Jump to content
IGNORED

Merenje inteligencije


Yossarian

Recommended Posts

zar? po mom secanju je daleko losiji prediktor od prethodnog poslovnog uspeha i iskustva (ukljucujuci i uspeh na studijama i brzinu studiranja). mislim da se to poklapa i sa praksom profesionalnih selektora: psiholoske varijable koje nisu direktno merljive ulaze u igru tek kad imas kandidate koji su manje-vise ujednaceni po tome koliko su dobri u svom poslu. jer poslovni uspeh objedinjuje inteligenciju i motivaciju i disciplinu i resourcefulness (znam da ima neka rec na srpskom, mamurna sam, oprostite). a sad medju psiho-testovima, naravno, boljeg prediktora nema. ali cesto to ljudi mesaju sa idejom da najbolji prediktor = dobar prediktor.
mislio sam na psiho instrumente, hvala na ispravci. istini za volju, kod upotrebljivosti varijabli koje pominjes postoji ono o cemu je indy pisao - u istocnoj evropi cinjenica da je neko zavrsio odredjeni fakultet ili da u cv-ju ima impresivnu listu kompanija za koje je radio i pozicija koje je u njima zauzimao ne znaci bas mnogo. dalje, sama priroda savremenog posla je takva da je znacaj prethodnog iskustva daleko manji nego sto je to bio pre rezimo 30 godina - danas je sve vise strucnjaka opste prakse i sve manje specijalista. na kraju, reference pojedinca su isto sto i finansijski izvestaji kompanija - tesko proverljive i mogu sadrzati puno nepoznatih :) da pojednostavim - mi ne znamo koliko je neko dobar na poslu na osnovu onoga sto je napisao u cv-ju. naravno, ako mi znamo kako je osoba x profesionalno funkcionisala u kompaniji y (nebitno kako znamo) nece nam potrebni nikakvi psiholoski instrumenti. mi to najcesce ne znamo. zato i koristimo psiholoske instrumente i raznorazne simulacije kojim pokusavamo da docaramo kakav ce neko biti u realitetu.
Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    29

  • Indy

    20

  • Д

    19

  • kgmr

    13

Top Posters In This Topic

Ne znam jel istina ili trac, da za policiju postoji gornja granica preko koje ne primaju :ph34r: Ima smisla...
Није трач, истина је. Такође је истина и за војне пилоте да постоји горња граница преко које не примају. Нисам сигуран колика је, али мислим око 123 или 125 сд16. Наравно, за војне пилоте постоји и доња.
Link to comment
Није трач, истина је. Такође је истина и за војне пилоте да постоји горња граница преко које не примају. Нисам сигуран колика је, али мислим око 123 или 125 сд16. Наравно, за војне пилоте постоји и доња.
Stvarno mi je zvucalo kao vic, od onih surovijih...I koja je granica, jel smeju da voze preko stotke? :D
Link to comment
Није трач, истина је. Такође је истина и за војне пилоте да постоји горња граница преко које не примају. Нисам сигуран колика је, али мислим око 123 или 125 сд16. Наравно, за војне пилоте постоји и доња.
nemoj damjo da siris dezinformacije. nije lepo.
Link to comment

д, to je istina taman koliko i ono da je protiv srbije napravljena judeovatikanska zavera zato sto u hopovu cuvamo hristov pokrov, ali original. samo sto je to super cuvana tajna.

Edited by kingmaker
Link to comment

Ја само да званично кажем да ме више нема на овом форуму. Шта год да кажем, нађе се десет паметних да кења. Ето, вам, па се сами договарајте. Ја сам информацију пренео од психијатра који ради са војним пилотима и другим униформисаним лицима, а ви се распитујте даље. Пока.

Link to comment
Ја само да званично кажем да ме више нема на овом форуму. Шта год да кажем, нађе се десет паметних да кења. Ето, вам, па се сами договарајте. Ја сам информацију пренео од психијатра који ради са војним пилотима и другим униформисаним лицима, а ви се распитујте даље. Пока.
Pwnovao vas Damja, e moji stručnjaci...Dokle ide ova mensofobija, iz sujete nećete čoveku da verujete...
Link to comment
iq u obzir uzimaju manje-vise svi poslodavci za koje sam ja radio. niti su poslovi bili jadni, a jos manje su jadni bili poslodavci. lose je kad iq predstavlja jedino merilo, a jos losije kada se to merilo upotrebljava na krut nacin (uspostavi se tvrd i nepromenjiv kriterijum, pa ko je ispod njega - cao). zato dobri poslodavci iq tretiruju kao jednu od mera koje treba koristiti.
ma savim je jasno IQ testovi imaju svoje mjesto u procjeni određene osobe, kao što imaju i svoje granice. to što se test može zloupotrebljavati ili njegovi rezultati neodgovorno tumačiti nije razlog da ga se ne koristi, već da se dogovori razuman i koristan način primjene. jedino mi ovaj dio nije jasan
i, kad je vec intervju pomenut, iq je neuporedivo bolji prediktor od njega.
intervju i IQ test su komplementarne metode, tako da ne znam koji je cilj ove vrste usporedbe. odnosno, nitko razuman ne radi proces selekcije kandidata isključivo primjenom IQ testa, a bez intervjua.hipotetski govoreći, kad bi se tako nešto i radilo, mogu povjerovat da bi sam IQ preciznije predvidio uspjeh većeg broja kandidata u odnosu na sam intervju, ali na samom IQ testu bi uredno mogli promaći pojedinci s bitnim poteškoćama u ukupnom psihičkom funkcioniranju. poznajem barem troje kroničnih shizofrenih bolesnika koji imaju rezultate IQ testova vrlo visoko iznad prosjeka, i to ne samo u resmisiji, već u fazama potpunog zakazivanja u osnovnom funkcioniranju. Edited by Nicol
Link to comment
hipotetski govoreći, kad bi se tako nešto i radilo, mogu povjerovat da bi sam IQ preciznije predvidio uspjeh većeg broja kandidata u odnosu na sam intervju, ali na samom IQ testu bi uredno mogli promaći pojedinci s bitnim poteškoćama u ukupnom psihičkom funkcioniranju. poznajem barem troje kroničnih shizofrenih bolesnika koji imaju rezultate IQ testova vrlo visoko iznad prosjeka, i to ne samo u resmisiji, već u fazama potpunog zakazivanja u osnovnom funkcioniranju.
ta hipotetska situacija o kojoj govoris se moze dobiti primenom nekoliko uobicajenih statistickih metoda nakon sto se proces procene obavi. na taj nacin dobijeni podaci govore da klasicni, tzv biografski intervju ima prediktivnu moc tek nesto vecu od gledanja u solju ili dlan. nesto je bolji tzv intervju baziran na kompetencijama. tacno je da je malo onih koji koriste iskljucivo iq testove u procesu selecije (ja ne znam nikoga) i to je dobro. medjutim, jako je puno onih koji koriste samo intervju u procesu procene. valjda zato sto je on najjeftiniji i sto ljudi koji ga sprovode cesto misle da za njegovo sprovodjenje ne treba bas nikakvo znanje.
Link to comment
medjutim, jako je puno onih koji koriste samo intervju u procesu procene. valjda zato sto je on najjeftiniji i sto ljudi koji ga sprovode cesto misle da za njegovo sprovodjenje ne treba bas nikakvo znanje.
jasno da nije dovoljan intervju. nije ni jeftin, kao nijedna neučinkovita metoda...
Link to comment

Bio je pre par meseci dokumentarac BBC-a na temu merenja razlicitih aspekata inteligencije kod ljudi koji se nacelno prihvataju kao daroviti. Izvinjavam se ako je ovde vec pominjano.U proucavanju koji je obuhvatao nekoliko razlicitih testiranja iza kojih su potpisom stajali eminetni strucnjaci, nasli su se vojni pilot, dramaturg, teorijski fizicar, decko sa izuzetnim iq-om (cak su ga tako nekako smesno i predstavili) cini mi se 165/sd 16, slikar, sahistkinja... Prvo su radili klasicniji (jer je valjda pravljen specijalno za tu priliku) test inteligencije i covek sa visokim iqom je uspeo da dobije skor koji se poklapao sa njegovim prethodnim skorom. Ali on je zauzeo drugo mesto. Ubedljivo prvi je bio teorijski fizicar, covek koji me je fizicki neodoljivo podsetio na glumca Robin Viliamsa, a koji u blizoj i siroj porodici ima impozatnih 60 profesora priznatih univerziteta i ciji je blizak rodjak Bertrand Rasel. Treci je sa takodje izuzetnim rezultatom bio upravo vojni pilot.Kasnije su radili i drugacije testove. U onima gde se trazila logika dominirao je fizicar, dok je u kreativnosti najbolja bila zenski dramaturg, koja je zaista ostavlja upecatljiv utisak na nacin na koji je dolazila do pojedinih kreativnih resenja. Jedan od tih kreativnih testova, ovako kroz sturo secanje prepricano, se ticao najobicnijeg klupka i za sta se on moze iskoristiti. Na kraju kada su prostom kalkulacijom izracunali najbolje na testovima, prvo mesto su pocasno delili dramaturg i fizicar, iza je bio covek sa visokim iq-om, a tik iza njega aktivni vojni pilot.Interesantno je da je ovaj drugoplasirani isao na skeniranje mozga, paralelno dok je resavao logicke smicalice, i ljudi koji su ga proucvali, odusevili su se kad su videli da je kod doticnog prilikom punog rada, aktivirana manja povrsina mozga, ali da su te povrsine gusce nabijene celijama nego kod prosecnih ljudi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...