Jump to content
IGNORED

Merenje inteligencije


Yossarian

Recommended Posts

za poslodavca je isplativo da koristi dostupan, prijemciv i relativno pouzdan kriterijum po kome je (buduce) zaposlenike lako porediti i dokumentovati i pravdati njihovo uposlenje ili odbijanje uposlenjaako su isrpljeni svi racionalni kriterijumi u takvim situacijama, racionalno bi bilo preci i na iracionalne, da bi se ubrzao proces odlucivanja, uz prihvatljiv rizik gresketj, super mi je ovo sto je ikar napisao, i ekonomika je u pitanju, a ona nije nevazna

Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    29

  • Indy

    20

  • Д

    19

  • kgmr

    13

Top Posters In This Topic

Ako sam dobro razumeo gore-opisanu aplikaciju IQ vrednosti u zapošljavanju, ona mi izgleda kao "poslednje pribežište" jadnih upošljivača, tj. onih koji nisu u stanju, ili ne žele da budu u stanju, da odrade poštene intervjue, ili testove, prilikom odabira zaposlenih. Gde se to tačno uzima IQ u obzir prilikom zapošljavanja? Ja za to nisam čuo. Ako se to i radi, to su neki jadni upošljivači, i jadni poslovi.

Link to comment
Ako sam dobro razumeo gore-opisanu aplikaciju IQ vrednosti u zapošljavanju, ona mi izgleda kao "poslednje pribežište" jadnih upošljivača, tj. onih koji nisu u stanju, ili ne žele da budu u stanju, da odrade poštene intervjue, ili testove, prilikom odabira zaposlenih. Gde se to tačno uzima IQ u obzir prilikom zapošljavanja? Ja za to nisam čuo. Ako se to i radi, to su neki jadni upošljivači, i jadni poslovi.
iq u obzir uzimaju manje-vise svi poslodavci za koje sam ja radio. niti su poslovi bili jadni, a jos manje su jadni bili poslodavci. lose je kad iq predstavlja jedino merilo, a jos losije kada se to merilo upotrebljava na krut nacin (uspostavi se tvrd i nepromenjiv kriterijum, pa ko je ispod njega - cao). zato dobri poslodavci iq tretiruju kao jednu od mera koje treba koristiti.i, kad je vec intervju pomenut, iq je neuporedivo bolji prediktor od njega.
Link to comment
Pa, koji su to poslodavci? Nikad u životu (barem australijskom) nisam čuo nizašta slično.
ne mogu ti to reci, iz razloga koje, verujem, razumes. mogu samo reci da medju njima ima veoma uglednih internacionalnih kompanija. neke od njih zaista tretiraju svoje zaposlene na vrlo fer nacin i ulazu veoma ozbiljna sredstva u njih. ili, da kazem drugacije, ja ne znam ozbiljnog evropskog poslodavca koji u procesu selekcije ne koristi iq testove. verovatno ih ima ali ih ja do sad nisam sreo.
Link to comment
Ako sam dobro razumeo gore-opisanu aplikaciju IQ vrednosti u zapošljavanju, ona mi izgleda kao "poslednje pribežište" jadnih upošljivača, tj. onih koji nisu u stanju, ili ne žele da budu u stanju, da odrade poštene intervjue, ili testove, prilikom odabira zaposlenih. Gde se to tačno uzima IQ u obzir prilikom zapošljavanja? Ja za to nisam čuo. Ako se to i radi, to su neki jadni upošljivači, i jadni poslovi.
nije iskljuceno da neki nisu u stanju, ili finansijskom stanju, da odrade postene intervjue ili testove, i to je sasvim opravdan razlog da ih zamijene necim.edit: a ne mijenjaju, naravno, nego dopunjuju jedan kriterijum drugim, u skladu sa mogucnostima ove ili one vrste, a ne samo apsolutnim preferencijama Edited by morgana
Link to comment

Iskreno, ne znam o čemu pričate. A ikar neće da kaže više, što samo pojačava moju slutnju da se radi o jadnim poslovima kompanija koje traže zaposlene po istočnoj Evropi gde ne mogu da veruju diplomama i gde ne znaju šta je šta. (Možda poslovi nisu jadni u kontekstu Srbije, istina). U samo zadnjih par godina bio sam kandidat na stotinama konkursa i prošao par desetina intervjua u vrlo različitim oblastima (od korporativnog sveta, preko univerziteta do državnih službi) i nisam čak ni čuo nizašta slično (niti od bilo kog drugog koga poznajem). Jako sumnjam da išta slično postoji u Australiji, osim možda u nečemu kao što su službe bezbednosti i "nacionalna sigurnost", a onda opet dolazim do onih "jadnih poslova". Svugde drugde dovoljne su, i jedino se traže, kvalifikacije, iskustvo i preporuke, kao naravno i prezentacija na intervjuu (što može uključivati i neke vrste testova, ali ne IQ test - ne da ja znam).

Link to comment
Iskreno, ne znam o čemu pričate. A ikar neće da kaže više, što samo pojačava moju slutnju da se radi o jadnim poslovima kompanija koje traže zaposlene po istočnoj Evropi gde ne mogu da veruju diplomama i gde ne znaju šta je šta. (Možda poslovi nisu jadni u kontekstu Srbije, istina). U samo zadnjih par godina bio sam kandidat na stotinama konkursa i prošao par desetina intervjua u vrlo različitim oblastima (od korporativnog sveta, preko univerziteta do državnih službi) i nisam čak ni čuo nizašta slično (niti od bilo kog drugog koga poznajem). Jako sumnjam da išta slično postoji u Australiji, osim možda u nečemu kao što su službe bezbednosti i "nacionalna sigurnost", a onda opet dolazim do onih "jadnih poslova". Svugde drugde dovoljne su, i jedino se traže, kvalifikacije, iskustvo i preporuke, kao naravno i prezentacija na intervjuu (što može uključivati i neke vrste testova, ali ne IQ test - ne da ja znam).
slutnja ti nije na mestu. ja ne radim samo u srbiji nego i u nemackoj i austriji. to su zemlje u kojima poslovi nisu jadni. i u kojima se iq testovi regularno koriste u selekcionim procesima. takodje, usko saradjujem sa jednom italijanskom firmom koja je ogranak jedne od najvecih svetskih firmi za proizvodnju i primenu psiholoskih instrumenata u poslovnom okruzenju. pouzdano znam da oni svake godine prodaju pravo na koriscenje svojih iq testova vise hiljada puta klijentima sirom evrope, a najvise u velikoj britaniji.
Link to comment
ma postoji i taj trend o kome indi govori. sto ne znaci da se testovi nigdje ne rade tj da je pristup svugdje drugaciji
naravno. i taj trend je sasvim razumljiv buduci da dosadasnji rezultati primene razlicitih sistema procene nisu onakvi kakve bi ocekivao neko ko za njih papreno placa. puno je to varijabli koje je nemoguce kontrolisati. ipak, iz mog iskustva, procena koja ukljucuje raznovrsne merne instrumente (naravno i iq testove) je pristojan prediktor necijeg uspeha u poslu i mudra investicija za poslodavca.
Link to comment
tacno je, dakle, da iq nije narocito pouzdan prediktor necijeg uspeha u poslu ali je isto tako tacno da je i takav i dalje najpouzdaniji.
zar? po mom secanju je daleko losiji prediktor od prethodnog poslovnog uspeha i iskustva (ukljucujuci i uspeh na studijama i brzinu studiranja). mislim da se to poklapa i sa praksom profesionalnih selektora: psiholoske varijable koje nisu direktno merljive ulaze u igru tek kad imas kandidate koji su manje-vise ujednaceni po tome koliko su dobri u svom poslu. jer poslovni uspeh objedinjuje inteligenciju i motivaciju i disciplinu i resourcefulness (znam da ima neka rec na srpskom, mamurna sam, oprostite). a sad medju psiho-testovima, naravno, boljeg prediktora nema. ali cesto to ljudi mesaju sa idejom da najbolji prediktor = dobar prediktor.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...