Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

da znas da ima tu nesto. i jagode sa strane :)

 

evo, potrudila sam se i rekonstruisala i krem za krempaje iz kluba knjizevnika (bez slagova, samo slatka pavlaka, ne smanjivati vise secer, smanjila sam koliko je trebalo olredi)

 

 

8 zumanaca

30 grama zelatina u prahu

200 grama secera

pola litre mleka

vanila

1,5 l slatke pavlake

 

 

skuvati sve sem pavlake na pari i rashladiti na mlako. mesati dok se hladi da se ne uhvati korica. 

 

umutiti pavlaku.  

 

pomesati zuti krem i pavlaku.

Link to comment

 28w0aqd.jpg

 

 

smuljala sam obrnuti s jabukama s minimumom secera i testa, nesto kao vezane twofuckyeah.

 

cele slatke male jabuke, one sto su na pijaci 20 dinara, zlatni delises oko 2 kile, ogulila izdubila. tepsija precnika 28, dole papir, prosula dve kesice vaniln secera, poredjala jabuke gusto i tesno, u rupe na jabukama usula mlevene orahe. pekla 25 minuta na 220 stepeni i jos pet minuta na 180. za tih zadnjih pet minuta umutila sam prvo 3 belanca cvrsto.

u drugoj posudi 3 zumanca i 3 kasike secera penasto, vanilu, 4 kasike brasna, 4 kasike mleka, 3 kasike maslinovog ulja, 0.5 praska za pecivo. onda umesala umucena belanca.

izlila preko jabuka i pekla jos 20 do 25 minuta.

ostaviti da se ohladi u tepsiji i onda izvrnuti na pladanj. odozgo umucena slatka pavlaka.

nisam imala pojma da li ce mi testo biti gnjecavo il suvo, super je ispalo. sledeci put bih ispeceni kolac pofajtala nekim alkoholom, amaretom, na primer, a i u orasima bi dobro cucale grozdjice iz ruma.

mislim da ovo moze i s makom. 

dobar, ko fensi varijanta onog kolaca iz detinjstva keks, puding jabuke slag. 

 

Samo jedno pitanje: koliko oraha si utrošila na ovo?

 

Danas sam već završio lenju pitu (nikad neću dostići babin nivo ali da dođem na 70% od toga i meni dovoljno) ali ovo tvoje obavezno ide na sto sledećeg vikenda.

Link to comment

javlja mi se da se uopshte neb akala sa tim korama. nego papir za pechenje i velika kashika -_-

 

Pauza u preduzećetu, pa samo da kažem za televiziju: umesto tradicionalnih kora ja stavljam običan petit keks ispod, taman lepo otpusti dok se krem ohladi. Ne natapam keks ničim, samo lepo popločam dno tepsije/posude/čega god, i sipam vruć krem preko toga. A može i plazma keks ko ima novaca (ne mleveni plazma keks, normalno).

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

ova krempita se lepo sece, na zelatinu je, nije muljava, i ne treba joj cak ni keks. ne da sam ikad pravila, al sad kad je buba skrenula paznju, moze!

 

 

 

 

@ redoran  nisam merila, al ne vise od 150 grama. imala sam dosta jabuka, odnosno rupa, i prvo sam sipala rastresito, a posle sam nabijala kaziprstom. 

ako volis sladje, umesaj par vanilin secera u orahe. takodje, na dno tepsije mozes da stavis vise secera nego sto sam ja. 

odlican je kad odstoji, ostalo mi jedno parcence za prekosutra, bas je bio ukusan. 

 

od ovog sam recepta krenula

https://www.coolinarika.com/recept/torta-s-punjenim-jabukama/

al meni je to po slikama previse testa, pa sam redukovala. 

Edited by darling
Link to comment

da znas da ima tu nesto. i jagode sa strane :)

 

evo, potrudila sam se i rekonstruisala i krem za krempaje iz kluba knjizevnika (bez slagova, samo slatka pavlaka, ne smanjivati vise secer, smanjila sam koliko je trebalo olredi)

 

 

8 zumanaca

30 grama zelatina u prahu

200 grama secera

pola litre mleka

vanila

1,5 l slatke pavlake

 

 

skuvati sve sem pavlake na pari i rashladiti na mlako. mesati dok se hladi da se ne uhvati korica. 

 

umutiti pavlaku.  

 

pomesati zuti krem i pavlaku.

ovo super zvuči, i sad mi se jede...

 

nego ja bih nekako dai zbegnem želatin (ne znam zašto, ne volim želatinozne stvari, a najviše mrzim kad ih trpaju u džemove)

 

 

 

inače napravih saher tortu

Link to comment

ovo super zvuči, i sad mi se jede...

 

nego ja bih nekako dai zbegnem želatin (ne znam zašto, ne volim želatinozne stvari, a najviše mrzim kad ih trpaju u džemove)

 

 

 

inače napravih saher tortu

Onako usput, saher tortu!
Link to comment

 

nego ja bih nekako dai zbegnem želatin (ne znam zašto, ne volim želatinozne stvari, a najviše mrzim kad ih trpaju u džemove)

 

 

inače napravih saher tortu

 

mora nesto da je drzi, a kod zelatina je najvaznija mera. evo iskopala sam sliku iz dubina interneta, tu sam pravila i lisnato.

 

2hf0sj5.jpg

 

a sad daj sliku zaherice :)

 

 

ceo dan tandrljam o kolacima. i naravno da mi se sad jedu kolaci. nema. dakle, keks il cokolada. 

Edited by darling
Link to comment

2cysmmu.jpg

 

 

moj banana bred

 

3 zrele banane

4 kasike secera

2 jaja

1 dl jogurt

100 grama putera

250 grama brasna

2 kasike kakaoa

1 kasicica pp

1 kasicica sode bikarbone

100 grama seckanih oraha

100 grama crne cokolade

vanila

 

umutiti maslac i secer, dodati jaja, jogurt i izgnjecene banane. dodati brasno, pp, sb i kakao. ako je testo suvo, dodati jos malo jogurta. umesati cokoladu i orahe. izliti u kalup od 35 cm. 

180 stepeni, 40 minuta.

 

sledeci put cu dodati kandiranu pomorandzu.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...