Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

ma iskvarili su je i u nemackoj, preslatka je i bljutava. vise lici na secernu tablu nego na cokoladu.
pa jeste slatka, ali ne bih rekla preslatka i bljutava+ za neke stvari mora biti malo slađe, npr najedem se pošteno i onda mi baš legne nešto slatko, milka, mars, twix/raider* i slično, sigurno neću uzeti neku od 70% kakaa ili više*videh da je Raider opet postaoTwix umesto Twixa umesto Raidera :o
Link to comment

Samo da prijavim da je fil sa Bambi 70% kakao cokoladom najbolji fil do sad napravljen, sad zaista mogu da kazem da je torta cokolada punjena cokoladom i prelivena cokoladom, hvala na preporuci Keksi :thumbsup:

Link to comment
Zezaš ili ozbiljno?Ideja zvuči stvarno zanimljivo.
ozbiljno. probala da nadjem sliku, ali nema, mozda su ukinuli, jer je kancerogeno ili tako nesto, mada bi me to za ameriku dosta iznenadilo. tako je to bilo pre dvaes godina, ne znam sta stavljaju u industrijsku cokoladu, sad ce keksi krem smena, sve ce on fino da ti objasni :D
Link to comment
Koji sastojak daje čokoladnoj tabli prepoznatljivu čvrstinu?
Kakao zrna se ispeku, zatim izlome i samelju da bi se dobija kakao masa, tj cokoladni liker...potom se ta tecnost stavlja u prese gde se odvaja kakao maslac i kakao prah ili se odmah dodaju secer (i mleko u prahu) da bi se dobila smesa za mlecnu ili crnu cokoladu...zatim se ta smesa provlaci kroz teske valjke da bi se dobila fina struktura...onda sledi najvazniji korak, konciranje...smesa za cokoladu se mesa pod odredjenom temperaturom sto cokoladi daje prepoznatljivu glatkocu, ovaj proces traje oko tri dana kada su u pitanju manje kvalitetne cokolade, a oko nedelju dana kada su u pitanju vrhunske cokolade...Sam proces konciranja je veoma komplikovan i zahteva da ta cokoladna smesa prolazi kroz nekoliko kriticnih faza gde se temperatura krece oko 45-50 stepena, a zatim se drasticno spusta na 25-30, i onda jos nekoliko takvih naglih promena sve dok se kristalizacija ne dovede do perfekcije, pri tome imajuci u vidu da jedan jedini stepen gore ili dole kada je temperatura u pitanju moze da upropasti finalni proizvod, jer je konciranje, ponavljam, neverovatno zahtevan posao koji na kraju krajeva definise uspeh same cokolade...nakon svega ovoga cokolada dobija tu potrebnu cvrstinu, nikakav sastojak se ne ubacuje u te svrhe...Ukoliko pricas o pravljenju cokolade u kucnim uslovima, to je vec nesto sasvim drugo i gotovo je nemoguce napraviti cokoladu koja ce biti priblizno dobra kao kupljena (osim ako si profesionalni cokolater pa imas potrebne masine za konciranje u svojoj kuhinji)...jedini nacin da napravis svoju cokoladu je da kupis "radnu cokoladu" i da je istopis pa da se s njom igras dodavajuci joj razne sastojke i onda od nje da napravis praline i slicne stvari...kakao masa koja se koristi u indutrijskoj proizvodnji je dostupna samo profesionalcima, ovi cokoladni likeri sto se reklamiraju po internetu su uglavnom prevare...inace moze i jestivi vosak da se koristi (kao sto je cmrlj napomenula), samo sto je on potpuno nepotreban ukoliko osoba zna proces konciranja, a kvalitetne industrijske cokolade nemaju u sebi nikakve "specijalne" sastojke za postizanje cvrstine... Edited by keksi krem
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ostao sam duzan special report. Elem, moram da se zahvalim na milion komentara o tome sta vam se svima svidja, ali naravno ponajvise keksiju. Pre oko mesec dana sam kupio par komada Dolfin cokolada zeni za rodjendan i evo komentara. Izbor je pao na Dolfin bez posebnog razloga, osim sto sam hteo da bude belgijska cokolada.Pominjani Dolfin Noir 88%: ispostavilo se da zena i nije neki ljubitelj crnih cokolada, ali meni se svidelo vise od nekih drugih (crnih) pominjanih ovde (Vivani npr.)Au Lait au Caramel et Beurre SaleDolfin-Lait-Au-Caramel-Milchschokolade-mit-Karamel-aus-Belgien.jpgNije se svideo ni meni ni njoj, da me neko ubije sad, ali ne znam zasto. Ne secam se nicega, a inace volim te slane zajebancije. No medjutim priblizavamo se...Dolfin Rosa PfefferDolfin-Poivre-Rose-Dunkle-Schokolade-mit-rosa-Pfeffer-aus-Belgien.jpgSuper!Dolfin Noir LavendelDolfin-Noir-Lavendel-Dunkle-Schokolade-mit-Lavendel-aus-Belgien.jpgOvo sam kupio vise iz zajebancije, ali na kraju mi je bilo mozda i bolje od roza bibera™. Cak je i u opisu pisalo 'neobicna, ali uspela kombinacija' i moram da se slozim. Verovatno nije za svakoga, ali meni se svidelo.

Link to comment

Cote d`or, ovde nabrojana b klasa, ima da se kupi u maksiju jer su u toku dani Belgije. Inace nista posebno, barem ova koju sam kupio, sa punjenjem kao pralina.

Link to comment
Cote d`or, ovde nabrojana b klasa, ima da se kupi u maksiju jer su u toku dani Belgije. Inace nista posebno, barem ova koju sam kupio, sa punjenjem kao pralina.
crna 70% je dobra. narocito za solidno spustenu cenu, oko 170 din.
Link to comment

Upoznah prošle subote dete od 6 godina koje ne voli čokoladu.Kada je video rođendansku tortu namrštio se: "Čokoladna torta... Ne, hvala, ne bih, ne volim čokoladu"Moja deca zinula od neverovanja.Ja pomislila da su roditelji neki hard-core organic, no sugar fašisti, pa ga nisu naučili. Pitam da li tvoji mama i tata vole čokoladu. "Da, oni baš vole. Ali ja stvarno ne volim."Eto, ima i to na svetu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...