Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

30 minutes ago, beta kentauri said:

pošto kod nas nema marokanskih 🍋 može da posluži meyer- križanac limuna i mandarine.

jela davno neki tažin sa tim preserved 🍋, piletinom i maslinama i bio je dobar.

 

 

marokanski, nisam mislila da je to neka posebna sorta, nego markonaski ko marokanski nacin, dzejmi uvek kaze da je to marokanska zimnica, nekad davno sam gledala, mislim da se drugacije pravi od ovog za koji je skajhajatrist ostavio link.

 

inace, kad smo kod limuna, mene ova sezona razmazila, imala sam tonu domaceg, nestalo mi pre neki dan, kupila sam obican supermarketski. aaaaa tek tad sam shvatila da postoji razlika :D

 

Edited by darling
Link to comment

Moja gospoja, koja je pre neku godinu bila poslom tri meseca u Kazablanci, kaže da ima i ovaj gde se koristi samo kora, i neki sitan, veličine ping pong loptice koji se stavlja i koristi ceo, ali ne zna nikakve detalje...

Link to comment

uuu usoljeni limun je ko limun TDI!

intezivni ukus i miris limuna, sa manje kiselosti

 

beta je u pravu, najbolji za to je okrugli debeli sa tankom koricom (takvi su, kažu, najzastupljeniji u maroku), imaju lepu aromu i manje su kiseli nego drugi.

važno je da se pri ređanju u tegle - ređaju se sa rasečenim delom nadole, dobro pritisnu da ispuste sok (ali ne i da se zgnjave). pakuje se najviše što može da stane u teglu.

najčešće se pune samo sa solju, ovo sa šećerom prvi put vidim. marokanski jevreji tradicionalno dodaju i začine (štap cimeta, karanfilić, seme korijandera, biber, lovor...), što prilično onda oboji i celo jelo. nisam pokušavala, meni je samo sa solju super.

 

mislim i da ovaj čovek preteruje sa naknadnom obradom, važno je samo da se pre upotrebe dobro opere od soli. iako se uglavnom koristi samo kora, ne fali ništa i pulpi. ja samo otkinem komad koliko mi treba i iseckam krupnije ili sitnije, ili ne seckam (ako se kuva u nekom, hm, varivu), sa pulpom ili bez. nekad samo ubacim u blender sa ostalim sastojcima ako pravim neku marinadu ili dip.

 

a koristi se svuda gde ide so, limunov sok i korica (iako je ovo legitimna zamena za usoljeni limun, razlika nije zanemarljiva).

počevši od pečenog povrća. bilo kog. ja obožavam grčki lemon potatoes, usoljeni limun tu ide čarobno. ili pečeni cvetići karfiola uvaljani u začine, sa karamelizovanim lukom i limunom, uf. prilog od praziluka, leblebije i usoljenog limuna. razne paste i kuskuse, humuse i dipove od svega (pasulj included, videli smo kod alison), usoljeni limun snažno podržava. isto i sve dresinge za salate u koje bi išao limun, sosove i marinade. grčki sos od limuna je navlaka sam po sebi, još kad se doda ovaj limun, a uz to i b. luk, dobije se najbolji ajoli. meso, bilo koje. piletina i limun su ionako savršeni par, al sa usoljenim limunom su još jači. riba i sve sa ribom isto. nekada iseckam sitno taj limun i b. luk + biber i time premažem krmenadle da odstoje. jagnjetina sa usoljenim limunom, b. lukom i ruzmarinom je isto fantazija. i ovi repovi što pomenu skyhighatrist zvuče zanosno...

 

(za radoznale imam i rad u kom se porede načini pranja citrusa, u smislu koji je najefikasniji u otklanjanju rezidua pesticida :D)

 

Edited by beyoncé
Link to comment

može morska, može i obična

3 nedelje uglavnom (tri dana na sobnoj, pa posle negde na hladno)

neki pune samo limunovim sokom (onim koji puste limunovi + iscede dodatno), neki samo dodaju prokuvanu vodu

bitno je da se sterilišu tegle i voda

ponekada se vremenom pojavi nešto belo sluzavo u vodi od soli, ali osim estetskih, nema drugih posledica

Link to comment

probala sam novi imlekov jogurt s 4 posto masti. prvih par gutljaja me odusevilo, bas dobar jogurt, a onda sam do kraja solje imala utisak kao da mi se velika grudva masti lepi za nepce. ne znam koji je djavo to. nista, kefir zbregov i dalje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...