Jump to content
IGNORED

Razno


korindjar

Recommended Posts

8 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

zavisi šta te konkretno zanima, ima i istorija filmske umetnosti od gregora i patalasa, mada je kukova bolja. ako te ne zanima ništa posebno(režija, kamera, montaža) to je sasvim dovoljno, a imaš i estetika filma  
te dve su dovoljne za nekoga ko se ne zanima za određenu oblast iz filmskog stvaralaštva


ranije je dobre naslove imao institut za film, bili su negde na početku kneza ako se ne varam

 

 

e

naravno, tu su i autobiografije velikih autora

 

e1

napomena

i patalas i kuk su udžbenici za predmet istorija filma, nije beletristika

Hvala velika na odgovoru.

 

Pa, planiram da čitanjem ovih knjiga generalno proširim filmsko obrazovanje (u sferi hobija, naravno), pa mi se zbog toga čini da Kuk nije loš početak.

 

Aha, evo guglam Institut za film, oni su sada Filmski centar Srbije i imaju dosta izdanja, a evo kod njih sam naišao i na dosta dobru arhivu izdanja časopisa 'Filmske sveske' (1968-1986, http://filmskesveske.mi.sanu.ac.rs/CasopisElib.jsp?journal=filmske-sveske). 

 

Od monografija/autobiografija sam nedavno čitao Felinijevu Tulija Kecika. Imate li preporuke za neke autobiografije?

 

1 minute ago, MocaVukotic said:

Bela Balaz "Teorija filma" sigurno najbolja koju sam ikad citao o filmu

 

Michel Chion "Napisati scenario" 

 

Hvala! Potražiću i njih po antikvarnicama/bibliotekama.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jimmy Kowalski

    252

  • Ajant23

    162

  • MocaVukotic

    157

  • Sludge Factory

    154

te filmske sveske su odlične. odličan je i filmski jezik plaževskog(al to je više za nekog koga zanima da se bavi režijom)

 

od biografija sam čuo da je kurosavina dobra

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala vam obojici za sve detalje. Generalno mi je dosadilo da bivam na nivou čitanja komentara/pokoje kritike nakon gledanja filmova, pa mislim da je uključivanje ovakve literature pravi način za tu promjenu.

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Ptica trkacica said:

+1 za Kukovu Istoriju filma.

 

Vidim da su Estetika filma i Filmski žanrovi rasprodati, ali i za to +1.

 

Ja bih crkla kad ne bih preporučila:

 

http://clio.rs/SAVREMENI-SPANSKI-FILM_Knjiga_2049

 

https://www.delfi.rs/knjige/9704_moja_labudova_pesma_knjiga_delfi_knjizare.html

 

Poetika Pedra Almodovara, Saša Markuš. Rasprodata, ali ima je na netu.

 

Auh, odlične su ti preporuke. I Bunjuel i Almodovar (kao i kompletan savremeni španski film) su mi izuzetno dragi tako da se radujem i čitanju ovih knjiga.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, SmudgeYorkshire said:

#131294269
 

pogledaj ovaj oglas na kupujemprodajem, istorija slikarstva je u pitanju(a ne istorija umetnosti kako je prodavac naveo :isuse:), cena džabalesku 500 kinti, po meni najbolji temelj za proširenje znanja o filmu koje želiš

 

msm naravno da može i bez toga, tražio sam istoriju umetnosti od jansona al mi je ovo iskočilo. sjajna knjiga(posedujem je) a ako se film sa nečim prožima, onda je to slikarstvo

 

topla preporuka

  • Hvala 1
Link to comment
4 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

#131294269
 

pogledaj ovaj oglas na kupujemprodajem, istorija slikarstva je u pitanju(a ne istorija umetnosti kako je prodavac naveo :isuse:), cena džabalesku 500 kinti, po meni najbolji temelj za proširenje znanja o filmu koje želiš

 

msm naravno da može i bez toga, tražio sam istoriju umetnosti od jansona al mi je ovo iskočilo. sjajna knjiga(posedujem je) a ako se film sa nečim prožima, onda je to slikarstvo

 

topla preporuka

Joooj. Mangupi forumski. Hajde neka bude pošten i digne ruku ko je kupio ovu preporučenu knjigu prije mene?

  • Haha 1
Link to comment
On 19.9.2022. at 12:52, SmudgeYorkshire said:

Koje su najbolje knjige o filmu generalno koje se mogu pronaći na našem govornom području?

Mozda ne spada u ono sto te zanima, ali bi je svakako trebalo prikljucititm :):

Ajzenstajn-Montaza-Atrakcija.jpg

  • Hvala 1
Link to comment

@SmudgeYorkshire inace verovatno ne spada u uzi izbor kada su knjige o filmu na srpskom u pitanju, ali je davno preveden klasik sa nekoliko vrlo, vrlo informativnih poglavlja o filmu, znacaju, uticajima, obaska sto se knjiga bavi i sirom umjetnickom tematikom...

Hauzer-Soc-Istorija-Umetnosti-Knjizevnos

 

Obaska sto u slobodno vreme :) vredi baciti pogled i na:

Leni-Rifenstal-Secanja.jpg

 

I, na stranu malo vise feminizma :D, ali ovo je dobro uradjena studija:

Oreol-i-omca-Leni-Rifenstal.jpg

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...