Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

17 minutes ago, Jumanji said:

Jooj ne znam koliko ces da nadjes da lici toj lenjoj iz pekare, pravo da ti kazem ja bas suptotno volim ove domace, mrvicaste, a i ne pamtim kada sam jela poslednji put kupovnu, pa ne znam koliko sam merodavna da ti odgovorim.
Ali ovako, osnovno izbaci prasak za pecivo i stavi pola kasicice sode bikarbone, posto od pp mnogo naraste testo.
Drugo, sa kojom masnocom pravis, pravite? Mast je najbolja. Eto ti dve smernice, pa probaj.
I javi emoji4.png

 

to je taj fazon  i kod vecine, vise voli ovu domacu, a nebo i zemlja su. te lenje pite o kojim ja pricam su uglavnom imali stari poslasticari [iskreno, bas mi je cudno sto takva nije nasla sudbinu u domacinstvu] i ja se secam da sam ih [osim u nekim starim/novim pekarama. neke su bile odlicne, neke katastrofa] jeo jos i u detinjstvu, npr obdaniste ili kupovne u prodavnicama kada se donese hleb [vreme 80-ih]. samo su takve ustanove imale istu, ostala domacinstva su pravila uglavnom, barem ono sto sam do sada u zivotu probao su ove "klasicne" lenje pite. + nije da se nisam raspitivao i pre za recept. inace, takva lenja pita kod mojih ne izaziva nista posebno, odn. njima je 100x bolja ova domaca. ja sam jako voleo tu pitu preko puta bajlonijeve pijace, bila je jedna pekara, i sada je verovatno tamo. uvek je bio red ispred nje, a unutra je delovalo onako staro i neugledno. osim te lenje pite, uzimao sam i pogacice sa cvarcima, odn. uzmem dve pogacice i tu lenju pitu.

Link to comment
  • 1 month later...

strudlica.rs

kida

 

:hail:

 

 

probao klasik makovnjaču, ima i neka 5, ili 5+1 ta je kao flagship sur-a, u bazi mak plus još neki sastojci, naravno jabuka...

Link to comment
  • 2 weeks later...

onaj s rogacem funkcionise i s makom. nije los.

 

200g mlevenog maka

tri izrendane slatke jabuke

par kasika zobenih

saka seckanih oraha

saka omeksalih grozdjica

pola praska za pecivo

dve kasike maslinovog ulja

cimet

vanila

4 jaja

50g secera 

izmesala, ne mora mikser. pola sata na 180 stepeni.

kad se ispeklo, zalila sa par kasika mleka i kasikom ruma.

kad se ohladilo, zalila cokoladnim ganasem 100g cokse i 2 deci sl. pavlake.

ohladila u fridzu. 

 

sve u svemu, meni je bilo jako slatko, pravila sam za druge kojima je bilo taman. sto se mene tice funkcionise i bez secera. mislim da bi dobra bila i neka kisela limun krema, il vise. razvijacu recept dalje u tom smeru. 

 

 

https://cdn1.imggmi.com/uploads/2019/8/9/bb10d9817a92573168454f78a2c493b8-full.jpg

 

 

 

Edited by darling
Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

@darling

Darling, uskači upomoć, od opšteg je interesa :D

 

Kolač na donjoj slici je mak s makom, od maka. Navodno ga pravi neka žena iz Sombora, kad ona hoće. Ne da recept.

Nema kore, nikakve, uopšte. Ne raspada se, ali se topi u ustima. Kao da je nepečen, ustvari, kao sam nadev za štrudlu, ali sočan. Ovo spolja belo je verovatno prah šećer. U sredini je kao mekši, sočniji. Kad odstoji, pušta lepljivu tečnost i još je ukusniji.

 

Navodno, mada ja nisam skontao po ukusu, u njemu ima i džema od šljiva. Veoma je sladak, ali mi, začudo, ne smeta. Ovo je nešto najbolje i najmakastije što sam u životu probao. Dvaputa sam jeo, odlepio. Elem, kako da skontamo šta je ovo tačno i kako se pravi? Navodno je neki stari recept, tradicionalni kolač, ali ne bih se kladio u to. 

 

IMG_20191013_185812.jpg.3c99a8adb55e95e2f674fe090af1378f.jpg

Edited by banatjanin
Link to comment

Ako smem da dam svoje misljenje, ide ovde dosta jaja, bez brasna, mozda malo badema ili oraha i sigurno se pece. Za dodatu socnost moze da se narenda jabuka ili da, doda se dzem, ide dobro od kajsija i sljiva.

 

 

 

 

Link to comment

mozda da mi das da zagrizem :D

 

iz ovog sto si opisao, i sto kazes da nema dzema od sljiva, i kako se ponasa kad stoji, kladila bih se da su to bele stangle od oraha, u kojima su orasi zamenjeni makom, oblikovani u valjak, jer je tako jednostavnije. a i da se ne provali sta je :D

https://secanja.com/bele-stanglice-od-oraha/, na primer ovaj. nisam ih nikad pravila, evo sad sam malo prosvrljala, vidim da se recepti uglavnom razlikuju po broju jaja na 250g oraha, 1, 2, il 3 jaja, i tu verovatno treba traziti razliku u socnosti. velika kolicina secera i belanca bi taman mogli biti ta vlazna lepljivost koju pominjes kad odstoji. 

 

sad tu bih jos razmisljala dal mak mora da bude kuvan za razliku od oraha, eventualno da se popari vrelim mlekom?! il tako nesto, sve u svemu, u eksperimentalnoj kuhinji bih probala s pola doze bez kuvanja, mak sve i veoma sitno mleven, a pola doze bih poparila, pa da vidimo kako se ponasa i sta je bolje. 

 

sto mrzim kad ljudi ne daju recepte. al uvek im dohakamo :)

sad treba samo naci dobar recept za stanglice. 

 

 

Edited by darling
Link to comment

Wow, divni ste :heart:

Sve ovo ima smisla. Darling, ako nabavim, doturim ti nekako da probaš. Ljudi kod kojih sam jeo i koji to ponekad nabavljaju kažu da ima džema od šljiva, ali ja nisam provalio po ukusu. 

Do tada, probaću par načina kad budem imao vremena. Šta god od maka, neće da se baci :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...