Jump to content
IGNORED

Strana vina


Zverilla

Recommended Posts

Ja dolazim iz delatnosti u kojoj smo (umesto kladjenja) pristupali empirijskoj proveri pretpostavki... Inace, moja poruka je bila sasvim laka srca (ni na kraj pameti mi nije neka rasprava), a napisana je da okurazi cyberworld i druge pocetnike za koje imam, bojim se, vise simpatija i dobre volje nego za poznavaoce. (Ja sebe ne racunam u poznavaoce, vec u nekog ko se gotovo sticajem okolnosti profesionalno bavio stvarima u vezi vina i sasvim moguce se time vise necu baviti... Ja u stvari vise volim da pijem caj, posebno sa rumom).
opasni su ovi *poznavaoci*:
ja se ne gadim na supermarket vina, pijem sve sto mi dodje pod ruku.
Boze me sacuvaj, ja nisam primetio da je ovde iko gadljiv na neko vino, osim na kvarne proizvodjace (nazalost, uglavnom nase... :( ).
ovakvom klubu se rado pridruzujem :)mozda se samo ukusi menjaju, pre 4 godine smo se bili "navukli" na argentinska vina, jednom pijani narucivali kartone misleci da narcujemo flase :lol:a onda sam ja probala burgonj i meni se svideo, mom muzu ne toliko, on preshao na bela italijanska i zaljubio se u pomerol - pa ti sad vidi...ima nesto sto mi se cini jos bitnije od podele stari/novi svet - trenutak kad se vino pije, drustvo, raspolezenje...ima vina koju si mi jedno "legla" posle meseca dana - to vise nije bilo"*TO*
Link to comment
....ima nesto sto mi se cini jos bitnije od podele stari/novi svet - trenutak kad se vino pije, drustvo, raspolezenje...ima vina koju si mi jedno "legla" posle meseca dana - to vise nije bilo"*TO*
Moj naklon! :)edit: :heart: Edited by C žeton
Link to comment

Kad smo kod Chilea, drugar doneo sa Havaja :huh: i mnogo nas obradovao:Colchagua Valley, Cabernet Sauvignon, Root 1, 2007. 85% cabernet, 15% syrahRoot1cab017copy.jpgVino + cena od 11$ + vizuelni dozivljaj, (jer je i ambalaza jako zanimljiva) = fino popodne.Vino je po prici na flasi napravljeno od originalne francuske loze, koja je doneta u Chile pre filoksere. Naglasavaju da je loza "ungrafted" - nekalemljeno i "oldest rootstock in the world"!edit: Ma ja Indy i ocekujem da mi neko to i objasni! Vala videlo je sveta samo tako, a sad izvini kolje me ova slika... soraja :rolleyes:

Edited by C žeton
Link to comment
Naglasavaju da je loza "ungrafted" - nekalemljeno i "oldest rootstock in the world"!
Pa to bas nece ici ... (Nekalemljeno = nema rootstock).Al' se to vino nasetalo! Videlo je vise sveta od 90% ljudi.
Link to comment
Samo reci sta da editujem pa da bude nakalamljeno kako valja!
Pa ne znam, znam samo da ako nije kalemljeno, onda nema podlogu, pa ni najstariju... Ne mogu da znam sta su mislili ti koji su to rekli.
Link to comment
OK, ocito se radi o velikoj gresci koju su napravili (moguce zbog nepoznavanja engleskog). Prosto, rootstock je na srpskom podloga, sto podrazumeva kalemljenje. Oni na sajtu govore o nekalemljenoj lozi (ungrafted). Ne znam ni sad nasta su mislili, mada mi pada na pamet da su korenje loze prekrstili u "rootstock" ("stock" u kontekstu hortikulture znaci sadni materijal). Normalno, nekalemljena loza ima svoj sopstveni korenov sistem (mada nema razloga da se on zove "najstarijim")... Itd. Ima tu puno gresaka, kao i na mnogim vinskim web sajtovima (nudio se ja nekima da pisem za njih, medjutim kad vide moje ime na "ic", ne ostavlja im valjda utisak nekoga ko vlada engleskim... predrasude su mocna stvar).EDIT. Anyway, poslao sam im e-mail da imaju 'tehnicku pogresku', bas da vidimo dal' ce da odgovore.EDIT2. Ne radi im e-mail adresa - bas i nisu na nivou ;) Edited by Indy
Link to comment
Specijalno za GAZZU jer znam koliko je odusevljen ovim vinima.
:Hail: :Hail: šta bre za gazzu, planirajte duple količine.apsolutno najbolje vino, samo nemojte da koljete pod rep sa cenama.videh skoro da je neko počeo da uvozi julius chivite-a, vinodom?
Link to comment

ok, ovo je nešto.albali bi zaista mogao da košta manje. jednodimenzionalan je, ali zdrav, zaokružen i dobar za objasniti šta je tempraniljo u bariku za te pare. da, nema potencijal da odležava. na market ga izbacuju kad hoće da ga prodaju.i da, Campo Viejo rezerva ga ubija po svim parametrima. (isto onako kao što je Campo crianza precenjeni treš)i još da, sve albalijevo u Srbiji što nije ta rezerva je djubre.i ne, uvoznik neće da se oslobodi lagera, često mu čak fali vina.i da, kad pogledam u policu sa srpskim crvenim vinima i cenama, ruka mi sama podje ka Albaliju. (i ne samo albaliju, of kors). da ima boljih španaca, tempranilja, rezervi, cena...ih, bože moj, čak i u Srbiji.ali ja ne mislim da sam pogrešio kad u sebi otvorim bocu. eto.žetonu, Indy je čini mi se veoma jasno mislio na to da se za vina novog sveta često kaže da su za početnike jer su snažnog napada, jasnih i lako prepoznatljivih voćnih aroma, ali eto, kao jednostavna, jeftina i vulgarna. pa su zato dobra za početnike. mnogo ljudi u Evropi, pa i u Srbiji tako gleda na ta vina. a kad početnik kao, eto, poraste, onda može da razume veličinu Starog sveta, koju Novi, kao, nema. to zaista jeste kontekst u kom se podcenjivački često govori o vinima NS.

Link to comment

nemam pojma odakle se sad zapatilo da smo ovde nesto neprijateljski raspolozeni prema novom svetu. mozda malo sazrevamo i ucimo da cenimo neke osobine kod vina za koje covek treba malo vise iskustva nego kada ga samo "opali" lepa hrastovina u casi. ali mi se bas cini da smo ovde uglavnom pokazivali maksimum razuma u situaciji kada je nase trziste ipak jos uvek "eksperimentalnog" tipa i da ima raznog djubreta koje se krije iza pseudo fensi destinacija. bas zato se ovde ne retko provlacilo racionalno misljenje da je u restoranima sigurniji izbor casillero, golden kan, undurraga ili yellow tail nego skupi a nedefisani chablis ili montepulciano d'abruzzo.

Link to comment
... da se za vina novog sveta često kaže da su za početnike jer su snažnog napada, jasnih i lako prepoznatljivih voćnih aroma, ali eto, kao jednostavna, jeftina i vulgarna. pa su zato dobra za početnike. mnogo ljudi u Evropi, pa i u Srbiji tako gleda na ta vina...
Jeste, ima bas dosta ljudi koji misle tako i to uopste nije ograniceno na internet forume (a primetio sam tu istu pojavu i kod nekih znalaca down under).Naravno, uvek se mogu pronaci pojedinacni slucajevi gde gore-opisano ne vazi. Isto tako ima karikaturalno tacnih primera. Nije to sve ni skroz bez veze (ja sam hteo da pohvalim cyberworld za 1 ispravnu percepciju; a i C zeton bi sasvim moguce dobro prosao sa svojom opkladom, ali mozda pre do 1990 i neke).Mnoga, posebno relativno pristupacnija, vina u npr. Francuskoj (Italija zna da bude dosta drugacija) su pravljena tako da pre svega idu uz jelo. Vecina ljudi ih tako i konzumira. Australijska, kalifornijska, juznoafricka i (nesto manje) juznoamericka su pravljena da impresioniraju sudije na salonima vina, i to vazi i za ona pristupacnija vina mozda i vise nego za skupa ("fina vina"). Kada sudija ima ispred 60 casa necega, medalju dobija obicno ono sta najvise odskace na tim zamorenim nepcima i culu mirisa; to su obicno "vocne bombe" i generalno vina koja ne zahtevaju hranu da bi dosla do izrazaja, a jos manje neko odlezavanje u podrumu.Znaci, "shmek" pristupacnijih vina iz novog sveta nije slucajan, novostvoreni proizvodjaci su morali da imaju "nesto" na osnovu cega ce se probiti na trzistu. To uglavnom tradicionalnim proizvodjacima u zap. Evropi nije bilo neophodno, oni su svoje trziste odavno bili osvojili, a uz to uglavnom imaju i subvencije ;). Zadnjih recimo deceniju, deceniju i po, se stvari okrecu naopacke: sada mnogi EU vinari oponasaju stil novog sveta: ovo dramaticno vazi za Italiju, koja je u nekim regionima potpuno promenila - na srecu - stil pod uticajem novog sveta (Toskana nije bila nista narocito dok tamo nisu poceli da se petljaju oni koji pricaju samo engleski), takodje sve vise i Spaniju (pominjali smo), a cheese-eating-surrender-monkeys su se pokazali najtvrdjim orahom i najduze su se opirali (medjutim nedavne izmene vinskih regulacija u Francuskoj, koje sam ranije pomenuo na forumu, definitivno pokazuju da su istakli belu zastavu, barem u domenu koji se nekad zvao Vin de Pays). U novom svetu je obratan trend, znaci sve vise, posebno boutique proizvodjaca, upinje se da proizvodi "sofisticirana" (fina) vina, koja ce ici uz elaboriranu hranu i uopste imati jedan pravi europski, ноблес, smek. Mnogima to naravno ide od ruke i to samo tako.Znaci, ja ne volim nesto posebno tu podelu na novi i stari svet, posebno sto je i terminoloski besmislena (vrhunac je valjda da Juzna Afrika moze da bude "novi svet"). I danas sve manje vazi - ali, i dalje ima osnova. Prema nekim tumacenjima, efekat terroira funkcionise u koncentricnim krugovima: u najvecem spoljasnjem krugu je na nivou 1 zemlje. Tako postoji "terroir Francuska", ili "terroir Australija". Unutar tog kruga su sve uzi i uzi krugovi. Recimo, u slucaju Francuske, to bi islo nesto kao na prikacenoj ilustraciji. Na elaboriranom ispitu za najvise vinsko zvanje, Master of Wine, 1 nezaobilazni element je da se vino poznate sorte, a nepoznatog porekla "geografski locira" (cesto do nivoa vinogorja); to bi bila prakticna potvrda "teorije koncentricnih krugova".14ah8yb.jpg
Link to comment

nadam se da moj post nije bio povod za zakljucak da neko misli da su ovde svi neprijateljski raspolozeni prema Novom svetu. ja samo mislim da neke zablude, vrlo zive, treba raskrinkati. na primer, da nisu sva vina NS samo yellow tail, niti su sva evropska Chateau Latour.s tim da, koliko u Srbiji ima gluposti vezano za vino, na ovom forumu 80% moze da ponese titulu Master of Wine.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...