Jump to content
IGNORED

Merenje inteligencije


Yossarian

Recommended Posts

Svaka cast na IQ-u, medjutim da li bi iko zeleo da ode na pitje sa nekim ko se hvali da je clan Mense? Mnogo ozbiljna organizacija, pitam se o mentalnom sklopu i motivaciji onih koji bi zeleli da joj pristupe. I da li je moguce i sa IQ 170 u stvari biti beznadezno glup?

Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    29

  • Indy

    20

  • Д

    19

  • kgmr

    13

Top Posters In This Topic

Није, могуће је само бити безнадежно одбачен или безнадежно усамљен (и то не у смислу "немам пријатеље", него "немам пријатеље које занима да са мном причају о свему што мене занима"). У томе лежи и мотивација за приступање. Данас политичка коректност штити малтене свакога од одбацивања, осим екстремно паметних људи, јер сви сматрају, ако је паметан снаћи ће се. Па и хоће у техничком смислу, али неће бити срећан.

Link to comment
Није, могуће је само бити безнадежно одбачен или безнадежно усамљен (и то не у смислу "немам пријатеље", него "немам пријатеље које занима да са мном причају о свему што мене занима"). У томе лежи и мотивација за приступање. Данас политичка коректност штити малтене свакога од одбацивања, осим екстремно паметних људи, јер сви сматрају, ако је паметан снаћи ће се. Па и хоће у техничком смислу, али неће бити срећан.
Tu otprilike ima samo dva leka... Ili mnogo radiš, ali baš nešto što može da uposli full kapacitet tvojih sivih ćelija. Budeš zadovoljan i koristan (može i obrnuto). :) Ili se opredeliš, za laganu lobotomiju alkoholom, koja će em ubrzano pržiti tvoje viškove sivih ćelija i staze i bogaze tvojih klikerisanja... A ujedno će obogatiti tvoj socijalni život i kontakte (pliće doduše)... I budeš zadovoljan i prihvaćen (može i obrnuto). :P Važno je samo da prekineš na vreme i zaustaviš lobotomiju i "priliv prijatelja" na zadovoljavajućem nivou... :D *Sorry na trolovanju, nisam odoleo... ;) Pozdrav Damjane! Nije te bilo neko vreme... :) Edited by dare...
Link to comment
  • 3 months later...
Није, могуће је само бити безнадежно одбачен или безнадежно усамљен (и то не у смислу "немам пријатеље", него "немам пријатеље које занима да са мном причају о свему што мене занима"). У томе лежи и мотивација за приступање. Данас политичка коректност штити малтене свакога од одбацивања, осим екстремно паметних људи, јер сви сматрају, ако је паметан снаћи ће се. Па и хоће у техничком смислу, али неће бити срећан.
Znam jednog člana "Mense" kome je jedina knjiga na polici "Poslednji Evropljanin" Dragoša Kalajića a i ta knjiga je nepročitani poklon, i za Aristotela je čuo iz neke igrice. Sa njim se ne može razgovarati ni na jednu ozbiljnu intelektualnu temu, zato što za to nema umni kapacitet - razvijen kritički sud i predznanje. Pritom je asocijalan i ne zna ništa o ljudima i njihovim međuodnosima. Da, lokomotiva mu je brza, ali su vagoni prazni. Dečko definitivno nije spor, ali je svakako glup.Nego nije mi jasno zašto bi politička korektnost bilo kako štitila natprosečne pojedince? Ako neko od četvrte godine, na primer, sve svoje slobodno vreme provodi čitajući istorijske knjige, naravno da neće steći potrebne društvene veštine da ne ostane usamljen.
Link to comment
Znam jednog člana "Mense" kome je jedina knjiga na polici "Poslednji Evropljanin" Dragoša Kalajića a i ta knjiga je nepročitani poklon, i za Aristotela je čuo iz neke igrice. Sa njim se ne može razgovarati ni na jednu ozbiljnu intelektualnu temu, zato što za to nema umni kapacitet - razvijen kritički sud i predznanje. Pritom je asocijalan i ne zna ništa o ljudima i njihovim međuodnosima. Da, lokomotiva mu je brza, ali su vagoni prazni. Dečko definitivno nije spor, ali je svakako glup.Nego nije mi jasno zašto bi politička korektnost bilo kako štitila natprosečne pojedince? Ako neko od četvrte godine, na primer, sve svoje slobodno vreme provodi čitajući istorijske knjige, naravno da neće steći potrebne društvene veštine da ne ostane usamljen.
Јао, е, знам и ја такве људе. Ајде, да демистификујем пар ствари:1. када говорим о појавама о којима говорим, не мислим на просечног члана Менсе (и то сам најмање једном раније нагласио)2. говорим о IQ 160-170 и више (сд16)3. Менсин минимум од 132 је уствари оптимална вредност за успех у друштву4. Менса је годинама користила Равенове матрице за које при горњим резултатима нису постојале јасне норме, па се тако десило да су као минумум, не знајући, уместо 132 примали 123. Из свега тога следи гомила људи (преко 2/3 због саме природе дистрибуције) који се утрипују да су другачији, па долази до трагикомедија каква су редовни Менсини скупови (због које ја, као и колега изнад одавно нисмо чланови)5. Усамљеност о којој говорим, није трапавост и несналажљивост смешног гика. Имам ја сасвим нормалан социјални живот и кул је све то, али док већина других људи ту истовремено исцрпи приче о свему што их занима и чиме се баве, социјално окружење мени то не пружа (а није реч о глупим људима). Дакле, није реч о друштвеној усамљености, него о менталној и ово није ламент, само указујем на ту реалност. ЕДИТ: А можда не би требало. Edited by Д
Link to comment
Јао, е, знам и ја такве људе. Ајде, да демистификујем пар ствари:1. када говорим о појавама о којима говорим, не мислим на просечног члана Менсе (и то сам најмање једном раније нагласио)2. говорим о IQ 160-170 и више (сд16)3. Менсин минимум од 132 је уствари оптимална вредност за успех у друштву4. Менса је годинама користила Равенове матрице за које при горњим резултатима нису постојале јасне норме, па се тако десило да су као минумум, не знајући, уместо 132 примали 123. Из свега тога следи гомила људи (преко 2/3 због саме природе дистрибуције) који се утрипују да су другачији, па долази до трагикомедија каква су редовни Менсини скупови (због које ја, као и колега изнад одавно нисмо чланови)
A kakvo je tvoje misljenje o ljudima kojima na pamet nije padalo da idu ne merenje tog IQ-a? Jednostavno ih to ne zanima jer su vec uspeshni i u drustvu i na poslu.neki i u seksu ;) Ja se nisam usudjivala da radim taj test jer ne umem da reshim jednachinu sa dve nepoznate( more ni sa jednom), a opet sebe smatram relativno obrazovanom,druzeljubivom u smislu uspeshnosti na poslu ( zaradila sam lovu na berzi i zato se sada zezam)pronicljivom i u krajnjoj liniji seljacko lukavom. Yoyoygi reche da kao iole inteligentan covek(il bila pismenost u pitanju) mora da razume uputstvo za upotrebu mashine za pranje vesha.Ja ta uputstva nikada i ne citam jer ih ne razumem. Nego nekako logicno gledam na sve stvari, pa cak i na novi laptop,rokam,lupam i sve uspe. :lol: Valjda je moja nepreyebiva intucijija u pitanju. Ma tako i kod kuvanja,shoppinga,odgajanja pasa,medjuljudskim onosima, socijalnim kontaktima, al i ljubavnim. A u cemu se ogleda taj tvoj jako visok IQ sa kojim nam ovde ispiresh mozak? Ja citam sta pishesh, al nekad batalim na pola jer mi na pamet ne pada da sledim linkovei literaturu na koju nas upucujesh. Pa ja bre sada citam Emila Zolu( po drugi put).Sve knjige, takoreci sabrana dela. Nisam josh ni sa Balzakom zavrshila. Zasto bi bilo koji normalan coveka yebavao ale da cita te knjige koje ti navodish? Edited by Teja
Link to comment
Sve sam uvereniji da uspeh na testu inteligencije ne znači ništa više od toga da ta osoba dobro rešava testove inteligencije.
Znači još i - mislim ja - da ta osoba dobro radi sve one stvari koje liče na testove inteligencije, što nije beznačajno... ali daleko od toga da je dovoljno za neku punoću života. Kako da proćaskam sa bakom iz susednog stana, ili da se sprijateljim sa prodavcem voća iza ćoška - IQ tu savršeno ništa ne pomaže, a to može da znači razliku između zadovoljnog života i veoma destruktivnih tendencija. (Treba baciti pogled na dnevnik/blog tipa koji je nedavno počinio masovno ubistvo u Pitsburgu - tip je vrlo lepo pisao i nema šansone da je bio glup. Bio je business analyst, dovoljno uspešan da nije izgubio posao ni za vreme Seke, znači sasvim verovatno IQ prilično preko normale. Samo decenijama nije mogao da dobije 1 date. Sitnica). Edited by Indy
Link to comment

@Indy:Upravo to. Nemam pojma kojom metodologijom se ti testovi prave i kakva je veza između ređanja četiri sličice po "logičnom" redosledu sa snalažljivošću u običnom životu, ali tvrdim da između "izmerenog" IQa i "pameti" u onom narodskom smilu nema apsolutno nikakve veze. Malo li je mansaša koji su potpune budaletine?

Edited by Idioteque
Link to comment
između "izmerenog" IQa i "pameti" u onom narodskom smilu nema apsolutno nikakve veze. Malo li je mansaša koji su potpune budaletine?
Eee zato je izmisljen EQ -_- Key components of emotional intelligence: overall EQ, self-awareness, self-management, social awareness, and relationship management.
Link to comment
Sve sam uvereniji da uspeh na testu inteligencije ne znači ništa više od toga da ta osoba dobro rešava testove inteligencije.
Ne Idioteche. To znachi da ako nesto/istu stvar krenu da uche dva choveka sa istim talentom onaj koji ima vishi IQ ce utroshiti manje vremena da savlada zadatu materiju.
Јао, е, знам и ја такве људе. Ајде, да демистификујем пар ствари:1. када говорим о појавама о којима говорим, не мислим на просечног члана Менсе (и то сам најмање једном раније нагласио)2. говорим о IQ 160-170 и више (сд16)3. Менсин минимум од 132 је уствари оптимална вредност за успех у друштву4. Менса је годинама користила Равенове матрице за које при горњим резултатима нису постојале јасне норме, па се тако десило да су као минумум, не знајући, уместо 132 примали 123. Из свега тога следи гомила људи (преко 2/3 због саме природе дистрибуције) који се утрипују да су другачији, па долази до трагикомедија каква су редовни Менсини скупови (због које ја, као и колега изнад одавно нисмо чланови)5. Усамљеност о којој говорим, није трапавост и несналажљивост смешног гика. Имам ја сасвим нормалан социјални живот и кул је све то, али док већина других људи ту истовремено исцрпи приче о свему што их занима и чиме се баве, социјално окружење мени то не пружа (а није реч о глупим људима). Дакле, није реч о друштвеној усамљености, него о менталној и ово није ламент, само указујем на ту реалност. ЕДИТ: А можда не би требало.
Ne znam odakle ti bash cifra od 160-170 i zashto je ona bitna? Da li to znachi da onaj koji ima 158 apriori ne mozhe da bude u tom drushtvu. Mozhda je chovek sa 158 samo loshe spavao dan pre reshavanja testa/bio do kasno napolju te jednostavno bio dekoncetrisaniji i nije mu toliko vazhna brojka koja pishe u potvrdi.I tih 132 jeste mozhda optimalna vrednost za uspeh u drushtvu, ali nikako nije dovoljno imati 132 i smatrati da cesh uspeti. Ima toliko toga shto te mozhe dovesti do uspeha.Nekako kroz tvoj(e) post(ove) ischitavam problem i u tebi. Ti sam sebi postavljash ograde ka ostatku sveta. Budi malo otvorenijeg uma. Mozhda cesh uvideti da insistiranje na savrshenoj tochnosti teze u ogranichenim uslovima nije neshto iza chega vredi stajati (hint: tema o gej paradi). Malo toga je crno/belo a josh manje savrsheno na ovome svetu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...