Jump to content
IGNORED

Najbolji burek


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ne jedem burek al' bi da pitam nešto onako turistički. Pre x godina negde u Bosni pomenula sam burek sa sirom i zgrozila lokalce. Edukovali su me da je burek uvek sa mesom, a sa sirom se zove sirnica. Druge beogradske varijante bureka koje sam pomenula (prazan, sa pečurkama, sa krompirom, sa jabukama...) ostale su neimenovani oksimoroni/perverzije. Ne znam da li su tamo još uvek tvrdoglavi glede bureka. Meni ta njihova sirnica uopšte nije odokativno ličila na beogradski burek sa sirom, već na potkovice.
Tipično balkansko "bili smo prvi" proseravanje. Turci za (skoro) svaku pitu kažu bürek.
Link to comment
Ima jedan lik u Bujanovcu koji pravi burek za koji vredi potegnuti iz Beograda da bi se probao. Samo napomena onima koji bi se odvazili na 1 takav korak - ako ga ne kupite do 11 sati moracete da cekate sledeci dan. Covek je pravi pekar, mesi ga i pece u cik zore, to sto napravi proda dok dlanom o dlan i ne cima se preko dana da pravi jos.
kako si smeo da otkrijes koordinate svetog grala!(ako se frizider torba oblozi folijom - tri sloja - a oni "jastucici" koji se stavljaju u friz na zaledjivanje zagreju na pari, moze da stigne do beograda u polumlakom, jedljivom stanju)
Najprecenjeniji burek u univerzumu. Bio je ekstra dok nije postao pristinski landmark brze hrane a onda se sunovracivao u kvalitetu kako je rasla legenda o njemu, kao i sve drugo u ovim krajevima. Za stvarno dobar burek moraju da se traze coskovi po vukojebinama.
niko ne zna da mi kaze gde su se preselile one burekdzije sto su imale prozorce u zguznoj strane one dugacke zgrade tacno preko puta granda. jedini razlog, pored bagrema i fatosove elbasan tave, da se poseti pristina ponekad.ceda u mutapovoj je malo poklekao. ne znam sta se desava, ali od poslednja tri puta, dva puta je burek bio dosta onako gnjeckav. za krizno stanje moze da pomogne pekarica na bulevaru, kod bregalnicke, ali samo do 10, 11 najkasnije.
Link to comment
kako si smeo da otkrijes koordinate svetog grala!(ako se frizider torba oblozi folijom - tri sloja - a oni "jastucici" koji se stavljaju u friz na zaledjivanje zagreju na pari, moze da stigne do beograda u polumlakom, jedljivom stanju)
Nema sta da ti ga donosim. Vodim te na dorucak na taj burek, rucak na Aleksandrovackom jezeru i kuci si za veceru ako nas Kojot ne svrati u Han da odemo na kobaje u "Sajkacu" koje se sluze kao savijaca jer drugacije ne mogu da stanu ni na jedan kafanama poznat obim tanjira. Mogli bismo da pokupimo i Meri da je castimo za neki sledeci rodjendan ali se bojim da cemo je tesko namoliti da se ikada vise vrati u Beograd. :lol: Mislim da nigde nisam video taj odnos cena-kvalitet/kvantitet kad je klopa u pitanju, a ova Merina firma ima svoje ispostave dole. :D
Link to comment
jedini razlog, pored bagrema i fatosove elbasan tave, da se poseti pristina ponekad.
A ćevapi a.ka. ćufte u Skalinadi, blizu Biblioteke Kombëtare dhe Universitare e Kosovës?
Link to comment

Ne huli :) Ćevapi i ćufte su dve potpuno različite stvari. Skalinadu imaš i danas..ali u GračaniciĆufte su jedne i jedine bile u Partizanu, pored gradske pijace.

Edited by Ulis
Link to comment
Nema sta da ti ga donosim. Vodim te na dorucak na taj burek, rucak na Aleksandrovackom jezeru i kuci si za veceru ako nas Kojot ne svrati u Han da odemo na kobaje u "Sajkacu" koje se sluze kao savijaca jer drugacije ne mogu da stanu ni na jedan kafanama poznat obim tanjira. Mogli bismo da pokupimo i Meri da je castimo za neki sledeci rodjendan ali se bojim da cemo je tesko namoliti da se ikada vise vrati u Beograd. :lol: Mislim da nigde nisam video taj odnos cena-kvalitet/kvantitet kad je klopa u pitanju, a ova Merina firma ima svoje ispostave dole. :D
tesko odbiti takav dolce vita plan, ali samo da znas, opasno je meri i mene voditi zajedno na hranu. mada, do sad smo se tukle samo oko gudine glave i brizli, mozda sad budemo finije.inace, sad se setih, kad idem kod maman leti u vrcin, ima fenomenalan burek dole u centru sela, u nekom zavucenom kiosku, po strani od maksija. ali nikad vikendom, ne bih znala zasto.
Link to comment
tesko odbiti takav dolce vita plan, ali samo da znas, opasno je meri i mene voditi zajedno na hranu. mada, do sad smo se tukle samo oko gudine glave i brizli, mozda sad budemo finije.inace, sad se setih, kad idem kod maman leti u vrcin, ima fenomenalan burek dole u centru sela, u nekom zavucenom kiosku, po strani od maksija. ali nikad vikendom, ne bih znala zasto.
Ah, pa ne moze to tako. <_< U Bujanovcu se ocekuje 1 gospodsko ponasanje za astalom. Vodica za pranje prstica, topli peskirici za brisanje, 1 toaleta je obavezna, jutarnja za jutro, vecernja za prohladne veceri pored juznomoravskog prospekta, escajg ima majcin sine da se koristi kako red, zakon i bonton nalazu. :lol: Ma, idi begaj. Cenim da bi vas pozvali na svecano otvaranje auto-puta do Levosoja kad biste se potukle u kafani glede prasetje glave. Nakon toga ne gine vam tekst sa slickom u zvanicnoj prezentaciji opstine.
Link to comment
Najprecenjeniji burek u univerzumu. Bio je ekstra dok nije postao pristinski landmark brze hrane a onda se sunovracivao u kvalitetu kako je rasla legenda o njemu, kao i sve drugo u ovim krajevima.
Moja secanja su s pocetka devedesetih. Nemam pojma kakav je bio posle ...Kada je krenuo sunovrat o kome pricas?
Link to comment
Moja secanja su s pocetka devedesetih. Nemam pojma kakav je bio posle ...Kada je krenuo sunovrat o kome pricas?
Ali, nije proslo ni godinu dana otkako je krenula prica o najboljem bureku na svetu, nego je ljubitelje bilo sramota da priznaju pa su svi trpali testo u usta i mudro klimali glavom po sistemu - sta sam ti rekao, a. Secam se da sam s nekom ekipom jednom otisao na burek u "Bosnu" koji sam pamtio kao odlican i zaprepastio se ne toliko zbog pada kvaliteta bureka vec zbog toga sto su svi oko mene coktali, duvali i hvalili Najboljeg™ punim ustima prilicno gnjecavog vrelog testa. Ipak, nije on nikada toliko pao u kvalitetu da bi bio nesto sto se izbegava, mogao je da se jede, ali nije bio ne znam sta.
Link to comment
A najbolje kore za pitu i burek prave Goranci.
da znas... najbolju pitu ikad jela sam kod jedne porodice goranaca u prizrenu. :) ako izuzmem taj singularan slucaj - moja mama pravi najbolje pitine kore na svetu. mozda i u galaksiji.toliko o pitama.o burecima - moze prazan, moze sa sirom.pet jutara samo na burek mislim.subota ima da bude D-day. mislim, B-day. Edited by PointTaken
Link to comment
Nema sta da ti ga donosim. Vodim te na dorucak na taj burek, rucak na Aleksandrovackom jezeru i kuci si za veceru ako nas Kojot ne svrati u Han da odemo na kobaje u "Sajkacu" koje se sluze kao savijaca jer drugacije ne mogu da stanu ni na jedan kafanama poznat obim tanjira. Mogli bismo da pokupimo i Meri da je castimo za neki sledeci rodjendan ali se bojim da cemo je tesko namoliti da se ikada vise vrati u Beograd. :lol: Mislim da nigde nisam video taj odnos cena-kvalitet/kvantitet kad je klopa u pitanju, a ova Merina firma ima svoje ispostave dole. :D
tesko odbiti takav dolce vita plan, ali samo da znas, opasno je meri i mene voditi zajedno na hranu. mada, do sad smo se tukle samo oko gudine glave i brizli, mozda sad budemo finije.inace, sad se setih, kad idem kod maman leti u vrcin, ima fenomenalan burek dole u centru sela, u nekom zavucenom kiosku, po strani od maksija. ali nikad vikendom, ne bih znala zasto.
onda ce "sajkaca" biti pravo izazov za vas. ako to uspete da savladate nebo je granica.sto se dobrih kafana tice, gazza je doktor za severni deo, dok je harper doktorirao juzni deo zemlje. kakav bi to road trip bio kada bi nam oni bili vodici. desetodnevna "krkanluk" tura kroz srbiju. harper moze da osmisli program za prvih pet dana, a gazza za drugih pet. jao, mrtav sam gladan...
Link to comment

molim da se kulinarski topik zaključa u večernjim časovima. ozbiljan sam. ovo ide uskoro na administraciju kao amandman. imate li obraza. angry.gif

Edited by pacey defender
Link to comment
onda ce "sajkaca" biti pravo izazov za vas. ako to uspete da savladate nebo je granica.sto se dobrih kafana tice, gazza je doktor za severni deo, dok je harper doktorirao juzni deo zemlje. kakav bi to road trip bio kada bi nam oni bili vodici. desetodnevna "krkanluk" tura kroz srbiju. harper moze da osmisli program za prvih pet dana, a gazza za drugih pet. jao, mrtav sam gladan...
Idi, bre, od toga može da se rikne. Bukvalno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...