Jump to content
IGNORED

'De ima da se pazari?


foto

Recommended Posts

Napomena: najbitnija stvar kod noza je kako ti lezi u ruci, zato nemoj da slusas nicije preporuke.

 

 

Odlican noz za pristojne pare (50tak evra) je Tojiro Gyutou ako ti nije problem japanski oblik noza. Ako hoces nemacki noz, Wusthof je dobra preporuka. Za manje para od toga Victorinox nije los.

 

Preporuke najvise zavise od tvog stila.

 

Ukratko razlike izmedju evropskih i japanskih nozeva:

 

- Japanski nozevi su uglavnom ostriji. Pokret secenja je vise horizontalan (ne znam da objasnim bolje, vidi na jucubu). Ostre se uglavnom na kamenu (whetstone).

- Evropski nozevi imaju deblje secivo, tezi su i pokret secenja je vise vertikalan (chopping vs slicing). Mogu da se ostre i bez kamena.

 

Sad tu ima jos varijacija u zavisnosti od materijala. Stainless vs carbon steel: carbon steel se lakse ostre, lakse oksidiraju i krtiji su. Ako ti nije bitno kako noz izgleda razmisli o carbon steelu.

 

Ja sam kupio ovaj Tojiro jer odgovara mom stilu secenja i jer je dovoljno jevtin da mogu da na njemu ucim kako da ostrim, a sledeci noz ce biti neki ozbiljniji japanac. 

kapiram. sad ću da istražim carbon steel i da izguglam gde se uopšte kod nas kupuju noževi, al sve mi se čini da ću da produžim patnju s noževima do povratka u skandinaviju.

thanx

 

Edited by maheem
Link to comment
Od onog što trenutno ima da se nađe kod nas a uklapa se u budžet to su ili Victorinox Santoku ili Tefal serija (ima i klasičan evropski ali i Santoku). Cene su tu oko 20-tak eur za Victorinox odn. do 15-tak eur za Tefal kuvarski nož.

Da se razumemo, i jedno i drugo je entry level konfekcija, od relativno mekanog nerđajućeg čelika, ali solidne termičke obrade i fine geometrije sečiva. Tefal imam već par godina i zadovoljan sam, a Victorinox sam probao kod prijatelja i bio prijatno iznenađen (nakon što sam se privikao na tu njegovu zaista malu težinu, koja deluje nekako neprirodno). Neke modele imala je Tramontina (brazilski proizvođač, prodavala se u Metrou, klasa cene do 10 EUR) kao i Dick (nemački, ima kod nas solidnu reputaciju kod mesara) koje je prodavao beogradski Snajper (cene 15-20 eur za sasvim solidan nož).

 

Ovi svi pobrojani su od nerđajućeg čelika koji uprošćeno ima manu da je "mekši" od ugljeničkih, ali ne rđajui. Ugljenični su po pravilu "tvrđi", duže drže oštrinu, ali vremenom počinju da dobijaju patinu i tamne, a i nekim namirnicama zbog toga mogu da malo promene ukus. 

 

Postoje i laminirana sečiva: unutrašnji deo od tvrdog ugljeničnog čelika a u sendviču od mekših (često) nerđajućih, tako da se dobija najbolje od oba sveta. Međutim u klasi od 50 EUR u Srbiji takav kuvarski nož ne može da se pazari, koliko je meni poznato. Napolju već može, ali uglavnom svaki primerak urađen u ovoj tehnici a za cenu od oko 50 eur ima neki "kompromis"... koji nekom može biti bitan a nekom ne.

 

No, po meni je najbitnije je da prvo uhvatiš nož u ruku i da vidiš da li ti odgovara kao i da oblik sečiva (evropski ili japanski) biraš prema svom načinu ishrane, tj za šta ćeš ga najviše koristiti - neki su bolji za meso, neki su bolji za povrće. Kod japanaca Santoku jeste univerzalac, ali njihovu kuvari obavezno imaju Gyutou koji je neki njihov ekvivalent našeg kuvarskog noža.

Link to comment

Dobri su keramički, jedino što reče aram imaju tu lošu osobinu da su krti pa hoće da puknu ako se malo više nategnu ili recimo ispadnu u kuhinji iz ruku na pločice... A i kad se istupe teško ih je ponovo naoštriti, već se svodi na to ga se bace u djubre i kupi drugi. I ja imam jedan kratak keramički, taj mi je omiljen za voće i povrće.

Link to comment

 

...Neke modele imala je Tramontina (brazilski proizvođač, prodavala se u Metrou, klasa cene do 10 EUR) ..

 

yap. imam neke. pohvala od kuvarice koju u sushtini i nije briga, dobri nozevi.

 

Ja neuka, vlasnica dva keramička noža, kunem se u njih.

Sad me zanima šta je problem sa keramičkim noževima?

keramichke prevlake ne volim kao takve ti nozevi su bulshit, od pravih keramichkih nozeva se jezim, ne znam da rukujem i mislim da cu da odsechem sve na sebi. materijal je zajeban (to ja iz pozicije poznavaoca materijala), seche kao djavo i zato treba ozbiljan korisnik, a ne ludacha koja trchi tamo vamo, pola joj gori, dok joj vesh pada sa shtrika, a cvece se sushi i djeca se deru. jednom sam se recnula keramichkim, seche te ni ne znash da te seche. nije za mene, to je moja vizija ^_^

 

 

dakle, ne slushati mene, ja samo caskam :D

Edited by gospa buba
Link to comment

vec ima kestena? ja znam da ga ima kod njih i da snabdevaju sve beogradske poslasticarnice (naravno, to sam na forumu saznala) ali samo u sezoni. jednom sam pokusala da kupim za sinovljev rodjos, februara, ali ga nije bilo... no, kako je leto bilo toplo i sve je ranije dozrelo, mozda vec ima i kestena koji oni preradjuju...

Link to comment

Od onog što trenutno ima da se nađe kod nas a uklapa se u budžet to su ili Victorinox Santoku ili Tefal serija (ima i klasičan evropski ali i Santoku). Cene su tu oko 20-tak eur za Victorinox odn. do 15-tak eur za Tefal kuvarski nož.

Da se razumemo, i jedno i drugo je entry level konfekcija, od relativno mekanog nerđajućeg čelika, ali solidne termičke obrade i fine geometrije sečiva. Tefal imam već par godina i zadovoljan sam, a Victorinox sam probao kod prijatelja i bio prijatno iznenađen (nakon što sam se privikao na tu njegovu zaista malu težinu, koja deluje nekako neprirodno). Neke modele imala je Tramontina (brazilski proizvođač, prodavala se u Metrou, klasa cene do 10 EUR) kao i Dick (nemački, ima kod nas solidnu reputaciju kod mesara) koje je prodavao beogradski Snajper (cene 15-20 eur za sasvim solidan nož).

 

Ovi svi pobrojani su od nerđajućeg čelika koji uprošćeno ima manu da je "mekši" od ugljeničkih, ali ne rđajui. Ugljenični su po pravilu "tvrđi", duže drže oštrinu, ali vremenom počinju da dobijaju patinu i tamne, a i nekim namirnicama zbog toga mogu da malo promene ukus.

 

Postoje i laminirana sečiva: unutrašnji deo od tvrdog ugljeničnog čelika a u sendviču od mekših (često) nerđajućih, tako da se dobija najbolje od oba sveta. Međutim u klasi od 50 EUR u Srbiji takav kuvarski nož ne može da se pazari, koliko je meni poznato. Napolju već može, ali uglavnom svaki primerak urađen u ovoj tehnici a za cenu od oko 50 eur ima neki "kompromis"... koji nekom može biti bitan a nekom ne.

 

No, po meni je najbitnije je da prvo uhvatiš nož u ruku i da vidiš da li ti odgovara kao i da oblik sečiva (evropski ili japanski) biraš prema svom načinu ishrane, tj za šta ćeš ga najviše koristiti - neki su bolji za meso, neki su bolji za povrće. Kod japanaca Santoku jeste univerzalac, ali njihovu kuvari obavezno imaju Gyutou koji je neki njihov ekvivalent našeg kuvarskog noža.

Ne stigoh da ti se zahvalim, hvala na infu. Pronašao sam neku prodavnicu u svom selu pa ću je posetiti kad budem u prilicu. Vidim da imaju Victorinox i još neke nemce i švajcarce. Imaju i neke profi od 100 do 300, probaću na licu mesta šta mi odgovara
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...