Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

IZdao sam pank i kupio 2 (DVE!!) zinske gume. Prednje. Morao sam. Reko mi vulkanajzer da cu izginuti sa ovako Oi! Skins prednjim. Zadnje su jos ne-celave skroz. Ko i ja myself.
:D:D:D razum je morao prevladati
Link to comment

Eh, da je samo Poljska ... viđao sam takve slučajeve i kod nas. Žao mi je što nisam slikao recimo onu mototrokolicu na čijem je sanduku bila cela porodica. Gipsy magic.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Za šta će se oduzimati dozvola od 1. novembraKazneni poeni izrečeni pravosnažnim odlukama nadležnih organa biće evidentirani u jedinstvenom Registru o kaznenim poenima vozača, koji će se voditi u jedinstvenom informacionom sistemu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).Poeni više neće biti upisivani u službene beleške, već će biti zavedeni u kompjuterski sistem.Kada vozač sakupi 18 poena ostaje privremeno bez dozvole, a vreme do ponovnog dobijanja vozačke dozvole nije ograničeno i može trajati duže od dve godine.Vozač kome je jednom već oduzeta dozvola zbog sakupljenih 18 bodova sledeći put će izgubiti dozvolu ako sakupi 15, pa zatim sa sakupljenih 12 poena.Poeni za saobraćajne prekršaje se poništavaju posle dve godine.Kada vozač dobije presudu o zabrani upravljanja zbog kaznenih bodova, prvo će morati da plati za sve prekršaje koje je učinio. Posle toga će morati da dobije zaštitnu meru koju određuje sud, zatim još 90 dana mirovanja, kada sledi novi lekarski pregled i obavezna predavanja u Agenciji za bezbednost saobraćaja.Kada sve to završi moraće da položi stručni ispit iz unapređenja znanja iz bezbednosti saobraćaja i tek kada ispuni sve te uslove dobiće ponovo vozačku dozvolu.Ako vozač napravi više prekršaja, kazneni poeni se određuju za svaki slučaj, a izriče se jedinstvena kazna, koja predstavlja zbir pojedinačno utvrđenih poena.Kada ovlašćeni radnik organizacione jedinice ministarstva, kod koje se vozač vodi u evidenciji, na osnovu uvida u registar, utvrdi da su za određenog vozača ispunjeni propisani uslovi za oduzimanje dozvole, istog dana, a najkasnije u roku od tri dana, pokrenuće postupak radi oduzimanja dozvole.U rešenju o oduzimanju dozvole biće određen rok u kome je vozač dužan da preda dozvolu i taj rok ne može biti duži od tri dana od dana prijema rešenja.Ovlašćeni radnici ministarstva, na osnovu podataka iz registara, najkasnije u roku od pet dana od evidentiranja mere dostavljaju saopštenje o vremenu trajanja izrečene mere.Sistem kaznenih poenaNovi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, počeo je da se primenjuje 10. decembra 2009. godine.Kazneni poeni su jedna od najvecih novina i primenjuju se od 1. januara ove godine i mogu se dobiti i za prekrsaje za koje nisu predviđeni, ukoliko je njima izazvana saobraćajna nezgoda.Nema prekršaja za koje se može dobiti samo jedan kazneni poen, osim ukoliko tim prekršajem nije izazvana saobraćajna nezgoda, a vozač odjednom može da dobije maksimalno 17 negativnih poena.Tako se za nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, nepoštovanje prvenstva prolaza, nevezivanje pojasa, vozaču može upisati jedan negativan poen, ukoliko je tim radnjama izazavao saobraćajnu nezgodu.Dva boda su za nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, kretanje u nedozvoljenom smeru u jednosmernoj ulici, vožnju pijane ili drogirane osobe na biciklu i motoru.Za nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece, kada mališani ulaze ili izlaze iz vozila, posedovanje i korišćenje antiradar uređaja, kao i za vožnju u stanju umerene alkoholisanosti, predviđena su tri poena.Četiri boda su kazna za neprilagođenu brzinu, nebezbedno preticanje, nepropuštanje dece, slepih, invalida i osoba sa štakama na pešačkom prelazu.Za upotrebu mobilnog telefona u vožnji, neispravne pneumatike i uređaje za upravljanje, za vlasnike probne vozačke dozvole koji upravlja autom bez prisustva iskusnijeg vozača sa petogodišnjim iskustvom, predviđeno je pet kaznenih poena.Šest bodova je za vozača koji prođe kroz crveno i žuto svetlo, pretiče i obilazi s desne strane, vozi dete mlađe od 12 godina ili pijanu, ili drogiranu osobu na prednjem sedištu.Sedam kaznenih bodova je za vožnju brzinom koja je od 51 do 70 kilometara na sat veća od dozvoljene, kao i vožnju trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje.Osam bodova je kazna za vožnju pod dejstvom narkotika, nepoštovanje znakova policijskog vozila koje se kreće ispred, nezaustavljanje, ukoliko se vozilo kreće ispred policijskog vozila koje daje znake upozorenja.Za vožnju u stanju teške alkoholisanosti, uzimanje alkohola ili psihoaktivnih supstanci za vreme uviđaja predviđeno je 10 kaznenih poena, dok je za vožnju u stanju veoma teške alkoholisanosti predviđeno 12 poena.Vožnja bez dozvole, osim ako je dozvoli istekao rok važenja, vožnja sa više od dva promila alkohola u krvi, odbijanje alko-testa i testa na droge, vožnja noću bez svetla, sankcionišu se sa 14 kaznenih poena.Sa 15 bodova kažnjavaju se nasilnička vožnja i vožnja u stanju potpune alkoholisanosti, a ukoliko osoba bez vozačke dozvole izazove i saobraćajnu nesreću, biće joj upisano 16 poena, dok se sa 17 bodova kažnjavaju vinovnici saobraćajne nesreće prilikom nasilničke vožnje.(Tanjug)
Samo mi ovaj deo o istom broju bodova za prolazak na crveno i zuto nikako nije jasan, otprilike da ga je pisao neko ko u zivotu nije seo za volan, a da ne pricam o uslovima gradske voznje... :isuse: I sta znaci stupanje na snagu od 1. novemmbra, sta se desava sa prekrsajima pre tog datuma?Jel ima neko iskustva sa ovim prekrsajima koji su snimljeni kamerom pa poslati na adresu - nesto sam se sad istripovao jer mi se desavalo da ponekad i prodjem kroz zuto (pri cemu sad prvi put cujem i da je prolazak kroz zuto prekrsaj i to u rangu sa prolaskom kroz crveno)...pa ne znam koliko vremena treba da to mozda stigne kuci :unsure: Edited by ducca
Link to comment

Ja sam se neki dan zamislio i prosao kroz crveno, ali srecom me niko nije zveknuo sa strane a mislim i da taj semafor nema kamere (za razliku od nekih za koje znam da imaju). Nego, imam ove godine kazne za 0.7 i 0.45 promila - jel dobijam poene za to ili mi se prasta?

Link to comment
Нема везе са законом, али... да, нема везе. То је то.poljska1_342940S1.jpg
a inače da su bili vezani preživeli bi čeoni sudar sa kamionom - pa taj pojas je efikasan do brzina od 50km/h i to ako pod efikasnošću podrazumevamo ozbiljne povrede ali uz sačuvani život ali u ovakvom tipu sudara pa sve da se krećete i vi i kamion (natovaren sa 10+ tona robe) po 30km/h, u nekom puntu, pa zgužvaće vas taj šleper kao limenku - mnogo bolja varijanta od pojasa je airbag (uz ogradu da su oni dizajnirani tako da udare osobu visoku oko 175 u grudi, pa onda može dogoditi da klincima (bilo u emisiji na discovery-ju) on slomije vrat jer ih udara u facu Edited by nesha taxista
Uklonjen neprimeren smajli
Link to comment
a inače da su bili vezani preživeli bi čeoni sudar sa kamionom
Nisi pazljivo citao vest, kao prvo, a kao drugo bas je bzvz kaciti taj smajli koji se kliberi direkt ispod fotke sa gomilom leseva Edited by nesha taxista
Uklonjen neprimeren smajli iz kvotiranog dela
Link to comment
a inače da su bili vezani preživeli bi čeoni sudar sa kamionom - pa taj pojas je efikasan do brzina od 50km/h i to ako pod efikasnošću podrazumevamo ozbiljne povrede ali uz sačuvani život ali u ovakvom tipu sudara pa sve da se krećete i vi i kamion (natovaren sa 10+ tona robe) po 30km/h, u nekom puntu, pa zgužvaće vas taj šleper kao limenku - mnogo bolja varijanta od pojasa je airbag (uz ogradu da su oni dizajnirani tako da udare osobu visoku oko 175 u grudi, pa onda može dogoditi da klincima (bilo u emisiji na discovery-ju) on slomije vrat jer ih udara u facu
Ni kondom nije efikasan sto odsto. Pojas smanjuje rizik tezih povreda (udara od volan i instr.tablu te vetr.staklo) i smrtnih slucajeva u vecini nesreca, naravno sve zavisi od slucaja do slucaja pa tako cesto imamo lovacke price: ''Ja vozio bez pojasa, imao sudar, rek'o policajac da sam bio vezan ne bi prezivjeo''. Sto de fakto znaci da pojas ne znaci nista. Edited by nesha taxista
Uklonjen neprimeren smajli iz kvotiranog dela
Link to comment

aman ljudi da li vi stvarno mislite da bi preživeli takav sudar u običnom porodičnom automobilu avezano za to da li ste vezani ili ne, ja čisto sumnjam da bi mi tu pojas imalo pomogao- da beeva čuo sam i ja te argumente za nevezivanje pojasa, kao ako podletite pod kamionsku prikolicu ostaćete smrskani ako ste vezani, a ako niste onda možete da se bacite na suvozačevo sedište i tako preživite pretvaranje vašeg četvorotočkaša u kabriolet...- mislim prilično tanak izgovor za nevezivanje pojasa zbog slučaja 1/1000 - dalje je ne dovodim u pitanje korisnost pojasa ali on nije svemoguć i neće vam spasiti glavu ako sa stotkom udarite u drvo, ili na vas naleti šleper, bus ili vi naletite na neosvetljenu punu traktorsku prikolicu ili još gore na plug....

Edited by gone fishing
Link to comment

Možda je bolje rešenje ne ganjati stotku osim po autoputevima.Kako pokušaj samoubistva još uvek nije kažnjiv zakonom, isto treba tretirati i nevezivanje pojasa.Glede duccinog posta, ako se kažnjava prolazak kroz žuto, čemu onda? Samo crveno i zeleno, i vozi..

Link to comment

A šta ćemo sa semaforima koji nemaju zeleno-treptuće fazu? I ti voziš 50 na sat i na dva metra od semafora ti se upali žuto, a iza tebe na 2 metra auto.Kočiš da ne bi fasovao bodove ili nastaviš da ne bi izazvao sudar?

Link to comment
A šta ćemo sa semaforima koji nemaju zeleno-treptuće fazu? I ti voziš 50 na sat i na dva metra od semafora ti se upali žuto, a iza tebe na 2 metra auto.Kočiš da ne bi fasovao bodove ili nastaviš da ne bi izazvao sudar?
vozis polako, i drzis odstojanje. <_< ne kasni ko vozi sporo nego ko je kasno posao.ozbiljno, sranje su ti semafori, uvek biram opciju 2 Edited by ToniAdams
Link to comment
vozis polako, i drzis odstojanje. <_< ne kasni ko vozi sporo nego ko je kasno posao.ozbiljno, sranje su ti semafori, uvek biram opciju 2
Kao sto rece Idiotique, poenta je da mnogi semafori nemaju trepcuce zeleno pa se zuto upali kad ti je hauba recimo vec u raskrsnici, dakle nemoguce odreagovati BEZBEDNO (sto je valjda i poenta zakona o BEZBEDNOSTI) i onda ce se to pisati kao prekrsaj, i to iste tezine kao prolaz kroz crveno. I koliko god sporo vozio naglo kocenje je naglo kocenje i ne postoji nikakav garant da ovaj iza drzi odstojanje kao i propisanu brzinu tako da je to sjajan recept za lancano cukanje, X puta vidjeno na raskrsnicama po BG. Ako je vec prolaz kroz zuto prekrsaj - kazna bi morala da bude niza nego za crveno u najmanju ruku. No nisam siguran i dalje da li je bezbednije ukopati se na zuto ili proci i apsolutno nikoga ne ugroziti.
Link to comment

znam sefe, zezo sam se, valjda je ocigledno iz nastavka.svakako je bezbednije proci kroz zuto. to kaze neko ko je dobio analni seks u visnjickoj ulici, a cak nije ni bilo dvojbe da li da stanem ili prodjem.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Pa u starom i novom zakonu pise da u raskrsnicu treba ulaziti smanjenom brzinom tj obazrivo..sto podrazumijeva da postoji dovoljno vremena da se stane na zutom.Naravno, na terenu je drukciji slucaj i treba da bude da je dozvoljen prolaz kroz zuto ukoliko nije bilo mogucnosti bezbjednog zaustavljanja...tako je bar bilo

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...