Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

Doprinos SAD pobedi nad nacizmom nije niukom slucaju zanemarljiv, jednom kad su se vec pokrenuli da rade pos'o odradili su ga momacki, narocito na planu logistike.

 

 

Naravno. 300 hiljada nemačkih posadnih trupa na zapadu Evrope uopšte nije za potcenjivanje.

Link to comment

Naravno. 300 hiljada nemačkih posadnih trupa na zapadu Evrope uopšte nije za potcenjivanje.

 

 

Pusti, bar nisu zajedno upali u neku zemlju i razdelili je, a bilo je i takvih slucajeva.

 

Nego pre nekog vremena trazio podatke o broju vojnika koji su se borili na strani nemacke a poticu iz zemalja koje su bile protiv nemacke i za ameriku sam nasao malo podataka. Moze neki izvor o ovih 300K.

Link to comment

?

 

Pa broj Nemaca u Normandiji, koji je branio iskrcavanje, a nakon toga prilaz Nemačkoj. Šta li vama pričaju tamo po SŠA, da je to bila ravnopravna borba titana, gde su se hrabri jenkiji i britanci indusi, kanađani i australopitekusi junački nosili sa milionima elitnih SS krvožednika?

Link to comment

uvek me je zanimalo kako bi neki veteran plaže Omaha ili pak opoljčenac koji je branio i odbranio Staljingrad reagovao na ove moderne dileme akademskog tipa.

Link to comment

uvek me je zanimalo kako bi neki veteran plaže Omaha ili pak opoljčenac koji je branio i odbranio Staljingrad reagovao na ove moderne dileme akademskog tipa.

Svakome je njegova muka najveća. No činjenice pa i brojevi su neumitni.

Skoro sam čitao Slaughterhouse 5, najviše hajpovano i najbitnije američko književno delo o drugom ratu, baš zato što je vrlo pošteno i neposredno. Čovek bio tamo, video, jasno se vidi iz njegovog pisanja da tu nema laži, maskiranja i prevare, vrlo je jasno šta se tamo dešavalo i ko je izneo teret rata.

Edited by Utvara
Link to comment

Реално, највећи терет рата у прве две године са Немцима, понели су Енглези, осим метрополе јурили су се (и губили део по део) и са Јапанцима по Азији. Задивљујуће да су се одржали на површини с обзиром какве су ресурсе имали на почетку рата. Касније Руси који су примили и понели највећи терет. америчке трупе су дошле на крају кад се већ назирао губитник. Додуше, руски и амерички принцип ратовања је различит - Рус ће кренути и го и бос и јести пацове код поменутог Стаљинграда да избаци дивљаке и освети се. Америка неће послати трупе док задњи војник не добије пакло жвака, чоколада и камел да затакне за шлем. Споро крећу, али кад крену, остају докле добаце.

Link to comment

Додуше, руски и амерички принцип ратовања је различит - Рус ће кренути и го и бос и јести пацове код поменутог Стаљинграда да избаци дивљаке и освети се. Америка неће послати трупе док задњи војник не добије пакло жвака, чоколада и камел да затакне за шлем. Споро крећу, али кад крену, остају докле добаце.

 

To nije stvar nikakvog principa. Jedni su branili domovinu, drugi su isli da vojuju tudji rat.

Link to comment

Pomaže i to da jedni od spomenutih kreću tek kada strateška bombardovanja, neprestana izolacija protivnika, pritisak na drugim frontovima, potreba da se najbolje trupe prebace par hiljada kilometara istočno i neumitni, nezaustavljivi zalet sojuzničke armije ka Berlinu učine svoje.

 

Što se tiče Vasine dileme, naravno da je potpuno nebitno šta će da kaže veteran plaže Omaha, niti ja tog veterana krivim/napadam/bilo šta. On je čovek tu došao da zagine ako treba, njemu kapa dole. No, o tom prašinaru se uopšte ne radi i on ne treba nikoga da interesuje. A staljingradskim herojima kapa dole, šta god da kažu, to ima biti usvojeno i ozakonjeno ako treba.

Link to comment

?

 

Pa broj Nemaca u Normandiji, koji je branio iskrcavanje, a nakon toga prilaz Nemačkoj. Šta li vama pričaju tamo po SŠA, da je to bila ravnopravna borba titana, gde su se hrabri jenkiji i britanci indusi, kanađani i australopitekusi junački nosili sa milionima elitnih SS krvožednika?

 

Pogresno sam te razumeo, ali ipak mislim da nije OK umanjivati neciji doprinos u tom ratu.

 

Evo zanimljive tabele o broju zrtava:

 

Country Soldiers KIA Wounded Civilians killed
 
China 17,250,521 1,324,516 1,762,006 7,750,000
 
Germany 20,000,000 3,250,000 7,250,000 1,600,000
 
Italy 3,100,000 149,496 66,716 153,000
 
Japan 9,700,000 1,270,000 140,000 672,000
 
Poland --- 664,000 530,000 5,680,000
 
U.S.S.R. --- 6,115,000 14,012,000 -
 
United Kingdom 5,896,000 357,116 369,267 92,700
 
United States 16,112,566 291,557 670,846 6,000
 
Yugoslavia 3,741,000 305,000 425,000 1,200,000
Edited by Eraserhead
Link to comment

Табела је занимљива једино по томе како је аутор успео да побрка толико баба и жаба.

Link to comment

Aj malo da vidimo i drugu stranu: ponos i dika Holivuda, USMC, Korpus mornaricke pesadije SAD, naprava izmisljena da se iskrcava na branjenu neprijateljsku obalu, dakle da se iskrcava, nije ucestvovala u najvecem iskrcavanju svih vremena, onom u Normandiji.

Nisu bili glavni ni kad je, u pocetku, bilo zajebano, dok je Japan jos bio jak, na Gvadalkanalu gde su posao morale da rade i divizije kopnene vojske.

Poradili su tokom nekoliko znacajnih iskrcavanja na Tihom okeanu, Sajpan, itd, sto jes jes, ali ih na Novoj Gvinejii gde je bilo poprilicno zajebano i gde je trajalo nije bilo.

Sa po jednom, mozda dve divizije, potvrdjujuci da nama kontinentalcima, ukljucujuci i Ruse nikad nece biti jasni problemi, dometi i znacaj pomorskih operacija.

I to od kako je sveta i veka, od Temistokla.

Postalo je zaista gusto tek na Okinavi, gde je pala i po neka generalska glava.

Sve u svemu, opasnije je bilo biti clan posade teskog bombardera USAAF u Evropi nego clan marinaca: skor je (neka me neko ispravi tacnim brojkama) otprilike 29,000 poginulih vazduhoplovaca (samo bombarderi i samo Evropa) prema nekih 26,000 poginuih marinaca.

Nije red potcenjivati i omalovazavati Ameriku: napor da se izgradi najveca pomorska sila u istoriji spada medju najveca dostignuca ljudskog roda ikad, a nema sile koju je teze izgraditi nego pomorsku.

Knjigovodje, advokati, drogeristi, studenti, razni koji more nisu ni videli, pokazali su naduvenim i precenjenim Nelzonovim, Togovim i Tirpicovim naslednicima kako se to radi i cija majka crnu vunu prede, a sazvezdje americkih pomorskih komandanata je jedino koje, kada je Drugi svetski rat u pitanju, moze da stane uz bok sazvezdju sovjetskih kopnenih komandanata jer su i jedni i drugi naucili kako se to radi.

Ne mislim na Helsija, medijski pandan Patonu, soma jednog, mislim na Spruansa, Nimica i ostale koji su cutali i radili ono sto im je posao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...