Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Meni je to baš teško za pratiti, moram da priznam. Suviše mi je dense (ili sam ja, verovatnije).

 

Međutim, da je boli glava napisano, to stoji. (Mene posebno fascinira da mu engleski nije maternji.)

(Ovo se odnosi na Hannu Rajaniemija, tj. njegovu trilogiju).

 

Našao sam da je korisno pročitati ovo umesto uvoda sa objašnjavanjem toga šta se u stvari zbiva u Quantum Thiefu. Posle se lakše prati ta zgusnuta radnja.

 

Možda bude od koristi nekom drugom ko je takođe odustao poplašen "show, don't tell" stilskim pristupom iz Quantum Thiefa. Ovaj index takođe pomaže da se počne bez previše blejanja.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Konačno sam pročitala Spin. Morala sam da se žrtvujem i čitam na engleskom. Priznajem da sam se malo pribojavla, jer sam u životu pročitla samo 4 knjige na engleskom i to su sve bile dečije knjige sa jednpstavnim tekstom. Sa Spinom je ispalo sasvim fino i lakše no što sam očekivala. :D

Roman je odličan, ne najbolji SF svih vremena, ali svakako je pri vrhu. Fina priča i zastrašujuće zanimljiv koncept egzistencije duge nekoliko milijardi godina.  Ova knjiga se mora pročitati.

 

Neverovatno je da ni jedan od ona dva izdavača koji objavljuju SF kod nas  nije preveo i izdao ovu knjigu. Sada valjda više nije ni skupa, objavljena je pre 10 godina.

 

 

E da, da li su nastavci Axis i Vortex dostojni naslednici ?

Link to comment

E da, da li su nastavci Axis i Vortex dostojni naslednici ?

 

Nisu. Ali nisu ni sranje. Meni nije bilo žao što sam čitao, naročito treću. Ona je dosta slabija, ali se na kraju objašnjava šta se sve dešavalo i zašto i onda odlazi, što bi reko Stojan Kisić, u beskrajnost.

 

Ali, Spin je daleko iznad obe.

Link to comment

Konačno sam pročitala Spin. Morala sam da se žrtvujem i čitam na engleskom. Priznajem da sam se malo pribojavla, jer sam u životu pročitla samo 4 knjige na engleskom i to su sve bile dečije knjige sa jednpstavnim tekstom. Sa Spinom je ispalo sasvim fino i lakše no što sam očekivala. :D

Roman je odličan, ne najbolji SF svih vremena, ali svakako je pri vrhu. Fina priča i zastrašujuće zanimljiv koncept egzistencije duge nekoliko milijardi godina.  Ova knjiga se mora pročitati.

 ih, takve stvari Egan pise za dorucak  :fantom:

 

 

 

Neverovatno je da ni jedan od ona dva izdavača koji objavljuju SF kod nas  nije preveo i izdao ovu knjigu. Sada valjda više nije ni skupa, objavljena je pre 10 godina.

 

 

E da, da li su nastavci Axis i Vortex dostojni naslednici ?

nisu.

Link to comment

Konačno sam pročitala Spin. Morala sam da se žrtvujem i čitam na engleskom. Priznajem da sam se malo pribojavla, jer sam u životu pročitla samo 4 knjige na engleskom i to su sve bile dečije knjige sa jednpstavnim tekstom. Sa Spinom je ispalo sasvim fino i lakše no što sam očekivala. :D

Roman je odličan, ne najbolji SF svih vremena, ali svakako je pri vrhu. Fina priča i zastrašujuće zanimljiv koncept egzistencije duge nekoliko milijardi godina.  Ova knjiga se mora pročitati.

 

Neverovatno je da ni jedan od ona dva izdavača koji objavljuju SF kod nas  nije preveo i izdao ovu knjigu. Sada valjda više nije ni skupa, objavljena je pre 10 godina.

 

 

E da, da li su nastavci Axis i Vortex dostojni naslednici ?

 

 

Nisu. Ali nisu ni sranje. Meni nije bilo žao što sam čitao, naročito treću. Ona je dosta slabija, ali se na kraju objašnjava šta se sve dešavalo i zašto i onda odlazi, što bi reko Stojan Kisić, u beskrajnost.

 

Ali, Spin je daleko iznad obe.

 

Imam isti utisak kao i Lrd. Ali, iako su evidentno slabijeg kvaliteta, zaista sam uživao u obema. 

Link to comment

http://www.thehugoawards.org/hugo-history/

 

Spisak svih dobitnika nagrade Hugo. 

 

Godina 2001. je   :puke: Bar meni. To ne mogu da svrstam ni u fantazi žanr, jbte, to je dečija knjiga i to užasno loše napisana dečija knjiga. Neću više o tome, da ne prljam ovaj sveti topik.

 

Inače, nisam baš pažljivo brojala, ali Luiz MekMaster Bižol je razbila sve muške kolege i divove žanra sa sagom o Brajarima. Mislim da je dobila bar 4 Hugoa  :lolol:

Link to comment
  • 2 months later...

ha! - upravo sam otvorila topik s namerom da napisem istu stvar  :lolol:

ja vezbam delayed gratification - necu da je kupim dok ne zavrsim neko preseljenje, pa onda na miru uzivam. ako nastavi trend, pa ova bude bolja od drugog dela koliko je drugi bio bolji od prvog, bice poslastica.

Link to comment
  • 2 months later...

Doterao sam do kraja "Knjigu Novog Sunca", utisak mi se znatno popravio u odnosu na ovaj posle prve knjige. Knjiga je dosta teška za čitanje, zahteva koncentraciju i praćenje detalja pošto Vulf, kako sam kaze, servira skrivene tragove samo jednom, neki su jednostavni i očigledni, a neki su poprilično komplikovani, a mnoge sam i propustio i za njih saznajem tek čitajući o knjizi na webu.

 

Ono što mi i dalje smeta i zbog čega ne bih mogao da stavim ovu sagu rame uz rame sa Dinom ili Hiperionom recimo je linearna struktura priče, kako se sve svodi na Severijanovo kretanje od tačke A do tačke B, sa propratnim avanturama. Posle svega pročitanog mi je jasno zašto je to pisano tako, i čemu je svaka od avantura služila, ali jednostavno meni to ne leži.

Pravi rasplet i slaganje kockica počinje tek sredinom četvrte knjige, dok je gro toga objašnjeno u petoj. Nju nisam čitao, ali sam bacio pogled na sinopsise, sviđa mi se kako je sve zaokruženo, i naročito mi se sviđa ideja da

 

 

je Severijan ujedno i prvi Pomiritelj, te da je praktično sam sebe postavio na mesto autarha/mesije.

 

 

Šteta što za ovaj serijal ne postoji nešto poput westeros.org , imalo bi o čemu zanimljivom da se piše.

Link to comment

Овог семестра држим неки курс из астрономије где је део посвећен и могућности постојања живота ван Земље. Па рекох да дам студентима задатак да направе презентација на философске конотације наших сусрета са вансвемирцима.

Ставихове књиге на списак:

  • Ендерова игра
  • Соларис
  • Рат светова
  • Ембаситаун
  • Састанак са Рамом
  • Спин
  • Врабац
  • Свет се каже шума

Имате ли још који предлог?

Lem - Fiasco. Umjesto cijelog spiska.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...