Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Moracu to jednog dana ponovo da pogledam, jer se secam da ni na mene nije ostavio bas tako dobar padni-na-dupe utisak. 

 

Pa to, hajp je bio kad se pojavio, ali prosto nije moja šolja čaja.

Link to comment

Children of Men je SF koliko je i The Road SF. S tim što je ovaj drugi ipak bolji film -_-

 

Mislim da se Children of Men da svrstati u SF...mislim postoji tendencija da se sve sto je "futuristika" proglasi za SF (i ako SF ne mora nuzno da se odvija u buducnosti). CoM meni nekako jeste SF. I ekstra je film 

Link to comment

Meni je sf ukrakto sve nerealno. Mada kada je odabrana ta skraćenica, sumnjam da je planirano da pokrije sve što pokriva danas.

 

Ali ne! Cista fantastika (fantasy) je nerealna. Poenta naucne fantastike je da ima neko zrno realnosti ili plauzibilnosti. Cesto su SF dela "predvidjala" buducnost. Nerealno su zmajevi, demoni, magija, i sl. SF treba da bude ukotvljen u necem realnom, u nekoj vrsti naucnog objasnjenja.

 

Ono sto mene smara je to grupisanje SF & Fantasy zajedno, sto se sada radi redovno (npr. Netflix ima kategoriju SF&Fantasy...ne prijatelju, kada hocu da gledam SF film necu da gledam fantasy film i obrnuto), za sta je nekako mislim da je najkrivlji Star Wars.

Link to comment

Imdb kaže da zapravo superheroji jesu sci-fi, moram priznati da nem pojma zašto. Reče već neko da se pogrešno izjednačavaju sci-fi i fantasy, biće da je to u pitanju.

 

Mada ja nikad nisam nešto kapirao ova natezanja, zovi ga kako hoćeš, ili valja ili ne :fantom:

Link to comment

Children of Men mozda i nije los film, ali mucno ga je gledati zbog Clivea Owena. Ima neceg tragicno komicnog u britanskoj zelji da imaju zvezde u raznim oblastima. Klajv Oven je tipican predstavnik tog pacenistva, nesto poput Endija Mareja kome je trebalo da Federer ode u penziju, da Nadala stignu povrede a Djokovica forumske kletve da bi postao "najbolji" na svetu. E tako ce isto i Oven, cim se nesto desi preostalom milionuidvestahiljada boljih glumaca od njega.

to je zato sto ti gledas klajva ovena a ja dzulijanu mur. ovo sa tenisom isto ne kapiram jer nisam gej.

odlican film inace.

Link to comment

Superherojski stip/film mogu naravno imati i SF elemenata u sebi. Dakle, mozemo imati SH/SF, SH/horor, SH/triler, SH/akcija... Eto npr. prvi deo tog filma, Man of Steel, jel bas lep first contact SF film u pulp maniru   :wub:

Link to comment

Neko je gore napiaao da je sf sve sto je ursula legvin napisala. Ona je za mene jedan od najvecih pisaca danasnjice i definise ono sta volim u sf. Koristi nekoliko (tri) jasno i eksplicitno odredjenih odstupanja od vazece nauke nad kojima gradi jedan novi svet i u njemu de bavi drustvenim problemima. Uz Ursulu tubsu naravno Lem, Asimov, Pol, Bradburry etc. Sf je inace utemeljen bolje u literaturi nego u filmu. Filmski SF je mnogo vise okrenut avanturi i akciji.

 

Odiseja, Logan's run, Farenheit 451, ET, filmovi Andrew Niccola (gattaca, in time, simone), bliski susret, Europa's report, Alieni i Prometej, Solaris, Minority Report i sl su za mene cisti sf. Star Wars, Star trek, Firefly, Flash Gordon, Star gate, Supermeni i ostali su vise u fantasy ligi. Tu je odstupanje od nauke totalno nedefinisano i prozvoljno. Sto naravno ne znaci da su ti filmovi losi.

 

Ono sto ja apsolutno ne mogu da gledam su filmovi koji ruse sva nacela nauke, kao onaj the core kada idu u srediste zemmlje ili ono smece kada bacaju nuklearnu bombu na sunce da ga spasu gasenje. Iako sf na prvi pogled, meni je to totalni anti-science fiction.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...