Jump to content
IGNORED

Pomoć prijatelja


MaryPoppins

Recommended Posts

"globalizatori" su nešto kao "stabilizatori". ako me razumeš.
neumereni/nekritički zagovornici?ne da razumem, nego je na delu neka madjija :ph34r: u proslom postu sam imala recenicu: "globalizatori mi zvuci kаo neki aparat, stabilizator". pa obrisala da se ne рас :D певавам.poz
Link to comment
To jesu zagovornici globalizacije, ali za njih već postoji termin "globalists" - globalisti. To su oni koji ne samo da se bave globalizacijom kao pojavom/procesom, nego je i zagovaraju u smislu da prenaglašavaju njene pozitivne strane a prikrivaju negativne.Međutim, rekla bih da je izraz "globalizers" pežorativan, i da služi kao oznaka za one koji ne samo da zagovaraju globalizaciju nego u tome i preteruju - osim što preneglašavaju njen obuhvat, domete i značaj, oni nastoje i da je podstaknu ili, kako si ti kazala, da je sprovode. Dakle, neobjektivni su, pristrasni, normativno opredeljeni i, konačno, ideološki preopterećeni. Tako nekako.
Ту би онда стварно требало да дође нешто са два наставка, да се осети разлика (као што се разликују мексичка и мексиканска музика).
"globalizatori" su nešto kao "stabilizatori". ako me razumeš.
Да, дођу као некакав алат :). А и озбиљно - та аналогија је неким чудом баш погођена. Ако је могло "популаризатор", онда је "глобализатор" управо иштанцован са истог клишеа, не треба ништа да се објашњава, полупоспрдна конотација уграђена фабрички, не треба доплата.пјаф™: Накнадна идеја, дошавша ми након што сам видео "neumereni/nekritički zagovornici?": глобализанти. Римује се са циркузанти, преваранти, фолиранти.
Moram da kažem da taj predlog "globničari" nema mnogo veze sa ovim kontekstom. Ali kapiram da si i ti samo hteo da se pežorativno izraziš o ovom fenomenu, tj. da se našališ... U svakom slučaju, interesantan ti je taj pokušaj.
Пустио сам себе да мало паднем под свој утицај, а ако сам забавио још неког, тим боље.
Globa i globus? Nie. Globa ima koren glob-, a za globus je koren globus, na srpskom, narafski.
Да је прошло, то би био први пример измишљене етимологије у историји, јелда? :P Edited by расејан
Link to comment

Пежоративна српска реч би била мондијалисти (француски monde - свет). Мада то одбија смислене читаоце и привлачи пажњу полусвета коме текст свакако није намењен. Ипак је можда боље глобализатори па макар звучало као да је у питању справа...

Link to comment

Ostavila sam globalizatori, zanimalo me da li i drugi shvataju pežorativnu notu tog termina iz to malo konteksta koji sam prikazala..

Да, дођу као некакав алат :). А и озбиљно - та аналогија је неким чудом баш погођена. Ако је могло "популаризатор", онда је "глобализатор" управо иштанцован са истог клишеа, не треба ништа да се објашњава, полупоспрдна конотација уграђена фабрички, не треба доплата.
To je onda to..
Link to comment
<br />Ostavila sam globalizatori, zanimalo me da li i drugi shvataju pežorativnu notu tog termina iz to malo konteksta koji sam prikazala..<br /><br />To je onda to..<br /><br />
<br />Мада тек сад почиње да ми се свиђа оно глобализанти...
Link to comment
pravna sluzba na eng? ja nasla legal department. zvuci mi idiotski.
Онда је то то. Idiocy is required for the job :P .Јер Служба је agency, служба је service(s) - осим што се код нас и ствари унутар фирама (:)) називају службама, овде је то већ ређе. Фирме имају одељења - departments.
Link to comment
napisala sam department for legal affairs, ali ako ti kazes da je ovo gore, odmah editujem.
Пазарих речник јуче... каже "department: Distinct, usually specialized division of an organization, business, government, or institution". Ако ваља Мајкрософту, ваљаће и за друге прилике.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...