Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

ajd dajte neki proveren recept za plazma tortu, pliz, sve što gledam po netu se poprilično razlikuje.
1 mlevena plazma
125 g maslaca
2,5 dcl soka od narandze
100-200 g lesnika ili oraha ( ja cesce stavljam orahe)
ako imam u kuci, stavim i suvo grozdje.
ponekad dodam i sa cokoladu (menaz) i obavezno je izrendam

slag odozgo. meni se bolje pokazao onaj iz kesice nego slatka pavlaka

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

Ja znam samo onaj prvobitni, originalni od početaka Plazme

Potopiti plazma keks (300 grama) sa 2 dl soka od narandze. Posebno umutiti 5 žumanaca sa 5 kašika šećera penasto dok se šećer ne istopi (bolja varijanta je prah šećer pa po ukusu da se ne gricka) dodati jedan puter (250 gr) istopljen, topao ali ne vruć, dodati 2 vanil šećera i 200 grama mlevenih oraha (može i bez, klot plazma torta). Sve sjediniti dok je još toplo od putera i oblikovati u oblik torte. Staviti u frižider da se ohladi. Od 5 belanaca umutiti čvrst sneg sa 5 kašika šećera (postepeno dodavati), 150 grama šećera ušpinovati sa malo vode (1dl) do svetlijeg karamela i polako sipati u čvrsto ulupan sneg od belenaca neprestano muteći (ovde ti treba asistent da ti polako sipa karamel, sve do ovog je laganica i u dve šerpe). Izvaditi ohladjenu tortu i nabacati ovaj karamelizirani malter. Voila ... Ako bas hoces da ti torta stoji na nečemu onda napraviš običnu piškotu sa dva-tri jajeta dole i malo natopis karamelom. 

Edited by hansolo
Link to comment

nekad davno sam volela verziju u koju je isao krem sir i dzem. al davno bese, ne secam se vise. sta tu ima da imas recept, ubacujes sta mislis da treba, stanes kad ti se svidja ukus, ne mozes da omasnes:))

ja za vikend pravila ovu i jos jednu manje atraktivnu za rodjendanski poklon. sto bih ja volela da sam svoj prijatelj. 

 

14pfro.jpg

Link to comment

Naisao na neki kao baunti recept pa napravio kapkejks sa jagodom.

 

Ista razmera krem sira, kokosovog mleka i kokosovog brasna, sa vestackim zasladjivacem sam ga zasladio, i par badema u sredinu stavio.

Jagode sveze kuvao malo i tek tek gustina ubacio da ne bude tecno bas. Prilicno fino primljeno, ovo dole je zadnji iz ture, malo se tumbao pa je cupav :D

Deo ture je bio sa cokoladnom glazurom, neku crnu bez secera sam istopio sa kokosovim uljem, maslacom i uljem od lesnika i prelio, i bilo je bolje, ali otislo brzo.

 

IMG_20190527_215335.thumb.jpg.0f14c248285f974a05b815be3133ec19.jpg

Link to comment
3 hours ago, cmrlj said:

sta tu ima da imas recept

pa s obzirom da ja ne jedem kolače posledično nemam predstavu kako bi trebalo da im bude ukus te mi je onda teško da odlučim kad da stanem :)

Link to comment
Fala [emoji4]
samo jedno pitanje - 1 plazma od koliko grama?
edit: u stvari dva - a ništa šećer?
300g je pakovanje. meni je to malo jer ne volim da bude tanak deo sa plazmom i uvek pravim duplu meru. suvo grozdje obavezno potopi u rum nekoliko sati pre nego ga ubacis u smesu. ja ne mecem ni jaja ni secer...nema potrebe zaista.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

Ako se dodaje suvo grozdje, Plazma je vec ionako slatka, i nema potrebe stvarno za secerom, a ako neko bas voli sladje, dodati iskljucivo secer u prahu (po ukusu), jer se onaj u kristalu ovde nece rastvoriti, a njega nije lepo osetiti pod zubima.

 

Ni ja ne stavljam jaja, pa mislim da nikada nisam.

 

Umesto oraha mogu blago prepeceni lesnici, mogu pasirane i seckane banane, neko dodaje seckani raznobojni zele (sto ja ne volim i ne radim), sitno seckanu/rendanu mlecnu cokoladu, umesto soka od narandze, ako ne zelite da kisi moze mleko, dakle mogucnoati su mnogobrojne.

 

A kolicine bas kao u receptu[mention=5300]gagilija[/mention] +/- : ))

 

Slag je odozgo obavezan.

 

Edit: i slag je sladak.

 

 

Link to comment

Bas tako@Jumanji

nema sanse da stavljam ziva jaja u tortu a jos na pari da kuvam, iskreno me mrzi. svi sastojci su ekstra kaloricni da nema pitrebe zaista.
mlecna cokokada moze da se secka, ali menaz mora rendana ili otopljena jer nije cool kad su komadici cokolade pretvrdi kao sto bude slucaj sa menazom. ja stavljam i orahe i lesnike kad imam...nekad meljem nekad seckam na sitno sitno

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

prva plazma torta na svetu pravila se s fantom :)

 

vapade, super ti je ovo, preciziraj to iste kolicine, i sta podrazumevas pod brasnom, vise nista nije jednoznacno. tenks :)

 

hansolka,  daj recept za limun kremu, trazim nesto kiselo za moj novi ekspetiment s makom, pliz :)

Link to comment
prva plazma torta na svetu pravila se s fantom [emoji4]
 
vapade, super ti je ovo, preciziraj to iste kolicine, i sta podrazumevas pod brasnom, vise nista nije jednoznacno. tenks [emoji4]
 
hansolka,  daj recept za limun kremu, trazim nesto kiselo za moj novi ekspetiment s makom, pliz [emoji4]
valjda s jupijem, nije tad bilo fante [emoji2]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...