Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Kažu da je fail zato što je atmosfera toliko retka da prosto ne može da prevrne lender, oduva astronaute, ili šta je već bio deo zapleta (nisam gledao). Kad vazduha nema dovoljno, prilično je glupo praviti se da bi sila kojom deluje na objekte bila približna sili vetra koji istom brzinom duva na Zemlji.

 

OK. Ali

 

1) nista nije oduvalo astronaute, oni su sasvim normalno isli kroz vetar, samo je vidljivost bila vrlo mala (taj deo je realan svakako)

2) Votnija je udario tanjir od antene, nije ga oborio vetar

3) sve sto sam citao na tu temu ne kaze da vetar na Marsu prosto "ne moze" da uradi ono sto je uradjeno u filmu, vec da nije verovatno (unlikely), sto ne znaci da ne moze da se desi jedan freak storm koji ce moci da dostigne silu da otkaci antenu od svog postolja u sadejstvu sa nekim drugim okolnostima koje se poklope - postoje raznorazne stvari koje su malo verovatne, pa se opet ponekad desavaju.

4) Votni posle provede par godina na Marsu, i nijedanput mu se vise ne desi takva oluja, sto znaci da niko nije tvrdio u filmu da su takva dogadjanja redovna.

 

Meni je daleko problematicniji kraj, gde on onako freestyle leti kroz svemir dok ga ne uhvate, nego taj deo sa olujom.

Link to comment

OK. Ali

 

1) nista nije oduvalo astronaute, oni su sasvim normalno isli kroz vetar, samo je vidljivost bila vrlo mala (taj deo je realan svakako)

2) Votnija je udario tanjir od antene, nije ga oborio vetar

3) sve sto sam citao na tu temu ne kaze da vetar na Marsu prosto "ne moze" da uradi ono sto je uradjeno u filmu, vec da nije verovatno (unlikely), sto ne znaci da ne moze da se desi jedan freak storm koji ce moci da dostigne silu da otkaci antenu od svog postolja u sadejstvu sa nekim drugim okolnostima koje se poklope - postoje raznorazne stvari koje su malo verovatne, pa se opet ponekad desavaju.

4) Votni posle provede par godina na Marsu, i nijedanput mu se vise ne desi takva oluja, sto znaci da niko nije tvrdio u filmu da su takva dogadjanja redovna.

 

Meni je daleko problematicniji kraj, gde on onako freestyle leti kroz svemir dok ga ne uhvate, nego taj deo sa olujom.

 

ma nebitna je i oluja i sav ostali kriticizam fizickih nedoslednosti iako film pretenduje da bude dosledan. kao sto si ti progutao te detalje u filmu ili ih nisi primetio ili si ih zaboravio zarad viseg cilja - zabave, i ja sam sklon da zaboravim i predjem preko nedoslednosti u prici prometeja zbog ideje koju je film dodao u kanon i zarad buduce zabave s ovom fransizom.

 

edit - moracu pazljivo da odgledam martiana jos jednom. dobice ga klinci za domaci da jure greske u filmu. pre neku godinu sam im dao europa report. ima i tu raznih sitnih propusta, ali je impresivno odradjen film.

Edited by chandra
Link to comment

Kada je u pitanju "Marsovac", nisam gledala film vec samo citala knjigu pa ne znam kako i koliko je prevedeno u film, ali sam pisac Endi Vir je rekao da je morao odabrati neki pocetak price i svesno izabrao nesto sto nije realni scenario jer mu nista drugo nije radilo posao. Jbg vise se ni ne secam kako je zapravo krenula knjiga i generalno sam mnogo toga, sem krompira i disko muzike, zaboravila za godinu i po dana :/ ali eto.

 

Mozda mozemo gledati stvari i na ovaj nacin: da su mnoge od tih naucno netacnih stvari u SF filmovima pandan glupim/nelogicnim/nerealnim potezima u trilerima i detektivskim filmovima, bez kojih ne bi bilo zapleta ili makar dela istog. Onda je stvar kako ko "zamaze" te netacnosti i nelogicnosti i sta napravi od toga. Mozda.

 

Stvar sa "Prometejem" je sigurno takodje u tome sto su ocekivanja bila do plafona (pa jos ipak i vera u Ridlija kod nekih) a film to prosto nije ispunio pa su ljudi jos stroziji nego sto bi bili prema nekom petparackom delu - sto je i opravdano. Moj je utisak bio da se mnogo htelo a malo uradilo, zato sto je bilo previse dosadne akcije* i skakanja iz jedne wtf situacije u drugu a kada posle razmislis sta si tacno dobio u filmu od najavljene price, ostanes razocaran. Imalo je materijala za mnogo siru pricu i ne znam sto se nije napravio cetvoro- ili petocasovni film ako je toliko potrebno, sigurno bi bilo mnogo ljudi koji bi to gledali, mislim prave se i sedmo- i devetocasovni artsy farsty filmovi pa rizik sa necim ovakvim ne bi bio tako strasan s obzirom na to da je to jbt veliko ime.

*Da se razumemo, i prvi Osmi putnik je akcija i makljaza ali to sve dobro radi i ima poentu u jednostavnom konceptu prezivljavanja izmedju dve vrste koje i nisu toliko razlicite.

 

 

Kad sam vec tu i kada se prica o nelogicnim filmovima sa dosta naucnog propusta: za mene u filmu "Sunshine" ne mora da se desava nista, ali one boje u filmu..gledala bih to satima. Toliko mi je vizuelno upecatljiv, ne znam da me je bilo koji drugi noviji svemirski film tako dobro uradio. I ja jednostavno ne mogu da mislim lose o njemu, uprkos svemu. :blush:

shot0012-5.png

 

 

 

 

 

Jedan manje poznati SF film koji je meni jako simpatican je novozelandski "The Quiet Earth" (Geoff Murphy, 1985) ali koji prakticno ne mozete naci da pogledate a da vam odmah nije pokvaren, kako posterima filma tako i idiotskim trejlerom i opisima, evo i samo da se gugla odmah bode oci. Zlocin prema filmu. Ja sam srecna sto sam mogla da ga gledam bukvalno bez znanja icega. Naravno da se ne radi o izvanrednom 10+ filmu, ali eto ako ste umorni od previse tabanja i akcije u novim filmovima a volite ukus Robinzon Kruso sam ja - probajte. Ima odlican OST.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

E da (kad sam već tu sa kantom žuči u ruci), imam jednu sasvim ličnu i subjektivnu primedbu na račun Prometeja: na stranu kasting, sidžiaj, zanatlijske omaške i namerna odstupanja, ono što me posebno nervira je kad neki sajfaj film pokuša da mi proda religious bullshit. Doktorka Shaw, koja je u celoj toj priči kao jedini naučnik (pošto onaj njen dečko, dr Holloway više deluje da je snowsurfing, free climbing, bungee jumping enthusiast) biva i ostaje true believer. Kad je bila mala, pitala je tatu gde je mama otišla kad je umrla i ćale joj je odgovorio da je otišla u raj "because I choose to believe so". Što je ostavilo veliki utisak na dete i kasnije naučnicu. Tako da kad je Fassbender pita zašto i dalje nosi lančić sa krstom, kada je upravo našla ko je njen mejker, ona odgovara takođe u fazonu "because I choose to believe so". Što je, priznajem, u skladu sa religijskim načinom razmišljanja. In your face, scientific evidence!

 

No, ako se okrenemo na drugu stranu, ekspedicija je upravo našla civilizaciju koja nas je stvorila. Od milion pitanja koja bi čovek mogao da postavi - od "imate li lek za rak?" do "jesmo li sami, ima li i drugih kolonija kao što smo mi?", jedino šta njih, pardon, nju zanima jeste "zašto ste hteli da nas uništite?". Ljudi nisu ispali kako su stvorioci planirali, pa su odlučili da nas malčice oleše. Beš mi sve ako se neće povući paralela između tog planiranog mass-uništenja i biblijskog potopa. I taj naziv sledećeg dela - Covenant - takođe sugeriše da će biti nešto tog tipa u priči. Second coming of Christ. Ali zato im je i trebala doktorka Shaw, kao jedini true believer da ustanovi prirodu tog celog eventa i za najnoviji testament. I ovo što smo videli sa muralima, džinovskim glavama i ostalim, možda i nije vojna ustanova, nego hram. Verovatno je far fetched, ali možda bi mogla i da se povuče paralela između one crne krvi ejlijena u onim cilindrima i krvi Hristove - "this cup that is poured out for you is the new covenant in my blood".

Link to comment

Stvar sa "Prometejem" je sigurno takodje u tome sto su ocekivanja bila do plafona (pa jos ipak i vera u Ridlija kod nekih) a film to prosto nije ispunio pa su ljudi jos stroziji nego sto bi bili prema nekom petparackom delu - sto je i opravdano. Moj je utisak bio da se mnogo htelo a malo uradilo, zato sto je bilo previse dosadne akcije* i skakanja iz jedne wtf situacije u drugu a kada posle razmislis sta si tacno dobio u filmu od najavljene price, ostanes razocaran. Imalo je materijala za mnogo siru pricu i ne znam sto se nije napravio cetvoro- ili petocasovni film ako je toliko potrebno, sigurno bi bilo mnogo ljudi koji bi to gledali, mislim prave se i sedmo- i devetocasovni artsy farsty filmovi pa rizik sa necim ovakvim ne bi bio tako strasan s obzirom na to da je to jbt veliko ime.

*Da se razumemo, i prvi Osmi putnik je akcija i makljaza ali to sve dobro radi i ima poentu u jednostavnom konceptu prezivljavanja izmedju dve vrste koje i nisu toliko razlicite.

 

 

Sve stoji o plafonskim očekivanjima, ali je meni najžalije što je u stvari vrlo malo toga (a potpuno onog bazičnog) trebalo biti drugačije da bi film bio stratosferski bolji. Temelj priče je potpuno u redu, pronašli su inžinjere ljudske vrste i sada idu da ih traže u naučnoj ekspediciji. Ti inžinjeri se na kraju ispostave kao ne baš sjajna ekipa da piješ kafu s njima već se otkrivaju neke užasne istine - skroz dobro do sada. Ali:

 

1. Umesto blesave postavke da celu ekspediciju finansira matori bogatun kome je ostalo nekoliko dana života kojeg su zamrzli jer on hoće pred smrt eto tako da pročavrlja malo sa inžinjerima misleći da će iz dve-tri rečenice sa njima da dobije, šta, besmrtnost, zašto samo ne idu sa jednostavnim a potpuno logičnim motivom "Ej, ovo je najveće otkriće ikada, šaljemo ekspediciju da kontaktira rasu naših predaka". Potpuno uverljivo i mnogo više smisleno od ovoga. Prosto pomislim da je razlog da ubace matorog Baju Patka u celu priču bio da nađu razlog da Šarliz Teron postoji u ovom filmu, a ona treba da postoji u ovom filmu jer će masa ljudi doći da gleda njeno slatko dupe. Osim toga, jeste li primetili da je ona u filmu potpuno nebitna? Nijedna odluka, nijedna akcija, nijedan suštinski dijalog ne zavise od nje, nje može i da nema uopšte, film ne bi bio ni bolji ni gori. Zapravo, bio bi bolji, ne bi bilo onog imbecilnog smuvavanja sa kapetanom. Da sam cinično đubre kao što jesam, bio bih ubeđen da je studio rekao "U, treba nam neki dobar eyecandy za ovo, ajde da ubacimo Charlize Theron nekako u priču, to će nam doneti još bar 20-tak miliona dolara na box officeu. Molim? Ma šta me briga kako čoveče, nađi način, kao da je bitno"

 

2. Najidiotskiji plot device u filmu je kada Dejvid odlučuje u rasponu od dve do tri sekunde da lakonski ubaci crnu tečnost u piće koje će odneti onom doktoru. Kad sam prvi put gledao meni je ovo potpuno promaklo, bilo je zbrzano, i desilo se eto tako, because. Morao sam da vraćam film jer pomislih "Dafaq just happenned here?" Nije postojao nikakav uvod, nikakav dati razlog, nikakva vidljiva motivacija zbog čega je Dejvid uradio tako suludo bizarnu stvar, pojma nije imao šta će da se dogodi, ugrozio je svakoga, pa i sebe na brodu. Da, mi saznajemo na kraju za skrivenu agendu matorog, ali čak i u tom glupom sklopu priče ta odluka je suluda, niko nema ni najmanju ideju what the fuck is black liquid i šta bi se moglo dogoditi da je neko popije. A Dejvid, sve i da je znao šta će se dogoditi, koja je ikakva moguća motivacija i razlog da usadi ejliena u doktora? Dakle robot koji se vodi isključivo logikom, naukom i proračunima, a u osnovnom sistemu mu je da ne sme da povredi ljude otprilike u nekoliko sekundi donosi odluku "Hm, aj da vidimo šta će da bude" tako što tera čoveka da popije nepoznati vanzemaljski organski materijal. Da, jasno nam je da je to plot device jer neko mora da bude "zaražen" i da dovede ejliena među posadu, ali je taj plot device glup kao kurac.

 

3. Zbog čega je bilo potrebno, za najvažniju ekspediciju modernog doba sklopiti dirty dozen-like grupicu naučnika koji ne poznaju jedni druge, i veze nemaju o tome šta je krajnji cilj misije, već im se to kaže 15 minuta pre nego što se spuste na površinu planete. Ozbiljno, 15 minuta? Shaw im da onaj govor ko su oni i zašto su ovde, i sledeća stvar koju im kaže je "navucite odela, idemo". Brate. Dvojica naučnika koja su tu za comic relief koji je sve samo ne comic se ponašaju kao idioti, a vrhunac svega je moronsko skidanje kaciga dole na površini. Opet, bez vidljivog razloga. Skidanje kaciga u nepoznatoj atmosferi nije služilo ničemu, Dejvid je smestio onom doktoru, nije se on zbog toga zarazio.

 

4. Za čije babe zdravlje je Shawova uopšte bila trudna, sa plodom koji dostiže zrelost za cirka 12 sati (majko Božja). Jel samo da vidimo onu "cool" akciju gde vrši autocarski rez u roku od 5 minuta i onda trči unaokolo kao da se ništa nije dogodilo? Je li to trebao da bude crownpiece celog filma? Zašto se Dejvid ponaša izuzetno hladno prema njoj, kao da želi da je zadrži da ona rodi? Da, Dejvid ima skrivenu agendu, ali ni po toj skrivenoj agendi ta odluka nema nikakvog smisla, niko do sada nije video šta to raste u njenom stomaku, a nije inžinjer, zašto je u interesu Dejvida ili njegove agende da drži Shawovu na ledu?

 

5. Dakle umesto moronstva sa svim tim, plus mrtvog naučnika koji odjednom postaje supermoćni zombi natprirodne snage (brate), da se umesto svega toga utrošilo makar, makar 5 do 10 minuta na nekolicinu smislenih dijaloga između normalnih naučnika koji se i ponašaju kao normalni naučnici, da saznamo da pilot Prometeja ima motivaciju za svoje postupke, da saznamo kako dolaze do saznanja da moraju da se žrtvuju svi inače ode čovečanstvo, ali ono najvažnije od svega - da saznamo kako su oni bre uopšte shvatili da je ovaj hram neka fabrika ejliena koja služi za masovno uništenje. To nije pokazano. Sve što imamo je kapetan koji dolazi Shawovoj i kaže "Ej, ovaj ceo hram, pa to je fabrika biooružja". Čekaj bre, kako čovek koji se nije makao od komandnog mosta broda shvata i objašnjava stvari naučnici koja je zapravo bila u hramu. Zašto ona to prihvata uopšte? Zbog čega to pilot uopšte misli i zbog čega je to dovoljno da naučnica to prihvati? Because that is what she chose to believe? Mi tek kasnije vidimo da Dejvid shvata da je brod bio usmeren ka Zemlji, ali pilot nema pojma o tome. Pilot je sve shvatio, i šta je crna tečnost, i šta su kapsule, i šta se desilo sa inžinjerima koji su najebali, a da je jedva kročio nogom van broda.

 

I to je najveći problem sa filmom. Tokom celih dva sata, film nam ne priča šta se događa, film nas obaveštava u kratkim crtama.

 

Dok sam pisao sve ovo, hteo sam na kraju i da zakucam o worst scientist ever, doktorki Ćurki Shaw, koja je toliko dobra naučnica da je osnova njenog rezonovanja "This is what I choose to believe", što je oh-tako-dirljivi-emotivni-introspektivni motiv kako smo mi, ljudska rasa, romantični i produhovljeni. Odlično, dakle imamo eminentnu naučnicu koja možda još uvek veruje i da Deda Mraz postoji jer ju je ćale emocionalno pečatirao tim rečima kad je imala 5 godina. Al vidim Razz je sada poentirao i na tu temu dok sam pisao.

Link to comment

Ljudi, aj molim vas recite mi da ste film gledali pet puta pa popamtili sve te detalje... Ja sam ga gledao čim je izašao, ali jedva da se sećam bilo čega. :D

Link to comment

Ssmo ti izlaži ideje... Posle će ti đavo biti kriv...

 

 

Suzdržavao sam se koliko sam mogao.

 

Jesi li primetio, na primer, kada testiraju koliko je staro truplo Inženjera, tj. kad se desio ceo pičvajz na LV-233, da ustanovljeno vreme otprilike koincidira sa vremenom rođenja Džizsa? Ali to je stvaaaarno far fetched.

Link to comment

Jedan manje poznati SF film koji je meni jako simpatican je novozelandski "The Quiet Earth" (Geoff Murphy, 1985) ali koji prakticno ne mozete naci da pogledate a da vam odmah nije pokvaren, kako posterima filma tako i idiotskim trejlerom i opisima, evo i samo da se gugla odmah bode oci. Zlocin prema filmu. Ja sam srecna sto sam mogla da ga gledam bukvalno bez znanja icega. Naravno da se ne radi o izvanrednom 10+ filmu, ali eto ako ste umorni od previse tabanja i akcije u novim filmovima a volite ukus Robinzon Kruso sam ja - probajte. Ima odlican OST.

 

+1000

Link to comment

 

Mozda mozemo gledati stvari i na ovaj nacin: da su mnoge od tih naucno netacnih stvari u SF filmovima pandan glupim/nelogicnim/nerealnim potezima u trilerima i detektivskim filmovima, bez kojih ne bi bilo zapleta ili makar dela istog. Onda je stvar kako ko "zamaze" te netacnosti i nelogicnosti i sta napravi od toga. Mozda.

 

 

Ali, naučno netačne stvari nisu problem u SF-u, one nisu prosti pandam glupostima iz akcionih felmova. Pogledaj Ursulu Legvin,  suverenu kraljicu naučne fantastike, u njenom hainskom svetu imaš NAFAL (near as fast as light) brodove, i oni, bar u teoriji, nisu sasvim nemogući, zbog ovog 'near as'. No, imaš i ansibil, koji je ključan element Lige svetova a u potpunosti je naučno nemoguć. 

Ipak, njeni (dobri) romani su prava naučna fantastika, iz nekoliko razloga: pozivaju se bar malo i ne besmisleno na nauku, stvaraju nove svetove i nove situacije koje nisu skroz plauzabilne i ne dešavaju se u "stvarnom" svetu, i, što je takodje vrlo važno, dobro su napisani, lepo nam je dok ih čitamo .Isto, naravno, važi i za filmove.

 

 

---------------------------------------

 

 

I jebite se, sad ću morati da odgledam tog sirotog Prometeja, ili da ga se barem podsetim, ako sam ga već gledao. A planirao sam da gledam Magbeta, Polanskog, a meni su dva filma nedeljno previše.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...