Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

1 minute ago, ObiW said:

Nije vreme ograniceno nego ti ne umes da se organizujes. Pogle gospa bubu, kuva rucak, pravi torte, ide na naucno nastavna veca, pise radove i ima 68 hiljada postova.   

 

I uporedo tera eksperiment 24/7.

Link to comment
47 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ima betonskih delova, ali da bas ni jedan zelenis u Bruklinu nisi nasla, menoguce je!

Ja sam tokom svog boravka u Njujorku upoznala vise ljudi srednje klase sa decom i u kojima mame nisu postale domacice, nije mi se cinilo da se zale. Nigde i nikom sa decom nije jednostavno. (Ali da, ovo da postanes domacica je neki klise o kom sam slusala, znam i takve ali iz generacije mojih roditelja, ne nas mladjih)

 

Meni je naj...jeziviji momenat u Americi bio kada sam bila u nekom gradicu u Nju Dzersiju, u kome su sve fensi kuce po komsiluku, zidovi su prozori i takva ludila, a onda shvatis da trotoar - ne postoji. Ulicna rasveta ne postoji. Samo iz auta u kucu i obrnuto. Zena je bila sa dve devojcice, obe je taksirala do skole, koja je na, ne zezam, 10 minuta pesice. Do drugarice - taksiranje. Predlozile su da se prosetamo, ja sva srecna, kad ono, setamo se kolima. Starija devojka je bila godinu dana mladja od mene, a ja sam tad vec uveliko isla sama na bazen i klizanje gradskim prevozom po Beogradu i slicno.

 

--


Ja u Nemackoj jos uvek nisam trazila tanke kore za gibanicu, donesem/donesu mi stek iz Srbije i onda zamrznem. Sad smo zbog korone i neputovanja morali da oladimo pa pravim gibanicu samo jednom mesecno, mislim da sam na poslednjoj kori.

 

Ima predivnog Bruklina sa zelenilom, BRK Heights, Park Slope i te fore. Ali to košta (skoro) isto koliko i Menhetn. Ako odeš dovoljno duboko u Bruklin, veruj mi, samo beton svud oko tebe (ok, 5km je bilo dramsko preterivanje, ali svakako pola sata i više hoda nema ništa.)

 

Zanimalo bi me kad bi opisala šta podrazumevaš pod srednjom klasom u NJujorku. Pošto mislim da je i to dosta zanimljivo. Bio jedan bilbord reklama za StreetEasy, sajt za iznajmljivanje stanova u Njujorku: New York, a city where washer and dryer mean you've made it. Ko je živeo zna. Ako imaš veš-mašinu u stanu, znači da imaš dobar stan, skup, znači da zaradjuješ gomilu para. Ne računaju se "portabl" veš-mašine što se prikače na sudoperu. Ako su ti o kojima pričaš živeli u takvim stanovima, onda prihvatam. Treba platiti stan 10,000 mesečno da bi bio normalan i zoniran za dobru školu. To je Njujorška srednja klasa. Ili živeti u raspalom stanu i vući veš na pranje na kraj ulice. Hvala lepo.

 

Ja sam kupovala odlične kore za pitu proizvedene od strane američke firme za, čini mi se, oko 5$ u Whole Foodsu. Ali sada ih nema da se naruče za dostavu pa ih ne uzimam i prešli smo samo na proju i neke pogačice. A da! Kupim puff pastry, pospem susamom i dobijemo žužu! Sjajno je! :D

 

 

Link to comment
1 hour ago, renne said:

tanke kao najtanje moguće kore za burek

 

Čekaj, molim te, je l ih razvučeš preko celog stola kao stolnjak? Mene keva ubedjuje da samo tako može.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Ja mislim da se ti sa nama dobro zajebavaš na ovih nekoliko tema.

 

:) Zašto, da li je zbog mog vickastog stila izražavanja? Pošto mene to jako zabavlja i živim u ubedjenju da je svima urnebesno. Ali sve što sam rekla stvarno mislim, na svim temama, samo volim tako da se zezam, to je samo stilski. Znaš kako je rekao Russel, da citiram filozofa, truly serious people are never serious.

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

 

Ides u flyover country, nista SF, LA i  zapadna obala. Mada, Sijetl bi mogao da bude izuzetak.  

 

Ali evo, da ne bude da nisam od pomoci, od vecih gradova koji imaju dobar odnos prosecne zarade prema ceni nekretnina (a da nisu raspad kao Pitsburg), dobri kandidati su Feniks, Denver, Dallas-Fort Worth, Hjuston, Ostin. Uostalom imas razne liste gradova tipa koliki je net priliv/odliv ljudi godisnje,  koliko je lako/tesko kupiti nekretnine u odnosu na prosecnu platu. Napravi presek te dve liste i nadji gradove gde je godisnji priliv stanovnistva pozitivan i gde je lako kupiti nekretninu. Onda listu dalje sortiras po tome koliko veliki su ti gradovi koje si izabrala, koliko ima posla u struci za tebe/muza (ako ne radite od kuce), kakvi su kulturni sadrzaji, itd itsl. I na kraju najvaznije:  da li u tom gradu ima da se kupe jufke za burek. 

 

Čekaj sad, što je Pitsburg raspad? Mi smo, mislim na punoletne ukućane, u poslednjem većanju identifikovali Pitsburg kao mesto u kome postoje dobre državne škole, jeftin real estate, ima dva dobra univerziteta, ima i kancelarije nekih dobrih firmi, tipa, ako se sećam, Gugl ima kanc u Pitsburgu. Zaboga, ima i muzej Endija Vorhola. :)

 

Nisam nikad bila u Teksasu. Suprug je bio u Ostinu i, po njegovim rečima, baš je super ali nemam nameru da živim medju naoružanim ludacima. Evo nas sada u jednoj šumici u New York State i komšija puca iz puške u metu po ceo dan. Meni to unosi nemir. I sad treba da se preselim negde gde ću da udjem u pekaru a pored mene lik sa puškom? Pa makar imali i nekog ko rukom razvlači kore i prodaje.

 

Onda prelazimo na Milvoki - što da ne tamo? Najveći procenat Srba po glavi stanovnika u Americi. ;) Ali onda se stvarno pitam, i to je moje krucijalno pitanje: da li bi mi u Bgu bilo toliko loše da moram da idem u Milvoki? Ako radim za američku firmu remote, da li je moguće da živim u Srbiji po "oazama"? Moja kuća, prijatelji, Muzej Macura (meni je tamo strava), Tara, etno turizam, Grčka, deca idu u neku ok osnovnu školu - ili mislite da ne postoji ok osnovna škola u Bgu? Ja se sve ovo ozbiljno pitam, dragance, i baš me zanima šta ostali misle.

 

 

Link to comment
3 minutes ago, renne said:
10 minutes ago, trustno1 said:
 
Čekaj, molim te, je l ih razvučeš preko celog stola kao stolnjak? Mene keva ubedjuje da samo tako može.

Da

 

Mrzim te. Je l preko mušeme ili ne (retoričko pitanje)

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

Meni je naj...jeziviji momenat u Americi bio kada sam bila u nekom gradicu u Nju Dzersiju, u kome su sve fensi kuce po komsiluku, zidovi su prozori i takva ludila, a onda shvatis da trotoar - ne postoji. Ulicna rasveta ne postoji. Samo iz auta u kucu i obrnuto. Zena je bila sa dve devojcice, obe je taksirala do skole, koja je na, ne zezam, 10 minuta pesice. Do drugarice - taksiranje. Predlozile su da se prosetamo, ja sva srecna, kad ono, setamo se kolima. Starija devojka je bila godinu dana mladja od mene, a ja sam tad vec uveliko isla sama na bazen i klizanje gradskim prevozom po Beogradu i slicno.

 

Novija naselja tamo su na taj fazon gradjena. Brat mi je dole kupio tako nesto za neku smesnu lovu nakon onog kraha 2008, mislim da je samo 15 hiljada platio. Ogromna kuca s garazom za 3 auta i bazenom iza, ali jbg celo naselje nema trotoare, samo kuce sve iste (rotiraju se par razlicitih dizajna kroz celo naselje), nema prodavnica, nema restorana, nema parkova, nema nicega - jedna velika spavaonica. Za sve ostalo ide se u mall koji je na 15-tak minuta voznje, decu mu skolski bus kupi pred kucom i tu ih i vrati. Pre toga je ziveo u Princetonu koji je jako lep ali kad su im se rodila deca postalo im je tesno pa su gledali da uzmu nesto vece, pa im uletelo ovo prakticno za dz. Kaze komsije su OK, tiho je, nema saobracaja, deca se igraju na ulici...

Link to comment
44 minutes ago, trustno1 said:

 

 

Nisam nikad bila u Teksasu. Suprug je bio u Ostinu i, po njegovim rečima, baš je super ali nemam nameru da živim medju naoružanim ludacima. Evo nas sada u jednoj šumici u New York State i komšija puca iz puške u metu po ceo dan. Meni to unosi nemir. I sad treba da se preselim negde gde ću da udjem u pekaru a pored mene lik sa puškom? Pa makar imali i nekog ko rukom razvlači kore i prodaje.

 

 

 

Ovo sad sa kovidom unelo zbrku medj ljude, u pekare ne pustaju bez maske a ne smes da stavljas masku ako nosis pusku. Dilema je teksaska pregolema; dal da stavim masku a ostavim pusku u kolima ili da se kuci vratim bez bureka?

 

Znam, znam, kenjam ko foka, al' ti si prva pocela. 

 

Nego sta ti kaze muz, jel video nekog bez puske u pekari u Ostinu? Mozda covek drzi dijetu pa ne jede hleb i ugljene hidrate? Steta, puno je propustio. 

 

 

 

Edited by ObiW
  • Haha 2
Link to comment
On 12.7.2020. at 23:45, gospa buba said:

tako je meni sa jugoslavijom, sa njom mi je nestala i srbija, a moja privatna geografija jedva da vishe postiji, chak nerado idem bilo gde, a gde sam ranije postojala na bilo koji nachin. pri tome sam sve vreme tu, ali domovine vishe nema.

sent from bubamoto
 

 

+ ko zna koliko ... tesko je bilo objasniti deci, doduse, kako rastu, oni drzavu u kojoj zive vise ne dozivljavaju tako, postaju gradjani sveta

 

iako nisam otisao sa ovih prostora, ta mi Jugoslavija toliko nedostaje da nijedno mesto vise ne mogu da nazovem domom

za razliku od tebe, ima da obidjem jugu uzduz i popreko, poslednjih godina sam (umesto po svetu) poceo da putujem po njoj... pa zaredao Ljubljana, Sarajevo, Novi Sad (turisticki) ... pored Beograda, Banjaluke i Drvara koji mi redovno dolaze skoro svake godine, poceo sam da idem i po manjim mestima koja su blizu atraktivnijih turistickih lokacija ili znamenitosti ... u Zagreb jos uvek ne mogu da se nateram da stupim nogom (leteo sam samo preko njega) iako sam tamo proveo celu mladost ... ustvari. krenuo pre dve godine kolima iz Banjaluke (na insistiranje familije) i otkazala mi komandna table na kolima ... za dva dana sama proradila ... lepo sam im rekao da mi se ne ide :D 

 

Link to comment
45 minutes ago, trustno1 said:

 

Onda prelazimo na Milvoki - što da ne tamo? Najveći procenat Srba po glavi stanovnika u Americi. ;) Ali onda se stvarno pitam, i to je moje krucijalno pitanje: da li bi mi u Bgu bilo toliko loše da moram da idem u Milvoki? Ako radim za američku firmu remote, da li je moguće da živim u Srbiji po "oazama"? Moja kuća, prijatelji, Muzej Macura (meni je tamo strava), Tara, etno turizam, Grčka, deca idu u neku ok osnovnu školu - ili mislite da ne postoji ok osnovna škola u Bgu? Ja se sve ovo ozbiljno pitam, dragance, i baš me zanima šta ostali misle.

 

Aj sad ozbiljno: ja sam ovo radio relativno skoro na preskok, dolazio sam na po 2-3 meseca u Bg pa 2-3 nazad u Ameriku, pa opet Bg. Postoje 3 problema. Prvi je - u kojoj vremenskoj zoni ti je sef, u kojoj vremenskoj zoni je tvoj tim, i da li je tebi OK da radis po njihovom radnom vremenu? Radno vreme od 14 do 22h nije dobro po organizam na duge staze. Drugi problem je da mozes da se trudis da izbegavas Srbiju, ali ce te kad tad svakodnevnica stici i neprijatno iznanaditi (ovo neprijatno iznenaditi je iz ugla nekog ko je dugo ziveo preko).  Treci je da, ako si americki drzavljanin ili imas GC, moras da placas srpski porez u Srbiji ali i americki u Americi. Ukratko, imas para ali i dalje imas probleme koji su drugaciji od problema ostalih.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...