzetno odgovarala, jer je znacila konacno kresanje krila dotadasnjim evropskim silama i nametanje SAD kao jedinog i neprikosnovenog lidera tzv. "slobodnog sveta". To je pocelo jos krajem XIX veka kada je u Spansko-americkom ratu demontirana kolonijalna imperija Spanije, a nastavljeno je i u kasnijem periodu. Recimo, dobar primer je Suec 1956 kada su Amerikanci vrsili ogroman pritisak na Britaniju i Francusku da se obustavi agresija na Egipat.

 

Problem je samo sto je "sloboda" i formalna nezavisnost koju su nudili Amerikanci uglavnom znacila da se umesto dotadasnjih kolonijalnih zavojevaca na vlast instalira neki njima lojalni lokalni kabadahija pod kojim se ekspoloatacija prirodnih resursa nastavljala kao i do tada, uz vrlo malu korist koju bi lokalno stanovnistvo videlo od toga. Kurta-Murta.

 

Pitanja Sueza u tom trenutku, iako nije ova tema, je povezano sa ruskom intervencijom u Madajrskoj. Gde su Rusi iskoristili napad Britanije, Francuza i Izraela na Egipat da rasture americku akciju u Madjarskoj sto je potpuno razjarilo Amerikance. Amerikanci su bili uhvaceni izmedju i nisu mogli braniti Madjarsku akciju protiv Sovjeta a sa druge strane podrzati Britance, Francuze i Izrael u Egiptu. To je jedna od najboljih akcija Sovjeta tokom Hladnog rata. Ne samo da su srusili madjarsku pobunu vec su podelili Nato saveznike.

Link to comment

Oba, ali sam mislio na Madjarsku.

Nisam ni sumnjao: kad mi napadnemo njihovo selo, opljackamo ga i otmemo im zenskinje, to je jedno, kad oni to urade nama, to je nesto sasvim drugo.

 

Oko Madjarske mozemo da se sporimo, mozemo i oko Sueca, naravno.

Ima kod Spera u secanjima iz zatvora jedna interesantna epizoda vezana za anglo-francusku agresiju na Egipat.

Prica kako je medju suznjima Spandau zatvora doslo do prave euforije podjebavanja cuvara i ostalog osoblja, jer su pomenutom agresijom anulirani dobri delovi presuda iz Nirnberga, oni koji se odnose na agresiju i rat kao sredstvo za resavanje medjunarodnih sporova...

 

Sreca pa smo brzo stigli u Egipat da ih razdvojimo  :fantom:

 

UNEF_Yugoslav_soldiers_15-01-1957_zps828

Link to comment

Ni to što su u mitraljiranju Jugo-ambasade u Budimpešti (u koju se privremeno sklonio Nađ) ucmekali 1 službenika ti ne znači ništa?
 
 
edit:
 

Koje: Suec ili Madjarska?

Oba, ali sam mislio na Madjarsku.

Nisam ni sumnjao: kad mi napadnemo njihovo selo, opljackamo ga i otmemo im zenskinje, to je jedno, kad oni to urade nama, to je nesto sasvim drugo.


Pa mislim stvarno, kakvo ti je ovo čitanje odgovora  :lol:

Link to comment

Kolateralna šteta. Da su divljačke horde razbojničkih profašističkih Mađara upale u našu ambasadu, broj žrtava bi sasvim sigurno bio mnogo veći.

Link to comment

 

Pa mislim stvarno, kakvo ti je ovo čitanje odgovora  :lol:

 

I ja nesto gledam pa se mislim  :lolol:

 

 

Sta cu, kad ovaj gore osudjuje oboje, ali mu Madjarska na srcu.

Da je barem napisao i Madjarska i Suec...

Samo Suec bi bilo previse ocekivati.

Link to comment

Kolateralna šteta. Da su divljačke horde razbojničkih profašističkih Mađara upale u našu ambasadu, broj žrtava bi sasvim sigurno bio mnogo veći.

 

meni je fantasticno to sto se previdja da je jadna pod sovjetima tlacena madjarska bila saveznik treceg rajha a nasu okupiranu i rasparcanu drzavu je zaduzila sa recimo novosadskom racijom i tako dalje

Link to comment

pa lepo je vreme, dusu dalo za briljiranje :P mada ozbiljno, sjajno su prosli madjari posle svetskog rata, na mestu sovjeta ja bih im priredjivao mnogo grdji teror a i puno od tih prica o patnjama u zemljama varsavskog bloka je takvo jedno mlatimudjenje i preseravanje koje je istina imalo svoju funkciju u propagandi hladnog rata

Link to comment

Kolateralna šteta. Da su divljačke horde razbojničkih profašističkih Mađara upale u našu ambasadu, broj žrtava bi sasvim sigurno bio mnogo veći.

 

madeleinea2.jpg

 

Akcija Sovjeta u jednoj suverenoj drzavi i zamena vlasti koja je htela da raspise izbore je nista drugo nego kriminalni akt. Ali mi je drago da vidimo da se vec tada primilo to da se svi protivnici komunisticke bande na celu sa ubicom Staljinom proglasavaju fasistima. Imre Nagy sigurno nije bio nikakav fasista. Bio je jedno duze vreme jako dobar komunsita sta vise.

 

I ja nesto gledam pa se mislim  :lolol:

 

 

Sta cu, kad ovaj gore osudjuje oboje, ali mu Madjarska na srcu.

Da je barem napisao i Madjarska i Suec...

Samo Suec bi bilo previse ocekivati.

 

Pa ako cemo tako i tebi je samo Suec na srcu. Ili se slazes da su oba slucaja bila kriminalna?

Ma samo ti nastavi da debatujes sta cu ti ja. Mogu ja ako ti odgovara tu i tamo da kliknem na reply pa ti zamisli sta bi ti odgovaralo da sam rekao i udri. :lol:

 

pa lepo je vreme, dusu dalo za briljiranje  :P mada ozbiljno, sjajno su prosli madjari posle svetskog rata, na mestu sovjeta ja bih im priredjivao mnogo grdji teror a i puno od tih prica o patnjama u zemljama varsavskog bloka je takvo jedno mlatimudjenje i preseravanje koje je istina imalo svoju funkciju u propagandi hladnog rata

 

 

Kome? Onima rodjenim 45.  ili 50. ili 55. Mozda bi mogli nama sad neki prolongirani teror da prirede za devedesete.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...