Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

kakav nos!!!

 

ne bojkotujem vise ozi vina, proslo me to. ovo je primerak koji sam u proslom zivotu prezentovao nekim francuzima kao primer australijskog terroira. samo je naravno ovo neki noviji vintage. 2009.

 

ispao sam iz forme i challenge mi je da opisem taj nos. uglavnom mi se cini da dominira suva smokva, ali ima toliko vise od toga, u stvari svaki novi sniff donosi nesto malo drugacije. stara kozna galanterija, eukaliptusov list, rasporeni zec, fosfor sa sibice, pekmez od sljiva. ukus je takodje izuzetan, dominira borovnica, ali je takodje kompleksno i bogato.

 

super rodjendansko vince, nadam se da necu cekati do sledeceg za nesto slicnog kalibra ;)

 

 

 

rave4upe.jpg

Link to comment

Jeste crvena zemlja, ali ne bilo koja, vec specificno zemljiste (kojeg u stvari ima vrlo mala povrsina samo u jednom rejonu u Australiji). Ovde ima sazet opis.

 

Ovo sto sam ja pio je "jeftina" varijanta (cca 45 AUD po flasi), a postoji sto zovu Parker First Growth (sto bi bilo kao "Premier Cru") varijanta, koja kosta oko 100 baka po flasi. To je ipak nesto prevashodno za odlaganje u podrum, na vise decenija.

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

vec je keksi pricao o tome - da je 100% cokolada manje uzivanje a vise markentiski trik i izivljavanje - ko moze vise da izdrzi

 

a sto se tice tih (vinskih) strucnjaka i toga sta kazu, najvecim delom je u pitanju technobabble koje ih je neko naucio da valja izreci zarad ostavljanja utiska

 

In 2001 Frédérick Brochet of the University of Bordeaux asked 54 wine experts to test two glasses of wine – one red, one white. Using the typical language of tasters, the panel described the red as "jammy' and commented on its crushed red fruit. The critics failed to spot that both wines were from the same bottle. The only difference was that one had been coloured red with a flavourless dye.
Link to comment

Ne diraj me u vino :)

 

Napraviću samo malu paralelu, ali ne bih da dalje na ovom topiku širio tu temu. Elem cenu vina određuje isključivo kvalitet i prestiž, a cela poenta priče je prepoznati šta više plaćaš kada kupiš bocu vina, prvo ili drugo. Kada kupuješ fancy Champagne budi siguran da plaćaš prestiž ali evo jedne paralele.

Pre izvesnog vremena sam sa prijateljem otvorio dve boce

-Lafite Rothschild 1998 cena oko 600eur

-ZD Cabernet Sauvignon Reserva Napa valley cena oko 70eur

 

Kada smo obe boce otvorili prvo što sam rekao posle nekog vremena je bilo precenjeni francuzi, ali šta se dešava kako vreme odmiče pošto naravno nismo pili na eks :D . Nakon par sati ZD je na mirisu, a lagano i na ukusu bivao sve siromašniji dok sa druge strane Lafite je tek počeo u naznakama da pokazuje svoje čari....da ne dužim, u obe boce sam ostavio okvirno 1.5 deci i zapušio pampurom. Nakon nekih pa bogami 15-16 sati kada sam ih otvorio ZD je nestao, ni u naznakama nije bilo nikakvih primarnih, a ni sekundarnih aroma, dok je Lafite pokazao raskoš. Naravno i u Lafitu je intezitet već bio daleko slabiji ali je što bi mi rekli objasnio zašto košta toliko koliko košta.

 

ZNAČI cenu određuje kvalitet, koji podrazumeva kompleksnost vina i mogućnost odležavanja odnosno koliko tom vinu treba da odleži u boci kako bi dostiglo vrhunac i posle toga plaćaš prestiž.

Da ne bude zabune svako vino koje prati vrhunski kvalitet prati i prestiž i ne postoji osoba na svetu koja ume da kaže šta koliko vredu u jednoj boci vina, to je vrlo subjektivno

 

Nravno mogu ja dosta detaljnije o svemu ovome ali na nekom drugom topiku..

Link to comment

Još da odgovorim na ovaj link. Taj isti vinar je mogao možda namerno, a možda i slučajno da napravi grešku i dovede sudije u zabludu, mada sam ovaj tekst jako šturo opisuje celu situaciju ali evo moje pretpostavke.

Naime vino je "živ" organizam te je uobičajno da nakon fermentacije isto vino u dva različita tanka ima blago drugačije karakteristike na koje utiče gomila elemenata da ne širim priču. Znači uzorak tog vina iz jednog i iz drugog tanka nije isti, pa ako je dotični vinar odneo bocu iz jednog i bocu iz drugog tanka može lako da dovede sudije u zabludu. Ok neko će reći, a šta ako je prethodno celokupnu količinu sjedinio pa onda flaširao, onda organoleptičke karakteristike moraju biti iste. Slažem se ali samo ako je celokupnu količinu istovremeno flaširao, ako nije opet dolazi do razlike. Ima tu mnogo faktora koje utiču na vino pa prema tome da bi se ovo dokazalo mora da se uradi mnogo ozbiljan eksperiment.

 

Sledeći moj post će biti o čokoladi svečano se zaklinjem :D !!!

Link to comment

Naravno i u Lafitu je intezitet već bio daleko slabiji ali je što bi mi rekli objasnio zašto košta toliko koliko košta.

 

kosta koliko kosta, jer su ovce za sisanje  :fantom:

Link to comment

ovo je etiketa, nadam se da je dovoljno :)pqhd.jpg

Pa šta da ti kažem kupi dobru Valpolicellu, koristi se ista kupaža grožđa Corvina, Rondinella i Molinara, samo što sam postupak vinifikacije nije isti ali je cena više nego upola manja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...