Jump to content
IGNORED

Zubari i informacije o kasapljenju vilica


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

  • 3 months later...
On 6.8.2022. at 13:39, morgana said:

super, idem kod njih :)

Jesi li bila u Dental centru BP? 

Utisci? 

Trebalo bi da uradim jedan most, zubar kod kojeg sam ranije isla trazi 300€ za bezmetalnu krunicu, a 160€ za onu drugu. Jel to normalna cena za Bg? 

Link to comment
10 minutes ago, Serena said:

Jesi li bila u Dental centru BP? 

Utisci? 

Trebalo bi da uradim jedan most, zubar kod kojeg sam ranije isla trazi 300€ za bezmetalnu krunicu, a 160€ za onu drugu. Jel to normalna cena za Bg? 

 

jesam, zadovoljna sam ali do sada nisam radila protetiku, to planiram sljedece. do sada sam se bavila bruksizmom.

treba kod njih da radim i jednu krunicu, to cu uskoro. 

cijena bezmetalne je oko 250 e, radila sam je prije godinu i po i to je bio standard (ali me zubarka iz ordinacije dental hygia u kicevskoj opako zajebala i upravo to cu da mijenjam u dental centru bp)

osim tih 250, platila sam nesto i privremenu krunicu koju sam nosila par dana, sve zajedno je mozda i izislo na 300.

ako radis prednje zube, tu uglavnom idu bezmetalne krunice, a za kutne cesce metalokeramicke.

 

 

nasumicno sam u dental centru izabrala zubarku bojanu.

Edited by morgana
  • Hvala 1
Link to comment
47 minutes ago, Serena said:

Znaci 300€ je ok cena za BG. 

Jesi li resila bruksizam? 

Ima li neko u Pancevu da mi preporuci proteticara? To mi je blize. 

 

bruksizam nisam potpuno rijesila, nosim stitnik za zube nocu, ali sam sanirala probleme sa zubima koji su zbog njega nastali i to mi je donekle rasteretilo i bolan vilicni zglob 

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 months later...

Eto ti sad. Moram da vadim ne jedan, već dva umnjaka. Jedan drugom bodu desni, bla bla, tako nešto, i stvarno mi se upalio koren vilice, pa nek idu koji će mi takvi.

 

Pitam zbog organizacije te akcije i planiranja vremena, jel može da se ide na posao tog dana ili moram da odvojim ceo dan za to?

Jel izgledaš naduto posle vađenja, jel mora da se prilegne kad prođe anestezija? (Ako se daje anestezija?)

 

 

Link to comment
35 minutes ago, Tihajeza said:

Eto ti sad. Moram da vadim ne jedan, već dva umnjaka. Jedan drugom bodu desni, bla bla, tako nešto, i stvarno mi se upalio koren vilice, pa nek idu koji će mi takvi.

 

Pitam zbog organizacije te akcije i planiranja vremena, jel može da se ide na posao tog dana ili moram da odvojim ceo dan za to?

Jel izgledaš naduto posle vađenja, jel mora da se prilegne kad prođe anestezija? (Ako se daje anestezija?)

 

 

e pa to ti sve zavisi :lol:

jedno je sigurno, daje se anestezija.

ima fora kod gornjih umnjaka, kad su blizu sinusa pa se prilikom vađenja probije neki kanal, postoji mogućnost da počneš da dišeš na rupu od zuba :lol:

deluje šašavo, ali nisam izmislila. ipak mislim da to zavisi od procene zubara, jer su mi jedan gornji izvadili bez zanovetanja, a za drugi su mi rekli da mora da bude zakazana operaciona sala za svaki slučaj, a to se dugo čekalo a ja sam bila u bolovima i otišla sam na stomatološki fakultet. tamo nisu zanovetali i odmah su mi izvadili.

 

za slučaj da nisi neki baksuz sa komplikacijama, i da nemaš problem sa zarastanjem rana, nema otoka ni nekog naročitog bola, malo jedeš par dana mekšu hranu da ne iritiraš ranu i to je to.

 

ja sam izvadila sva 4 umnjaka i još 5, 6 zuba, sve kod mažestika, sve noću u dežurnoj službi. odem noću, izvade mi zub, vratim se kući, od one anestezije se ukomiram i ujutro sam ko nova, idem na posao. doduše, bila sam dosta mlađa nego sad.

 

ta služba još postoji. radi celu noć. oni se uglavnom bave vađenjem jer im dolaze očajnici. ispraksovani su, imaju laku ruku. mislim da ih je nekad hvalio i forumski zubar.

noću nema gužve, samo poneki krik u tami.

  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Tihajeza said:

Eto ti sad. Moram da vadim ne jedan, već dva umnjaka. Jedan drugom bodu desni, bla bla, tako nešto, i stvarno mi se upalio koren vilice, pa nek idu koji će mi takvi.

 

Pitam zbog organizacije te akcije i planiranja vremena, jel može da se ide na posao tog dana ili moram da odvojim ceo dan za to?

Jel izgledaš naduto posle vađenja, jel mora da se prilegne kad prođe anestezija? (Ako se daje anestezija?)

 

 

 

Da li su ti gore? Ja sam vadila dva, sa jednim dole je bilo lako, mislim secnuli su meso i izvadili bez neke sad muke, a ovaj sto je bio gore...čovek se preznojao, bio je nekako duboko zavaljen i mene je sve posle bolelo od tog rastezanja mojih obraza i vilice i baš nisam bila ni za šta posle od toga. Najgore je bilo što je za obraze bilo dobro da držim toplo a za samu ranu hladno; pa mi se posle nekog vremena ti mišići stegli i jedva sam mogla da otvorim usta - danima! Dobila sam posle vežbe da radim. Izgledala sam kao golemi asimetrični hrčak sa lešnicima u obrazima. Mislim da tad nisam radila normalno nekoliko dana.

 

U oba slučaja mi je prijalo da malo odmorim posle, nisam radila dalje, samo do odlaska na Stomatološki.

Edited by I*m with the pilots
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 20. 4. 2022. at 9:28, morgana said:

 

 

Hvala, svakako cu provjeriti :)

Taj zub odnosno bol u dijelu lica mi zagorcava zivot. Radila sam ortopan, snimanje sinusa, magnetnu rezonancu, ne vidi se uzrok. Ne reagujem na terapiju za neuralgiju (mada bol najvise podsjeca na taj), samo na lijek za podsticanje mikrocirkulacije u glavi ali on mi obori ionako prenizak pritisak.

Trazicu 3D.

da citiram ovaj post, mada nisam sigurna da je povezan sa mojim slucajem. pre oko 3-4 nedelje sam, tokom jela, osetila jak bol u zglobu vilice koji se prosirio celom desnom stranom. mislila sam da mi je vilica skroz ispala iz lezista, ali je sutradan bilo bolje i ja sam polako zaboravljala na to. medjutim, posle nekoliko dana, pocinje neka cudna senzacija, i to najvise u predelu gde sam imala hirursku intervenciju i gde postoji oziljak koji mogu da napipam jezikom (donja sedmica). ne bol, vise neprijatnost, narocito pri zevanju, zvakanju, smejanju... nekad se potpuno izgubi, a nekad tisti. sad se mozda za nijansu prosirilo podrucje (uslovno receno) bola i ucestali su periodi kada to osecam, ali u principu, ista meta - isto odstojanje. nocu me ne budi, ujutru je generalno bolje. nakon dva zubara, urednih snimaka i jednog neurologa, dobila sam juce galepsin za neuralgiju (mesec dana za pocetak). ja oklevam da pocnem sa uzimanjem leka, jer imam jos par dana dosta obaveza, a cula sam da lek moze da deluju uspavljujuce. takodje, rekli su mi da moze blokirati simptome problema sa zubima, a nisam sasvim sigurna da ipak nije nesto tog tipa.

medjutim, i sama imam osecaj da nije, jer he bol (nelagodnost) vise povrsinska, da postoji upala desni, najpre bi se reklo da je to (samo sto nije).

imate li kakva iskustva ovog tipa? 

Link to comment

kod mene je bol splasnuo, iako ne sasvim, otkad redovno nocu nosim splint tj stitnik za zube. vjerovatno ga tako postedim od bruksizma. 

 

pila sam neko vrijeme, prije par godina, lijek protiv neuralgije (u biti antiepileptik ali ima izrazeno i to protivbolno dejstvo). on se daje i da bi pomogao u dijagnostici - ako radi, potvrda je neuralgije.

nije mi djelovao u dovoljnoj mjeri pa sam presla na pomenuti lijek za mikrocirkulaciju.

 

prosle zime sam rijesila posljedice bruksizma i ostao je za rad samo bas taj zub, tj krunica koju sam stavila pola godine ili koliko ranije, neodgovarajuce nijanse koja me izludjuje (da ne prepeicavam ponovo iskustvo sa proteticarkom sociopatkinjom). nazalost zbog zdravstvenih problema to jos nisam zavrsila niti cu prije marta ali kad ga budem radila trazicu da bude oblikovan tako da dijelom pri desnima sa unutrasnje strane ne udara u donje zube, da dodatno smanjim opterecenje koje trpi.

 

ne znam, naravno, da li je moguce napraviti paralelu sa tvojim slucajem.

posto si ujutru bolje, vjerovatno ipak ne, u onom dijelu koji se tice bruksizma. eventualno ostaje ovaj parametar zagrizaja.

 

 

 

Edited by morgana
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, morgana said:

kod mene je bol splasnuo, iako ne sasvim, otkad redovno nocu nosim splint tj stitnik za zube. vjerovatno ga tako postedim od bruksizma. 

 

pila sam neko vrijeme, prije par godina, lijek protiv neuralgije (u biti antiepileptik ali ima izrazeno i to protivbolno dejstvo). on se daje i da bi pomogao u dijagnostici - ako radi, potvrda je neuralgije.

nije mi djelovao u dovoljnoj mjeri pa sam presla na pomenuti lijek za mikrocirkulaciju.

 

prosle zime sam rijesila posljedice bruksizma i ostao je za rad samo bas taj zub, tj krunica koju sam stavila pola godine ili koliko ranije, neodgovarajuce nijanse koja me izludjuje (da ne prepeicavam ponovo iskustvo sa proteticarkom sociopatkinjom). nazalost zbog zdravstvenih problema to jos nisam zavrsila niti cu prije marta ali kad ga budem radila trazicu da bude oblikovan tako da dijelom pri desnima sa unutrasnje strane ne udara u donje zube, da dodatno smanjim opterecenje koje trpi.

 

ne znam, naravno, da li je moguce napraviti paralelu sa tvojim slucajem.

posto si ujutru bolje, vjerovatno ipak ne, u onom dijelu koji se tice bruksizma. eventualno ostaje ovaj parametar zagrizaja.

 

 

 

e hvala za trud i ceo post :heart:

secas li se koliko dugo si pila lek protiv neuralgije? je li izazivao pospanost?

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Aleksija said:

e hvala za trud i ceo post :heart:

secas li se koliko dugo si pila lek protiv neuralgije? je li izazivao pospanost?

 

mislim da sam ga pila par nedelja, ali zaista nisam sigurna, ima tome vec dosta godina. ako mu je nuspojava uspavanost, mene je sigurno zombirao jer tako na sve sto sedira reagujem, atipicno jako, pa nisam od neke pomoci.

 

za ovaj sljedeci koji sam duze pila, za mikrocirkulaciju, se odlicno sjecam da mi je obarao pritisak. edit, to je cinedil (cinarizin)

Edited by morgana
  • Hvala 1
Link to comment

Ne znam da li ovo pomaze, ja sam pre par godina kinula par puta i ukocila vilicu. Prvo su mislili da je umnjak, pa neuralgija, na kraju sam otisla u Rankeovu kod stomatologa Djordjevica kom je specijalizacija zglob vilice, snimila sam sve i napravili su mi splint da nosim koji nije klasican nocni, nego je jak i nosi se dnevno najvise 4 sata da polako vraca vilicu gde treba. 
To sam nosila mesecima i sredilo se donekle al nikad do kraja. 
Pitanje za vas, da li taj lek za neuralgiju pomaze za trigeminus? 

  • Hvala 2
Link to comment

hvala ti za ovu informaciju!

ono sto je kod mene cudno je da u zglobu vilice nema nikakvog bola, bol/nelagodnost je locirana negde izmedju donje petice i sedmice. bas neobicno.

koliko sam ja citala, ovi lekovi se koriste za trigeminus - ono sto sam kao laik videla je samo da ponekad vremenom, kod vecih doza, polako gubi efikasnost i onda nastaje problem. ali je svakako neurolog prava adresa za ove odgovore :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...