Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

Specijalno za GAZZU jer znam koliko je odusevljen ovim vinima.
ahahaha, bra'o tigar :Hail: , sada mogu da iscevcim zadnje 3 boce reserve 2002 iz steka sto sam cuvao za crne dane, sankcije itede. budite ljudi sa cenama!
Link to comment
  • 2 weeks later...
Angelus Bairrada Tinto, Reserva 2002.angelus_escolha.jpgOdlicno vino za pristojne pare, ne vise od 7, 8 evra u Portugalu. Napravljeno 100% od sorte Baga, retkost za portugalska vina cije se kupaze obicno protezu na veci broj sorti, po otvaranju vino udara talasom borovnica. Bukvalno udara, cim se cep izvuce iz boce. Sad, zanimljivost je sto drugi nos ima herbalne note, a zavrsnica u ustima vraca na sitno voce i nesto zacinske arome. Herbalne note se javljaju kod vina iz nesto hladnijih podneblja, a ovo vino je iz Portugala, pa sam malo potrazio karakteristike sorte na internetu. Nisam potpuno razjasnio slucaj, ali sam pronasao da je Baga sorta sitnog grozdja i debele pokozice koja obiluje taninima (ok, ovo se moglo pretpostaviti) ali je sklona truljenju, pa se cesto bere nesto pre vremena potpunog sazrevanja. Da li je to ovde slucaj, a mogao bi biti s obzirom na relativno mali procenat alkohola od 13% za portugalske uslove, ne mogu da tvrdim ali sam zadovoljno osamucen drugom casom sa laganom tendencijom na gore.Evo jednog fino napisanog clanka ciji je autor takodje malo zbunjen ovom sortom, doduse kriticnije nastrojen prema sorti od mene. http://www.catavino.net/tasting-note/grape...-saliva-sucker/
Pa reche on za sebe (ovaj kriticar) da nije ljubitelj tanina, a ti jesi pa vam se ukusi malo razilaze.I ja volim ta vina koja obiliju taninom. Inache taj tvoj prikaz obecavajuce zvuci.
Link to comment

Ah, sto mi je covek preporucio fino (a jeftino) vino. Uz biftek, onaj moj cuveni sa mozarellom, sun dried tomato & peppar salami + preliv chilli sos. Vecera pun pogodak! Obecajem. Ko proba nece pozaliti. albaligranreserva1999da2.th.jpgedit: Red je da kazem i kao se zove: Vina Albali Gran Reserva 1999

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Menjaj coveka.
ovo već čitam nekoji put ovde, ali nikad da pročitam i zašto, osim pozivanja na činjencu da felix solis pravi vina za supermarkete, koja se, Bože moj, prodaju masovno i badava po celom svetu. dobro. i?ajd objasni, šta fali vinu?PS (neam nikakav trgovački interes, leba mi)
Link to comment

mozda u svecku salju neku bolju rezervu nego u srbijicu, ova ovdasnja nit je jeftina nit je dobra. zapravo je ceo taj albali biznis dosta visoko ovde na vinskoj shit listi, narocito u odnosu na to sta se moz kupiti za iste ili manje pare.edit: uleteo banatjanin, pa da ne ispadne da odgovaram na njegov post: ja se ne gadim na supermarket vina, pijem sve sto mi dodje pod ruku. prosto albali me ne radi. jedna jeftinija crianza je imala kiselinu kakvu ne pamtim da sam iskusio sa spanskim vinima te cene (10-tak E). ova reserva koju covek pominje je po meni ordinarno vino, da stoji iza nalepnice nekog makenonskog supermarket vina, niko ne bi obratio paznju na njega. campo viejo reserva 2002 koja kosta oko 750-800 din po tempu i slicnim je ubica male dece u odnosu na to. a u maxijima boljima ima neka spanska masovna crianza od nekih 480 din iz la manche koje je takodje daleko iznad albalija iz donjeg esalona. ne znam da li su fasovali prosecne godine ali verujem da je je jasno da bi i u spaniji dobra rezerva iz 1999 kostala barem 30E..... a ova je 13-14E ovde.

Edited by gazza1
Link to comment
Menjaj coveka.
Eh, pa nije mi to moj covek preporucio. :lol: Jok, to mi je preporucio covek u radnji gde se pica prodaju. Ja mu rekla sta spremam za veceru a on meni preporucio vino za to. Otvorena za predloge. Uvek im izrecitujem meni a oni onda preporuce nesto. Pa isprobavam. Nego, vidim da se taj Albali ne kotira visoko kod poznavalaca. Proverila sam, ima nekoliko vrsta tog Albalija. Ima i neka mladja berba (nisam probala). Jos jeftinija od ove moje. Ova flasa je bas bila OK. Nisam poznavalac ali za te pare se ne secam da sam pila nesto mnogo bolje. Sve mu to dodje slicno. Mislim, u toj kategoriji cena. To ja vidim kao vina za svaki dan. Mada, iako nisam poznavalac mislim da su juznoafricka vina bolja od spanskih.
Link to comment
Mada, iako nisam poznavalac mislim da su juznoafricka vina bolja od spanskih.
E vidish, ovo ti nije trebalo ;) Ako vec nisi poznavalac od kud znash da su ta iz Juzne Afrike bolja od spanskih. A i ovde i bilo rechio Portugaliji. Nema veze s tobom, ali me ovakve izjave podsecaju na spricerske priche (Zajecar) kada likovi koji nemaju ni velosiped pocnu da raspravljaju o automobilima klase iznad 100.000 evra. Sace Indy da dodje :D Edited by Teja
Link to comment
E vidish, ovo ti nije trebalo ;) Ako vec nisi poznavalac od kud znash da su ta iz Juzne Afrike bolja od spanskih. A i ovde i bilo rechio Portugaliji. Nema veze s tobom, ali me ovakve izjave podsecaju na spricerske priche (Zajecar) kada likovi koji nemaju ni velosiped pocnu da raspravljaju o automobilima klase iznad 100.000 evra. Sace Indy da dodje :D
Deder, nemo? da me izjedete - please! :lol: Evo, lepo cu da ti diletantski objasnim. Ja ne volim kad mi je ukus vina kiselkast i praznjikav (sorry, bolje ne znam da objasnim). Nekoliko juznoafrickih koje sam probala (tako nasumice po preporuci u radnji) nisu bila takva. Bio neki fin puniji ukus i cini mi se da su ta vina bila nekako aromaticnija (znas kad ti ostane trag ukusa i mirisa). Prostim recima, ukus tih juznoafrickih je bio nekako zaokruzen. Ah, kako da objasnim? Dakle, na osnovu mog skromnog iskustva i nerazvijenog prefinjenog ukusa za vina ja sam jednostavno vise srece tj uzivanja imala sa juznoafrickim nego sa spanskim vinima. U ovom mom "kratkom" zivotu. Comprende? Posto sam se o?ma deklarisala kao diletant, cenim da mogu da racunam na malo tolerancije kod vas koji znate. <_< Preporuke primam sa toplom molitvenom zahvalnoscu. Mozda i od mene bude jednom pravi vinokusac. Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Ah, kako da objasnim?
Lepo si objasnila. Masa ljudi ima slican prvi utisak (na relaciji zapadnoevropska vina vs vina novog sveta), pre nego sto se zadje u detalje, uklapanje vina sa hranom, itd. Neko od experata je ovde, ili tamo napisao da su vina novog sveta bolja za pocetnike u vinu (sto je takodje prejaka generalizacija, izrecena sa ciljem da omalovazi vina novog sveta, ofkors)... ali, u sustini je rekao isto sto i ti, samo sa drugog coska.
Link to comment
...Neko od experata je ovde, ili tamo napisao da su vina novog sveta bolja za pocetnike u vinu (sto je takodje prejaka generalizacija, izrecena sa ciljem da omalovazi vina novog sveta, ofkors)... ali, u sustini je rekao isto sto i ti, samo sa drugog coska.
Ja spadam u te ljude, koje ti podrugljivo nazivas "strucnjacima", koji su ubedjeni, da je za "regrutaciju" novih ljubitelja vina, mnogo bolje da probaju prvo vina iz "NOVOG SVETA", jer ce to biti ljubav na prvi guc, pa onda nek rade sta oce! Moz' ako oce da probaju i vina iz "STAROG SVETA"... Stvarno nema potrebe za krstaskim ratom, na sam pomen termina "novi svet". Ovo boldovano... to prijatelju ne stoji! Da ljude, zaintrigira vino generalno i to zato sto su prvo probali vino iz novog sveta, to samo ide u prilog slavi neevropskog vina! Znaci ne omalovazavanju!Mogu da se opkladim da ce pocetnik na blajnd tejstingu uvek izabrati cileansko ili americko a, ne francusko ili talijansko. Verujem da ce me neko zbog ove tvrdnje jos vise potcenjivati, al bas me z...le. To tvrdim zato sto sebe smatram pocetnikom, a pride volim americko i cileansko vino. Nisam nikad imao nameru da se deklarisem kao sveznajuci, cak mozda precesto i pitam! Kapiram da je namera ovog foruma bila, recimo, ja probam, pa napisem sta mislim i eventualno preporucim, pokupim neki savet, neku preporuku itd. Eto opet mi se omaklo da kazem sta mislim... pa izvinte molim vas...!O Au vinima nisam nista nikad ni reko, jer sam ih malo pio. Skoro sam bio u mogucnosti da do mile volje pijem Zutog reponju od kilo i po. Yellow tail shiraz, kaberne i shardone, sve od litar i po, za male pare! Svima je to bio bestbuy. Boze me sacuvaj, ja nisam primetio da je ovde iko gadljiv na neko vino, osim na kvarne proizvodjace (nazalost, uglavnom nase... :( ).
Link to comment

dosta bizarna rasprava, pogotovo sto ako postoji link izmedju evrope i novog sveta onda su to spanska vina koja su sklona istoj vrsti (manipulativnog) barikiranja kao i mainstream iz novog sveta. ne znam da li ste videli kojom se velicinom slova naglasava UNOAKED na bocama u poslednje vreme.

Link to comment
dosta bizarna rasprava, pogotovo sto ako postoji link izmedju evrope i novog sveta onda su to spanska vina koja su sklona istoj vrsti (manipulativnog) barikiranja kao i mainstream iz novog sveta. ne znam da li ste videli kojom se velicinom slova naglasava UNOAKED na bocama u poslednje vreme.
OK! To je i Indy spominjao, "studijsko putovanje" Spanskih vinara u Au po iskustva!
Link to comment
Mogu da se opkladim da ce pocetnik na blajnd tejstingu uvek izabrati cileansko ili americko a, ne francusko ili talijansko. ...
Ja dolazim iz delatnosti u kojoj smo (umesto kladjenja) pristupali empirijskoj proveri pretpostavki... Inace, moja poruka je bila sasvim laka srca (ni na kraj pameti mi nije neka rasprava), a napisana je da okurazi cyberworld i druge pocetnike za koje imam, bojim se, vise simpatija i dobre volje nego za poznavaoce. (Ja sebe ne racunam u poznavaoce, vec u nekog ko se gotovo sticajem okolnosti profesionalno bavio stvarima u vezi vina i sasvim moguce se time vise necu baviti... Ja u stvari vise volim da pijem caj, posebno sa rumom).
Link to comment
Ja dolazim iz delatnosti u kojoj smo (umesto kladjenja) pristupali empirijskoj proveri pretpostavki... Inace, moja poruka je bila sasvim laka srca (ni na kraj pameti mi nije neka rasprava), a napisana je da okurazi cyberworld i druge pocetnike za koje imam, bojim se, vise simpatija i dobre volje nego za poznavaoce. (Ja sebe ne racunam u poznavaoce, vec u nekog ko se gotovo sticajem okolnosti profesionalno bavio stvarima u vezi vina i sasvim moguce se time vise necu baviti... Ja u stvari vise volim da pijem caj, posebno sa rumom).
Ok. Sta kazu iskustva u pogledu moje tvrdnje? (ove za kladjenje...) ;) E, a sto se tice caja sa rumom, mogu da se kladim da... :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...