Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

prejak barik, alkoholisani napad na mozak i secer na tocenje - karakteristika je losih, a ne americkih, vina. Jedino sto i dalje ne mogu je pinot na americki nacin, mada ima da se nadje dobar pinot na francuski nacin. 

 

 

o, 'fala qrtzu!

 

to ne možeš da objasniš prosečnom evropskom potrošaču koji se sreo samo sa masovnom kalifornijom i "belim" zinfandelom. usotalom, sa čime su Montelena i ostali otkinuli Francuze još '74 u Parizu...

 

glede pinoa, zaobiđi, generalno Kaliforniju, i fokusiraj se na Oregon i Vašington. to je druga priča. znatno bliže Burgundiji, niski alkoholi, nema ukuvanosti, kompleksnost, svežina, zemljani karakter...

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Meni su najbolji suvi furminti iz Tokaja i Šomloa. Od mejnstrim proizvođača Sauska mi se najviše dopala.

Crna su najpoznatija iz Egera i Vilanja. Meni su bolja ova iz Egera, zapamtio sam vinariju St. Andrea i njihov crni pino...

Link to comment

joj, nemoj to mejnstrim i nemejnstrim, pliz...

 

Hoste, Sauska generalno, ali gledaj da dođeš u posed njihovog Furminta Medve 2013 ili 15 (pazi, imaju više, Birslamas je isto dobar vinograd, ali ovaj Medve.. ) obrati pažnju na njihov pino noar iz Tokaja (oni imamu vinarije i u tokaju i u vilanju). Vilanjski CF im je odličan takođe

 

iz Vilanja - Polgar Cabernet Franc - ako voliš taj stil (puna, debela, taninska) zatim Bock syrah (izbegni njegove kuvee i CF, previše svega i jahanje na daskama), Mokos Cabernet franc, Malatinsky vinarija,

 

ako voliš egzotiku - Gere Atila - fekete jardovany, Meszaroš iz Seksarda - mezi kadarka, vinarija Viliyan iz Vilanja - csoka szolo...

 

iz Šomlua, uz furmint, juri Somloi Juhfark (to je sorta) ali jbg, ne znam proizvođače

 

iz Seksarda vinarija Heumann - frankovka i kadarka

 

i tako... puno je vina, cena uglavnom odgovara kvalitetu, kojekakvi "natural" su popularni, neka vina su jako dobra, ali je lutrija, ima vina sa manama mnogo

 

kod furminta i somloi juhfark nemoj da se plašiš ranjijh berbi

 

izbegavaj csersegi fuszeres i muskate, to već znaš

Link to comment
  • 3 weeks later...

drago mi je da si ga našao (šta si pio, koji vinograd, Medve ili Birsalmas?)

 

inače, sve više sam uveren da je Tokaj jedan od najboljih teroara Evrope - ne samo za slatka vina. mada, i kad pričamo o slatkišima, svežina koju poseduju najbolji tokajci je za Sotern nedostižna (da, mislim i na D'Yquem).  hoću da kažem: slatki Soterni su apsolutno sjajni, i imaju reputaciju sa razlogom, ali Tokaj može da da još više.

 

za frankovku - znam tu vinariju, oni su iz Šoprona, neka biodinamika valjda... nema pojma kakva su.

Edited by banatjanin
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 years later...
  • 6 months later...
On 11.11.2020. at 10:00, Indy said:

Kome se čita nešto zanimljivo, a pomalo smešno, ima ovde, iz nekima poznatog pera...:happy:

 

POKRET 'ČISTIH VINA' - VELIKA MARKETINŠKA PREVARA?

 

(Što je i retka prilika gde Beteridžov Zakon Novinskih Naslova ne važi... Ogovor, naime, nije "ne").

 

@Indy jesi gledao ovo: https://www.arte.tv/es/search/?q=punkovino&page=1

 

Sad sam okacio na Arte topicu. Ovde nedavno probali nesto iz te kategorije "novih vina"... neku flasu za koju tesko da bismo se uhvatili da nije stigla na poklon. bas me je razocaralo. Ono, originalno po svaku cenu, ko neke od ovih postmodernih jazz ploca koje ne mozes da uhvatis ni za glavu ni za rep, a treba mnogo dobre volje da ih uopste nazoves jazzom. Tako i ovo. Od grozdja je, ima ~12% alkohola, ali meni to nije dovoljno da bi se zvalo vinom.

 

  • +1 2
Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...
6 hours ago, askeladden said:

Tokaj,Bodrog Bormuhely.Valja li cemu ili?Buduci da ne izlazim iz kola pitanje je da li cu stici da probam pre nego li mu supruga stane u kraj.

 

Mala vinarija, rade spontane fermentacije, vina čista, tipična, ništa jako specijalno. 

Od suvih Furmint Lapis i dobar im je Aszu 5* (pet putonja, slatko, botritis vino, pravi Tokajac) 

Malo jače cene

 

Edit: e, da, trivija: oni su kraj sela Tarcal, koje je dobilo ime po starom mađarskom imenu za Frušku goru. Lokalna priča je da su se odatle i naselili posle pada Srema pod Turke

Edited by banatjanin
Link to comment
10 hours ago, banatjanin said:

 

Mala vinarija, rade spontane fermentacije, vina čista, tipična, ništa jako specijalno. 

Od suvih Furmint Lapis i dobar im je Aszu 5* (pet putonja, slatko, botritis vino, pravi Tokajac) 

Malo jače cene

 

Edit: e, da, trivija: oni su kraj sela Tarcal, koje je dobilo ime po starom mađarskom imenu za Frušku goru. Lokalna priča je da su se odatle i naselili posle pada Srema pod Turke

Hvala.U toj ceni obicno uzimam Bicicletu Gewurtztraminac iz Cilea,ali rekoh da probam .Uzimao sam ranije Aszu 5,ne secam se ciji,dopada mi se.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...