Jump to content
IGNORED

Sta ste pazarili ovih dana


Merlak

Recommended Posts

3 hours ago, Ras said:

Nisam mogao da budem potpuno siguran, ali je okolina (zgrade u pozadini) upućivala na to. Bio sam tamo neku godinu kasnije. Imali smo aparate u boji.

Mi foto amateri smo vazda trošili C/B i kad je boja već bila uobičajena. Sam svoj majstor.

 

Link to comment
2 hours ago, MayDay said:

Sad nesto gledam, jeste znali da je Branko Mamula i dalje ziv? Ima 97 godina!

 

Nisam to znao. a nismo se ni sretali u Splitu, iako mi je Jedna od dužnosti bila 15-dnevna straža u Komandi vojnopomorske oblasti. Mada, Mamumala je u to vreme bio ministar odbrane.

 

1 hour ago, Pegin said:

Mi foto amateri smo vazda trošili C/B i kad je boja već bila uobičajena. Sam svoj majstor.

 

 

Šalio sam se naravno, aludirajući na (malu) razliku u godinama između nas :)

 

Da li znaš kako danas izgleda prostor kasarne? Odlazio si tamo ponovo, ili našao na netu? Bio sam radoznao prošle godine i pronašao forum bivših JNA pripadnika i temu sa svežim fotografijama. 

Link to comment
13 hours ago, Ras said:

Šalio sam se naravno, aludirajući na (malu) razliku u godinama između nas :)

Da li znaš kako danas izgleda prostor kasarne? Odlazio si tamo ponovo, ili našao na netu? Bio sam radoznao prošle godine i pronašao forum bivših JNA pripadnika i temu sa svežim fotografijama. 

Znam, nisam bio ali sam takođe našao na webu, sve porušeno i napravljen univerzitetski kampus. Ostala samo zgrada vojne policije koja je pretvorena u fakultet Likovnih umJetnosti.

Da ne bude da je sve off topic, evo dragulja modne produkcije JRM SFRJ , Mornarske Dolamice.

hvYwbgZ.jpg

Kroj, stil i materijali , vuku poreklo iz mornarske uniforme KuK flote.

 

 

Link to comment
52 minutes ago, Pegin said:

Da ne bude da je sve off topic, evo dragulja modne produkcije JRM SFRJ , Mornarske Dolamice.

Kroj, stil i materijali , vuku poreklo iz mornarske uniforme KuK flote.

Aj jos malo off :), da dodam:

ex-Yu, i one pred WW2 i post WW2 ima KuK pedigre, ali sama dolamica potice sa severnonemackog i holandskog primorja, mesta nimalo gostoljubivih, narocito za ljude kojima je more radno mesto.

Original naziv, sva je prilika, potice iz Holandije, neki rani 18. vek, i verovatno je izveden iz holandskog pijjakker, gde je pij, Oxford kaze 'coat of coarse cloth', gde ovo coarse objasnjava skoro sve, dok je jekker je majka svih kasnijih жакета, jackets.

Bilo kako bilo, i KuK i ostali su ga, sa izmenama prema svom ukusu preuzeli od Nemaca kao deo mornarske uniforme, sa sve prihvatanjem nemackog uzora skoro bez ikakvih izmena.

100863_0.jpg

Nemci ga inace zvali Caban, Stutzer, Colani...

 

Peacoat-in-1884.jpg 

 

Britanska verzija je po pravilu nesto duza:

British_Peacoat.png

 

Obaska sto su Britanci izmislili mozda najjaci odevni predmet cije se poreklo vezuje za morske rabote, samo sto se, na zalost nije probio do Mediterana:

Duffle_002.jpg 

 

Duffle-_Coats-abord-_HMS-_Iron-_Duke-191

 

E, sad, zasto su mu Srbi nadenuli ime ђубретарац prica je za sebe... :D 

 

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

E, sad, zasto su mu Srbi nadenuli ime ђубретарац prica je za sebe... :D 

Vala baš! To mi nikad nije bilo jasno. Zna li se zašto?

Link to comment

Cenim da su neki radni odevni predmet na ovakvo kopčanje nosli radnici gradske čistoće, recimo...




...shiit has hit the fan....

Link to comment
  • 1 month later...
2 hours ago, namenski said:

Posle dugog opiranja/izbegavanja, ali i 1 probe, dao konacno sansu, tacnije podlegao 1 nepamuku:

Seal_Skinz_01.jpg

 

Sail_Skinz_Walking_01.jpg

 

Uglavnom iz doktorskihtm razloga, provereno ne propustaju vodu, ne ne daju nogama da se olfaktilno ostvare, cene doduse jesu malo jace...

Inace, veliki izbor raznoraznih namena, od biciklovanja, do pentranja po gudurama: cujem i da su im vodonepropusne kape OK.

 

 

Hm.

 

pitaj nogu sta misli o tome

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...