Jump to content
IGNORED

Merenje inteligencije


Yossarian

Recommended Posts

ja sam ocigledno totalni duduk kad je zaposljavanje u pitanju - prvi put cujem da ti negde pri odabiru rade IQ test - ja mislila da je to zabranjeno :D...nego, u tom duhu - je l ima i ljudi koji svoj IQ stavljaju i u CV (znam da ima onih koji stavljaju 'clan Mense')?(razlog sto sam se setila ove teme je sto mi je juce jedna prijateljica Kiwijanka pomenula slucajno Mensu - to je valjda prva osoba koju sam ja srela na NZ da je cula i da je uopste interesuje Mensa, uglavnom ljudi nemaju pojma sta je to)

Link to comment
  • Replies 195
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    29

  • Indy

    20

  • Д

    19

  • kgmr

    13

Top Posters In This Topic

Забрањено је у САД из пц разлога, па ипак се и даље користе тестови интелигенције при запошљавању, с том разликом што се не називају директно тестовима интелигенције. На већини других меридијана се дају што скривено, што нескривено.

Link to comment
Забрањено је у САД из пц разлога, па ипак се и даље користе тестови интелигенције при запошљавању, с том разликом што се не називају директно тестовима интелигенције.
A kako se zovu? Ja ni na kakve testove IQ-a, licosti i slicno nisam do sada naisao kada sam konkurisao za kompanije ciji je HQ u Americi.
Link to comment

Мислим да ти је на ово већ неко одговорио на овој истој теми. Зову се различито, углавном називи садрже и aptitude у себи, мада не нужно увек. Чак, ако се не варам, те је неко питао где си се то запошљавао ако ниси никад нигде радио такве тестове, али није ни битно (штавише, читаво образовно устројство САД је засновано на селекцији по интелигенцији све до највиших образовних нивоа, тако да је тај feature inbuilt one way or the other).

Link to comment
Мислим да ти је на ово већ неко одговорио на овој истој теми.
Mislim da si me pomesao sa nekim. Niti sam to pitanje ranije postavio, niti mi je neko vec dao odgovor na pitanje koje nisam postavio.
Зову се различито, углавном називи садрже и aptitude у себи, мада не нужно увек.
'Bem li ga... nikad takve testove nisam radio. Uvek je bilo "pricaj sta znas sta radis", "opisi mi najtezi projekat na kome si radio i reci mi zasto je bio tezak", "daj reference" i "daj da proverimo dal' si zavrsio to sto tvrdis da si zavrsio (od skole)". Nista drugo.
Чак, ако се не варам, те је неко питао где си се то запошљавао ако ниси никад нигде радио такве тестове, али није ни битно (штавише, читаво образовно устројство САД је засновано на селекцији по интелигенцији све до највиших образовних нивоа, тако да је тај feature inbuilt one way or the other).
Pa najverovatnje da je rec bas o tome - videli sta sam pozavrsavao od skola (tamo u Srbiji + ovde) i rekli "necemo da ga zajebavamo sa testovima inteligencije". Medjutim, kada sam ja zaposljavao ljude, HR mi je davao odredjena uputstva sta da ljude pitam da bi se otkrilo kakva su licnost i kako reaguju u stresnim situacijama - ali to nije bio test inteligencije. Primer je ono sto sam spomenuo malopre "opisi mi najtezi projekat na kome si radio".
Link to comment
  • 3 weeks later...

Postoji nesto sto se zove "aptitude test" i cesto je predstavljen kao test nekog osnovnog potrebnog znanja (tipa matematike). Cesti su u slucajevima gde imas tonu kvalifikovanih aplikanata za jednu (ili mali broj) pozicija, pa treba neki filter da to suzi.Google zna da npr. indirektno postavlja takve testove - jedan od njih je valjda bio neki poster koji je sadrzao rebus (ili tako nesto, ne secam), oni koji su ga provalili su stekli mogucnost da se jave na intervju za posao (da li je u rebusu bila neka sifra, broj telefona, sta li).

Link to comment

nema sanse da u usa rade test IQ-a pri zaposljavanju....do sada sam radila za prijatelje 3-4 testa i to su sve bili u vezi opste kulture, nekih normi ponasanja i tipa da se odrade neke funkcije (matematicke) za odredjene zadatke (kada se zaposljavas u bankama na primer)

Link to comment

Општа култура заједно са вербалном способношћу има највећи г-лоадинг од свих манифестација менталних способности. Не мора да се зове тест интелигенције да би мерио интелигенцију, а у САД је пре извесног времена због политичке коректности и забрањено користити тестове интелигенције под тим именом при запошљавању, што је наравно пука форма, па се сада користе тестови са високим г-лоадинзима који се само другачије зову.

Link to comment

Има их "милион", ево само неких:WAIS-RWAIS-IIIWAIS-IVSB-LMSB-IVSB-VCFIT-I (A/B)CFIT-II (A/B)CFIT-III (A/B)RAPM-IIRSPMRCPMCTMMCattell VerbalWISC-RWISC-IIIWISC-IVRIASSIT®WPTEPCFRTМенсин тест не постоји. Менса увек користи неки од тестова интелигенције (тренутно FRT, раније RAPM-II, а у ВБ и САД joш и Cattell Verbal), с тим да је сваки од ових и сваки други мање познат, али једнако стандардизован и валидан такође прихватљив за чланство у Менси (мада је Менса го к...ц).

Link to comment

Зато што се из неког разлога самоселекцијом у њој дуже задржавају већином људи који су превише истриповани да IQ 132 или 135 помера свет из основа, а пошто то реално није баш тај капацитет, онда делују прилично јадњикаво када играјући пикадо или нешто слично мисле да су суперспособни. Joш смешније што се испоставља да макар они из старијих времена који су имали 132 до 137 су заправо у 120-им, због нагађања норми које за RAPM-II нису биле баш јасно дате (оне номинално до 140 су реално доста мање од тада номиналних, а оне преко 140 знатно више од тадашњих номиналних). Добра страна Менсе је што нема горњу границу, па пре него што се ишчланиш упознаш и једног или двоје чланова сличних себи. Лоша страна је кад се они одселе на другу страну планете. И тако.

Link to comment
Postoji nesto sto se zove "aptitude test" i cesto je predstavljen kao test nekog osnovnog potrebnog znanja (tipa matematike). Cesti su u slucajevima gde imas tonu kvalifikovanih aplikanata za jednu (ili mali broj) pozicija, pa treba neki filter da to suzi.Google zna da npr. indirektno postavlja takve testove - jedan od njih je valjda bio neki poster koji je sadrzao rebus (ili tako nesto, ne secam), oni koji su ga provalili su stekli mogucnost da se jave na intervju za posao (da li je u rebusu bila neka sifra, broj telefona, sta li).
da, najcesce su to (jednostavni) matematicki problemi sa vremenskim ogranicenjem kao najvecim otezavajucim faktorom. tip zadataka, recimo, kao kvantitativna sekcija GMAT-a. prvi selekcioni krug, pre nego sto se citanje nekog CV-a uzme u razmatranje. s tim sto sam vidjala i testove koji su pod nazivom "aptitude test" davale i nesto sto jako lici, ako ne i jeste, test inteligencije - analogije, nastavljanje nizova, geometrijske figure u prostoru i sl.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...