Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

15 hours ago, darling said:

prva plazma torta na svetu pravila se s fantom :)

 

vapade, super ti je ovo, preciziraj to iste kolicine, i sta podrazumevas pod brasnom, vise nista nije jednoznacno. tenks :)

 

hansolka,  daj recept za limun kremu, trazim nesto kiselo za moj novi ekspetiment s makom, pliz :)

Evo cela torta Pavlova sa jagodama

Potrebno za koru: 5 belanaca, 10 kašika šećera, jedna kašika sirćeta, dve pune kašike gustina.

Izmutiti čvrst sneg od belanaca pa polako dodavati šećer, mutiti dok se šećer ne istopi, na kraju polako umešati jednu kašiku sirćeta i dve gkašike gustina. Napraviti okruglo „gnezdo“ od belanaca u tepsiji obloženoj papitom za pečenje. Staviti u zagrejanu rernu na 170 stepeni dok ne naraste i dobije svetlu koricu, smanjiti tempertauru na 130-140 stepeni (sa toplim vazduhom) i peći 40-50 min ili dok se kora ne osuši na površini ali je još uvek malo mekana na dodir u sredini. Ohladiti koru.

Potrebno za fil od limuna: 5 žumanaca, tri vanil šećera, 3/4 litre mleka, 2 veća limuna, 5 kašika šećera, dve velike pune kašike gustina.

Pristaviti pola litre mleka sa vanilom da se kuva. Umutiti 5 žumanaca sa 5 kašika šećera penasto, dodati sok od dva limuna i od jednog narendanu koricu, dve kašike gustina i dva decilitra mleka. Deo vrelog mleka polako razmutiti u masu od žumanaca pa onda sve spojiti i staviti da se kuva uz neprestano mešanje. Ako ima grudvica procediti. Ostaviti fil da se dobro ohladi u frižideru. Bude kao puding čvrst.

Za šlag: 3 čaše svežeg milerama (sa pijace), ako je jako gust malo ga razblažiti sa malo mleke (kad je svež tečniji je i bolјi za šlag, stariji mileram nije za šlag), dodati šećera i vanile po ukusu pa ga mutiti najbolјe rukom sa mutilicom jer se lako pretvori u puter pa treba paziti, može i mikserom za veštije na najslabijoj brzini ali obratiti dobro pažnju kad počne da se zgušnjava. Naravno, može i običan šlag sa mlekom i onaj iz tetrapaka ali ukus kolača je sasvim drugačiji sa pravom mlečnom pavlakom. Za „dekoraciju“: 300 grama sečenih svežih jagoda. Ređati kad se sve ohladi: kora + limun krem + šlag + jagode

Edited by hansolo
Link to comment

Mislim stvarno -.-
Treba zabraniti postavljanje slika bez recepta. Na sta to lici ... ajte molim vas, i to jos u sezoni jagoda. Eno cekaju da se adekvatno negde uvale, pre stomaka naravno.. : )

Link to comment
20 hours ago, darling said:

prva plazma torta na svetu pravila se s fantom :)

 

vapade, super ti je ovo, preciziraj to iste kolicine, i sta podrazumevas pod brasnom, vise nista nije jednoznacno. tenks :)

 

hansolka,  daj recept za limun kremu, trazim nesto kiselo za moj novi ekspetiment s makom, pliz :)

 

250g Ala Kajmak

250ml Delezovog kokosovog mleka (ljubicasti tetrapak)

250g Premia kokosovo brasno - zato sto ima 0g secera.

15-tak izmrvljenih vestackih zasladivaca posto nisam nasao u prahu, nije stevija.

 

Za jagode mislim da sam za pola ture isao 200g jagoda, 100g braon secera, recimo pola ravne kasicice gustina razmucenog u jako malo vode.

Drugu turu jagoda isto oko 200g, bez secera, samo malo prokuvao i dodao cca slicno gustina. Mada razmisljam da probam sa zelatinom i bez kuvanja voca, kako bi to funkcionisalo?

 

Cokolada, Kras Dorina tamna sa stevijom, na kockice, supena kasika kokosovog ulja, ne vrsna, jedna kocka putera, ne znam tacno, na pari istopljeno i onda od oka dodao hladno cedjeno ulje od lesnika da dobije gustinu koja mi je trebala i sjaj.

 

 

Edited by Vapad
Link to comment

tenkju, svidja mi se, iskemijacu nesto na ovom temelju :)

 

zelatin u prahu se rastvara u toplom, sto ce reci da deo jagoda moras ugrijati. deo izbljeckaj, umesaj rastopljeni zelatin i trebalo bi da fercera. 

Edited by darling
Link to comment
On 29.5.2019. at 9:11, darling said:

tenkju, svidja mi se, iskemijacu nesto na ovom temelju :)

 

zelatin u prahu se rastvara u toplom, sto ce reci da deo jagoda moras ugrijati. deo izbljeckaj, umesaj rastopljeni zelatin i trebalo bi da fercera. 

 

E ovo samo umesto sa jagodama... jedan limun, tri limete, kesica limun secera, kesica rum secera, kasika obicnog kristal secera, vode do 400ml, kesica zelatina, skuvao, rashladio, prelio pazljivo, ohladio pa preko cokolada. I postalo je hit, proglaseno mnogo boljim od jagoda.

Link to comment
9 hours ago, cmrlj said:

novi dan, novi rodjendan, nova torta, vrlo lepa, spolja i u sustini. 

5luz2x.jpg

ovo deluje brutalno

jel handmade il kupovnotm?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...